Ekonomik sorunlar ve önerilerini sıraladı
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´ın ekonomik sorunlarını parlamentoda düzenlediği basın toplantısıyla dile getirdi.
Tarih: 4.8.2020 10:47:05

İskenderun/SES

 Güzelmansur, "Tarımı, sanayisi, ihracatı, nakliye sektörüyle Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan Hatay ekonomisi, iktidarın hem iç politikada hem de dış politikada yaptığı yanlışlarla sürekli geriliyor" dedi.
TBMM´de düzenlediği basın toplantısında ilin ekonoomik sorunlarını sıralayıp, çözüm önerilerini sıralayan milletvekili Güzelmansur, şun değerlendirmede bulundu: "Orta Doğu, Hatay´ın olmazsa olmaz pazarlarından biridir. Hataylı çiftçinin, üreticinin ürettiğini, Hataylı ihracatçı, yine Hataylı uluslararası nakliyecileri ile bu pazara ulaştırırdı. Bu pazardan sadece üretici, ihracatçı, nakliyeci değil sandıkçısı, ambalajcısı, işçisi de kazanır, ülke ekonomisine katkı sağlardı. Ancak sadece Hatay değil Türkiye için de çok önemli olan bu Pazar iktidar tarafından her yıl git gide baltalandı. Önce yanlış Suriye politikası geldi, 14 orta doğu ülkesine açılan kapılarımız kapandı, ardından Mısırla anlaşmazlık başladı. Mısır taşımacılık anlaşmasını iptal etti. Böylece Suudi Arabistan´a, Körfez ülkelerine ve Orta Afrika´ya açılan bir güzergâhımız daha son buldu. Orta Doğu´da yaşanan diğer sorunlar ve son olarak Kaşıkçı cinayeti sonrasında Suudi Arabistan´ın uyguladığı gizli ambargo da bunun üstüne eklenince

Güzelmansur: OSB´de 12 firma üretimden koptu
Antakya Organize Sanayi Bölgesi´nde 12 firmanın örüzemden koptuğunu anlatan milletvekili Güzelmansur, açıklamasını şöyle sürdürdü: "OSB´deki bu çöküşü rakamlarla anlatmak istiyorum. 2019´da 63 firmanın faaliyet gösterdiği Antakya Organize Sanayi Bölgesi´nde son bir yılda; 3 firma kapandı, 4 firma kapasite düşürdü, 2 firma konkordato ilan etti, 3 firma icralık oldu. OSB´deki firma sayısı 51´e indi. 12 firmanın üretimden kopmasıyla 315 kişi işsiz kaldı. Organize bölgede enerji tüketimi de yüz de 13,7 düştü. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var, o da, Antakya Organize Sanayi Bölgesi´nin enerji tüketiminin yüzde 73´ünü 14 firma gerçekleştiriyor. Diğer bir deyişle kalan firmalarda üretim çok kısıtlı, bunlar adeta tabela firmasına dönüştüler. Dış politikadaki yanlışlar, Hatay ihracatına olumsuz yansıdı. 2019´un Ocak-Haziran döneminde 1 milyar 393,5 milyon dolar olan Hatay ihracatı, 2020´nin Ocak-Haziran döneminde 1 milyar 143 milyon dolara düştü. Yani, Hatay ihracatında ilk 6 aylık kayıp 250 milyon dolardır. Yüzde18´lik bir düşüş söz konusudur. Bu düşüşte en önemli etkilerden biri Suudi Arabistan´ın 1,5 yıldır Türk mallarına uyguladığı örtülü boykottur. 2019´un ilk 6 ayında Türkiye Suudi Arabistan ihracatı yüzde 18 azalma yaşanırken, Hatay´ın Suudi Arabistan´a ihracatında da yüzde 8,5 düşüş meydana geldi. Yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle Hataylı ihracatçıların yüzde 10´unun aktif olarak çalıştı, yüzde 90´ı ise bekleme sürecinde. Son günlerde Suudi Arabistan´dan daha da kötü haberler geliyor. Bölgede bağlantıları olan ihracatçının, nakliyecinin aldığı duyum şudur: 2 yıldır uygulanan örtülü boykot, Ağustos´ta tam boykota dönüştürülecek. Suudi Arabistan Ağustos´ta Türkiye´den ithalatı sıfırlayacak. Suudi Arabistan bunu kendi ihracatçısına, nakliyecisine, tüccarına uyguladığı baskıyla, tehditle uygulamaya geçiriyor. Bunlardan artık Türk ürünlerinin ithalatını yapmayacaklarını belirten bir taahhüt alıyor. Ayrıca böylesi bir uygulama Suudi Arabistan´ın ittifak halinde olduğu Dubai, Bahreyn gibi ülkelere de yayılacaktır. Bunun gerçekleşmesi halinde onlarca Hataylı ihracatçının iflası kaçınılmaz olacaktır. İktidarın yanlış politikalarından Hataylı nakliyeci de nasibini alıyor. Suriye savaşı öncesi Cilvegözü Sınır Kapısı´ndan, Suriye aşırı, her gün 250 araç, yılda 110 bin araç taşıma yaparken, şimdi bu sayı yılda 1.400 civarına indi. Nakliye sektöründe yüzde 80 kapasiteyle çalışan firmalar, şu anda yüzde 30 kapasiteyle çalışıyor."
Suudi Arabistan´da çalışan 32 bin gurbetçinin sorunlarına da ifade eden milletvekili Güzelmansur, "Sorunlar, yanlışlar yetmiyormuş gibi üstüne bir de pandemi eklendi. Suudi Arabistan´daki 45 bin vatandaşımızdan 32 bini Hataylı. 20 bini berber, geriye kalan lokantacı, işçi. 32 bin Hataylı yıllardır gurbette kazandığını memleketine gönderdi, ülke ve Hatay ekonomisine katkı sağladı. Şimdi bu insanların işyerleri 16 Mart´tan itibaren kapalı. Ekonomik açıdan perişan durumdalar. Dört aya yakın bir süredir işsizler, hiçbir gelirleri yok. Bu durum, aileleri ile birlikte Hatay´da yaklaşık 120 bin kişinin gelirsiz kaldığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Tarımdaki, sanayideki, ihracattaki, nakliye sektöründeki bu kötü gidişat Hataylı işçiyi, emekçiyi etkiliyor. İşsizlik artıyor, yoksulluk artıyor, borçlar artıyor. Hatay´da Mart 2019´da 2.327.338 bin TL olan takipteki alacaklar, Mart 2020´de 2.729.706 bin TL´ye yükseldi. Bir senede 402 milyon 368 bin TL arttı. Hatay takipteki alacaklar açısından 81 il içinde 10. sırada. Yanlış, maceraperest dış politika derhal terk edilmeli; realist, barışçıl politikalar benimsenmeli. 14 Ortadoğu ülkesine ulaşımı sağlayan, Suriye rejiminin kontrolün. Suudi Arabistan ile yaşanan siyasi kriz nedeniyle zarar gören ihracatçıya nakliye desteği, gemi navlunları gibi destekler verilmeli. Hatay´ın yaş sebze-meyve ihracatında aslan payına sahip olan Rusya´da, verilen geçiş kontenjanları arttırılmalı. Hatay 5. teşvik bölgesine alınmalı. Bu olmuyorsa da Çanakkale-Biga örneğinde olduğu gibi ilçe bazlı teşvikten yararlandırılmalı. Patates, soğan ve limonda ihracat kısıtlaması hemen kaldırılmalı. Aksi halde Hatay ekonomik girdilerini kaybederken, Türkiye de ekonomisindeki bir lokomotifini kaybeder" diye konuştu.
Kaynak:

“Yöre esnafı küstürülüyor”
“Yöre esnafı küstürülüyor”
İskenderun´da yeniden açılmak istenen ‘yöresel ürünler pazarına´ ilçe esnafı tepkili: Yöre esnafı küstürülemez
İsdemir´e birincilik ödülü
İsdemir´e birincilik ödülü
İsdemir, “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda, ‘Buhar Türbini Kondenserlerinde Deniz Suyu İle Tersten Yıkama Sisteminin Değiştirilmesi Projesi´ ile birincilik ödülünün sahibi oldu.
Genç girişimciler İskenderun´da toplandı
Genç girişimciler İskenderun´da toplandı
TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Ekim ayı toplantısını İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi.
Güzelmansur: Pazar kaybetme lüksümüz yok
Güzelmansur: Pazar kaybetme lüksümüz yok
Suudi Arabistan ambargosuyla ilgili gelişmeleri değerlendiren CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hiçbir pazarı kaybetme lüksümüz yok” dedi.
“2019 yılında KOSGEB´ten rekor destek”
“2019 yılında KOSGEB´ten rekor destek”
KOSGEB Başkanlığı tarafından yayımlanan, KOSGEB Hatay Müdürlüğüne yer verilen Eylül ayı e-dergisinde geçtiğimiz yıl işletmelere 16 milyon liralık destekte bulunulduğu belirtildi.
"Bağış paraları bütçeye dahil edildi mi?"
"Bağış paraları bütçeye dahil edildi mi?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İşsizlik Fonu´ndaki 132 milyar liranın kullanılmayarak banka tahvillerine yatırılmasını eleştirdi, Covid-19 salgını sonrası işsiz kalan ve ücretsiz izine ayrılmak zorunda kalanların mağdur edildiğini söyledi.
İSDEMİR´e ‘TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi
İSDEMİR´e ‘TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi
İSDEMİR, TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı
“Bayram alışverişinizi yerel esnaftan yapın´”
“Bayram alışverişinizi yerel esnaftan yapın´”
Arsuz Esnaf Dayanışma Derneği (ARES-DER), ´yerel esnaftan alışveriş kampanyası´ başlattı.
Tosyalı: Hepimizin amacı İskenderun
Tosyalı: Hepimizin amacı İskenderun
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Yılmaz´ın, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´yı ziyaretinde bölge ekonomisi değerlendirildi.
Devreden KDV´ye ‘İskandinav modeli´ önerdi
Devreden KDV´ye ‘İskandinav modeli´ önerdi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, devreden KDV sorununun çözümüne İskandinavların ‘çember takas modeli´ önerisinde bulundu.
İSO´nun ´en büyük´ler listesinde Hatay´dan 10 firma
İSO´nun ´en büyük´ler listesinde Hatay´dan 10 firma
İstanbul Sanayi Odası´nın hazırladığı 2019´da Türkiye´nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde Hatay´dan 10 firma yer aldı.
Kamu çalışanlarından ´ek bütçe´ talebi
Kamu çalışanlarından ´ek bütçe´ talebi
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, normalleş süreci için ek bütçenin hazırlanarak uygulamaya alınmasının şart olduğunu belirtti.
İTSO´dan Atakaş´a plaket
İTSO´dan Atakaş´a plaket
İTSO Yönetiminden Atakaş´a bölge ekonomisine yaptığı katkılarından dolayı plaket verildi
Pandemiye rağmen 77 milyonluk yeni yatırım
Pandemiye rağmen 77 milyonluk yeni yatırım
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, pandemiye rağmen Hatay´da 77 milyonluk yeni yatırım projesinin kuruma teslim edildiğini ve değerlendirilmeye başlandığını belirtti.
Yılmaz ve Taner´den muza yatırım
Yılmaz ve Taner´den muza yatırım
Hatay´daki muz üretimine öncülük eden, muz serası sayı ve alanı giderek Artan Arsuz´da 70 dönümlük yeni bir muz serasının çalışmaları devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi