Düşmana değil kışa yenik düşüldü
İskenderun Gençlik Merkezi, Belen Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Belen Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ´Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü´nün, ´Gençlik şühedanın izinde´ sloganıyla yapıldı.
Tarih: 10.1.2018 10:22:34

 

Belen-Atik yol ayrımından başlayap, eski Radar Mevzi Komutanlığına doğru yapılan bir kilometrelik yürüyüşle, Allahu Ekber Dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin asker yad edildi. Yürüyüşe, Hatay Vali Yardımcısı Ahmet Tetikoğlu, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Belen İlçe Emniyet Amirliği Baş komiseri Mehmet Karcı, İskenderun Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin, ile siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşları ile öğrenciler de katıldı. Yürüyüşte ´Sarıkamış´ türküsü ve kahramanlık destanını anlatan türküleri seslendiren katılımcılar, günün anmasını anlattı, şiirler okudu, Kuran-ı Kerim okunup, dua edildi. Yürüyüşe katılanlara çorba, tatlı ve çay ikram edillirken, kamp alanında çam fidanları da dikildi. Etkinlikte konuşan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, 103 yıl önce Başkumandanvekili Enver Paşanın, Kars´ı Ruslardan geri almak için kişisel ihtirasları uğruna, Yemen çöllerinden getirilen ve üzerlerinde yazlık kıyafetleri ve emre itaat duygularıyla ölümü hiçe sayan, mehmetçiğin, düşmana değil kara kışa yenik düştükleri yerin Sarıkamış olduğunu ifade etti. Vurucu, "Sarıkamış; Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan asil milletimizin, cenk etmeden eksi 45 derece dondurucu soğukta, düşmana karşı durmanın ve geri dönmeyi düşünmeyenlerin öteki adıdır. Bu vatan için toprağa düşen şehidimizin kanının her damlası paha biçilemez bir değer taşıyor. Mehmedimiz, Çanakkale´de, Yemen´de, Galiçya´da, Kutül Amare´de ve vatan toprağını kutsal saydığımız her cephede, sırtını düşman kurşununa hiçbir zaman dönmemiş ve al kanıyla kahramanlık destanları yazmıştır. Şehitlerimizin al kanlarıyla yazdığı kahramanlık destanı Sarıkamış´ta ak destana dönüşmüştür" dedi.
Öğrencilerinin yürüyüşe katıldığını belirten İskenderun Teknik Üniversitesi de, ‘Beyaz Hüzün” olarak tarihe geçtiğini belirttiği Sarıkamış harekâtında, vatanı uğruna can veren kahramanların anıldığını belirtti. Yürüyüşle ilgili açıklama yapan İskenderun Teknik Üniversitesi Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Bahettin A. Gözübenli, "Bugün bize çok şey anlatmaktadır. Tarihimizin en dramatik savaşlarından birinin anma günüdür. Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da büyük yer tutar. Bugün, bize; Yemen, Kızgın Çöllerde, Çanakkale´nin derin sularında, Sarıkamış´ta dondurucu soğukta, şehit olan Anadolu çocuklarının destansı mücadelesini anlatır. 1. Dünya Savaşı´nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı´nın 103. yılında şehitleri anmak, vefakâr gençliğin, fedakâr ecdadını unutmadığını göstermek için bu kutsal yürüyüşe Dörtyol Meslek Yüksekokulun akademisyenleri, idari personel ve öğrencileri ile birlikte katılmış olmanın onurunu ve gururunu yaşamış bulunmaktayız. Bizi ‘millet´ yapan değerleri asla unutmayacağız. Anadolu´yu bize vatan olarak bırakan ecdadımıza karşı borcumuzun olduğu bilincindeyiz. Vatanımız için, milletimiz için, ecdadımızın uğruna şehit olduğu ‘manayı´ korumak için, değerlerimizi korumak için, İslam´ın bin yıldır bayraktarlığını yapan milletimizin daha güçlü olması için, 21. yüzyılda lider ülke olması için çalışmaya devam edeceğiz. Vatanımız kolay kazanılmadı, bunu çok iyi bilmekteyiz" açıklamasını yaptı.








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Düşmana değil kışa yenik düşüldü
Hangi açıklama doğru?
Hangi açıklama doğru?
HBB: Trafik yön planı oybirliğiyle kabul edildi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başladığını açıklayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´da "Siber Güvenilik Hatay Zirvesi" düzenledi.
´Geçici başbakan´ın ziyareti
´Geçici başbakan´ın ziyareti
Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hattab ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı makamında ziyaret etti.
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, performansa dayalı döner sermaye sistemni eleştirdi
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ilin sorunlarını anlattı ve çözüm üretilmesini istedi.
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) heyeti, vatandaşa daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet edebilmek için ilçelerde kurulan hizmet binalarınğ ziyaret edip, çalışmayı denetledi ve vatandaşrın taleplerini dinledi.
İçmesuyu arızasına müdahele
İçmesuyu arızasına müdahele
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyu hatlarında oluşan arızalara yaptığı müdahalelerle su kaybının önlendiğini bildirdi.
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında Gaziantep´te sınır güvenliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya, sınır illerinin valileri de katıldı.
Odanın vali ziyareti
Odanın vali ziyareti
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ve yönetimi ile odanın meclis başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
Cumhurbaşkanlığının atama kararı ile Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata ve eşinin ev sahipliğinde Antakya´da veda yemeği düzenlendi.
"Hatay kart" alana ´çay´
"Hatay kart" alana ´çay´
HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, dağıtımına başlanan Hatay Kart satışlarına devam ediyor.
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
Teklif yasalaşırsa şeref aylığı tüm muharip gazilere 2.400 lira olarak ödenecek.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Payas, Dörtyol, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, her yağışta çatısı su akıtan ve kova koymak dışında bir tedbir alınmayan Hatay Havalimanı´nı önergeyle de Meclis´e taşıdı.
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği: Haklı neden olmadan fiyat yükseltilemez
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi