Düşmana değil kışa yenik düşüldü
İskenderun Gençlik Merkezi, Belen Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Belen Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ´Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü´nün, ´Gençlik şühedanın izinde´ sloganıyla yapıldı.
Tarih: 10.1.2018 10:22:34

 

Belen-Atik yol ayrımından başlayap, eski Radar Mevzi Komutanlığına doğru yapılan bir kilometrelik yürüyüşle, Allahu Ekber Dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin asker yad edildi. Yürüyüşe, Hatay Vali Yardımcısı Ahmet Tetikoğlu, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Belen İlçe Emniyet Amirliği Baş komiseri Mehmet Karcı, İskenderun Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin, ile siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşları ile öğrenciler de katıldı. Yürüyüşte ´Sarıkamış´ türküsü ve kahramanlık destanını anlatan türküleri seslendiren katılımcılar, günün anmasını anlattı, şiirler okudu, Kuran-ı Kerim okunup, dua edildi. Yürüyüşe katılanlara çorba, tatlı ve çay ikram edillirken, kamp alanında çam fidanları da dikildi. Etkinlikte konuşan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, 103 yıl önce Başkumandanvekili Enver Paşanın, Kars´ı Ruslardan geri almak için kişisel ihtirasları uğruna, Yemen çöllerinden getirilen ve üzerlerinde yazlık kıyafetleri ve emre itaat duygularıyla ölümü hiçe sayan, mehmetçiğin, düşmana değil kara kışa yenik düştükleri yerin Sarıkamış olduğunu ifade etti. Vurucu, "Sarıkamış; Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan asil milletimizin, cenk etmeden eksi 45 derece dondurucu soğukta, düşmana karşı durmanın ve geri dönmeyi düşünmeyenlerin öteki adıdır. Bu vatan için toprağa düşen şehidimizin kanının her damlası paha biçilemez bir değer taşıyor. Mehmedimiz, Çanakkale´de, Yemen´de, Galiçya´da, Kutül Amare´de ve vatan toprağını kutsal saydığımız her cephede, sırtını düşman kurşununa hiçbir zaman dönmemiş ve al kanıyla kahramanlık destanları yazmıştır. Şehitlerimizin al kanlarıyla yazdığı kahramanlık destanı Sarıkamış´ta ak destana dönüşmüştür" dedi.
Öğrencilerinin yürüyüşe katıldığını belirten İskenderun Teknik Üniversitesi de, ‘Beyaz Hüzün” olarak tarihe geçtiğini belirttiği Sarıkamış harekâtında, vatanı uğruna can veren kahramanların anıldığını belirtti. Yürüyüşle ilgili açıklama yapan İskenderun Teknik Üniversitesi Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Bahettin A. Gözübenli, "Bugün bize çok şey anlatmaktadır. Tarihimizin en dramatik savaşlarından birinin anma günüdür. Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da büyük yer tutar. Bugün, bize; Yemen, Kızgın Çöllerde, Çanakkale´nin derin sularında, Sarıkamış´ta dondurucu soğukta, şehit olan Anadolu çocuklarının destansı mücadelesini anlatır. 1. Dünya Savaşı´nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı´nın 103. yılında şehitleri anmak, vefakâr gençliğin, fedakâr ecdadını unutmadığını göstermek için bu kutsal yürüyüşe Dörtyol Meslek Yüksekokulun akademisyenleri, idari personel ve öğrencileri ile birlikte katılmış olmanın onurunu ve gururunu yaşamış bulunmaktayız. Bizi ‘millet´ yapan değerleri asla unutmayacağız. Anadolu´yu bize vatan olarak bırakan ecdadımıza karşı borcumuzun olduğu bilincindeyiz. Vatanımız için, milletimiz için, ecdadımızın uğruna şehit olduğu ‘manayı´ korumak için, değerlerimizi korumak için, İslam´ın bin yıldır bayraktarlığını yapan milletimizin daha güçlü olması için, 21. yüzyılda lider ülke olması için çalışmaya devam edeceğiz. Vatanımız kolay kazanılmadı, bunu çok iyi bilmekteyiz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Düşmana değil kışa yenik düşüldü
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Soğukoluk yangınının kayıplarına dikkat çekti.
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Soğukoluk´ta yangından zarar gören bölgede soğutma çalışmaları dün de devam etti.
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Nisan-Ağustos 2018 döneminde Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği deniz ve sahil temizlik çalışmaları kapsamında 645 ton atık toplandığı bildirildi.
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
Ulaşım ağını Ekim ayı sonuna kadar modern midibüslerle yenilemesi planlanan Antakya´da ilk 23 araç Serinyol Minibüscüler Kooperatifi´ne teslim edildi.
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´ın Amanos kırsalında erzak temini için 5 sivili rehin aldığı belirtilen ve yerleri İHA ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına hava destekli operasyon düzenlendi.
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
İskenderun toplantısında kurum yetkililerine sorunları hızlı çözün talimatı veren Vali Vekili Mardinli, enerjide ´yerli ve milli´ olmak gerektiğini söyledi.
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Oruç, devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğini belirterek, Arap Alevi topluluğunun önemli günlerinden Ğadir Hum bayramının resmi bayram olması talebinin toplumun gerçek ihtiyacı olduğunu kaydetti, bunun hem inanç özgürlüğü hem de ülkenin kültürel zenginliğinin gereği olduğunu kaydetti.
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi