En büyük bayramın 97. yılı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanacak.
Tarih: 28.10.2020 10:34:29

İskenderun/SES

 Cumhuriyet Bayramı´nın 97. yıldönümü bugün (28 Ekim Çarşamba) saat 13.00´da başlayıp, yarın (29 Ekim Perşembe) saat 24.00´a kadar sürecek. İskenderun´daki kutlama bugün saat 13.00´da İskenderun Atatürk Anıtında kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başlayacak ve yarın da kaymakamlık bahçesi tebriklerin kabul edilmesiyle sürecek. Kutlama kapsamında yarın oluşturulacak araç konvoyu da Atatürk Anıtı Alanından saat 17.00´da hareket edecek. Antakya´da kutlama kapsamında yarın saat 09.30´da valilik makamında tebrikat kabul edilecek. İskenderun Kaymakamlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 97. yıldönümü nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları, özel iş yerleri, apartman ve binalar ile cadde ve sokakları bayrak ve flamalarla donatmaya çağırdı. Hatay Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Perşembe günü Cumhuriyet Bayramı kapsamında belediye halk otobüslerinin ücretsiz olacağını bildirdi. HBB´den yapılan açıklamada, "Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne ait sarı otobüsler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Hatay halkına ücretsiz olarak toplu taşıma hizmeti sunacak" ifadesine yer verildi.
19 Mayıs 1919´da başlayan milli mücadelenin, zaferle noktalanmasını takiben, Atatürk´ün, 29 Ekim 1923 tarihinde ´Türk milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir´ diyerek ilan ettiği, atalarımızdan ulusa kalan en büyük miras ve vazgeçilmez bir ulusal değer olan Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü hep birlikte coşku ve gururla kutlandığını belirten İskenderun kaymakamı İskender Yönden, şu değerlendirmeyi yaptı: "Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlarla bilime, akılcılığa ve özgür düşünceye dayalı çağdaş Türkiye´nin mayasını oluşturduğu gibi, azmin, kararlılığın, fedakârlığın, birlik beraberlik ve egemenliğin sembolü olmuş, Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımıza ivme kazandırmıştır. Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisi olan Cumhuriyetimizin 97´nci yıldönümünü gurur ve heyecanla idrak ettiğimiz, coşkusunu en derin duygularla yaşadığımız bu günlerde, inanıyoruz ki; Hem Cumhuriyet değerlerimizin bütünlüğü hem de birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içerisinde hareket etme gayretimiz her türlü zorluğun ve zorbalığın üstesinden gelinmesini sağlayacaktır. Asırlar boyunca bir hayli nifak oyunlarını bozarak vatan ve millet bütünlüğü yolunda kararlı adımlarla yürüyen bu kutlu millet, Cumhuriyetle birlikte müreffeh bir seviyeye erişme çabasını ´Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur´ düsturuyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sürdüreceği şüphesizdir.Gönülleri kaynaştıran, büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçıları olan bizler, kardeşçe birbirimizi kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek güzide ülkemizi aydınlık yarınlara hep birlikte taşıyacak, birlik beraberlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza ve kardeşliğimize hep birlikte sahip çıkma gayreti göstereceğiz."
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel ise "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin temelini bağımsızlık ve özgürlük üzerine kurduğunu ‘Cumhuriyet; düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister´ sözü ile net olarak ifade etmiştir. Haklı mücadelesinden örnek bir zaferle çıkan Türk milleti, Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devlet olmayı başarmıştır" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Kadın Fidan Yaşam ormanının ilk fidanları dikildi
Kadın Fidan Yaşam ormanının ilk fidanları dikildi
Her kadın bir fidanla yaşatılacak
Platformun açıklamasına ´pandemi yasağı´
Platformun açıklamasına ´pandemi yasağı´
Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü
Koronaya karşı en iyi koruma ´ev´
Koronaya karşı en iyi koruma ´ev´
Yörede koronavirüs hastası sayısındaki artış sürüyor.
Yılda 11 bin çocuk cezaevine giriyor
Yılda 11 bin çocuk cezaevine giriyor
Dünya Çocuk Hakları Günü
Taraftarlar derneğinin ziyareti
Taraftarlar derneğinin ziyareti
Hatay Spor Taraftarlar Derneği Başkanı Sadullah Ergin ile derneğin Belen ve İskenderun sorumluları Erhan Çelik ve Ahmet Görür, Hatayİl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat´ı ziyaret etti.
Kulüp yönetiminin kaymakam ziyareti
Kulüp yönetiminin kaymakam ziyareti
İskenderun Efsane Spor Kulübü yönetimi, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´yı ziyaret etti.
KYK borcuna düzenleme istedi
KYK borcuna düzenleme istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, KYK borçlusu öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulup çalışamadığını, ancam bKYK borçları nedenille haklarında icra takibi olduğunu belirterek, buna karşı düzenleme yapılmasını istedi.
ERC Group, inşaat projesini tanıttı
ERC Group, inşaat projesini tanıttı
ERC Group (Ercan Grup), İskenderun´da planladığı 16 katlı binanın yapımına başladı.
Her nesil, onların eseri
Her nesil, onların eseri
24 Kasım Öğretmenler Günü dün kutlandı
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü
Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.
HBB: Üreticiyi desteklemeyi sürdüreceğiz
HBB: Üreticiyi desteklemeyi sürdüreceğiz
Hatay´da kırsal kalkınma projelerini hayata geçirdiklerini belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Yayladağı ve Samandağlı üreticiler ile bir araya geldi.
Korona, önlem alınmazsa ´ayırıyor´
Korona, önlem alınmazsa ´ayırıyor´
Koronavirüs salgını artarak devam ederken, eğitime 1 hafta ara verilen ve önceki gün açılması beklenen okulların yıl sonuna kadar kapalı kalması ve eğitimin uzaktan yapılmasına karar verildi.
Okul duvarına grafiti çalışması
Okul duvarına grafiti çalışması
CHP Payas İlçe Başkanlığı, kentte ziyaretlerle vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor.
Polisten uyuşturucu operasyonu
Polisten uyuşturucu operasyonu
İskenderun ve Arsuz´da polis uyuşturucuya yönelik operasyon düzenledi. Hatay Valiliği, Arsuz´da bir kişinin evinde kenevir yetiştirmek üzere sera şeklinde bir düzenek kurduğunu bildirdi.
Başkandan TGC temsilciliğine ziyaret
Başkandan TGC temsilciliğine ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) İskenderun Temsilciliğini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi