"En büyük sorunumuz erişilebilirlik"
Dünya Engelliler Günü
Tarih: 5.12.2018 11:18:55

Antakya/SES

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dünya Engelliler Günü kapsamında Antakya Atatürk Parkı´nda engellilere bir araya geldi. Tolantıya, HBB Engelliler Meclisi Başkanı Hüseyin Ateşer, Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Tekin, Hatay Down Sendromlular ve Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Neslihan Kanuncu Seçkin de katıldı.
Hatay Engelliler Meclisi ile ilgili açıklamada bulunan Ataşer, “Bizim en büyük sorunumuz erişilebilirlik. Türkiye´deki engelli nüfusu yüzde 12.29. okuma yazma bilen ve üniversiteye gidebilen engelli sayımız çok düşük. Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışmalar neticesinde birçok bina, yollar, kaldırımlar ve otobüsler engelli vatandaşların erişimlerine uygun hale getirildi. Büyükşehir belediyesinde 180´e yakın engelli vatandaş istihdam edildi. HBB, engelli vatandaşların spor yapabilmesi için üstün çaba sarf ediyor. HBB sayesinde yüzlerce akülü sandalye, manuel sandalye, görme engelliler için baston, havalı yatak ve gıda yardımı engelli kardeşlerimize ulaştı. HBB, sorumluluklarını fazlası ile yerine getirmiş durumda" diye konuştu.
HBB Başkanı Savaş da şunları söyledi: “Kendisini engelsiz hisseden herkesin gününü kutluyorum. Birçok engel dünyaya gelmeden aşılabilecek durumda. Gelişmiş toplumlarda ana rahminde ilk haftalarda yapılan genetik araştırmalar sonucu insanlarımızın daha dünyaya gelmeden engelli olup olmayacağı hemen anlaşabilmekte. Türkiye´deki engelli durumunu düşürmek önce anne ve babaların ikincisi ise sağlık bakanlığı ve doktorlarımıza düşmekte. Bir insanın hayatını kolaylaştırmak hem hükümetin hem de yerel yönetimlerin birinci görevleri arasında yer alıyor. Her şey siyasetten ibaret değildir. Mühim olan toplumun ortak sorunlarını birlikte çözme imkanına erişmektir. Hepimizin bu ülke ve şehir için yapacağımız çok iş var. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Hayatın her alanında birlikte olacağız ve her şeye rağmen üretmeye devam edeceğiz. Spor, kültürel, eğitim ve iş dünyasında engelli kardeşimizi gördükçe ve onların topluma karışarak hayata tutunduklarını bildikçe mutlu oluyorum."

Milletvekili Kaşıkçı: En büyük engel, sevgisizlik
Ülkemizde ve dünyada engelli insanlarımızın yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerin yapılıp, mesajların paylaşıldığını belirten ve "Bugün iğneyi de, çuvaldızı da kendimize batırma günüdür" görüşünü kaydeden Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı da Dünya Engelliler Gününe ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Engellilerimizi anlayabilmek için hayata onların gözünden bakabilmek ve gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları aşma çabalarını anlamak oldukça büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda konu üzerinde bir hassasiyet gelişmekte ancak maalesef ülkemiz Engelli Vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi noktasında henüz arzu edilen seviyede değil. Eğitim, İstihdam, mimari sorunlar ve toplumsal bakış başlıklarında yapılan çalışmalar yeterli değil. Çok daha iyi seçenekler ve çalışmalar yapmak için projeler geliştirmek ve sorunun çözümünde samimi olmak lazım diye düşünüyorum. Bir konu daha var ki ayrıca önemli bulduğumu belirtmek istiyorum. Engelli Vatandaşlarımızın aldıkları sağlık raporlarının bakanlıklar tarafından kabulü sırasında yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek istiyorum. Birçok vatandaşımız özellikle vergi indiriminden faydalanmak ve emeklilik statülerinin belirlenmesi amacıyla aldıkları raporlara rağmen başvurulardan olumsuz yanıt almaktadır. Tam teşekküllü devlet hastanelerinden, alanının uzmanı doktorlarımızdan oluşan bir sağlık kurulundan muayene edilerek alınan raporların dereceleri, hastayı hiç görmemiş olan bakanlık komisyonları tarafından düşürülmektedir. Kabul edelim ki bu işte bir gariplik vardır. Bir çok bina (kamu dahil) engelli vatandaşların erişimine uygun değildir. Engelli yürüyüş yolları yeterli değildir. Kamu ve Özel sektörde var olan %3 Engelli Çalıştırma Kotası yeterli değildir. Maalesef zaman zaman toplumun içinde engelli vatandaşlara karşı hatalı bakış açıları ile karşılaşmaktayız. Eğitim alma şartları mutlaka iyileştirilmelidir. Bir siyasetçi olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Ve çözümün bir parçası olmak için gayret edeceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzun daima hatırlanmasını temenni ediyorum. Bu sebeple bir tarihte değil her zaman yanında olduklarımızı bilmelerini istiyorum. En büyük engel sevgisizliktir. Yeter ki yüreklerde engel olmasın."
Kaynak:

AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
Liste kaosu
Payas OSB´de vali incelemesi
Payas OSB´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ateş toprağa verildi
Ateş toprağa verildi
Hatay Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yaparken, beylik tabancasıyla yaşamına son veren Mustafa Ateş, Ankara´da toprağa veridi.
Külliyede inceleme
Külliyede inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas´ta bulunan tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde incelemede bulundu.
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Medeniyetler Korosu ve koronun çalışma yaptığı Medeniyetler Evi´ne iadei ziyarete bulundu.
Bakanın master planı incelemesi
Bakanın master planı incelemesi
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, kente İskenderun Teknik Üniversitesini (İSTE) de ziyaret ederek, üniversitenin mster planı ve maketini inceledi ve bilgi aldı.
Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Yazarlarından öykü okumaları
Yazarlarından öykü okumaları
İskenderunlu yazarlar Recep Yıldırım, Seyfettin Babat ve Kadir Peker, Dünya Öykü Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte öykülerini okudu, bir yazın türü olarak öyküde mekan, kişi ve kurguyu konuştu, sanatın işlevini tartıştı.
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
İskenderun´da "Muhtarlarla buluşma” ve “Güvenlik istişare" toplantıları düzenlendi. Toplantıların kentte düzenli olarak yapıldığı ve toplantılarda getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde istişarede bulunularak çözüm çalışmalar yapıldığı anlatılan kaymakamlık açıklamasında, son toplantının Sakarya Mahallesi Taziye Evi´ndeyapıldığı belirtildi.
Gastronomi Evinde inceleme
Gastronomi Evinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilen ve Gastronomi Evi olarak kullanılması planlanan ´Antakya Evi´nde incelemede bulundu.
Medeni Kanun´un 93. yılı
Medeni Kanun´un 93. yılı
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Melahat Kahramanoğulları, Medeni Kanun´un kabulünün 93. yılında, laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için, yurttaşlar ve özellikle kadınlar için önemine ve değerine bir kez daha dikkat çektiklerini belirtti.
Afrin´e 5 hibe araç
Afrin´e 5 hibe araç
TSK´nın ÖSO gruplarıyla ile birlikte Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde yürüttüğü altyapı ve diğer hizmetlerin daha sağlıklı yürütebilmesi amacıyla kurulan Zeytindalı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ZESKİ)´ye araç ve ekipman desteği geldi.
Generalden Dingil´e ziyaret
Generalden Dingil´e ziyaret
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´e iade-i ziyarette bulundu.
Lisede eğitim toplantısı
Lisede eğitim toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin talimatı kapsamında kentte düzenlenen ´Halk ile buluşma ve eğitim istişare toplantısı´ birkez daha yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi