En büyük bayram
Mustafa Kemal Atatürk, "En büyük eserim” diye tanımladığı Cumhuriyet´in ilanının 98. yılı ve Cumhuriyet bayramı bugün kutlanmaya başlanacak.
Tarih: 27.10.2021 15:24:12

İskenderun/SES

Cumhuriyet Bayramı kutlaması, bugün saat 13.00´da Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayacak ve kutlamalar yarın saat 24.00 kadar sürecek. Atatürk Anıtına kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı tarafından çelenkler sunulup, Mustafa Kemal Atatürk´ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulacak. Yarın da (29 Ekim Cuma) saat 09.00´da kaymakamlık makamında tebrikler kabul edilecek ve ardından tören Atatürk Bulvarında devam edecek. Buradaki geçit töreninde, kaymakam İskender Yönden, günün anlamına ilişkin konuşma yapacak, öğrenciler tarafından şiirlerin okunacak, halk oyunları ve mehteran gösterisi ile İskenderun Sahil MTAL Uygulama Anaokulu ´Fikirler ölmez, umutlar ölmez´ temalı ront ve yamaç paraşütü gösterileri yapılacak. 29 Ekim Cuma günü saat 10.00-17.00 arasında İskenderun Deniz Müzesi, ücretsiz olarak halkın ziyaretine açılacak. İskenderun Halk Kütüphanesinde de 5 Kasım 2021tarihine kadar sürecek ´Atatürk ve Cumhuriyet´ konulu Kitap Sergisi düzenlenecek.İskenderun kaymakamlığı, 29 Ekim Cuma günü havanın yağışlı olması halinde resmi geçit töreninin yapılmayacağını, diğer etkinliklerin ise İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı´nda düzenleneceğini açıkladı. Antakya´daki tören, 28 Ekim Perşembe günü saat 13.00´da Atatürk Anıtında başlayacak. Cumhuriyet Bayramı kutlaması, 29 Ekim Cuma günü saat 09.30´da valilik makamında kutlamaların kabulü, Gündüz Caddesi´nde de geçit töreni ile devam edecek. Akşam saat 19.30´da ise Hatay Valiliği bahçesinde Cumhuriyet bayramı kabul töreni yapılacak.

BTP: Atatürk sevgisinde kenetlenmeliyiz
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay İl Başkanı Fehmi Uçar, "Vatanımıza göz dikmiş haçlı işgalcilerine karşı çetin milli mücadele vererek Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923´te Cumhuriyeti ilan etmiş; böylece saltanatvari anlayışla yasama, yürütme ve yargı erklerinin tek elden idare edilmesini sonlandırmış, tüm yönetim tarzlarının millete ait bir yönetim biçimi olması gerektiğini dünyaya ilan etmiştir. Artık, hakimiyet kayıtsız şartsız büyük Türk Milleti´nindir. Cumhuriyet, halkın iradesinin Meclis´e yansıdığı, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adıdır. Türk milleti kimliği ise, hamurunu Hacı Bektaş-ı Veli´nin Ehl-i Beyt nefesi ve İslam mayası ile yoğurduğu Anadolu ve Balkanlar´da yaşayan halkların medeniyet kimliğidir. Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Antlaşması´na ´Misak-ı milli sınırları içinde yaşayan Kürt, Türk, Laz, Çerkez kim olursa olsun müslüman olan herkes Türk milletidir. Azınlıklar, ancak gayrimüslimlerdir´ gerçeğini kazımış; Türkiye Cumhuriyeti´ni birlik ve bütünlük içinde böyle bir Türk milleti esası üzerine bina ve ilan etmiştir. Hiç kimse ayrıcalıklı ve imtiyazlı değildir. 83 milyonun tamamı devletin, vatanın ve Cumhuriyet´in öz be öz sahibidir, Türk milletidir. Bölgemiz parçalanmaya tabi tutulduğu gibi, ülkemiz de bölünme sürecine sürüklenmektedir. Cumhuriyet Bayramı´nı kutladığımız bu günde, devlet ve millet olarak içte ve dışta yaşadığımız gelişmeleri bu gerçekler perspektifinden okumamız ve idrak etmemiz, varlığımız ve geleceğimiz adına şarttır. Kurtuluş Savaşı şartlarından daha entrikalı ve daha ağır günlerden geçiyoruz. Bugün de milletimizi bu badirelere karşı bir ve beraber kılacak kuvvet, inanç ve birlik mayamız olan Ehl-i Beyt imanında ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisinde kenetlenmemizdir. Atatürk demek vatan demektir, millet demektir, bağımsızlık demektir, Cumhuriyet demektir, medeniyet, inanç ve birlik demektir."
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi