En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
Tarih: 6.12.2018 10:19:10

Nesrin Geyik/İskenderun

Asgari ücret tespit komisyonunun dün ilk toplantısını yaptığını ve toplantı sonucunda, 2019´da işçilere verilecek asgari ücretin belirleneceğini anımsatan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ali Karadaş, asgari ücretin en az 2.200 lira olması gerektiğini ifade etti.
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Karadaş, dün sendika binasında düzenlediği basın toplantısında "Belirlenecek asgari ücretin öbür yıllardan farkı vardır. Çünkü; Birincisi; 2018 yılı gittikçe derinleşen ekonomik krizin başlangıç yılı olmuş ve elektrik, doğalgaz başta olmak üzere hemen hemen bütün temel tüketim maddelerine en az yüzde 50 zam gelmiştir. kincisi; 1.600 liralık asgari ücret zaten çok yetersizdi. Ama son aylarda alım gücü yüzde 50 civarında düşmüş ve asgari ücretlinin durumu çok daha kötü olmuştur. Asgari ücret adeta erimiştir. Aileler geçim sıkıntısı nedeniyle daha önce olmadığı kadar sıkıntılar yaşamakta, bu nedenle şiddetli geçimsizlik başta olmak üzere bir çok sorun yaygınlaşmaktadır. Üçüncüsü; enflasyon tarihi rekorlar kırmakta ve işçinin, emekçinin alım gücü günden güne düşmektedir. Dördüncüsü; ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.919, yoksullul sınırı 6.252 olarak belirlenmiştir. Asgari ücret, ülkemizin en büyük Toplu İş Sözleşmesidir. Bu sebeple asgari ücrete yapılacak zam oranı başta özel sektör çalışanları olmak üzere ülkemizdeki bütün emekçileri, kamu çalışanlarını ve emeklileri ilgilendirmektedir" dedi.

Karadaş: Asgari ücret vergi dışı bırakılsın
Karadaş, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Temel tüketim maddelerine yapılan zamlar ve alım gücündeki düşüşü göz önüne aldığımızda 2019 yılı için belirlenecek asgari ücret en az 2.200 lira olmalıdır. Asgari ücretli zaten geçinememektedir. Bu nedenle asgari ücret vergi dışı bırakılmalı, vergi asgari ücretlilerden değil zenginlerden, çok kazananlardan alınmalıdır. 2018 yılında binlerce işçi işini kaybetmiştir. İşten atmalar artarak devam etmektedir. Kriz bahane edilerek işten atmalar yasaklanmalıdır. Krizin bütün yükünün krizi ortaya çıkaran patronlara değil, işçilere yıkıldığı bu günlerde Türk-İş ve Hak-İş başta olmak üzere işçi sendikaları sesizliğini bozmalı; hem kendi üyelerinin, hemde milyonlarca sendikasız işçinin sesi olmalıdır. Sendikalar işsizliğin, sefaletin ve yoksulluğun tavan yaptığı bu günlerde sesini çıkarmayacaksa ne zaman çıkaracaktır? Asgari ücretlilerin zor zamanlar yaşadığı bu dönemde Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak bütün sendikaları, siyasi partileri, odaları ve emekten yana bütün örgütleri asgari ücretlilerin sesi olmaya çağırıyoruz."
Kaynak:

İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
KOBİ´lere nefes kredisi
KOBİ´lere nefes kredisi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın eylül ayı Meclis toplantısında KOBİ´lere yönelik destek ve nefes kredisinin yeniden verileceğini belirtildi.
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi