Dünya Engelliler Günü
03 Aralık Dünya Engelliler Gününde, açıklama ve bazı etkinlikler yapıldı. İskenderun ve Arsuz´daki bazı okullar öğrenciler, Dünya Engelliler Gününde etkinlik düzenledi.
Tarih: 4.12.2018 10:25:23

Orhan Yıldız/İskenderun

İskenderun´da "Engelliyim Engel Tanımam" projesinin kursiyerleri Dünya Engelliler günü nedeniyle İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret etti.
“Beden engeli, azim, güç ve sabır ile yenilebilir, yeter ki kalplerimizde sevgi engeli olmasın” ifadesini belirten Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucuda şu açıklamayı yaptı: "Her insanın bugünden farklı olarak uyanabileceği bir yarın vardır. Hepimizin bildiği ancak göz ardı ederek yaşadığımız ve her an karşı karşıya kalacağımız bir durum ile saniyeler içinde birer engelli olabileceğimiz bir dünya içinde hepimiz bir ve bütünüz. Bu anlamda fiziki engel taşıyan vatandaşlarımızın sosyal toplumda yaşamlarını kolaylaştırmak, hizmet koşullarını ulaşılabilir bir hale getirmek için çalışıyor ve çabalıyoruz. Dünyada bir milyardan fazla ülkemizde ise yaklaşık dört milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Toplum olarak bu sorumluluk bilinciyle hareket etmek, her anlamda bu sorumluluğa uygun davranmak ise hepimizin görevidir. Yaşanan olumsuz durumları en aza indirmek ve sadece bugün değil her gün engelleri kaldırmak gerektiğine inanıyor, her bireyin değerlidir.
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ise Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi: “Aslında her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Engelli olmak sadece doğuştan gelen bir durum değildir. Sonradan bir kaza veya bir hastalık sonucu herkesin başına gelebilir. Bunun bilinci ile hareket etmeli ve ona göre yaşamalıyız. Engelli kardeşlerimizin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılıkla oluşur. Yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değildir aslında. Ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu kardeşlerimizin yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması hepimizin asli görevidir. Belediye olarak bizim en önemli görevlerimizden biri de engelli kardeşlerimizi daha iyi şartlarla buluşturmaktır. İmkânlarımız doğrultusunda engelli vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacına koşmak, onlara her türlü destekte bulunmak, bizim önceliklerimiz arasındadır."
CHP İskenderun Belediye Başkan aday adayı Ahmet Bülent Bozdoğan da "Belediye başkanının görevlerinin arasında engellilere yönelik hizmetleri yürütmek ve engelliler merkezini oluşturmak bulunmaktadır. Belediyelerin engelleri kaldırmak gibi bir sorumluluğu var. Belediyenin bütçe giderleri arasında; dar gelirli, yoksul, muhtaç ve kimsesizler ve engellilere yapılacak sosyal hizmet ve yardımlara öncelik vermek vardır. Bu nedenle yerel yönetimin önemli mihenk taşı olan belediyeler; engelli dar gelirli ve yaşlılara, muhtaçlara öncelik vermek, onlara yardım etmek zorundadır. Engellilerimizin, toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik hayata katılımı için gerekli tedbirleri almalı ve bu yönde politikalar geliştirmelidir" görüşünü kaydetti.
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi