Ekonomide üç hedef
Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Avrupa Birliği´nin 1,8, OECD ülkelerinin 2,2 büyüdüğü yerde Türkiye yüzde 5 büyüdü. Bütün bu söylediklerim o sözde derecelendirme kuruluşlarına kapak olsun." dedi.
Tarih: 19.6.2017 10:54:55

Burak Milli/Payas

Metin, Payas Belediyesi´nce Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde düzenlenen iftar programında, yıl sonuna kadar 3 hedeflerinin bulunduğunu söyledi. Birincisinin enflasyon, ikincisinin faiz olduğunu ve ikisini de tek haneli rakama düşüreceklerini belirten Metin, üçüncüsü sırada ise işsizliğin geldiğini, onu da tek haneli rakama düşürme hedefi doğrultusunda yeni ekonomik reform niteliğinde yapısal anlamda önemli düzenlemeleri bir bir açıklayacaklarını dile getirdi. Geleceğe güvenle bakıp güvenle planlamak için geçmişe gitmek gerektiğini dile getiren Metin, Türkiye´nin 2002 yılından sonra büyümeye, gelişmeye ve değişmeye başladığını anlattı.

Zirvede olan Türkiye´de Mayıs 2013´ten itibaren terör eylemlerinin gerçekleştirildiğini anımsatan Metin, şöyle konuştu:

"Gezi olayları adı altında sanki toplumsal bir hareket varmış gibi oluşturulan ve arkasında dış ülke istihbaratlarının olduğu ve terör örgütlerinin kullanıldığı Gezi olayları başlatıldı. Gezi olayları üzerinden Türkiye´yi yönetilemez hale sokmak istediler. Hükümeti devirmek istediler ama buna bu millet izin vermedi. Peki durdular mı? Durmadılar. Hemen 6 ay sonra FETÖ´nün ilk eylemini gerçekleştirdiler. 17-25 Aralık teşebbüsünü gerçekleştirdiler. Bu millet 2014 yerel seçimlerinde AK Parti kadrolarına olan inancını yine gösterdi ve yine ´dur´ dedi. Peki durdular mı? Durmadılar. Bölücü terör örgütünün siyasal yapısının başındaki adamı allayıp pulladılar yüzde 10´u geçirtip Türkiye´yi hükümetsiz bırakma teşebbüsünde bulundular. Bu millet 6 ay sonra 1 Kasım´da yine izin vermedi. Yine durmadılar. Ardından 15 Temmuz hain kalkışmayı gerçekleştirdiler. FETÖ´yü kullanarak FETÖ üzerinden yine bu ülkeye bu terör saldırısını ortaya koydular. Ama milletimiz ne yaptı? Bu olay olur olmaz tankın, tüfeğin, helikopterin uçağın her türlü silahın karşısında siper etti gövdesini ve bu hayasızca akını durdurdu. Gece tankın, uçağın, helikopterin altına yatan, mermiye göğsünü siper ederek mücadele eden esnafımız sabah gitti dükkanını açtı. Sanayicimiz üretimine devam etti. Dünyada hiçbir iktisat teorisi, ekonomik bilimsel teori bunu açıklayamaz. Gece bir ülkenin yaşayabileceği en kötü saldırı gerçekleştiriliyor, millet bu saldırıya karşı sadece göğsünü siper ederek 9 saatte bu saldırıyı bastırıyor ve sabah ekonominin bütün dinamikleri çalışıyor. Bunu siz dünyanın hiçbir teorisiyle izah edemezsiniz. Bu teorinin ismi Türk milletidir."

"Türkiye´nin söz sahibi olması rahatsız ediyor"
Bugün dünyanın en büyük firmalarının üretim merkezinin Türkiye olduğunu vurgulayan Metin, "Avrupa Birliği´nin 1,8, OECD ülkelerinin 2,2 büyüdüğü yerde Türkiye yüzde 5 büyüdü. Bütün bu söylediklerim o sözde derecelendirme kuruluşlarına kapak olsun. Hamdolsun bu ülke üretiyor. Üretmeye devam ediyor. Artarak üretmeye devam ediyor. Hem yerli sermayemizin hem yabancı sermayenin Türkiye´de şu ana kadar getirdiği yatırım tutarı 700 milyar dolardır. Türkiye´nin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olması rahatsız etmektedir. Mesele budur. Dünyada hangi lider var Birleşmiş Milletler kürsüsüne gelip de dünya beşten büyüktür diyebilen. Bir tek bizim liderimiz var. Recep Tayyip Erdoğan var. O da bu gücü sizlerden alıyor" ifadelerini kullandı.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ekonomide hedef
Balık-ekmekli açılış
Balık-ekmekli açılış
İskenderun´da Balık Semt Pazarı dün düzenlenen törenle açıldı. Çay mahallesinin 5 Temmuz Caddesi ile Raif Paşa Caddesinin kesiştiği noktada hizmet veren İskenderun balık Semt Pazarının açılışa katılanlara ücretsiz balık-ekmek ikram edilince, izdiham yaşandı.
Hastane personeline yangın eğitimi
Hastane personeline yangın eğitimi
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesi, personeline AFAD destekli ´işyerleri için aet binici eğitimi´ verdirdi.
Karayolları alanı park olacak
Karayolları alanı park olacak
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, kentteki eski karayolları alanının yeşil alan ve park olması için çalışma yapılıdğını söyledi.
Gaziler Gününün 96. yılı bugün kutlanacak
Gaziler Gününün 96. yılı bugün kutlanacak
19 Eylül Gaziler Günü, bugün İskenderun ve Antakya´da kutlanacak.
Eğitimde çözümsüzlük politikaları sürdürülmekte
Eğitimde çözümsüzlük politikaları sürdürülmekte
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ali Karadaş, "Türkiye´de eğitim sistemi uzun süredir ciddi anlamda alarm verirken, eğitimin temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikaları ısrarla sürdürülmektedir.
Pazarcının sınırı ´çizgiyle belirlendi´
Pazarcının sınırı ´çizgiyle belirlendi´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Sakarya Mahallesinde yapımı süren çok amaçlı kapalı semt pazarının, son aşamaya gelindiğini belirtti.
Sevkiyat, ´değişimin ötesinde´
Sevkiyat, ´değişimin ötesinde´
Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye-Suriye sınırındaki Hatay´a farklı kentlerde asker ve zıhrlı araç sevkiyatını sürdürüyor.
Eğitim yılı sancılı başlıyor
Eğitim yılı sancılı başlıyor
Bugün başlayacak 2017-2018 eğitim-öğretim yılını değerlendiren Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, eğitim yılının sancılı başladığını belirtti.
Taşımalı eğitim sürecek
Taşımalı eğitim sürecek
Eğitim İş Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında taşımalı eğitim devam ettirilerek, çocukların tarikat ve cemaatlerin yurtlarına mahkum edileceğini savundu.
Açılışta balık-ekmek ücretsiz
Açılışta balık-ekmek ücretsiz
İskenderun´un Çay mahallesinde 5 Temmuz Caddesi ile Raif Paşa Caddesinin kesiştiği noktada geçtiğimiz aylarda hizmete giren İskenderun Balık Semt Pazarının resmi açılışı bugün yapılacak.
Yolu birleştirecek çalışmaları inceledi
Yolu birleştirecek çalışmaları inceledi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Sahil Yürüyüş Yolu ile Arsuz Kent Meydanı´nı birleştirecek olan Devlet Demir Yolları (DDY) Kampı´ndaki çalışmaları inceledi.
Hareket halindeki araçta patlama oldu
Hareket halindeki araçta patlama oldu
İskenderun´da seyir halindeki bir aracın patlaması sonucu sürücüsüyaralandı.
Belediyeden mahallere şenlik projesi
Belediyeden mahallere şenlik projesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Şehir Tiyatrosu, yeni sezonun ilk projesini halkla buluşturdu.
Gelişme ve kalkınmanın temeli eğitime dayanır
Gelişme ve kalkınmanın temeli eğitime dayanır
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, pazartesi günü başlayacak olan 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı ve İlköğretim Haftasını kutladı
Ameliyatla ´101 kilo verdi´
Ameliyatla ´101 kilo verdi´
201 kilo ağırlığındaki Emine Çalım´ın İskenderun´daki özel bir hastanede olduğu ameliyat sonrası 101 kilo verdiği belirtildi. Hastaneden yapılan açıklamada, 201 kilodaki Çalım´ın, 100 kiloya gerilediği ifade edildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi