Düşmana değil kışa yenik düşüldü
İskenderun Gençlik Merkezi, Belen Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Belen Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ´Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü´nün, ´Gençlik şühedanın izinde´ sloganıyla yapıldı.
Tarih: 10.1.2018 10:22:34

 

Belen-Atik yol ayrımından başlayap, eski Radar Mevzi Komutanlığına doğru yapılan bir kilometrelik yürüyüşle, Allahu Ekber Dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin asker yad edildi. Yürüyüşe, Hatay Vali Yardımcısı Ahmet Tetikoğlu, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Belen İlçe Emniyet Amirliği Baş komiseri Mehmet Karcı, İskenderun Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin, ile siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşları ile öğrenciler de katıldı. Yürüyüşte ´Sarıkamış´ türküsü ve kahramanlık destanını anlatan türküleri seslendiren katılımcılar, günün anmasını anlattı, şiirler okudu, Kuran-ı Kerim okunup, dua edildi. Yürüyüşe katılanlara çorba, tatlı ve çay ikram edillirken, kamp alanında çam fidanları da dikildi. Etkinlikte konuşan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, 103 yıl önce Başkumandanvekili Enver Paşanın, Kars´ı Ruslardan geri almak için kişisel ihtirasları uğruna, Yemen çöllerinden getirilen ve üzerlerinde yazlık kıyafetleri ve emre itaat duygularıyla ölümü hiçe sayan, mehmetçiğin, düşmana değil kara kışa yenik düştükleri yerin Sarıkamış olduğunu ifade etti. Vurucu, "Sarıkamış; Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan asil milletimizin, cenk etmeden eksi 45 derece dondurucu soğukta, düşmana karşı durmanın ve geri dönmeyi düşünmeyenlerin öteki adıdır. Bu vatan için toprağa düşen şehidimizin kanının her damlası paha biçilemez bir değer taşıyor. Mehmedimiz, Çanakkale´de, Yemen´de, Galiçya´da, Kutül Amare´de ve vatan toprağını kutsal saydığımız her cephede, sırtını düşman kurşununa hiçbir zaman dönmemiş ve al kanıyla kahramanlık destanları yazmıştır. Şehitlerimizin al kanlarıyla yazdığı kahramanlık destanı Sarıkamış´ta ak destana dönüşmüştür" dedi.
Öğrencilerinin yürüyüşe katıldığını belirten İskenderun Teknik Üniversitesi de, ‘Beyaz Hüzün” olarak tarihe geçtiğini belirttiği Sarıkamış harekâtında, vatanı uğruna can veren kahramanların anıldığını belirtti. Yürüyüşle ilgili açıklama yapan İskenderun Teknik Üniversitesi Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Bahettin A. Gözübenli, "Bugün bize çok şey anlatmaktadır. Tarihimizin en dramatik savaşlarından birinin anma günüdür. Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da büyük yer tutar. Bugün, bize; Yemen, Kızgın Çöllerde, Çanakkale´nin derin sularında, Sarıkamış´ta dondurucu soğukta, şehit olan Anadolu çocuklarının destansı mücadelesini anlatır. 1. Dünya Savaşı´nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı´nın 103. yılında şehitleri anmak, vefakâr gençliğin, fedakâr ecdadını unutmadığını göstermek için bu kutsal yürüyüşe Dörtyol Meslek Yüksekokulun akademisyenleri, idari personel ve öğrencileri ile birlikte katılmış olmanın onurunu ve gururunu yaşamış bulunmaktayız. Bizi ‘millet´ yapan değerleri asla unutmayacağız. Anadolu´yu bize vatan olarak bırakan ecdadımıza karşı borcumuzun olduğu bilincindeyiz. Vatanımız için, milletimiz için, ecdadımızın uğruna şehit olduğu ‘manayı´ korumak için, değerlerimizi korumak için, İslam´ın bin yıldır bayraktarlığını yapan milletimizin daha güçlü olması için, 21. yüzyılda lider ülke olması için çalışmaya devam edeceğiz. Vatanımız kolay kazanılmadı, bunu çok iyi bilmekteyiz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Düşmana değil kışa yenik düşüldü
Nevruz, ortak değer
Nevruz, ortak değer
21 Mart Nevruz Bayramı, İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı
Nevruz ateşi Arsuz´da da yakıldı
Nevruz ateşi Arsuz´da da yakıldı
Baharın gelişini müjdeleyen 21 Mart Nevruz Bayramı Arsuz´da da kutlandı. Uluçınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen kutlamada temsili demir dövüldü, ateş yakılarak üzerinden atlandı, fidan dikildi.
75 aileye arazi sertifikası
75 aileye arazi sertifikası
Belen´de 75 aileye kura ile üzerinde 153 adet zeytin fidanı dikili 4´er dekar arazi kullanılmak üzere tahsis edildi.
HSK kararnamesiyle yargıda 15 değişiklik
HSK kararnamesiyle yargıda 15 değişiklik
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, 326´sı adli 30´u idari yargı olmak üzere 356 hakim ve savcıya kapsayan yeni bir kararname hazırladı. Atamalar, Hatay´da ise 15 idari ve adli yargı mensubunu etkiledi.
HADO yolcularına Hatay yemekleri
HADO yolcularına Hatay yemekleri
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin yaşama geçmesiyle, HADO yolcularına Hatay´a özgü yemeklerin ikram edileceğini ifade etti.
Mimar Kimyon´a gözaltı
Mimar Kimyon´a gözaltı
İskenderun´un tanınmış mimarlarından Ercüment Kimyon´un önceki gün sabaha karşı gözaltına alındığı öğrenildi.
59.510 noktada haşere ürüyor
59.510 noktada haşere ürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Haşere ile Mücadele ve İlaçlama Ekibi, haşere ilaçlama çalışmasının birinci turunu sürdürüyor.
Emanet bizde kutsaldır
Emanet bizde kutsaldır
Antakya´a, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehit aileleri ve gazileri onurlandırmak ve onlara duyulan minnet duygularını ifade edebilmek için 18 Mart 2018 Pazar günü saat 19.00´da Konak Restaurant´da bir yemek düzenlendi.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
TSK´nun, Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay´a gelip, mehmetçiğe destek açıklamaları da sürüyor.
Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Hali Ata taziye ziyaretinde bulundu, CHP Milletvekili Dudu da TBMM´ye yazılı önerge verdi: Dur ihtarı nasıl yapıldı.
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısının Mart ayı oturumunu yaptı.
FETÖ tutuklusu 1.322
FETÖ tutuklusu 1.322
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.322 olduğu açıklandı.
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
TSK´nın, sınır ve sınırdaki kentlerin güvenliğini sağlamak amacıyla 20 Ocak´ta Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sürüyor. Afrin´e giren ve kenti kontrol eden TSK birlikleri, bölgede teröre yönelik harekatına devam ediyor.
600 kişi, barış için koştu
600 kişi, barış için koştu
Eskişehir´deki Gezi parkı protestolarında sopalarla dövülen ve tedavi gördüğü hastenede yaşamını yitiren 19 yaşındaki Antakyalı üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, doğum günü olan 18 Mart´ta (dün) Antakya´da düzenlenen Hatay Barış Koşusu ile anıldı.
Ulusun destanı: Çanakkale
Ulusun destanı: Çanakkale
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi