Dünya Engelliler Günü
03 Aralık Dünya Engelliler Gününde, açıklama ve bazı etkinlikler yapıldı. İskenderun ve Arsuz´daki bazı okullar öğrenciler, Dünya Engelliler Gününde etkinlik düzenledi.
Tarih: 4.12.2018 10:25:23

Orhan Yıldız/İskenderun

İskenderun´da "Engelliyim Engel Tanımam" projesinin kursiyerleri Dünya Engelliler günü nedeniyle İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret etti.
“Beden engeli, azim, güç ve sabır ile yenilebilir, yeter ki kalplerimizde sevgi engeli olmasın” ifadesini belirten Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucuda şu açıklamayı yaptı: "Her insanın bugünden farklı olarak uyanabileceği bir yarın vardır. Hepimizin bildiği ancak göz ardı ederek yaşadığımız ve her an karşı karşıya kalacağımız bir durum ile saniyeler içinde birer engelli olabileceğimiz bir dünya içinde hepimiz bir ve bütünüz. Bu anlamda fiziki engel taşıyan vatandaşlarımızın sosyal toplumda yaşamlarını kolaylaştırmak, hizmet koşullarını ulaşılabilir bir hale getirmek için çalışıyor ve çabalıyoruz. Dünyada bir milyardan fazla ülkemizde ise yaklaşık dört milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Toplum olarak bu sorumluluk bilinciyle hareket etmek, her anlamda bu sorumluluğa uygun davranmak ise hepimizin görevidir. Yaşanan olumsuz durumları en aza indirmek ve sadece bugün değil her gün engelleri kaldırmak gerektiğine inanıyor, her bireyin değerlidir.
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ise Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi: “Aslında her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Engelli olmak sadece doğuştan gelen bir durum değildir. Sonradan bir kaza veya bir hastalık sonucu herkesin başına gelebilir. Bunun bilinci ile hareket etmeli ve ona göre yaşamalıyız. Engelli kardeşlerimizin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılıkla oluşur. Yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değildir aslında. Ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu kardeşlerimizin yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması hepimizin asli görevidir. Belediye olarak bizim en önemli görevlerimizden biri de engelli kardeşlerimizi daha iyi şartlarla buluşturmaktır. İmkânlarımız doğrultusunda engelli vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacına koşmak, onlara her türlü destekte bulunmak, bizim önceliklerimiz arasındadır."
CHP İskenderun Belediye Başkan aday adayı Ahmet Bülent Bozdoğan da "Belediye başkanının görevlerinin arasında engellilere yönelik hizmetleri yürütmek ve engelliler merkezini oluşturmak bulunmaktadır. Belediyelerin engelleri kaldırmak gibi bir sorumluluğu var. Belediyenin bütçe giderleri arasında; dar gelirli, yoksul, muhtaç ve kimsesizler ve engellilere yapılacak sosyal hizmet ve yardımlara öncelik vermek vardır. Bu nedenle yerel yönetimin önemli mihenk taşı olan belediyeler; engelli dar gelirli ve yaşlılara, muhtaçlara öncelik vermek, onlara yardım etmek zorundadır. Engellilerimizin, toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik hayata katılımı için gerekli tedbirleri almalı ve bu yönde politikalar geliştirmelidir" görüşünü kaydetti.
Kaynak:

AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
Liste kaosu
Payas OSB´de vali incelemesi
Payas OSB´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ateş toprağa verildi
Ateş toprağa verildi
Hatay Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yaparken, beylik tabancasıyla yaşamına son veren Mustafa Ateş, Ankara´da toprağa veridi.
Külliyede inceleme
Külliyede inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas´ta bulunan tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde incelemede bulundu.
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Medeniyetler Korosu ve koronun çalışma yaptığı Medeniyetler Evi´ne iadei ziyarete bulundu.
Bakanın master planı incelemesi
Bakanın master planı incelemesi
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, kente İskenderun Teknik Üniversitesini (İSTE) de ziyaret ederek, üniversitenin mster planı ve maketini inceledi ve bilgi aldı.
Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Yazarlarından öykü okumaları
Yazarlarından öykü okumaları
İskenderunlu yazarlar Recep Yıldırım, Seyfettin Babat ve Kadir Peker, Dünya Öykü Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte öykülerini okudu, bir yazın türü olarak öyküde mekan, kişi ve kurguyu konuştu, sanatın işlevini tartıştı.
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
İskenderun´da "Muhtarlarla buluşma” ve “Güvenlik istişare" toplantıları düzenlendi. Toplantıların kentte düzenli olarak yapıldığı ve toplantılarda getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde istişarede bulunularak çözüm çalışmalar yapıldığı anlatılan kaymakamlık açıklamasında, son toplantının Sakarya Mahallesi Taziye Evi´ndeyapıldığı belirtildi.
Gastronomi Evinde inceleme
Gastronomi Evinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilen ve Gastronomi Evi olarak kullanılması planlanan ´Antakya Evi´nde incelemede bulundu.
Medeni Kanun´un 93. yılı
Medeni Kanun´un 93. yılı
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Melahat Kahramanoğulları, Medeni Kanun´un kabulünün 93. yılında, laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için, yurttaşlar ve özellikle kadınlar için önemine ve değerine bir kez daha dikkat çektiklerini belirtti.
Afrin´e 5 hibe araç
Afrin´e 5 hibe araç
TSK´nın ÖSO gruplarıyla ile birlikte Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde yürüttüğü altyapı ve diğer hizmetlerin daha sağlıklı yürütebilmesi amacıyla kurulan Zeytindalı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ZESKİ)´ye araç ve ekipman desteği geldi.
Generalden Dingil´e ziyaret
Generalden Dingil´e ziyaret
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´e iade-i ziyarette bulundu.
Lisede eğitim toplantısı
Lisede eğitim toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin talimatı kapsamında kentte düzenlenen ´Halk ile buluşma ve eğitim istişare toplantısı´ birkez daha yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi