"Eğitimin payı azalıyor"
Mart 2020´de korona pandemi açıklanmasından günümüze kadar ülkede tedbirlerin askıda kaldığını ifade eden Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, okullarda dezanfektan dışında hiç bir önlem alınmadığını belirtti.
Tarih: 15.12.2021 17:34:08

Nesrin Geyik/İskenderun

 Okullarda eğitimin pandeminin gölgesinde başladığını anlatan Ünsal, devlet okullarında sınıfların kalabalık olduğunu, özel ve devlet okulları arasında farklılık bulunduğunu ifada etti.
Kentte faaliyet gösteren Evimiz İskenderun Süpürge Derneği ve Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneğinin ortaklaşa düzenlediği çarşamba sohbetlne konuk olan Ünsal, Birleşmiş Milletler Unesco´nun 28 Haziran 2021 verilerine göre, Türkiye´nin okulları en uzun süre kapatan ülke olduğunu, okulların okulların ´kapalı´, ´kısmın açık´ ve ´açık´ olarak nitelendirildiğini ifade etti. Ünsal, "Veriler, Türkiye´de uygulanan uzaktan eğitimin, teknik olanakların sağlanamaması nedeniyle yaklaşık 6 milyon öğrencinin bu sürece tam olarak katılmadığı belirtilmektedir. Okul terki oranların yükseldiği görülmemiştir. Telafi eğitimlerin bu açığı kapatmadığı görülmüştür. Okulların açılması belirsizlikleri de beraberinde getirmiş. Kuşkusuz faydaları olduğu kadar bu süreçte hükümet tarafından iyi yönetilmemiştir.Türkiye´de salgın nedeniyle 1,5 yıl süreyle okullar kapalı oldu. Sendikamızın tüm çağrılarına rağmen okulların fiziki altyapısını düzeltilmemiş, derslik sayısı yeterli oranda arttırılmamış, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ´okullarda tüm önlemleri aldık´ ifadesini kullansa da tüm ülke çapında okuların salgına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapıya hazırlanmadığı görülmüştür. Eğitime ayrılan payın Milli Eğitim Bakanlığı gider olarak verilmesi, okul ihtiyaçlarını yine velilerin sırtına yüklemiştir. Kırtasiye masrafları bile halkın alım gücünün çok çok üzerinde olduğu görülmüştür. Devletin eğitim öğretime yaptığı harcama, katkı yıllardır istikrarlı bir şekilde azalırken, hane halkının cebinden yaptığı eğitim harcamaları ise istikrarlı bir şekilde artmıştır. ´Eğitime ayrılan payı arttırıyoruz´ söyleminin gerçeğini görebilmek için halkın cebinden çıkan paranın miktarına bakmak yeterlidir. AKP Hükümetleri, siyasal, ideolojik müdehaleyle benzer olumsuz değişiklikleri, eğitimin içindeki payı azalırken velilerin finansmanına katkısı sürekli olarak artması bugün ve gelecek olarak son derece düşündürücüdür. Eğitim sistemi paralı hale getirilirken öğrenci velisi çocuklarını okutabilmek için bütçesine göre çok yüksek rakamlarda harcama yapmak zorunda bırakılmıştır. Eşit parasız nitelikli kendi dilinde kamusal bir eğitim sunulmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Eğitime ayrılan payların yüzde 75´inin yeni okul ve derslik yapımına gittiğini anlatan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu da eğitimde niteliği arttırmamakta, eğitimde sadece fiziksel koşulları arttırmaktadır. Geçen yıl yapılan okulların yüzde 57´si imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarıdır. Bu kurumlar, eğitim-öğretim içinde en az öğrenciye sahip olan, ama en çok payı alan kurumlardır. Buna baktığım zaman İskenderun´da sınıflarda ortalama sınıflarda 40 kişi olan sınıf mevcutları, imam hatipler okullarında 20 kişiye düşmektedir. Bu okullarda hizmet eksiği yoktur. Bu okullarda okuyanlar özel okula gidiyor gibi ödüllendirilmekte, yemek hizmetlerini çok daha nitelikli bir şekilde almakta, kamu hizmetini çok daha nitelikli olarak görmektedirler. Buna rağmen halk imam hatip okullarına teveccüh etmemişlerdir. İmam hatip okulları bu kadar özendirilmesine rağmen, insanlar resmen ev ev dolaşarak bu okullara öğrenci bulmaya çalışmakta. Bu çalışmalar beyhudedir. İmam hatip liselerine öğrencilerinizi gönderin, diyen vatandaşların bu doğrultuda politika yapanların yüzde doksandokuzu çocuğunu bu okullara göndermemektedir. Bugün siyasi iktidar, ´imam hatip okullarına gönderin´ diye kampanya yaparken, kendi çocuklarını özel okularda yada yurt dışında okutmaktadır. Bu okullaşma oranının nasıl çarpık bir hale geldiği göstermektedir."
Kaynak:

7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
19. Üniversiteler Halk Müziği ve Halk Dansları Yarışması, Antakya´da Mustafa Kemal Üniversitesinin (MKÜ) ev sahipliğinde başladı.
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu´ndan aldığı hibe ile yürüttüğü Erasmus+ Ka121Sch projeleri kapsamında, İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yayladağ Anadolu Lisesi ve Reyhanlı Yahya Turan Fen Lisesi´nde eğitim gören 18 öğrenci, işbaşı gözlem yapmak üzere Yunanistan´ın Selanik şehrine gitti.
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
Antakya Şehit İlker Uylaş İlkokulu öğretmenlerinden Ebru Susur´un sürdürülebilir bir gelecek için yaşama geçirdiği ‘Atölye karıncaları´ isimli projesinde öğrenciler tarafından tasarlanan materyaller sergilendi.
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevlileri, Reyhanlı ve Defne´deki iki ortaokulda öğrencilere ´dijital okuryazarlık, siber zorbalık ve güvenli bilinçli internet kullanımı´ konusunda seminer verdi.
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsünde, eğitim ve hizmet verecek olan Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi´nin temeli kurdele kesimi ile yapıldı.
İSTE´de 3 takım final yolunda
İSTE´de 3 takım final yolunda
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu´ndan üç takım, TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsansız Hava Aracı kategorisinde kavramsal tasarım aşamasını geçti.
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” programı kapsamında Antakya´da düzenlenen Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan´ın Anadolu Mektebi Hatay öğretmen ve öğrencileriyle yaptığı söyleşisine katıldı.
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar Projeleri kapsamında, Romanya´dan Asociatia Tineret pentru Dezvoltare Durabila ve Constantin Brâncoveanu Lisesi, Türkiye´den Belen Kaymakamlığı ve İtalya´dan Beyond Borders Cultural Association işbirliğinde “EDUcate YOUth-Nonformal bridges to formal education” adlı projenin ulusötesi toplantısı İtalya´da yapıldı.
İSTE´ye 2 program kurma çabası
İSTE´ye 2 program kurma çabası
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
Müdürün göreve iadesine tepki
Müdürün göreve iadesine tepki
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, sınıflarda kızlı-erkekli oturma talimatı verdiği için açığa alınan okul müdürünün göreve iade edilmesini eleştirdi.
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, Uluslararası Öğrenciler Topluluğu´nun düzenlediği etkinlikte öğrencilerle bir araya geldi.
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
İSTE İMYO bünyesinde ´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ adlı iki programı açılması için karar alındı. Üniversitede yıllar önce kurulan fakülte ve meslek yüksekokullarına kadrolar atanmış, yıllar sonra fakültelerin birleştirilmesi yapılırken, meslek yüksekokulları da hiç öğrenci alınmamıştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi