"En büyük sorunumuz erişilebilirlik"
Dünya Engelliler Günü
Tarih: 5.12.2018 11:18:55

Antakya/SES

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dünya Engelliler Günü kapsamında Antakya Atatürk Parkı´nda engellilere bir araya geldi. Tolantıya, HBB Engelliler Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer, Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Tekin, Hatay Down Sendromlular ve Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Neslihan Kanuncu Seçkin de katıldı.
Hatay Engelliler Meclisi ile ilgili açıklamada bulunan Ataşer, “Bizim en büyük sorunumuz erişilebilirlik. Türkiye´deki engelli nüfusu yüzde 12.29. okuma yazma bilen ve üniversiteye gidebilen engelli sayımız çok düşük. Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışmalar neticesinde birçok bina, yollar, kaldırımlar ve otobüsler engelli vatandaşların erişimlerine uygun hale getirildi. Büyükşehir belediyesinde 180´e yakın engelli vatandaş istihdam edildi. HBB, engelli vatandaşların spor yapabilmesi için üstün çaba sarf ediyor. HBB sayesinde yüzlerce akülü sandalye, manuel sandalye, görme engelliler için baston, havalı yatak ve gıda yardımı engelli kardeşlerimize ulaştı. HBB, sorumluluklarını fazlası ile yerine getirmiş durumda" diye konuştu.
HBB Başkanı Savaş da şunları söyledi: “Kendisini engelsiz hisseden herkesin gününü kutluyorum. Birçok engel dünyaya gelmeden aşılabilecek durumda. Gelişmiş toplumlarda ana rahminde ilk haftalarda yapılan genetik araştırmalar sonucu insanlarımızın daha dünyaya gelmeden engelli olup olmayacağı hemen anlaşabilmekte. Türkiye´deki engelli durumunu düşürmek önce anne ve babaların ikincisi ise sağlık bakanlığı ve doktorlarımıza düşmekte. Bir insanın hayatını kolaylaştırmak hem hükümetin hem de yerel yönetimlerin birinci görevleri arasında yer alıyor. Her şey siyasetten ibaret değildir. Mühim olan toplumun ortak sorunlarını birlikte çözme imkanına erişmektir. Hepimizin bu ülke ve şehir için yapacağımız çok iş var. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Hayatın her alanında birlikte olacağız ve her şeye rağmen üretmeye devam edeceğiz. Spor, kültürel, eğitim ve iş dünyasında engelli kardeşimizi gördükçe ve onların topluma karışarak hayata tutunduklarını bildikçe mutlu oluyorum."

Milletvekili Kaşıkçı: En büyük engel, sevgisizlik
Ülkemizde ve dünyada engelli insanlarımızın yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerin yapılıp, mesajların paylaşıldığını belirten ve "Bugün iğneyi de, çuvaldızı da kendimize batırma günüdür" görüşünü kaydeden Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı da Dünya Engelliler Gününe ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Engellilerimizi anlayabilmek için hayata onların gözünden bakabilmek ve gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları aşma çabalarını anlamak oldukça büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda konu üzerinde bir hassasiyet gelişmekte ancak maalesef ülkemiz Engelli Vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi noktasında henüz arzu edilen seviyede değil. Eğitim, İstihdam, mimari sorunlar ve toplumsal bakış başlıklarında yapılan çalışmalar yeterli değil. Çok daha iyi seçenekler ve çalışmalar yapmak için projeler geliştirmek ve sorunun çözümünde samimi olmak lazım diye düşünüyorum. Bir konu daha var ki ayrıca önemli bulduğumu belirtmek istiyorum. Engelli Vatandaşlarımızın aldıkları sağlık raporlarının bakanlıklar tarafından kabulü sırasında yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek istiyorum. Birçok vatandaşımız özellikle vergi indiriminden faydalanmak ve emeklilik statülerinin belirlenmesi amacıyla aldıkları raporlara rağmen başvurulardan olumsuz yanıt almaktadır. Tam teşekküllü devlet hastanelerinden, alanının uzmanı doktorlarımızdan oluşan bir sağlık kurulundan muayene edilerek alınan raporların dereceleri, hastayı hiç görmemiş olan bakanlık komisyonları tarafından düşürülmektedir. Kabul edelim ki bu işte bir gariplik vardır. Bir çok bina (kamu dahil) engelli vatandaşların erişimine uygun değildir. Engelli yürüyüş yolları yeterli değildir. Kamu ve Özel sektörde var olan %3 Engelli Çalıştırma Kotası yeterli değildir. Maalesef zaman zaman toplumun içinde engelli vatandaşlara karşı hatalı bakış açıları ile karşılaşmaktayız. Eğitim alma şartları mutlaka iyileştirilmelidir. Bir siyasetçi olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Ve çözümün bir parçası olmak için gayret edeceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzun daima hatırlanmasını temenni ediyorum. Bu sebeple bir tarihte değil her zaman yanında olduklarımızı bilmelerini istiyorum. En büyük engel sevgisizliktir. Yeter ki yüreklerde engel olmasın."
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi