"En önemli sorun, eğitim"
Defne´de özel eğitim veren Güneş Kolejinin açılışı yapıldı.
Tarih: 7.11.2018 10:27:16

Antakya/SES

 Açılışı Hatay Valisi Erdal Ata yaptı. Açılış törenine Hatay Milletvekili Serkan Topal, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan katıldı. Antakya Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi halk oyunları gösterisi yaptığı açılışta konuşan vali Ata, meslek hayatım boyunca eğitime çok önem veren bir yönetici olduğunu ifade etti. Ata, "Mustafa Kemal Atatürk´ün bize hedef gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine çıkmamızın tek bir yolu var oda çocuklarımızı çağın gerektirdiği eğitim ve bilgiyle donattığımız takdirde bunu gerçekleştirebiliriz. Aksi takdirde eğitim sorunun çözmeden başka sorunları çözmeye çalışmak bataklığı kurutmadan sivrisineklerle tek tek mücadele etmeye benzer ki bunun da ne kadar zor olduğunu takdir edersiniz. Bizler çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. 1990´lı yıllarda kaymakam iken yurt dışında görevli olarak bulunmuştum ve orda gördüğüm tabloyu sizlerle paylaşmak isterim. Yurt dışında bulunan anaokulları ilkokulları 40 bin-50 bin metrekare üzerine kurulmuş, liseler ise 250 bin-300 bin metrekare üzerine kurulmuş. Tüm sosyal etkinlik ve sportif faaliyetlerin yapabileceği alanlar okulda mevcut. Bizim de belediyelerimizin mutlaka bunu örnek alarak imar planları yapmaları gerekir. Elimize bir kamera alarak vatandaşa sorsak; ülkenin en önemli üç sorunu nedir? ´Ekonomi, terör, işsizlik´ diyeceklerdir. Bana sorsalar eğitim, eğitim, eğitim derim. Çünkü eğitim olmadan hiç birşey olmuyor. Eğer biz ülke olarak eğitim sorununu çözersek tüm sorunları çözmüş olacağız. Öğretmenlerimiz Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz vermeden iyi yetiştirsinler. Ülkemizde iyi yetişen çocuklarımıza sahip çıkmalıyız ülkemizde iyi yetişen çocuklarımız yurtdışındaki burslu okulları kazanarak yurtdışına gidiyor ve beyin göçü yaşanıyor. Benim görev yaptığım sürede en sevdiğim ve önem verdiğim şey eğitim kurumlarımızın açılışını yapmaktır. Bu sene 2 bin 245 derslik yaptırıyoruz. Hatay´da görev yapmaktan ve sizleri tanımaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Hatay farklı dinleri ve kültürü yaşatan ve dünyaya örnek olması gereken bir kent. Barış ve huzuru yaşayan bir şehir ve bundan sonrada umarım böyle devam eder. Ülke olarak birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere imkan vermemeliyiz" dedi.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Karahan da Hatay´ıdaki 167. özel okulun açılışının yapıldığını belirtti. Eğitimde ezberci yaklaşımdan çıkıp çocukları yapılandırıcı yaklaşımla yaklaşmaları eğitim açısından çağı yakaladığının görüldüğünü ifade eden Karahan, vali Erdal Ata´nın iki yıllık çalışma döneminde ilde eğitim anlamında bir defada en fazla dersilk yatırımı olarak 2 bin 245 derslik yapılması konusunda destek verdiğini söyledi.
Okulun kurucu müdür Hasan Kükrek ise şunları söyledi: "Güneş Eğitim Kurumları 1993 yılında Güneş Dershanesi olarak kurulmuş, 2015 yılında da Güneş Koleji Temel Lisesi olup, 2018 yılında ise Güneş Koleji Fen Lisesi, Anadolu Ortaokulu olarak üç okulu bünyemizde birleştirdik. Okulumuz 6 bin 125 metrekare üzerine kurulu 24 derslikten oluşmakta. Eğitim öğretimde her öğrencimizi oku-anlat gibi ezbere dayanan eğitim yerine bana bir anı anlat, bana bir robot yap, bana bir beste yap şeklinde onların yetenek ve kabiliyetlerine yönelterek onları başarılı bir birey haline getirmeye çalışıyoruz."
Törende, vali Ata´ya okulun kurucu ortaklarından Selahattin Eskiocak tarafından plaketin de verildiği törende, açılışa katılan protokol krdeleyi kesti ve derslikler ve labaratuvarlarını gezip, idarecilerinden bilgi aldı.
Kaynak:

Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin genelgesi kapsamında kentte uygulanan “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” sürüyor.
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk toplantısı yaptı.
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Koleji öğrencileri, "Yerel yönetimler gezisi" kapsamında, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaret etti.
"İsmi isteC-H2"
"İsmi isteC-H2"
İSTE´li öğrencilerin hidrojenle çalışan araç projesi
6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi