Ekonomide üç hedef
Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Avrupa Birliği´nin 1,8, OECD ülkelerinin 2,2 büyüdüğü yerde Türkiye yüzde 5 büyüdü. Bütün bu söylediklerim o sözde derecelendirme kuruluşlarına kapak olsun." dedi.
Tarih: 19.6.2017 10:54:55

Burak Milli/Payas

Metin, Payas Belediyesi´nce Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde düzenlenen iftar programında, yıl sonuna kadar 3 hedeflerinin bulunduğunu söyledi. Birincisinin enflasyon, ikincisinin faiz olduğunu ve ikisini de tek haneli rakama düşüreceklerini belirten Metin, üçüncüsü sırada ise işsizliğin geldiğini, onu da tek haneli rakama düşürme hedefi doğrultusunda yeni ekonomik reform niteliğinde yapısal anlamda önemli düzenlemeleri bir bir açıklayacaklarını dile getirdi. Geleceğe güvenle bakıp güvenle planlamak için geçmişe gitmek gerektiğini dile getiren Metin, Türkiye´nin 2002 yılından sonra büyümeye, gelişmeye ve değişmeye başladığını anlattı.

Zirvede olan Türkiye´de Mayıs 2013´ten itibaren terör eylemlerinin gerçekleştirildiğini anımsatan Metin, şöyle konuştu:

"Gezi olayları adı altında sanki toplumsal bir hareket varmış gibi oluşturulan ve arkasında dış ülke istihbaratlarının olduğu ve terör örgütlerinin kullanıldığı Gezi olayları başlatıldı. Gezi olayları üzerinden Türkiye´yi yönetilemez hale sokmak istediler. Hükümeti devirmek istediler ama buna bu millet izin vermedi. Peki durdular mı? Durmadılar. Hemen 6 ay sonra FETÖ´nün ilk eylemini gerçekleştirdiler. 17-25 Aralık teşebbüsünü gerçekleştirdiler. Bu millet 2014 yerel seçimlerinde AK Parti kadrolarına olan inancını yine gösterdi ve yine ´dur´ dedi. Peki durdular mı? Durmadılar. Bölücü terör örgütünün siyasal yapısının başındaki adamı allayıp pulladılar yüzde 10´u geçirtip Türkiye´yi hükümetsiz bırakma teşebbüsünde bulundular. Bu millet 6 ay sonra 1 Kasım´da yine izin vermedi. Yine durmadılar. Ardından 15 Temmuz hain kalkışmayı gerçekleştirdiler. FETÖ´yü kullanarak FETÖ üzerinden yine bu ülkeye bu terör saldırısını ortaya koydular. Ama milletimiz ne yaptı? Bu olay olur olmaz tankın, tüfeğin, helikopterin uçağın her türlü silahın karşısında siper etti gövdesini ve bu hayasızca akını durdurdu. Gece tankın, uçağın, helikopterin altına yatan, mermiye göğsünü siper ederek mücadele eden esnafımız sabah gitti dükkanını açtı. Sanayicimiz üretimine devam etti. Dünyada hiçbir iktisat teorisi, ekonomik bilimsel teori bunu açıklayamaz. Gece bir ülkenin yaşayabileceği en kötü saldırı gerçekleştiriliyor, millet bu saldırıya karşı sadece göğsünü siper ederek 9 saatte bu saldırıyı bastırıyor ve sabah ekonominin bütün dinamikleri çalışıyor. Bunu siz dünyanın hiçbir teorisiyle izah edemezsiniz. Bu teorinin ismi Türk milletidir."

"Türkiye´nin söz sahibi olması rahatsız ediyor"
Bugün dünyanın en büyük firmalarının üretim merkezinin Türkiye olduğunu vurgulayan Metin, "Avrupa Birliği´nin 1,8, OECD ülkelerinin 2,2 büyüdüğü yerde Türkiye yüzde 5 büyüdü. Bütün bu söylediklerim o sözde derecelendirme kuruluşlarına kapak olsun. Hamdolsun bu ülke üretiyor. Üretmeye devam ediyor. Artarak üretmeye devam ediyor. Hem yerli sermayemizin hem yabancı sermayenin Türkiye´de şu ana kadar getirdiği yatırım tutarı 700 milyar dolardır. Türkiye´nin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olması rahatsız etmektedir. Mesele budur. Dünyada hangi lider var Birleşmiş Milletler kürsüsüne gelip de dünya beşten büyüktür diyebilen. Bir tek bizim liderimiz var. Recep Tayyip Erdoğan var. O da bu gücü sizlerden alıyor" ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ekonomide hedef
Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi