Elektrik zammına soru önergesi
Hataylı milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, elektriğe yapılan yüzde 14,9 oranındaki zammı, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 8.10.2019 10:38:27

Akın Bodur/İskenderun

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) elektrik fiyatlarına 1 Ekim 2019´dan geçerli olmak üzere yüzde 14.9 zam yaptığını anımsatan ve Temmuz ayında yapılan yüzde 15 zamla birlikte bu yıl içinde yapılan zam yüzde 32´ye ulaştığını ifade eden milletvekili Oruç önergesinde, "Elektrik Mühendisleri Odası´nın 230 kilovatsaat asgari tüketim tutarı üzerinden yaptığı hesaplamaya göre; 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 142 liradan 163 liraya çıkmıştır. Konut tarifelerinde yılbaşında yapılan yüzde 10´luk indirime rağmen yıllık zam oranı yüzde 19.7 olurken, 2 yıllık artış yüzde 72.6 olmuştur. Sanayide ise yıllık değişim yüzde 32.2 iken; 2 yıllık zam oranı yüzde 126´ya ulaşmıştır.
23 Haziran seçimlerinin ardından tüketicinin insanca yaşaması için ihtiyaç duyduğu çay, şeker, süt, akaryakıt ve doğal gaz ile temel ihtiyaçların birçoğuna yönelik zam furyasına elektrik fiyatına yapılan ikinci zam ile devam edilmiştir. Kış ayları yaklaşırken özellikle doğal gaz fiyatına Ağustos ayında yapılan yüzde 14,90 oranındaki zammın ardından, yüzde 14,97 oranında yapılan son zam ile birlikte faturaya yüzde 32 zam gelmiştir. Uygulanan tüketim ekonomisi ve kamu yönetimindeki israflar nedeniyle artan bütçe açığının faturası, yapılan çift haneli zamlar ve artırılan vergiler aracılığıyla tüketiciye kesilmek ve ekonomik krizin etkisi TUİK tarafından açıklanan tek haneli enflasyon oranı ile örtülmek istenmektedir" ifadesine yer verdi.
Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Üç ay önce yüzde 15 zam yapılan elektriğin, üç ayda hangi maliyet biriminde artış olmuştur? EPDK´nin faturalarda dağıtım bedelini ayrı bir kalem olarak göstermemesi ne anlama gelmektedir? EMO´nun yargı yoluna taşıyacağını belirttiği EPDK´nin bu kararı şeffaflıktan uzak ve kamuoyundan bilgilerin saklandığı anlamına gelmez mi? Elektrik fiyatları için başka zam yapılması gündemde midir? Yeni zam yapılmaması için önlem alınması Bakanlığınız tarafınca planlanmakta mıdır? Elektriğe yapılan zamların ekonomiye dolaylı etkileri araştırılmakta mıdır? Elektrik zamlarının diğer sektörlerdeki fiyatlara yansımaları nasıldır? Doğal gaz fiyatlarında gerçekleşen artışın nedeni nedir? Doğal gaz fiyatları için başka zam yapılması gündemde midir? Yeni zam yapılmaması için önlem alınması Bakanlığınız tarafınca planlanmakta mıdır? Doğal gaza yapılan zamların ekonomiye dolaylı etkileri araştırılmakta mıdır? Doğalgaz zamlarının diğer sektörlerdeki fiyatlara yansımaları nasıldır? TÜİK istatistiklerine göre Eylül ayında, Temmuz 2017´ten beri yıllık enflasyon ilk defa tek haneli rakamlara inmiştir. Yaklaşık üç ay önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın ´Eylül ayında enflasyon oranımız tek haneli rakamlara düşecek´ açıklaması ile bu denli örtüşmesi dikkat çekicidir. Üst üste fiyatlarda yapılan zamlar ve artışlar karşısında enflasyonun düşmesi nasıl sağlanmıştır? Ücretlerin fiyat artışlarını karşılayamadığı, gelirlerin bu artışlar karşısında düşük kaldığı yerde; açıklanan enflasyon rakamı ile halkın enflasyonu arasındaki muazzam fark Bakanlığınızca nasıl açıklanabilir? TÜİK´in enflasyon oranını hesapladığı sepetteki fiyatlar ile gerçek pazar fiyatları arasında ciddi fark bulunmakta, bu durum kurumun da güvenilirliğini sorgulamaya neden olmaktadır. Gerçek enflasyonu açıklamak yerine endeksler manipüle edilerek istenilen hedefe/orana mı ulaşılmaktadır? Bu konuda şeffaf bir açıklama Bakanlığınız tarafından yapılacak mıdır?

 

 
Kaynak:

HADO Protokolü imzalandı
HADO Protokolü imzalandı
Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımı ile ilgili protokol imzalandı.
Belediyeden ‘alternatif yol´
Belediyeden ‘alternatif yol´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kent genelinde trafik yükünü hafifletme adına alternatif yol çalışmaları planladıklarını belirtti.
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da 2020 turizm yaz sezonunda düzenlenen festivallere ek olarak Color Life festivalinin de düzenlenmesi ile ilgili görüşme yapıldı.
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyeyi ziyaret eden kentte faaliyet gösteren AKAD Başkanı Nihat Yenmiş ve yönetimini kabul etti, İskenderun MHP ile İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Bünyamin Saraçoğlu´nu ziyaret etti.
MMK´ya tesis onayı
MMK´ya tesis onayı
Dörtyol´da faaliyet gösteren MMK Metalurji San Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.´nin yapılmasını planladığı Kömür Tahliye ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na başvurusu kabul edildi.
Çöplükte kapasite arttırılacak
Çöplükte kapasite arttırılacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Antakya´da yapılması planlanan Hatay Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin kapasitesi arttırılacak.
Yağmur suyu mazgallarına revize
Yağmur suyu mazgallarına revize
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturmak için müdahalelerin sürdüğünü bildirdi.
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Barış Pınarı Harekatı başladı
Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Hatay il asayiş geniş katılımlı toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
İSTE´ye ´atama ziyareti´
İSTE´ye ´atama ziyareti´
Vali Doğan, rektör Dereli´yi kutladı
Kültürel miras sempozyumu
Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uyulanacak.
Saha, amatör kulüplere açılacak
Saha, amatör kulüplere açılacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yardımcıları ile birlikte belediyenin Sakarya Spor Tesislerindeki futbol sahasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi