En çok bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
2017 yılının ilk 7 aylık döneminde bakliyat ihracatının yüzde 74´ü Akdeniz İhracatçı Birlikleri AKİB üzerinden gerçekleşti.
Tarih: 5.8.2017 07:36:46

Aynı dönemde, Türkiye bitkisel yağlar sektörü ihracatında yaşanan en büyük artış, yüzde 107 oranı ve 56 milyon dolarlık değerleriyle yine AKİB üyeleri tarafından kaydedildi.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye´nin 2017 yılının ilk 7 ayında 186 milyon dolar değerinde bakliyat ihracatı gerçekleştirdiğini ve bu ihracatın 138 milyon dolarlık kısmının AKİB üyelerine ait olduğunu ifade etti. Bakliyat ihracatı içerisinde yüzde 78´lik payı ve 107 milyon dolarlık değeriyle en büyük pay kırmızı mercimeke ait. Kırmızı mercimeği sırasıyla 13 milyon dolarla nohut, 12 milyon dolarla bezelye takip etti.
Türkiye´nin 2017 yılının ilk 7 aylık bakliyat ihracat verilerini değerlendiren Mahmut Arslan, en çok ihracat yapılan ülke olarak Irak´a 25 payla 46 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini, Irak´ı 17 milyon dolarla Mısır, 12 milyon dolarla Sudan takip etti. Irak ihracatında AKİP üyelerinin payı ise 40 milyon dolar.

Bitkisel yağda pay Irak ve Suriye´nin
2017 yılının ilk 7 ayındaki bitkisel yağlar ihracatının ise 556 milyon dolar değerinde gerçekleştiğini belirten Mahmut Arslan, bu ihracatın yüzde 20´lik oranının AKİB üyeleri tarafından kaydedildiğini söyledi. Arslan, “Geçen yılın aynı döneminde 52 milyon dolar değerinde bitkisel yağlar ihracatı gerçekleştiren AKİB, Irak´a ihraç edilen ayçiçek tohumu yağındaki artışa bağlı olarak ihracatını 109 milyon dolar değerine ulaştırdı ve böylece AKİB bitkisel yağlar ihracatını en fazla artıran Birlik oldu” değerlendirmesini yaptı.
Aslan, ayçiçeğinin yüzde 83´lük paya sahip olduğu da kaydettiği açıklamada, bitkisel yağ ihracatının en fazla Irak ve Suriye´ye yapıldığını kaydetti.

Hububatta da artış yakalandı
Hububat sektöründe de 7 aylık dönem ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla gerçekleşti. Türkiye´nin en çok hububat ihracatını gerçekleştirdiği ülkelerin 11 milyon dolarlık değerleriyle Libya ve ardından Birleşik Devletler olduğunu ifade Arslan, Irak ve Suriye´nin sırasıyla 8 milyon dolar ve 7 milyon dolarlık ihracatlarıyla bu ülkeleri takip ettiğini sözlerine ekledi.

“Hububatta en yüksek pay AKİB´e ait”
Arslan´ın, AKİB hububat sektörü ihracatına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “AKİB, 2017 yılının ilk 7 ayı değerlendirildiğinde, Türkiye hububat sektörü ihracatından aldığı yüzde 37 oranındaki pay ile en fazla hububat ihracatı gerçekleştiren Birlik´tir. Bu dönemde pirincin Libya´ya, mısırın Birleşik Devletler ve Hollanda´ya ihracatlarında görülen artışa bağlı olarak AKİB´in 2017 yılının ilk 7 ayındaki hububat sektörü ihracatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 73 oranında artarak 24 milyon dolara ulaştı. AKİB´in en fazla hububat ihraç ettiği ürünler içerisindeki en büyük pay yüzde 64 ‘lük oranı ve 15 milyon dolarlık değeri ile pirinç´e ait olup, mısır ve arpa sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 6´lık oranlarıyla bu ürünü takip etmektedir. AKİB´in hububat ihraç ettiği ülkelerin başında ise yüzde 17´lik oranı ve 11 milyon dolarla Libya gelmektedir. Ardından Birleşik Devletler ve Irak sırasıyla 10,5 milyon dolar ve 8 milyon dolarlık değerleriyle Libya´yı takip etmektedir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısına başkanlık yaptı.
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO´nun 52 kişilik meclisi İlçe Seçim kurulu gözetiminde belirlendi..
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren, ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlandırılması açısından İskenderun´da bir kimya kimya laboratuvarı ihtiyacına dikkat çekerek, konuyu yetkililere ileteceklerini belirtti.
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO seçimlerinde muhalefet ikinci liste hazırlığında
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
70 yıllık ticari tecrübeye sahip olan Binbaylar mağazası, havuzlu çarşıdaki mağazasından sonra İskenderun, Atatürk Bulvarında ‘Binbaylar Exlusıve´i, hizmete açtı.
İşçiye TİS bilgilendirmesi
İşçiye TİS bilgilendirmesi
Samandağ Belediyesinde çalışan işçiler, imzalanan toplu sözleşmeyle ilgili bilgilendirildi.
Fırat: Seçimler birlik içerisinde tamamlandı
Fırat: Seçimler birlik içerisinde tamamlandı
Seçim sürecini geride bırakan esnaf odaları geleneksel ilk değerlendirme buluşmasını basınla gerçekleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi