Emin, burs desteği istiyor
YKS´de Türkiye 784. olmuştu
Tarih: 24.8.2021 19:16:25

Akın Bodur-Gülsenem Karaaslan/İskenderun

Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nda (YKS) Y-SÖZ puan türünde 437,16664 puanla Türkiye 754. olan Muhammet Emin Nizamoğlu, tercihlerini iletişim ve tasarım ile görsel iletişim ve tasarım üzerine yaptı.
İlk tercihini Bilkent Üniversitesinin burslu olarak belirleyen Nizamoğlu, iyi bir eğitim alabilmek için burs ihtiyacı olduğunu belirtti. İskenderun belediyesinde şoför olarak çalışan babası Ali Nizamoğlu ile birlikte gazetemizi ziyaret eden TYS Türkiye´de 754.´sü M. Emin Nizamoğlu, tasarım ve bilgisayar kodlaması üzerine olan çalışmaları çok sevdiğini, tercih ettiği bölümlerde de tasarım ve kodlama dersleri olduğunu belirtti. Tercih yaptığı eğitimde öğrenimini sürdürürken, açık eğitim ya da uzaktan eğitim kapsamında ikinci bir üniverisite okumayı istediğini ve bu alanda da kamu yönetimi gibi bir alanı seçeceğini anlatan M. Emin Nizamoğlu, "Aynı anda iki üniversite ve iki fakülteyi bitirmeyi planlıyorum. Ailemin ekonomik durumu belli. Bu nedenle iyi bir eğitim almama katkı sağlayacak kişilerden burs desteği istiyorum" dedi. Mezuniyet sonrasında tercih ettiği grafik ve tasarım alanında ülkede iyi bir yere gelmeyi planladığını söyledi. Emin Nizamoğlu, "Grafik tasarım sanatı ülkemizde, özellikle ed Anadolu´da yeterinci gelişmediği kanısındayım. Bu gelişmeye katkı sunmak istiyorum" değerlendirmesini yaptı.

"Önemli olan çok çalışmak değil, düzenli çalışmak"
Sınavlara girecek olan gençlere önerilerde bulunan ve özellikle üniversite sınavına gireceklere seslenen Emin Nizamoğlu, "Üniversite sınavına hazırlanacak arkadaşlar düzenli çalışmalı. 9. sınıftan itibaren sınavlara hazırlık yapılmalı. Belki çok değil ama belirli bir oranda ama düzenli çalışılmalı. Bu iş son seneye bırakılmamalı. 12. sınıftan önce bunun ayrımı yapılmalı. Aksi durumda hem çok zorlanılamış olunacak hem de asosyal bir hayat yaşanmış olunacaktır. Asosyal bir hayat yaşamama, kısa sürede çok bilgiyle zorlanmamak ve daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için düzenli çalışmak gerekiyor. Önemli olan çok çalışmak değil, düzenli çalışmak. Bu da verimi, verimli sonuç almayı getiriyor. Ve özellikle sınav senesinde moral çok yüksek olmalı. Sınavda başarılı olmayı getiren sistem; düzenli çalışmak, sosyal yaşam ve sağlam psikoloji.
YKS´de Y-SÖZ puan türünde 437 puanla Türkiye 754. olan oğlu M. Emin Nizamoğlu ile gurur duyduğunu ifade eden baba Ali Nizamoğlu ise "Keşke sınava girenlerin hepsi başarılı olabilseydi" dedi. Üniversite hazırlığı yapan oulu Emin´in dışında 8. ve 6. sınıfa giden iki çocuğu ile askerden gelen işsiz bir oğlu daha bulunduğunu belirten baba Ali Nimazoğlu, "İmkanı olanların, oğlum Emin´in eğitimine burs desteği verebilirse, bu bizi hem çok rahatlatır hem de onun başarısı da taçlanmış olur" diye konuştu.
Kaynak:

ICWET´21 konferansı
ICWET´21 konferansı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE,) evsahipliği yaptığı Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisini (ICWET) değerlendirdi.
“İSTE olarak gözümüz uzayda”
“İSTE olarak gözümüz uzayda”
İSTE´de uluslararası sergi ve konferans
Okullara ödenek tahsisi istedi
Okullara ödenek tahsisi istedi
Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayraktar, “Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir” dedi.
Çocuklara Trafik Eğitim Parkı
Çocuklara Trafik Eğitim Parkı
İsdemir´in desteğiyle Hatay Valiliği tarafından kurulan Çocuk Trafik Eğitim Parkı hizmete açıldı.
Farkındalık eğitimlerinin hedefi erkekler
Farkındalık eğitimlerinin hedefi erkekler
Kadına yönelik şiddetle mücadelede kitle iletişim araçlarının rolü ile sosyal medyanın etkisi gazeteciler ile birlikte değerlendirildi, erken yaşta ve zorla evliliklerle, kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik eğitim ve farkındalık çalışmalarında erkeklerin hedeflendiği belirtildi.
İSTE´ye liman vinç simülatörü
İSTE´ye liman vinç simülatörü
Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), ihtiyacı kalmayan liman inç simülatörünü İskenderun Teknik Üniversitesi´ne (İSTE) bağışladı.
Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Özel Antakya Teknokent Koleji ile Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu arasında sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün okul-sanayi işbirliği protokolü imzalandı.
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, yeni eğitim öğretim yılının, salgınla ilgili kaygılar, aşı ve test tartışmaları, LGS sonrası istediği okul türüne yerleşemeyenler, kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları, özel-devlet arasındaki uygulama farkları vb. bir dolu sorunun gölgesinde başladığını belirtti.
Zil çaldı ve eğitim başladı
Zil çaldı ve eğitim başladı
İlk, orta ve liselerde okullar, bir buçuk yıl sonra açıldı ve yüz yüze eğitim başladı.
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Eğitim sen İskenderun şube Başkanı Mustafa Ünsal, pandeminin başlangıcından bu yana geçen sürede MEB alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin alep ve önerilerine kulaklarını tıkadığını savundu.
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı.
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
İskenderun´da 2021 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nda (YKS) dereceye giren öğrenciler için düzenlenen törenle hediye verildi.
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) orman yangınları ile mücadele için proje çağrısı yaptı.
YKS puanı 170´e çekildi
YKS puanı 170´e çekildi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite sınavlarında baraj puanını 170´e düşürdü. Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, barajdaki düşüş, ilk tercihler ve ek yerleştirmede geçerli olmayacak.
Barajı geçenler avantajlı
Barajı geçenler avantajlı
YKS´de 180 ve üstü alan kişi sayısı az, üniversitelerde kontenjan çok
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi