En büyük devrim
Cumhuriyet´imiz 95. yılında
Tarih: 29.10.2018 13:00:45

Nesrin Geyik/İskenderun

Türkiye Cumhuriyetinin en büyük bayramı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıl dönümü törenlerle kutlanıyor. Cumhuriyet, Mustafa Kemal Atatürk´ün miras olarak bıraktığı ´emanetlerden biri´ ve yaptığı ´en büyük devrim´ olarak da adlandırılıyor.
skenderun´daki Cumhuriyet Bayramı kutlaması dün saat 13.00´da Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Atatürk Anıtına, kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı, tarafından çelen sunuldu, saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Törene İskenderun İaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, İskenderun belediye Başkanı Seyfi Dingil ile askeri erkan, kurumların yöneticileri ile sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının yöneticileri ile öğrenciler ve halk da katıldı.
Bugün de, saat 09.00´da da kaymakamlık makamında kaymakam Recep Soytürk ve kent protokolü, Cumhuriyet kutlamalarını kabul edecek. Geçit töreni ise bugün saat 09.30´da Atatürk Anıtında başlayacak. İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ün günün önemi hakkında konuşma yapacağı etkinlikte, öğrenciler şiir okuyacak, halk oyunları ekipleri de gösteri yapacak; çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri ise törenle verilecek. Ardından geçit töreni ve yamaç paraşütü gösterisi yapılacak. Bugün saat 10.00-17.00 arasında kentteki Deniz Üs komutanlığı limanında bulanan savaş gemisi ile İskenderun Deniz Müzesi de ücretsiz olarak halkın ziyaretine açılacak.
Hatay Valisi Erdal Ata, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda şunlara yer verdi: "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, ilkesi ışığında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95. yıl dönümünü kutlamanın gururu içeresindeyiz. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Benim en büyük eserim´ dediği ve gücünü milletten alan Cumhuriyetimiz; Atatürk´ün önderliğinde insanüstü fedakârlıklarla kazanılan istiklal mücadelesinin ardından kurulmuştur. Çağdaş Türkiye´nin temelini oluşturan Cumhuriyet milletimize; ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantıda görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır. Türk milletinin her alanda çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması amacıyla Cumhuriyetin ilelebet yaşamasını isteyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ´Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister´ diyerek, Cumhuriyeti gelecek kuşaklara emanet etmiştir. Devletimizin her alanda sürdürdüğü atılımlar ile daha modern şartlarda yetişen Türk gençliğinin bağımsız yaşama iradesi üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, bütün Hataylı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramı´nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum."
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´na ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşı ile esaretten kurtulan milletimiz, Cumhuriyet´in ilanı ile de çağdışılıktan kurtulmuştur. Cumhuriyet´i savunmak, Cumhuriyet´e sahip çıkmak çağdaşlığa, eşitliğe, yönetimde söz sahibi olmaya ve dolayısıyla toplumsal uzlaşıya sahip çıkmak demektir. Bunu sağlamanın yolu da çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyü, karanlık yerine aydınlığı seçmekten geçmektedir. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyet´i ve kazanımlarını tahrip etme hevesinde olanlara karşı mücadelemizi 29 Ekim ruhuna sahip çıkarak vereceğiz."
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi de şunları belirtti: "Cumhuriyetimizin, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilişinin 95. yıldönümünü milli birlik ve beraberlik içinde hep beraber kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak millet olarak yaklaşık bin yıldır bu topraklarda nefes alıp veriyoruz. Bin yıldır hüküm sürdüğümüz Anadolu´da; inancımız ve geleneklerimiz doğrultusunda, adalet ve hoşgörüyle, yaratılanı yaratandan ötürü severek insanlığa kucak açıyoruz. Millet olarak, komşularımıza, mazlumlara, muhtaçlara her zaman el uzatıp, zulme ve haksızlığa her zaman karşı mücadele veriyoruz. Nitekim bu topraklarda var olmamızı hazmedemeyenler, insanlık vazifemizi yerine getirmemize engel olmak isteyenler, mütemadiyen tehdit ve saldırılarını sürdürüyorlar. Milletimizin şanlı yürüyüşüne engel olmak için her türlü oyunu oynuyorlar, ancak millet olarak, askeri, siyasi, ekonomik, her türlü saldırıya karşı dimdik ayaktayız. Çanakkale´de olduğu gibi, Sakarya´da, Büyük Taarruz´da, 15 Temmuz´da olduğu gibi, kahramanca mücadelemize ve zaferler kazanmaya devam edeceğiz. 95 yıl önceki hedefimiz hiç değişmemiştir."

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da şunlara yer verdi: “Cumhuriyet; yeni ufuklar açan, başlangıcından sonuna kadar her safhası eşsiz mücadelelerle dolu Kurtuluş Savaşı´nın milletin üstün fedakârlıkları sonucu kazanmış olduğu görkemli bir zaferdir. Milletimiz, ülkemizin işgali karşısında ortak bir ruhla tek vücut olmuş, meclisimizin açılmasıyla birlikte kurtuluşumuza ve ardından Cumhuriyetimize uzanan şanlı bir yürüyüş başlatmıştır. İnsanlık tarihi, milletlerin böylesine sarsılmaz bir ortak iradeyle kendi kurtuluş destanlarını yazdıklarına çok nadir şahit olmuştur. Dünya tarihinde milli mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı bir devleti kuran kahraman bir meclise sahip tek ülke olmanın onurunu her zaman yaşıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk´ün gösterdiği istikamet doğrultusunda; Cumhuriyetimizi var eden değerlere daima sahip çıkarak büyük bir milletin fertleri olarak güzel bir geleceğe hep beraber yürümeli ve Türkiye´yi evrensel değerlerin yol göstericiliğinde hep beraber yarınlara taşımalıyız."
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil de şu değerlendirmeyi yaptı: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün 19 Mayıs 1919´da Samsun´da yaktığı ´Kurtuluş ve İstiklal´ ateşiyle başlayan mücadele, Cumhuriyet´in ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, böylece Türk milletinin ve devletimizin varlığı ebedileşmiştir. Kurtuluş Savaşı milletimizin var olma mücadelesi, Cumhuriyet ise yeniden dirilişinin sembolüdür. Hepimizin ortak kazanımı olan Cumhuriyet, bugün sahip olduğumuz tüm zenginliklerin adıdır. Gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin 95.kuruluş yıl dönümünde, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu cennet vatan topraklarının bütünlüğü ile Cumhuriyeti korumanın azim ve kararlılığı içindeyiz."
AKP İskenderun İlçe Başkanı B. Bestami Bilgili de, Cumhuriyet bayramının 95. yılınıkutladı. Bilgili, "Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği çok büyük bir zaferdir. Bu nedenle Türk milleti, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti´ni, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki el birliği ile çalışacaktır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olmuştur. Birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır. 1919´da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923´te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir" görüşünü kaydetti.
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez de "95 yıl önce çağdaş ve laik bir ülkenin temelleri atılırken yapılan devrimler; bugün Cumhuriyetin sağladığı değerlerin ve kazanımlarının önemini daha da anlamlı kılıyor. Korku ve tehdide dayalı idarelerin yerini alan Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyeti ve demokrasileri yaşatan da siyasi fazilettir. Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunda esas alınan ilkeler, çağdaş bir yaşam biçiminin de çerçevesidir. Ülkemiz ve Cumhuriyetimiz içeriden ve dışarıdan büyük tehdit altındadır. Her zamankinden daha fazla milli birlik ve beraberliğe, sağduyuya sahip olmamız gereken günleri yaşamaktayız. Cumhuriyetimiz için ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme milli birlik ve beraberliğimizi gösterme günüdür. Bugün, bizi millet yapan yüksek değerlerimizin daha gür sesle yüceltileceği, geçmişte olduğu gibi tek yürek olarak haykırılacağı, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakılacağı gündür" değerlendirmesini yaptı.
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da "Cumhuriyet, bağımsızlık için, demokrasi için canlarını ortaya koyan, kadınlarımızın, erkeklerimizin, çocuklarımızın, tüm yüreklerin mücadelesidir. Laik, demokratik, Çağdaş Türkiye´nin güvencesi olan Cumhuriyet´in oluşturduğu özgürlük, bağımsızlık ortamını daha fazla koruma bilinciyle hareket etmeliyiz. Cumhuriyet´imizi, birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da yaşatacağız. Bunu hiçbir güç değiştiremeyecektir" açıklamasında bulundu.
İskenderun´da faaliyet gösteren Sarı Zeybekler Derneği Başkanı Nevzat Kurt da dün yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet rejimi, hürriyeti ve bağımsızlığı vazgeçilmez bir karakter özelliği olarak benimseyen Türk milleti için en uygun yönetim biçimi olarak büyük Atatürk tarafından ortaya konulmuş ve yediden-yetmişe herkes tarafından da kısa sürede sahiplenilerek özümsenmiştir. Cumhuriyetin kuruluşu, modernleşme tarihinin en önemli, en ileri ve geri dönülemez nitelikteki atılımıdır. Çok güç şartlarda temelleri atılan Türkiye Cumhuriyeti, geride kalan 92 yıl içerisinde büyük kurucusu´nun tespit ettiği ilkeler ve gösterdiği yönde güçlü ve çağdaş bir devlet olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır. Anadolu´daki kongreler sonrası 23 Nisan 1920´de ´Hakimiyet bila kaydu şart milletindir´ hükmünün tescili, 29 Ekim 1923´te Cumhuriyet rejiminin ilanı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruluş aşamasını tamamladı" görüşüne yer verdi.
Antakya´da faaliyet gösteren Bahçeşehir Koleji Bando takımı da Saray caddesi ve Palladium AVM´de cumhuriyet şarkılarını seslendirdi.
Türk Eğitim Sen Hatay 1 Nolu Şubesi de Cumhuriyet´in Türk milletinin yaşam biçimini, değerlerini, hayata bakışını ortaya koyan bir yönetim biçimi olduğunu ifade etti.
Kaynak:

Esen Gençlik, oynamadan kazandı
Esen Gençlik, oynamadan kazandı
Hatay 2. Amatör Ligi
Nikah günü, Beşiktaş´ın tarihi
Nikah günü, Beşiktaş´ın tarihi
Defne Belediyesi çalışanı Salih Çetin, gönlünü kaptırdığı Dilek Mansuroğlu, arkadaşlarının düzenlemesi ile taraftarı olduğu Beşiktaş´ın kuruluş günü olan 19.03´te hayatını birleştirdi. Akdeniz Defne Evindeki nikâhı, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman kıydı.
Yıdız Spor, play-off´u garantileri
Yıdız Spor, play-off´u garantileri
Hatay 2. Amatör Küme
HBB´den amatör külüplere destek
HBB´den amatör külüplere destek
Hatay Büyükşehir Belediyesi yönetimi, faaliyetlerini sürdüren amatör spor kulüp temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.
Antremanda öğrencilerle buluştular
Antremanda öğrencilerle buluştular
Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi´nde zirve mücadelesi veren Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın basketbol takımı, Hatay´daki okullarda eğitim alan öğrencilerle buluşmaya devam ediyor.
Uluçınar: 4- Aşkarbeyli: 0
Uluçınar: 4- Aşkarbeyli: 0
Hatay 2. Amatör Küme
Hatay Barış Koşusu
Hatay Barış Koşusu
Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 2. Hatay Barış Koşusu düzenlendi.
HBB: 103- Gündoğdu: 49
HBB: 103- Gündoğdu: 49
Kadınlar Basketbol Süper Ligi
Hatay´a 2 derece
Hatay´a 2 derece
Türkiye Taekwondo Şampiyonası
Belediye: 0-Kırıkhan: 0
Belediye: 0-Kırıkhan: 0
Bölgesel Amatör Ligi
Samandağ-Reyhanlı, yenişemedi
Samandağ-Reyhanlı, yenişemedi
BAL Play-Off maçları
Kayra, Hassa´yı 9-0 yendi
Kayra, Hassa´yı 9-0 yendi
1. Amatör Küme Play-Off Grubu
Üniversitelilerin doğa yürüyüşü
Üniversitelilerin doğa yürüyüşü
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Doğa Sporları Öğrenci Topluluğu, üyesi olan 120 öğrenciyle doğa yürüyüşü, tırmanış, kanyonculuk, dağcılık, kamp gibi etkinliklerle doğa sporlarını yaygınlaştırmak için çalışmasını sürdürüyor.
Barış için koşacaklar
Barış için koşacaklar
Hatay, 17 Mart´ta barış için bir araya gelecek konuklarını ağırlayacak.
Amatör karşılaşmalar 5 Temmuz´da
Amatör karşılaşmalar 5 Temmuz´da
Antakya Spor FK, Körfez İskenderun Spor´u 3-2 mağlup etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi