Dünya Barış Günü
Bugün, 1 Eylül Dünya Barış Günü. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1981 yılında yaplan 57. birleşiminde, genel kurulun açılış günü olan her Eylül´ün üçüncü salı günününü Uluslararası Barış Günü ilan etmiş, 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararıyla da 1 Eylül´ü Barış Günü olarak kabul etmiştir.
Tarih: 1.9.2020 10:47:03

Akın Bodur/İskenderun


1 Eylül Dünya Barış Gününü kutlayan Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, "Tüm dünyada, barışa en ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde; savaşın ve şiddetin dünya düzeninde yer almadığı; özgür, mutlu ve huzurlu nesiller yetiştirebileceğimiz, sağlık ve barışın hüküm sürdüğü, tüm farklılıklarımızla, ele ele verdiğimiz umut dolu bir dünya temenni ediyor; tüm insanlığın 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutluyorum" açıklamasını yaptı. "Savaşın kazananı olmaz. İnsanlık kaybeder, geçmiş, gelecek kaybeder, tarih kaybeder" görüşünü belirten Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker de şu değerlendirmede bulundu: "1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya´yı işgaliyle başlayan İkinci Dünya Savaşı ardında 52 milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat, acı ve gözyaşı bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en kanlı, en kirli savaşının başladığı gün yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi ve o tarihten bu yana herkes 1 Eylüllerde barışa olan özlemini haykırdı. Bugün Dünya Barış Günü ve dünyada hala milyonlarca insan savaşın çirkin yüzüyle yaşamakta, savaşın kanlı, acı, vahşi yüzünü çok yakından hissetmekte ve görmektedir. Özgürlükçü demokrasinin, küreselleşmenin önem kazandığı dünyamızda insanların, huzur, güven ve mutluluk içerisinde yaşaması temel koşuldur. Bu koşulu sağlamak başta bütün siyasiler olmak üzere hepimizin görevidir. Burnumuzun dibinde yaşanan savaşı tüm vahşetiyle izliyoruz. 21. yüzyılda yaşanan dramı! Savaşın kazananı olmaz. İnsanlık kaybeder, tarih kaybeder, geçmiş kaybeder, gelecek, çevre, kültür mirası kaybeder. Her türlü savaşa, şiddete, terör olaylarına karşı dayanışma içerisinde olarak, barış ve dostluk ortamının sürekliliğini sağlamak hepimizin görevidir. Unutulmamalıdır ki, savaş en büyük insanlık suçu ve çevre kirliliğidir. Hiroşima´nın, Nagazaki´nin, Halepçe´nin bıraktığı izleri unutmadık. Afganistan´la başlayan; Libya, Irak, Mısır ve sonunda Suriye´yle devam eden bir ateş topunun yaydığı kıvılcımların daha çok acıya, kayba, yıkıma sebep olmamasına dua ediyoruz. Dünyanın dört bir tarafına saldıran ülkeler attıkları bombalarla sadece günahsız insanlara değil, doğaya, tarihe kısacası insanlığın ortak mirasına da saldırdığını bilmelidir. Dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde, farklı isimler adı altında insanlık suçu işleyen ve dünya barışını tehdit eden herkesi lanetliyoruz. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ortaya koyduğu ve tüm milletimizce benimsenen ´Yurtta barış, dünyada barış´ ilkesini vazgeçilmez bir ilke olarak kabul edip, 1 Eylül Dünya Barış Günü´nde savaşlardan arınmış bir dünyada, mutluluğa, huzura, sevgiye, doğaya, insana, barışa hep birlikte kucak açalım."
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi