"En önemli sorun, eğitim"
Defne´de özel eğitim veren Güneş Kolejinin açılışı yapıldı.
Tarih: 7.11.2018 10:27:16

Antakya/SES

 Açılışı Hatay Valisi Erdal Ata yaptı. Açılış törenine Hatay Milletvekili Serkan Topal, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan katıldı. Antakya Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi halk oyunları gösterisi yaptığı açılışta konuşan vali Ata, meslek hayatım boyunca eğitime çok önem veren bir yönetici olduğunu ifade etti. Ata, "Mustafa Kemal Atatürk´ün bize hedef gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine çıkmamızın tek bir yolu var oda çocuklarımızı çağın gerektirdiği eğitim ve bilgiyle donattığımız takdirde bunu gerçekleştirebiliriz. Aksi takdirde eğitim sorunun çözmeden başka sorunları çözmeye çalışmak bataklığı kurutmadan sivrisineklerle tek tek mücadele etmeye benzer ki bunun da ne kadar zor olduğunu takdir edersiniz. Bizler çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. 1990´lı yıllarda kaymakam iken yurt dışında görevli olarak bulunmuştum ve orda gördüğüm tabloyu sizlerle paylaşmak isterim. Yurt dışında bulunan anaokulları ilkokulları 40 bin-50 bin metrekare üzerine kurulmuş, liseler ise 250 bin-300 bin metrekare üzerine kurulmuş. Tüm sosyal etkinlik ve sportif faaliyetlerin yapabileceği alanlar okulda mevcut. Bizim de belediyelerimizin mutlaka bunu örnek alarak imar planları yapmaları gerekir. Elimize bir kamera alarak vatandaşa sorsak; ülkenin en önemli üç sorunu nedir? ´Ekonomi, terör, işsizlik´ diyeceklerdir. Bana sorsalar eğitim, eğitim, eğitim derim. Çünkü eğitim olmadan hiç birşey olmuyor. Eğer biz ülke olarak eğitim sorununu çözersek tüm sorunları çözmüş olacağız. Öğretmenlerimiz Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz vermeden iyi yetiştirsinler. Ülkemizde iyi yetişen çocuklarımıza sahip çıkmalıyız ülkemizde iyi yetişen çocuklarımız yurtdışındaki burslu okulları kazanarak yurtdışına gidiyor ve beyin göçü yaşanıyor. Benim görev yaptığım sürede en sevdiğim ve önem verdiğim şey eğitim kurumlarımızın açılışını yapmaktır. Bu sene 2 bin 245 derslik yaptırıyoruz. Hatay´da görev yapmaktan ve sizleri tanımaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Hatay farklı dinleri ve kültürü yaşatan ve dünyaya örnek olması gereken bir kent. Barış ve huzuru yaşayan bir şehir ve bundan sonrada umarım böyle devam eder. Ülke olarak birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere imkan vermemeliyiz" dedi.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Karahan da Hatay´ıdaki 167. özel okulun açılışının yapıldığını belirtti. Eğitimde ezberci yaklaşımdan çıkıp çocukları yapılandırıcı yaklaşımla yaklaşmaları eğitim açısından çağı yakaladığının görüldüğünü ifade eden Karahan, vali Erdal Ata´nın iki yıllık çalışma döneminde ilde eğitim anlamında bir defada en fazla dersilk yatırımı olarak 2 bin 245 derslik yapılması konusunda destek verdiğini söyledi.
Okulun kurucu müdür Hasan Kükrek ise şunları söyledi: "Güneş Eğitim Kurumları 1993 yılında Güneş Dershanesi olarak kurulmuş, 2015 yılında da Güneş Koleji Temel Lisesi olup, 2018 yılında ise Güneş Koleji Fen Lisesi, Anadolu Ortaokulu olarak üç okulu bünyemizde birleştirdik. Okulumuz 6 bin 125 metrekare üzerine kurulu 24 derslikten oluşmakta. Eğitim öğretimde her öğrencimizi oku-anlat gibi ezbere dayanan eğitim yerine bana bir anı anlat, bana bir robot yap, bana bir beste yap şeklinde onların yetenek ve kabiliyetlerine yönelterek onları başarılı bir birey haline getirmeye çalışıyoruz."
Törende, vali Ata´ya okulun kurucu ortaklarından Selahattin Eskiocak tarafından plaketin de verildiği törende, açılışa katılan protokol krdeleyi kesti ve derslikler ve labaratuvarlarını gezip, idarecilerinden bilgi aldı.
Kaynak:

İSTE-TTO´dan firmalara eğitim
İSTE-TTO´dan firmalara eğitim
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Ar-Ge Merkezlerinin etkinliklerinin artırılması hedefi doğrultusunda, Şampiyon Filtre firmasının Ar-Ge Merkezi araştırmacılarına yönelik olarak “Ar-Ge Yönetimi ve Trendleri” konulu bir eğitim verdi.
"Doğal kaynakları daha fazla kullanmalıyız"
"Doğal kaynakları daha fazla kullanmalıyız"
Yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu ifade eden İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa İnci, “Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından son derece önemli bir yere sahip. Uzun vadede Türkiye´nin enerjide dışa bağımlılığı ve enerji faturasını önemli ölçüde azaltacak olan yenilenebilir enerji, milli gelirden istihdama, yatırım alanlarından çevresel faktörlere, enerji güvenliğinden kaynak çeşitlendirmesine kadar birçok alanda da son derece önemli faydalar sağlar" dedi.
Erasmus öğrencilerine ´girişimcilik çalıştayı´
Erasmus öğrencilerine ´girişimcilik çalıştayı´
Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen “Bilim ve Teknoloji Topluluğu“ tarafından yürütülen; “Girişimcilik Çalıştayı (Entrepreneurship Workshop)” İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kampüsünde yapıldı.
Okulda ´aile sanat günleri´
Okulda ´aile sanat günleri´
Öğrencilerin soyut düşüncelerini somuta dönüştürerek onları sanatın estetiğiyle buluşturan İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları´nda “Aile Sanat Günleri” etkinliği başladı.
Taşımalı eğitimde ´2 kilometre´ kuralı
Taşımalı eğitimde ´2 kilometre´ kuralı
Hatay Valiliği, Kırıkhan´da çocukların trafik güvenliği olmadığı için okula gidemediği şeklindeki iddiaları içeren haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Cezaevine kitap yardımı
Cezaevine kitap yardımı
Lionslar cezaevlerini ziyaret ederek kitap hediye etti
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İstanbul´da düzenlenen 12. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu İstanbul Airshow´da stant açan İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), etkinliğe katılan tek devlet üniversitesi olduğu belirtildi.
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği İSTE´de bugün sona erecek
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) neticesinde İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) tercih edip, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü´nü kazanan öğrencileriçin Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi