Emekliye yakıt yardımı istedi
Tokdemir, kanun teklifini Meclis´e verdi
Tarih: 18.10.2019 10:54:14

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına verdi. Tokdemir, yasa teklifi ile sosyal güvenlik kurumlarından aylık ve gelir alan emeklilere yılda 1 defa bir aylık veya gelir tutarında yakıt parası verilmesini önerdi.
Hatay Milletvekili Tokdemir, yasaya ek madde olarak önerdiği kanun teklifinin, "Cumhurbaşkanı, Bakanlar, TBMM üyeleri hariç olmak üzere bu kanun ve diğer kanunlara göre aylık alanlara veya sürekli iş görmezlik geliri alanlara Aralık ayı aylık veya gelir tutarı kadar yakıt yardımı verilir. Kurum tarafından ödenen bu yardım Hazine tarafından karşılanır. Sürekli iş görmezlik Geliri, Maluliyet veya Ölüm aylığı alanlara, bu yardım aylık oranları nispetinde ödenir. Bu madde kapsamında ödenecek toplam tutar kurum tarafından hesaplanarak Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilir. Bakanlık bildirilen tutarı ödeme gününden en az üç gün önce kurum hesabına yatırır" ifadesine yer verdi.
Milletvekili Tokdemir, Meclis´e verdiği kanun teklifinin gerekçesinde şunları belirtti: "Sosyal güvenlik sisteminin temel amacı belli bir yaşa ulaşması nedeniyle çalışma gücü azalan sigortalıya iş hayatından çekilerek, çalışmadan yaşamını sürdürme ve dinlenme olanağı sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmedeki en önemli araç emekli aylıklarıdır. Anayasamızda yer alan sosyal hukuk devletinin öncelikli görevi, emekli ve yaşlıları korumak ve insan onuruna uygun bir yaşam standardı sağlayacak bir gelir sağlamaktır. Teklif edilen bu düzenleme ile emeklilerimize en çok gelire ihtiyaç duydukları kış aylarında bir maaş tutarında yakıt yardımı verilerek, ekonomik durumlarının bir nebzede olsa iyileştirilmesi, geçim derdini kısmen de olsa unutarak aileleriyle birlikte huzurlu bir kış geçirmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır."

 

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak:

Saygı, en büyük devrimciye
Saygı, en büyük devrimciye
Kurtuluş Savaşının önderi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu, en büyük devrimci ve lider; Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılarak sonsuzluğa gittiğinin 81. yılında saygı ve özlemle anıldı.
SP´den ´hayırlı olsun´ ziyareti
SP´den ´hayırlı olsun´ ziyareti
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan, partisinin Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe ve Antakya İlçe Başkanı Fahri Serdar Özal ile birlikte, geçtiğimiz günlerde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Vedat Yavuz´u makamında ziyaret etti.
Sökmen de başkan adayı
Sökmen de başkan adayı
Erzin CHP ilçe kongresi
CHP´de tek adaya doğru
CHP´de tek adaya doğru
İskenderun´da 4.724 üye 400 delegeyi belirleyecek
Çalışkan, yeniden GİK üyesi
Çalışkan, yeniden GİK üyesi
Saadet Partisi´nde Karamollaoğlu bir kez daha seçildi
Öğretmene ek gösterge önergesi
Öğretmene ek gösterge önergesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, toplumların gelişmesi, kalkınması, çağdaşlaşması ve demokratik gelişmiş dünya devletleri içerisinde yer almasında, o ülkede yaşayan insanların eğitim ve öğrenim kurumları olduğunu belirterek, öğretmenlerin özlük haklarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlamış´a gölet önerdi
Başlamış´a gölet önerdi
Milletvekili Kaşıkçı, HBB´yi Yeniyurt´ta da kanalizasyonun denize boşalmasını önlemeye çağırdı
Başkandan 3 partiye ziyaret
Başkandan 3 partiye ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, partisi AKP ile kentte siyasi faaliyet gösteren CHP ve MHP ilçe başkanlıklarını ziyaret etti, Saadet Partisi yönetimi ise Tosyalı´ya makamında ziyarette bulundu.
“Elektriği kesen bedelini ödesin”
“Elektriği kesen bedelini ödesin”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Serkan Topal, elektrik kesintileri ile ilgili Kanun Teklifi verdi.
Orman yangınlarına meclis araştırması ´reddedildi´
Orman yangınlarına meclis araştırması ´reddedildi´
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, partisi CHP´den 25 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı´na verilen orman yangınlarına erken müdahale ve ulaşım kolaylığının sağlanmasını amaçlayan meclis araştırması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini açıkladı.
ABD´nin ´soykırım kararı´na tepki
ABD´nin ´soykırım kararı´na tepki
ABD Temsilciler Meclisi, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1915´te Osmanlı Döneminde yapılan ´tehcir´in ´soykırım´ olduğunu kabul eden tasarıyı onayladı.
İYİ Parti, yönetimini oluşturdu
İYİ Parti, yönetimini oluşturdu
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, partisinin il yönetimi ve disiplin kurulu listesinin onaylandığını açıkladı.
VP´nin kongre süreci
VP´nin kongre süreci
Samandağ´da ilçe başkanı değişti
CHP´de listeler askıdan indi
CHP´de listeler askıdan indi
Kongre sürecini başlatan Cumhuriyet Halk Partisi´nde askıya çıkartılan üye listeleri dün saat 18.00 itibariyle askıdan indirildi.
"Barış politikası Türkiye´ye kazandırır"
"Barış politikası Türkiye´ye kazandırır"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, "Suriye sorunu gerçekçi politikalarla çözülebilir. Savaş politikaları Suriye´deki sorunları daha da derinleştirmekten başka bir işe yaramaz" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi