"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde, Hatay Valiliği himayesinde düzenlenen 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarı (HİKAF) yapıldı. Etkinlikte, MKÜ tarafından iş insanı Recep Atakaş´a ´fahri doktora´ da verildi.
Tarih: 9.11.2018 11:25:28

Antakya/SES

Hatay MKÜ kampüsünde önceki gün açılan Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, dün sona erdi.
Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Türkay Dereli, Hatay ali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürvekili Tuncay Pekin, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın, Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası ve istatistik Daire Başkanı Aydın Alabaş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel, kaymakamlar ve belediye başkanları da katıldı.

Hatay´da İŞKUR´a kayıtlı 70 bin işsiz var
Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarının açılışında konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, ”Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Her gün Valiliğimize başvurular geliyor. Hepsinin istekleri kalıcı bir iş bulmak. Dolayısıyla bu fuarımızda iş arayan gençlerimizi, işçi arayan yatırımcılar ile buluşturmak açısından verimli olacağını düşünüyorum. İŞKUR´dan Daire Başkanı arkadaşımızın da belirttiği gibi her yıl ortalama 750 bin kişiye iş bulunuyor ama Türkiye ortalamasına baktığımızda daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Bugün ilde İŞKUR´a kayıtlı yaklaşık 70 bin işsiz var. Ama bu rakamın 50 bin olduğunu düşünüyoruz. Bu seneki hedefimiz 10 bin kişi işe yerleştirmek olsa bile yaklaşık 40 bin kişi bir dahaki seneye işsiz olarak devredecek. Bundan sonraki süreçte özel sektörün yapacağı yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor. Hatay´a yatırım yapmak isteyen birçok sanayicimiz var. Ancak onların yatırım yapabilecekleri kadar uygun sanayi arazisi de yok. Onun da farkındayız. Bu nedenle valilik olarak temelini atmış olduğumuz Erzin OSB´nin kısa sürede tamamlanmasını temenni ediyoruz. Burası bittiği takdirde tahmini 15 bin insanımıza istihdam sağlanmış olacak. Önemli bir sanayi bölgesi olan Hassa OSB´nin imar planları bitme aşamasına geldi. Yaklaşık 13 milyon metrekare, ama genişleme alanlarıyla yaklaşık 50 milyon metrekareye çıkacak. Türkiye´nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olacak. Hassa- Dörtyol tüneli tamamlandığında eminim ki çok önemli yatırımcılar burada yer talebinde bulunarak yatırımlarını bu bölgeye yapacak. Kırıkhan ve Reyhanlı´da da organize sanayi bölgesi kurma çalışmalarımız var. Devlet olarak sanayicilerimizin, yatırımcılarımızın ihtiyacı olan alanları yaratmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da üniversitelerimizin bu alanlarda çalışacak kalifiye elemanları yetiştirmesi gerekiyor. Bugün binlerce insanımız iş ararken öbür taraftan da birçok firma kalifiye eleman bulamıyor. Bu konuda üniversitelerin fakülteleri açarken geleceğe yönelik işlerde kalifiye eleman üretecek şekilde açması gerektiğine inanıyorum. Bugün üniversitelerde birçok bölüm kapatılmakta. Demek ki planlama yaparken bir yanlışlık yapılmış. Üniversite diploması elinde olan birçok işsiz gençlerimiz var. Diğer taraftan gençleri tavsiyemiz mutlaka bir değil, iki yabancı dil öğrenmeleri ve kendilerini yetiştirmeleri. Bir işe başvurduğunuzda ne kadar farklılığınız varsa aynı kulvarda yarıştığınız arkadaşlardan o kadar önündesinizdir. Gençler, üniversite hayatı boyunca eğitimin dışında, kendinizi geliştirmeniz, sosyal etkinliklerde bulunmasını, farklılık yaratarak farkındalıklarınızı artırmanızı istiyorum" diye konuştu.

MKÜ: İşsizlik artıyor
MKÜ Rektörü Kaya da “İşsizlik gün geçtikçe artmaktadır. Bu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye´de de en önemli problemlerimizden biri. Ancak umut verici bazı gelişmeler var. Bunlardan birincisi Türk Yükseköğretim Kurumu´nun bu konuya bakış açısı değişmiştir. Yükseköğretim kurumlarından ikinci önemli konu ise kalite odaklı eğitim verilmesidir. Bu konuda Türkiye´de 5 ihtisas üniversitesi devlet tarafından desteklenmekte ayrıca araştırma üniversitesi olarak da 15 üniversite ciddi olarak devlet tarafından desteklenmektedir. Bunun dışında yapılan proje çalışmaları kapsamında yaklaşık 2 bin kişi Avrupa ülkelerini doktora yapmak üzere gönderilmektedir. Bunlar bizim için umut verici, önemli gelişmelerdir. Öğrencilerimiz de şunu biliyorlar ki artık devlette iş istihdamı bitmiş durumda. Bunun için girişimci bir gençlik yaratmak zorundayız. Arapça ihtisası konusunda şunu belirtmek isterim ki, doktora yapan eğitim görevlisi bulamadığımız için bu bölümü açamıyoruz. Hatay´da üniversitemiz sadece bir tane öğretim görevlimiz var bölüm açabilmek için en az 3 tane doktora yapmış öğretim görevlimiz olması gerekiyor” dedi
Çalışma ve İş Kurumu Hatay İl Müdürü Yüksel, "2018 yılı içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda 2.709 işyeri ziyareti yapılmış, 5.653 kişi işe yerleştirilmiştir. 823 işbaşı eğitim programından, 2.177 kişi yararlandırılmıştır. Çeşitli kamu kurum kuruluşları ile birlikte düzenlenen 57 mesleki eğitim kursunda, 1.079 kişinin meslek edinmesi sağlanmıştır. 604 genç girişimciye, girişimcilik eğitimi verilmiştir. İş ve meslek danışmanlığı kapsamında 75.579 bireysel, 22.914 grup görüşmesi olmak üzere, toplam 98.423 kişi ile yüz yüze görüşme sağlanmıştır. 2018 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında, toplum yararına programları ile 5.634 kişi istihdam edilerek kamu kurumlarının personeli ihtiyaçlarını önemli katkı sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli İstihdam Seferberliği ve 100 Günlük İstihdam Eylem Planları çerçevesinde üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirme konusunda azim ve gayret içerisindeyiz” dedi.
Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Alabaş ise şunları söyledi: "Türkiye olarak istihdam ve işsizlik sorunu çözümü için yaptıklarımız dünyaya örnek hale geldi. Eurostart verilerine göre son 10 yılda 7,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Avrupa Birliği´ne üye 28 ülkenin bu dönemde toplam istihdama katkısı 7.190.000 kişi olurken, Türkiye olarak Avrupa´daki 28 ülkeyi tek başımıza artı istihdamımız ile geçtik. Artı istihdamımızın dışında gençlerde, kadınlarda ve yükseköğrenim kurumlarında da istihdamda Avrupa ülkelerine göre lider konumundayız. Son 11 yıllık süreçte yüksek öğrenim mezunlarında 3,5 milyon gibi ciddi bir rakamla istihdamı artırdık. Bu alanda da Avrupa´da liderliğimizi ortaya koyduk. İŞKUR olarak Hatay´da 2002 yılında sadece 165 kişi işe yerleştirilirken, 2017 yılında bu rakam 6.963 kişiye ulaştı. Bu yıl ki hedefimiz ise İŞKUR olarak yaklaşık 10 bin kişiyi Hatay´da iş sahibi yapmak. 2002 yılında Hatay´da İŞKUR tarafından sadece 12 kadın işe yerleştirilirken, 2017 yılında bu rakam 2.171 kişi olmuştur. Bu yıl ise yaklaşık 3 bin kadını Hatay´da İŞKUR vasıtası ile işe yerleştirmeyi hedefliyoruz."
Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş ise şunları söyledi: "Bir çocuğun iş refleksinin oluşturulması, iş ahlakını oluşturması, gelecekte kendini hazırlayacak bir iş için hayal dünyasını geliştirmesi için en ideal yaş anaokulundan itibaren başlıyor. Maalesef Avrupa ortalamasında anaokulunda öğrenim görme sayısı nüfus ortalaması olarak en kötü yüzde 81, Türkiye´de bu rakam yüzde 30 civarında. Çocuklara anaokulundan itibaren hedef çizemeyecek bir şekilde hayata başlatırsanız, bu çocuk gelecekte siyasetçilerin ve iş dünyasının kapılarını her gün aşındırır. Gençliğimizi bunu görerek çocukluktan itibaren daha iyi yetiştirirsek gelecekte bir vizyon sahibi olurlar. Üniversite çağındaki gençlerimize baktığımızda, Avrupa´daki gençlerin yüzde 70´i ne yapacağını biliyor gelecekle ilgili gayet mutlu bir şekilde ilerliyor. Biz de baktığımızda gençlerin yüzde 70´i ne yapacağını bilmiyor. Bu konu hepimizin en çok meşgul olması gereken konudur. Hatay olarak istihdam sıralamasında 4. sıradayız. Türkiye´de nüfusa baktığınızda İstanbul ve Urfa´dan sonra en fazla misafir barındıran şehir Hatay. Kendi nüfusumuza göre oranladığımızda da Kilis´ten sonra en fazla misafir barındıran şehir Hatay. Biz şu anda 5. teşvik bölgesinden bile daha az gelire sahip olmamıza rağmen, hala 4. teşvik bölgesindeyiz. Bundan dolayı da birçok fabrika 5. teşvik bölgesine doğru kaymaktadır. Bunun için Ankara´dan Hatay´ı teşvik bölgesi yönünden tekrardan değerlendirilmesini bekliyoruz."

Atakaş´a ´fahri doktora´
Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, etkinlikte, MKÜ tarafından iş insanı Recep Atakaş´a fahri doktora da verildi. MKÜ Rektörü Hasan Kaya tarafından Recep Atakaş´a Fahri Doktora Beratı verildi ve cübbesi giydirildi. Törende konuşan Atakaş Şirketler Grubu YK Başkanı Recep Atakaş, Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından kendisine tevdi edilen Fahri Doktora unvanından dolayı çok heyecanlı, çok mutlu ve çok gururlu olduğunu ifade etti; İş ve eğitim hayatında kazandığı tecrübeleri anlattı. Fahri doktora akademik bir unvan olmayıp, bilimsel, toplumsal, ekonomik ya da sanatsal alanlarda veya ülkenin tanıtımında sağladığı başarılarla toplumda seçkin bir yer edinmiş, hizmetleriyle ülke ve topluma değerli katkılarda bulunmuş kişilere, üniversitelerin akademik kurulları tarafından değerlendirilmesi sonucunda kişilere layık görüldüğü bir unvan.
HİKAF´ın açılış kurdelesini kesen vali Ata ve beraberindeki protokol üyeleri, MKÜ Merkezi Yemekhanesinde hazırlanan işveren stantlarını da gezdi, yapılan başvurular hakkında sorumlulardan bilgi aldı.
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi