Emrehan Halıcı: Hayal etmek bedava
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğiyle düzenlenen ´Eğitimde hayal gücü ve yaratıcılık´ adlı konferansta konuşan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, "Hayal etmek bedavadır, serbesttir.”
Tarih: 20.2.2018 09:58:54

Orhan Yıldız/İskenderun

Halıcı, "Kimse tarafından engellenemeyen bir şeydir. Düşündüğümüz şeylerin hemen tamamı daha iyi bir hayata kavuşmak içindir ve bunun için de eğitim şarttır. Eğitim herkes için şarttır ama pratikte bu gerçekleşmez. Çünkü rekabet vardır. Yaşamda bizim konumumuz denizde bir damla gibidir. Ancak etrafımızdaki sularla birlikte bir anlam ifade ediyoruz. Bu noktaya çok dikkat etmek gerekiyor. Eğitimde çok güzel vizyon ve hedefler ortaya koyuyoruz" dedi.
´Koyduğumuz bu hedeflere ulaşabiliyor muyuz?´ diye soran Halıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu konuda PISA tarafından yapılan araştırmaların sonuç tablosuna bakıldığında bazı acı gerçeklerle karşı karşıyayız. Bu tablo, öğrencilerin, öğretmenlerin ve yeteneklerin kısıtlandığı bir eğitim sistemi yaklaşımının sonucudur. Bu tabloya bakıp, detay değişikliklerle değil genel bir değişikliğin ve yaklaşımın benimsenmesi önemlidir. Değişim müfredatta değil, yaklaşımda olmalı. Bilgiye dayalı değil öğrenmeye dayalı bir eğitim sistemi benimsenmeli. Odak noktası öğretmen değil, öğrenci olmalı. Eğitim, ‘hayat boyu´ olmalı. Şu soruları kendimize daima sormalıyız; Düşünmeye yeterli önem veriyor ve zaman ayırıyor muyuz? Merak ediyor, soru soruyor muyuz? Önemli olan GOOGLE´da olmayan sorular sorabilmeyi başarabilmek. Kendimizi yeterince tanıyor muyuz? Bireysel özelliklerimizin farkında mıyız? Hafızamıza, mesela not tutarak, destek oluyor muyuz? Sorun çözmede ne kadar başarılıyız?"
Sorun çözme, paylaşım, karar verme, sorunlara farklı yönlerden bakabilme, dikkat, farklı düşünebilme gibi konularda metafor kullanarak ve gerçek örnekler veren Halıcı, konferansta, etkileşimli beyin jimnastiği de yaptırdı.
Barbaros Hayrettin Konferans Salonu´ndaki konferans, üniversitenin roboto larak bilinen ROBİSTE´nin sunumuyla başladı. Yalova Üniversitesi Rektörvekili Prof. Dr. Güler Bilen Alkan, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Eyyuphan Yakıncı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Adana Bölge Müdürü Ayşegül Gökçe´nin de katıldığı konferansta konuşan İSTE Rektörü Türkay Dereli de, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinde 40 yıldır akıl oyunları ve beyin sporları ile ilgili yazılar yazan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Halıcı ile gençleri buluşturmak istediklerini ifade etti.
Konferans sonrası Emrehan Halıcı´ya kampüste adına dikilen ağacın sertifikası ve plaketini verildi.
Kaynak:

6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi