Emrehan Halıcı: Hayal etmek bedava
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğiyle düzenlenen ´Eğitimde hayal gücü ve yaratıcılık´ adlı konferansta konuşan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, "Hayal etmek bedavadır, serbesttir.”
Tarih: 20.2.2018 09:58:54

Orhan Yıldız/İskenderun

Halıcı, "Kimse tarafından engellenemeyen bir şeydir. Düşündüğümüz şeylerin hemen tamamı daha iyi bir hayata kavuşmak içindir ve bunun için de eğitim şarttır. Eğitim herkes için şarttır ama pratikte bu gerçekleşmez. Çünkü rekabet vardır. Yaşamda bizim konumumuz denizde bir damla gibidir. Ancak etrafımızdaki sularla birlikte bir anlam ifade ediyoruz. Bu noktaya çok dikkat etmek gerekiyor. Eğitimde çok güzel vizyon ve hedefler ortaya koyuyoruz" dedi.
´Koyduğumuz bu hedeflere ulaşabiliyor muyuz?´ diye soran Halıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu konuda PISA tarafından yapılan araştırmaların sonuç tablosuna bakıldığında bazı acı gerçeklerle karşı karşıyayız. Bu tablo, öğrencilerin, öğretmenlerin ve yeteneklerin kısıtlandığı bir eğitim sistemi yaklaşımının sonucudur. Bu tabloya bakıp, detay değişikliklerle değil genel bir değişikliğin ve yaklaşımın benimsenmesi önemlidir. Değişim müfredatta değil, yaklaşımda olmalı. Bilgiye dayalı değil öğrenmeye dayalı bir eğitim sistemi benimsenmeli. Odak noktası öğretmen değil, öğrenci olmalı. Eğitim, ‘hayat boyu´ olmalı. Şu soruları kendimize daima sormalıyız; Düşünmeye yeterli önem veriyor ve zaman ayırıyor muyuz? Merak ediyor, soru soruyor muyuz? Önemli olan GOOGLE´da olmayan sorular sorabilmeyi başarabilmek. Kendimizi yeterince tanıyor muyuz? Bireysel özelliklerimizin farkında mıyız? Hafızamıza, mesela not tutarak, destek oluyor muyuz? Sorun çözmede ne kadar başarılıyız?"
Sorun çözme, paylaşım, karar verme, sorunlara farklı yönlerden bakabilme, dikkat, farklı düşünebilme gibi konularda metafor kullanarak ve gerçek örnekler veren Halıcı, konferansta, etkileşimli beyin jimnastiği de yaptırdı.
Barbaros Hayrettin Konferans Salonu´ndaki konferans, üniversitenin roboto larak bilinen ROBİSTE´nin sunumuyla başladı. Yalova Üniversitesi Rektörvekili Prof. Dr. Güler Bilen Alkan, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Eyyuphan Yakıncı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Adana Bölge Müdürü Ayşegül Gökçe´nin de katıldığı konferansta konuşan İSTE Rektörü Türkay Dereli de, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinde 40 yıldır akıl oyunları ve beyin sporları ile ilgili yazılar yazan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Halıcı ile gençleri buluşturmak istediklerini ifade etti.
Konferans sonrası Emrehan Halıcı´ya kampüste adına dikilen ağacın sertifikası ve plaketini verildi.
Kaynak:

Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2018-YKS) katılacak ve sınav günlerinde Nüfus Cüzdanını veya T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyen adaylar için kimlik kartı başvurularının alınarak ´Geçici Kimlik Belgesi´ verilmesi amacıyla İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü 30 Haziran 2018 Cumartesi günü 07.00–17.00 ve 1 Temmuz 2018 Pazar günü 07.00–15.30 saatleri arasında hizmete açık tutulacak.
Öğrencilere ücretsiz kurs
Öğrencilere ücretsiz kurs
Hatay Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin derslerine destek olmak ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlamak amacıyla eğitim vermeye devam ediyor.
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mezun adayı öğrencileri için kep atma töreni düzenlendi.
Kolejden mezunlarına tören
Kolejden mezunlarına tören
Antakya´da özel eğitim veren TED Hatay Koleji 4. ve 8. sınıf öğrencileri mezuniyetin hheyecanının yaşadı.
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında; Destekleme Eğitimi Değerlendirme Sınavı (SonTest) sınavının 09 Haziran Cumartesi günü Saat 10.00´da ve aynı gün saat 14.00´te ise Arapça Yeterlik Sınavı´nın Hatay´da da belirlenen okullarda yapılacağı bildirildi.
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
Kampüste konteynerlerden oluşturulan inovasyon fabrikasında, öğrencilerin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirebilmelerini sağlamak ve öğrenme hızlarını artırmak amacıyla Yenilikçi İngilizce Öğrenme Noktası (Innovative English Learning Point) oluşturuldu
İMYO´da kep coşkusu
İMYO´da kep coşkusu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) öğrencileri keplerini havaya atarak, mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Samandağ´ın Meydan mahallesindeki Azize Süleyman Yalçın Ortaokulunun 4006 Tubitak Bilim Fuarı, Tekebaşı Zeynel Abidin Cilli İlkokulunun bahçesinde yapıldı.
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Ayla-Naci Uyar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen, ´Benim gözümle Arsuz´ adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi