Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
Tarih: 13.10.2018 10:22:44


Sadet Berkyürek/İskenderun
Kamu Emekçileri Sendikası KESK´e bağlı Eğitim-Sen İskenderun Şubesi´nin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen dayanışma yemeğinde yaptığı konuşmada Şube Başkanı Ali Karataş, ‘emekten, demokrasiden, laiklikten, özgürlükten yana güçlerin´ alternatif olması gerektiği bir dönemden geçildiğini belirterek, “Böylesi bir dönem yaşanırken birleşmeyeceksek, ne zaman birleşeceğiz?” diye sordu.
CHP Genel Başkan Yardımcı ve Eğitim-Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya ile KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen öğretmenlerin ağırlaşan koşullarına, ekonomik krizin artan etkilerine de dikkat çeken sendikanın şube başkanı Ali Karataş, “Türkiye´nin öğretmenleri, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü´nü çözümsüzlüğe terk edilen hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin gölgesinde, sözleşmeli/güvencesiz istihdam uygulamaları, hak kayıpları ve ekonomik krizin giderek ağırlaşması ile karşılıyor” dedi.

KHK ile ihraç edilen kamu çalışanları sergi açtı
Salon girişinde ihraç edilen kamu çalışanları tarafından hazırlanan ürünlerin yeraldığı serginin de açıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Ali Karataş, “Bütün öğretmenlerin Dünya Öğretmenler Günü´nü kutluyorum. Aramızda OHAL KHK´leri ile hukuksuzca kamudan ihraç edilmiş arkadaşlarımız var. Onlar bizim onurumuz, onlara da hoş geldiniz diyorum. Türkiye´nin öğretmenleri, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü´nü çözümsüzlüğe terk edilen hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin gölgesinde, sözleşmeli/güvencesiz istihdam uygulamaları, hak kayıpları ve ekonomik krizin giderek ağırlaşması ile karşılıyor. Türkiye ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmeler, Türk Lirası´nın aşırı değer kaybı, enflasyonunun yüzde 25´e dayanması, tüm toplum kesimlerini olduğu gibi, bir milyonu aşkın eğitim ve bilim emekçisinin çalışma ve yaşam koşullarını da ciddi anlamda olumsuz etkilemeyi sürdürüyor” diye konuştu.

"Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli "
Demokrasi ve emek ekseninde güçlerin birleşmesi gereksinimi vurgulayan Karataş, ortak talep ve programla ilgili şunları kaydetti: “Ortak taleplerimiz ve ortak programımız aşağı-yukarı bellidir; Krizin yükünü, krizi ortaya çıkaran büyük sermaye ve iktidara yandaş sermaye ödesin. Temel tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınsın, temel tüketim maddeleri, belirlenen fiyatın dışında satılmasın. İşten çıkarmalar yasaklansın. Yaşanan zamlara karşılık emekçilere ek zam verilsin. İflas eden fabrikalar kapatılmasın, kamulaştırılsın. Böylece çalışanları işsiz kalmasın. Ayrıca Kıdem tazminatına dokunulmasın. Küçük esnafının borçları silinsin. Tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlığı kaldırmak için üreticiler desteklensin. KHK´lar iptal edilsin, ihraçlar geri alınsın. Tutuklanan 3. havalimanı işçileri serbest bırakılsın. Adalet yürüyüşüne gösterilen ilgi aslında toplumda adalete susamışlığın bir ifadesiydi. Basın özgürlüğü vazgeçemeyeceğimiz kırmızı çizgimizdir. Basının üstündeki bütün baskılar kaldırılsın. Kan gölüne dönen bölgemizde “yurtta barış, dünyada barış” şiarımız olsun. Bir an önce tek adam rejimi yerine demokratik bir anayasaya dayalı yeni bir rejim oluşturulsun. Bütün halk kendilerini bu anayasada ifade edebilsin.”
Kaynak:

İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İskenderun Teknik Üniversitesi, ´Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi´ açıklamasına imza atan akademisyenlerle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını doğru bulmadığını açıkladı
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
İstanbul´da başlayan Adalet Nöbeti Hatay ile devam etti. Hatay Adliyesi önündeki nöbet bir çok baro başkanı ve baro temsilcisi, barolara kayıtlı avukatların katılımı ile gerçekleştirildi.
"Savaş, travma nedenidir"
"Savaş, travma nedenidir"
Kadın Çalışmaları Derneği yöneticisi Salime Tarihçi, sığınmacılara yönelik projede Suriyeli kadınları hukuk ve sağlık hakkı konusunda bilgilendirdi.
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi. Uygulamada
Avukatlardan adalet nöbeti
Avukatlardan adalet nöbeti
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatların adalet aradığı bir ülkede yargı sisteminin tehlikede olduğu belirtti.
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi