En çok bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
2017 yılının ilk 7 aylık döneminde bakliyat ihracatının yüzde 74´ü Akdeniz İhracatçı Birlikleri AKİB üzerinden gerçekleşti.
Tarih: 5.8.2017 07:36:46

Aynı dönemde, Türkiye bitkisel yağlar sektörü ihracatında yaşanan en büyük artış, yüzde 107 oranı ve 56 milyon dolarlık değerleriyle yine AKİB üyeleri tarafından kaydedildi.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye´nin 2017 yılının ilk 7 ayında 186 milyon dolar değerinde bakliyat ihracatı gerçekleştirdiğini ve bu ihracatın 138 milyon dolarlık kısmının AKİB üyelerine ait olduğunu ifade etti. Bakliyat ihracatı içerisinde yüzde 78´lik payı ve 107 milyon dolarlık değeriyle en büyük pay kırmızı mercimeke ait. Kırmızı mercimeği sırasıyla 13 milyon dolarla nohut, 12 milyon dolarla bezelye takip etti.
Türkiye´nin 2017 yılının ilk 7 aylık bakliyat ihracat verilerini değerlendiren Mahmut Arslan, en çok ihracat yapılan ülke olarak Irak´a 25 payla 46 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini, Irak´ı 17 milyon dolarla Mısır, 12 milyon dolarla Sudan takip etti. Irak ihracatında AKİP üyelerinin payı ise 40 milyon dolar.

Bitkisel yağda pay Irak ve Suriye´nin
2017 yılının ilk 7 ayındaki bitkisel yağlar ihracatının ise 556 milyon dolar değerinde gerçekleştiğini belirten Mahmut Arslan, bu ihracatın yüzde 20´lik oranının AKİB üyeleri tarafından kaydedildiğini söyledi. Arslan, “Geçen yılın aynı döneminde 52 milyon dolar değerinde bitkisel yağlar ihracatı gerçekleştiren AKİB, Irak´a ihraç edilen ayçiçek tohumu yağındaki artışa bağlı olarak ihracatını 109 milyon dolar değerine ulaştırdı ve böylece AKİB bitkisel yağlar ihracatını en fazla artıran Birlik oldu” değerlendirmesini yaptı.
Aslan, ayçiçeğinin yüzde 83´lük paya sahip olduğu da kaydettiği açıklamada, bitkisel yağ ihracatının en fazla Irak ve Suriye´ye yapıldığını kaydetti.

Hububatta da artış yakalandı
Hububat sektöründe de 7 aylık dönem ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla gerçekleşti. Türkiye´nin en çok hububat ihracatını gerçekleştirdiği ülkelerin 11 milyon dolarlık değerleriyle Libya ve ardından Birleşik Devletler olduğunu ifade Arslan, Irak ve Suriye´nin sırasıyla 8 milyon dolar ve 7 milyon dolarlık ihracatlarıyla bu ülkeleri takip ettiğini sözlerine ekledi.

“Hububatta en yüksek pay AKİB´e ait”
Arslan´ın, AKİB hububat sektörü ihracatına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “AKİB, 2017 yılının ilk 7 ayı değerlendirildiğinde, Türkiye hububat sektörü ihracatından aldığı yüzde 37 oranındaki pay ile en fazla hububat ihracatı gerçekleştiren Birlik´tir. Bu dönemde pirincin Libya´ya, mısırın Birleşik Devletler ve Hollanda´ya ihracatlarında görülen artışa bağlı olarak AKİB´in 2017 yılının ilk 7 ayındaki hububat sektörü ihracatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 73 oranında artarak 24 milyon dolara ulaştı. AKİB´in en fazla hububat ihraç ettiği ürünler içerisindeki en büyük pay yüzde 64 ‘lük oranı ve 15 milyon dolarlık değeri ile pirinç´e ait olup, mısır ve arpa sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 6´lık oranlarıyla bu ürünü takip etmektedir. AKİB´in hububat ihraç ettiği ülkelerin başında ise yüzde 17´lik oranı ve 11 milyon dolarla Libya gelmektedir. Ardından Birleşik Devletler ve Irak sırasıyla 10,5 milyon dolar ve 8 milyon dolarlık değerleriyle Libya´yı takip etmektedir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
KOBİ´lere nefes kredisi
KOBİ´lere nefes kredisi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın eylül ayı Meclis toplantısında KOBİ´lere yönelik destek ve nefes kredisinin yeniden verileceğini belirtildi.
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi