En çok bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
2017 yılının ilk 7 aylık döneminde bakliyat ihracatının yüzde 74´ü Akdeniz İhracatçı Birlikleri AKİB üzerinden gerçekleşti.
Tarih: 5.8.2017 07:36:46

Aynı dönemde, Türkiye bitkisel yağlar sektörü ihracatında yaşanan en büyük artış, yüzde 107 oranı ve 56 milyon dolarlık değerleriyle yine AKİB üyeleri tarafından kaydedildi.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye´nin 2017 yılının ilk 7 ayında 186 milyon dolar değerinde bakliyat ihracatı gerçekleştirdiğini ve bu ihracatın 138 milyon dolarlık kısmının AKİB üyelerine ait olduğunu ifade etti. Bakliyat ihracatı içerisinde yüzde 78´lik payı ve 107 milyon dolarlık değeriyle en büyük pay kırmızı mercimeke ait. Kırmızı mercimeği sırasıyla 13 milyon dolarla nohut, 12 milyon dolarla bezelye takip etti.
Türkiye´nin 2017 yılının ilk 7 aylık bakliyat ihracat verilerini değerlendiren Mahmut Arslan, en çok ihracat yapılan ülke olarak Irak´a 25 payla 46 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini, Irak´ı 17 milyon dolarla Mısır, 12 milyon dolarla Sudan takip etti. Irak ihracatında AKİP üyelerinin payı ise 40 milyon dolar.

Bitkisel yağda pay Irak ve Suriye´nin
2017 yılının ilk 7 ayındaki bitkisel yağlar ihracatının ise 556 milyon dolar değerinde gerçekleştiğini belirten Mahmut Arslan, bu ihracatın yüzde 20´lik oranının AKİB üyeleri tarafından kaydedildiğini söyledi. Arslan, “Geçen yılın aynı döneminde 52 milyon dolar değerinde bitkisel yağlar ihracatı gerçekleştiren AKİB, Irak´a ihraç edilen ayçiçek tohumu yağındaki artışa bağlı olarak ihracatını 109 milyon dolar değerine ulaştırdı ve böylece AKİB bitkisel yağlar ihracatını en fazla artıran Birlik oldu” değerlendirmesini yaptı.
Aslan, ayçiçeğinin yüzde 83´lük paya sahip olduğu da kaydettiği açıklamada, bitkisel yağ ihracatının en fazla Irak ve Suriye´ye yapıldığını kaydetti.

Hububatta da artış yakalandı
Hububat sektöründe de 7 aylık dönem ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla gerçekleşti. Türkiye´nin en çok hububat ihracatını gerçekleştirdiği ülkelerin 11 milyon dolarlık değerleriyle Libya ve ardından Birleşik Devletler olduğunu ifade Arslan, Irak ve Suriye´nin sırasıyla 8 milyon dolar ve 7 milyon dolarlık ihracatlarıyla bu ülkeleri takip ettiğini sözlerine ekledi.

“Hububatta en yüksek pay AKİB´e ait”
Arslan´ın, AKİB hububat sektörü ihracatına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “AKİB, 2017 yılının ilk 7 ayı değerlendirildiğinde, Türkiye hububat sektörü ihracatından aldığı yüzde 37 oranındaki pay ile en fazla hububat ihracatı gerçekleştiren Birlik´tir. Bu dönemde pirincin Libya´ya, mısırın Birleşik Devletler ve Hollanda´ya ihracatlarında görülen artışa bağlı olarak AKİB´in 2017 yılının ilk 7 ayındaki hububat sektörü ihracatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 73 oranında artarak 24 milyon dolara ulaştı. AKİB´in en fazla hububat ihraç ettiği ürünler içerisindeki en büyük pay yüzde 64 ‘lük oranı ve 15 milyon dolarlık değeri ile pirinç´e ait olup, mısır ve arpa sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 6´lık oranlarıyla bu ürünü takip etmektedir. AKİB´in hububat ihraç ettiği ülkelerin başında ise yüzde 17´lik oranı ve 11 milyon dolarla Libya gelmektedir. Ardından Birleşik Devletler ve Irak sırasıyla 10,5 milyon dolar ve 8 milyon dolarlık değerleriyle Libya´yı takip etmektedir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
Brezilya-Şili İş Forumu Aymen´in başkanlığında
Brezilya-Şili İş Forumu Aymen´in başkanlığında
Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı ve Tim Denetim Kurulu üyesi Bülent Aymen, 11-16 Mart 2018 tarihlerinde Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ile düzenlenen Brezilya-Şili Ticaret heyetinde, heyet başkanlığını üstlendi.
DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi