Emrehan Halıcı: Hayal etmek bedava
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğiyle düzenlenen ´Eğitimde hayal gücü ve yaratıcılık´ adlı konferansta konuşan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, "Hayal etmek bedavadır, serbesttir.”
Tarih: 20.2.2018 09:58:54

Orhan Yıldız/İskenderun

Halıcı, "Kimse tarafından engellenemeyen bir şeydir. Düşündüğümüz şeylerin hemen tamamı daha iyi bir hayata kavuşmak içindir ve bunun için de eğitim şarttır. Eğitim herkes için şarttır ama pratikte bu gerçekleşmez. Çünkü rekabet vardır. Yaşamda bizim konumumuz denizde bir damla gibidir. Ancak etrafımızdaki sularla birlikte bir anlam ifade ediyoruz. Bu noktaya çok dikkat etmek gerekiyor. Eğitimde çok güzel vizyon ve hedefler ortaya koyuyoruz" dedi.
´Koyduğumuz bu hedeflere ulaşabiliyor muyuz?´ diye soran Halıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu konuda PISA tarafından yapılan araştırmaların sonuç tablosuna bakıldığında bazı acı gerçeklerle karşı karşıyayız. Bu tablo, öğrencilerin, öğretmenlerin ve yeteneklerin kısıtlandığı bir eğitim sistemi yaklaşımının sonucudur. Bu tabloya bakıp, detay değişikliklerle değil genel bir değişikliğin ve yaklaşımın benimsenmesi önemlidir. Değişim müfredatta değil, yaklaşımda olmalı. Bilgiye dayalı değil öğrenmeye dayalı bir eğitim sistemi benimsenmeli. Odak noktası öğretmen değil, öğrenci olmalı. Eğitim, ‘hayat boyu´ olmalı. Şu soruları kendimize daima sormalıyız; Düşünmeye yeterli önem veriyor ve zaman ayırıyor muyuz? Merak ediyor, soru soruyor muyuz? Önemli olan GOOGLE´da olmayan sorular sorabilmeyi başarabilmek. Kendimizi yeterince tanıyor muyuz? Bireysel özelliklerimizin farkında mıyız? Hafızamıza, mesela not tutarak, destek oluyor muyuz? Sorun çözmede ne kadar başarılıyız?"
Sorun çözme, paylaşım, karar verme, sorunlara farklı yönlerden bakabilme, dikkat, farklı düşünebilme gibi konularda metafor kullanarak ve gerçek örnekler veren Halıcı, konferansta, etkileşimli beyin jimnastiği de yaptırdı.
Barbaros Hayrettin Konferans Salonu´ndaki konferans, üniversitenin roboto larak bilinen ROBİSTE´nin sunumuyla başladı. Yalova Üniversitesi Rektörvekili Prof. Dr. Güler Bilen Alkan, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Eyyuphan Yakıncı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Adana Bölge Müdürü Ayşegül Gökçe´nin de katıldığı konferansta konuşan İSTE Rektörü Türkay Dereli de, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinde 40 yıldır akıl oyunları ve beyin sporları ile ilgili yazılar yazan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Halıcı ile gençleri buluşturmak istediklerini ifade etti.
Konferans sonrası Emrehan Halıcı´ya kampüste adına dikilen ağacın sertifikası ve plaketini verildi.








Kaynak:

Eğitim-Sen: Eğitimciler öncelikle aşılanmalı
Eğitim-Sen: Eğitimciler öncelikle aşılanmalı
Haziran ayında yaptığı gibi, toplu ve kontrolsüz biçimde gevşettiğini ifade eden Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, vakalarda artışın yaşanabileceğini belirtti.
Yüz yüze eğitim Salı günü başlayacak
Yüz yüze eğitim Salı günü başlayacak
Hatay´da ilkokullar, orta ve liselerin son sınıflarının haftada 2 gün yapacağı yüz yüze eğitim salı günü başlayacak.
Eğitim hizmetleri masaya yatırıldı
Eğitim hizmetleri masaya yatırıldı
Devam eden pandemi döneminde Hatay´da açılması planlanan eğitim kurumlarında yürütülen çalışmalar ile ilgili Vali Doğan´a brifing verildi.
Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, eğitim emekçilerinin koronaya karşı öncelikli olarak aşılanmasını istedi.
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE öğrencilerinin de katılımıyla teknofest bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki toplu taşıma araçlarında kullanılan Hatay Kart ile ilgili açıklama yaptı.
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi´nde (BTM) uygulamalı laboratuvar cihazları eğitimleri 1 Martta başlıyor.
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde 7 enstitü kapatılırken Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kurulması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzaladığı kararla yürürlüğe girdi.
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitim Bir Sen Hatay 1 No´lu Şube Başkanı İsmail Bayraktar, öğrenme kayıplarının telafisi için şimdiden planlama yapılmasını, okulların yüz yüze eğitile hazır hale getirilmesini gerektiğini belirtti.
CKD´den kitap bağışı
CKD´den kitap bağışı
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Hatay Şubesinin düzenlediği kampanya ile toplanan kitaplar Karahüseyinli İlkokuluna bağışlandı.
Ödülü ‘atık pil´ kazandırdı
Ödülü ‘atık pil´ kazandırdı
İskenderun Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği (TAP) iş birliğiyle düzenlenen Atık Pil Toplama Kampanyası´na katılan okullar ödüllendirildi.
İSTE´nin Stajyer Star Programı´na TÜBİTAK desteği
İSTE´nin Stajyer Star Programı´na TÜBİTAK desteği
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğretim üyeleri Prof. Dr. Murat Örnek ve Doç. Dr. Abdulla Sakallı´nın proje yürütücüsü olduğu çalışmaları TÜBİTAK´ın Stajyer Star Programı desteğini aldı
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör atamasına tepki gösterdi.
Maaş artışına bordro yakarak protesto
Maaş artışına bordro yakarak protesto
İskenderun KESK dönem sözcüsü Mustafa Ünsal, "Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet ücretini değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz" dedi.
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), aday öğrencilerle sanal fuarda bir araya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi