Düşmana değil kışa yenik düşüldü
İskenderun Gençlik Merkezi, Belen Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Belen Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ´Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü´nün, ´Gençlik şühedanın izinde´ sloganıyla yapıldı.
Tarih: 10.1.2018 10:22:34

 

Belen-Atik yol ayrımından başlayap, eski Radar Mevzi Komutanlığına doğru yapılan bir kilometrelik yürüyüşle, Allahu Ekber Dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin asker yad edildi. Yürüyüşe, Hatay Vali Yardımcısı Ahmet Tetikoğlu, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Belen İlçe Emniyet Amirliği Baş komiseri Mehmet Karcı, İskenderun Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin, ile siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşları ile öğrenciler de katıldı. Yürüyüşte ´Sarıkamış´ türküsü ve kahramanlık destanını anlatan türküleri seslendiren katılımcılar, günün anmasını anlattı, şiirler okudu, Kuran-ı Kerim okunup, dua edildi. Yürüyüşe katılanlara çorba, tatlı ve çay ikram edillirken, kamp alanında çam fidanları da dikildi. Etkinlikte konuşan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, 103 yıl önce Başkumandanvekili Enver Paşanın, Kars´ı Ruslardan geri almak için kişisel ihtirasları uğruna, Yemen çöllerinden getirilen ve üzerlerinde yazlık kıyafetleri ve emre itaat duygularıyla ölümü hiçe sayan, mehmetçiğin, düşmana değil kara kışa yenik düştükleri yerin Sarıkamış olduğunu ifade etti. Vurucu, "Sarıkamış; Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan asil milletimizin, cenk etmeden eksi 45 derece dondurucu soğukta, düşmana karşı durmanın ve geri dönmeyi düşünmeyenlerin öteki adıdır. Bu vatan için toprağa düşen şehidimizin kanının her damlası paha biçilemez bir değer taşıyor. Mehmedimiz, Çanakkale´de, Yemen´de, Galiçya´da, Kutül Amare´de ve vatan toprağını kutsal saydığımız her cephede, sırtını düşman kurşununa hiçbir zaman dönmemiş ve al kanıyla kahramanlık destanları yazmıştır. Şehitlerimizin al kanlarıyla yazdığı kahramanlık destanı Sarıkamış´ta ak destana dönüşmüştür" dedi.
Öğrencilerinin yürüyüşe katıldığını belirten İskenderun Teknik Üniversitesi de, ‘Beyaz Hüzün” olarak tarihe geçtiğini belirttiği Sarıkamış harekâtında, vatanı uğruna can veren kahramanların anıldığını belirtti. Yürüyüşle ilgili açıklama yapan İskenderun Teknik Üniversitesi Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Bahettin A. Gözübenli, "Bugün bize çok şey anlatmaktadır. Tarihimizin en dramatik savaşlarından birinin anma günüdür. Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da büyük yer tutar. Bugün, bize; Yemen, Kızgın Çöllerde, Çanakkale´nin derin sularında, Sarıkamış´ta dondurucu soğukta, şehit olan Anadolu çocuklarının destansı mücadelesini anlatır. 1. Dünya Savaşı´nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı´nın 103. yılında şehitleri anmak, vefakâr gençliğin, fedakâr ecdadını unutmadığını göstermek için bu kutsal yürüyüşe Dörtyol Meslek Yüksekokulun akademisyenleri, idari personel ve öğrencileri ile birlikte katılmış olmanın onurunu ve gururunu yaşamış bulunmaktayız. Bizi ‘millet´ yapan değerleri asla unutmayacağız. Anadolu´yu bize vatan olarak bırakan ecdadımıza karşı borcumuzun olduğu bilincindeyiz. Vatanımız için, milletimiz için, ecdadımızın uğruna şehit olduğu ‘manayı´ korumak için, değerlerimizi korumak için, İslam´ın bin yıldır bayraktarlığını yapan milletimizin daha güçlü olması için, 21. yüzyılda lider ülke olması için çalışmaya devam edeceğiz. Vatanımız kolay kazanılmadı, bunu çok iyi bilmekteyiz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Düşmana değil kışa yenik düşüldü
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yeni işyerleri ve meskenlerin altyapı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Proje uygulaması SODES adına incelenerek denetlendi
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Reyhanlı´ya atılan roketlerin sonucunda hayatını kaybedip Şehit olan Fatma Avlar´ın büstü parka koyuldu
Filistin´e yardım kampanyası
Filistin´e yardım kampanyası
İsrail´in Filistin´e yönelik baskı ve şiddet uygulamasına yönelik tepki olarak yardım kampanyası da başlatıldı.
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
İskenderun ve yöresinde hafta sonu etkili olan şiddetli yağış, birçok ev ve işylerinin su altında kalmasını getirdi.
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
Hatay´da yaşanan daralmayı destek ve projelerle aşmak istediklerini söyleyen Başkan Savaş, Hatay´ı Ortadoğu´da ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istediklerini ifade etti.
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
Cumhurbaşkanının muhtarlara yönelik yaptığı rutin toplantılar ve İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda ilçelerde düzenlenen ´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´nın biri daha İskenderun´da yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi