"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde, Hatay Valiliği himayesinde düzenlenen 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarı (HİKAF) yapıldı. Etkinlikte, MKÜ tarafından iş insanı Recep Atakaş´a ´fahri doktora´ da verildi.
Tarih: 9.11.2018 11:25:28

Antakya/SES

Hatay MKÜ kampüsünde önceki gün açılan Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, dün sona erdi.
Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Türkay Dereli, Hatay ali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürvekili Tuncay Pekin, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın, Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası ve istatistik Daire Başkanı Aydın Alabaş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel, kaymakamlar ve belediye başkanları da katıldı.

Hatay´da İŞKUR´a kayıtlı 70 bin işsiz var
Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarının açılışında konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, ”Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Her gün Valiliğimize başvurular geliyor. Hepsinin istekleri kalıcı bir iş bulmak. Dolayısıyla bu fuarımızda iş arayan gençlerimizi, işçi arayan yatırımcılar ile buluşturmak açısından verimli olacağını düşünüyorum. İŞKUR´dan Daire Başkanı arkadaşımızın da belirttiği gibi her yıl ortalama 750 bin kişiye iş bulunuyor ama Türkiye ortalamasına baktığımızda daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Bugün ilde İŞKUR´a kayıtlı yaklaşık 70 bin işsiz var. Ama bu rakamın 50 bin olduğunu düşünüyoruz. Bu seneki hedefimiz 10 bin kişi işe yerleştirmek olsa bile yaklaşık 40 bin kişi bir dahaki seneye işsiz olarak devredecek. Bundan sonraki süreçte özel sektörün yapacağı yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor. Hatay´a yatırım yapmak isteyen birçok sanayicimiz var. Ancak onların yatırım yapabilecekleri kadar uygun sanayi arazisi de yok. Onun da farkındayız. Bu nedenle valilik olarak temelini atmış olduğumuz Erzin OSB´nin kısa sürede tamamlanmasını temenni ediyoruz. Burası bittiği takdirde tahmini 15 bin insanımıza istihdam sağlanmış olacak. Önemli bir sanayi bölgesi olan Hassa OSB´nin imar planları bitme aşamasına geldi. Yaklaşık 13 milyon metrekare, ama genişleme alanlarıyla yaklaşık 50 milyon metrekareye çıkacak. Türkiye´nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olacak. Hassa- Dörtyol tüneli tamamlandığında eminim ki çok önemli yatırımcılar burada yer talebinde bulunarak yatırımlarını bu bölgeye yapacak. Kırıkhan ve Reyhanlı´da da organize sanayi bölgesi kurma çalışmalarımız var. Devlet olarak sanayicilerimizin, yatırımcılarımızın ihtiyacı olan alanları yaratmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da üniversitelerimizin bu alanlarda çalışacak kalifiye elemanları yetiştirmesi gerekiyor. Bugün binlerce insanımız iş ararken öbür taraftan da birçok firma kalifiye eleman bulamıyor. Bu konuda üniversitelerin fakülteleri açarken geleceğe yönelik işlerde kalifiye eleman üretecek şekilde açması gerektiğine inanıyorum. Bugün üniversitelerde birçok bölüm kapatılmakta. Demek ki planlama yaparken bir yanlışlık yapılmış. Üniversite diploması elinde olan birçok işsiz gençlerimiz var. Diğer taraftan gençleri tavsiyemiz mutlaka bir değil, iki yabancı dil öğrenmeleri ve kendilerini yetiştirmeleri. Bir işe başvurduğunuzda ne kadar farklılığınız varsa aynı kulvarda yarıştığınız arkadaşlardan o kadar önündesinizdir. Gençler, üniversite hayatı boyunca eğitimin dışında, kendinizi geliştirmeniz, sosyal etkinliklerde bulunmasını, farklılık yaratarak farkındalıklarınızı artırmanızı istiyorum" diye konuştu.

MKÜ: İşsizlik artıyor
MKÜ Rektörü Kaya da “İşsizlik gün geçtikçe artmaktadır. Bu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye´de de en önemli problemlerimizden biri. Ancak umut verici bazı gelişmeler var. Bunlardan birincisi Türk Yükseköğretim Kurumu´nun bu konuya bakış açısı değişmiştir. Yükseköğretim kurumlarından ikinci önemli konu ise kalite odaklı eğitim verilmesidir. Bu konuda Türkiye´de 5 ihtisas üniversitesi devlet tarafından desteklenmekte ayrıca araştırma üniversitesi olarak da 15 üniversite ciddi olarak devlet tarafından desteklenmektedir. Bunun dışında yapılan proje çalışmaları kapsamında yaklaşık 2 bin kişi Avrupa ülkelerini doktora yapmak üzere gönderilmektedir. Bunlar bizim için umut verici, önemli gelişmelerdir. Öğrencilerimiz de şunu biliyorlar ki artık devlette iş istihdamı bitmiş durumda. Bunun için girişimci bir gençlik yaratmak zorundayız. Arapça ihtisası konusunda şunu belirtmek isterim ki, doktora yapan eğitim görevlisi bulamadığımız için bu bölümü açamıyoruz. Hatay´da üniversitemiz sadece bir tane öğretim görevlimiz var bölüm açabilmek için en az 3 tane doktora yapmış öğretim görevlimiz olması gerekiyor” dedi
Çalışma ve İş Kurumu Hatay İl Müdürü Yüksel, "2018 yılı içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda 2.709 işyeri ziyareti yapılmış, 5.653 kişi işe yerleştirilmiştir. 823 işbaşı eğitim programından, 2.177 kişi yararlandırılmıştır. Çeşitli kamu kurum kuruluşları ile birlikte düzenlenen 57 mesleki eğitim kursunda, 1.079 kişinin meslek edinmesi sağlanmıştır. 604 genç girişimciye, girişimcilik eğitimi verilmiştir. İş ve meslek danışmanlığı kapsamında 75.579 bireysel, 22.914 grup görüşmesi olmak üzere, toplam 98.423 kişi ile yüz yüze görüşme sağlanmıştır. 2018 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında, toplum yararına programları ile 5.634 kişi istihdam edilerek kamu kurumlarının personeli ihtiyaçlarını önemli katkı sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli İstihdam Seferberliği ve 100 Günlük İstihdam Eylem Planları çerçevesinde üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirme konusunda azim ve gayret içerisindeyiz” dedi.
Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Alabaş ise şunları söyledi: "Türkiye olarak istihdam ve işsizlik sorunu çözümü için yaptıklarımız dünyaya örnek hale geldi. Eurostart verilerine göre son 10 yılda 7,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Avrupa Birliği´ne üye 28 ülkenin bu dönemde toplam istihdama katkısı 7.190.000 kişi olurken, Türkiye olarak Avrupa´daki 28 ülkeyi tek başımıza artı istihdamımız ile geçtik. Artı istihdamımızın dışında gençlerde, kadınlarda ve yükseköğrenim kurumlarında da istihdamda Avrupa ülkelerine göre lider konumundayız. Son 11 yıllık süreçte yüksek öğrenim mezunlarında 3,5 milyon gibi ciddi bir rakamla istihdamı artırdık. Bu alanda da Avrupa´da liderliğimizi ortaya koyduk. İŞKUR olarak Hatay´da 2002 yılında sadece 165 kişi işe yerleştirilirken, 2017 yılında bu rakam 6.963 kişiye ulaştı. Bu yıl ki hedefimiz ise İŞKUR olarak yaklaşık 10 bin kişiyi Hatay´da iş sahibi yapmak. 2002 yılında Hatay´da İŞKUR tarafından sadece 12 kadın işe yerleştirilirken, 2017 yılında bu rakam 2.171 kişi olmuştur. Bu yıl ise yaklaşık 3 bin kadını Hatay´da İŞKUR vasıtası ile işe yerleştirmeyi hedefliyoruz."
Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş ise şunları söyledi: "Bir çocuğun iş refleksinin oluşturulması, iş ahlakını oluşturması, gelecekte kendini hazırlayacak bir iş için hayal dünyasını geliştirmesi için en ideal yaş anaokulundan itibaren başlıyor. Maalesef Avrupa ortalamasında anaokulunda öğrenim görme sayısı nüfus ortalaması olarak en kötü yüzde 81, Türkiye´de bu rakam yüzde 30 civarında. Çocuklara anaokulundan itibaren hedef çizemeyecek bir şekilde hayata başlatırsanız, bu çocuk gelecekte siyasetçilerin ve iş dünyasının kapılarını her gün aşındırır. Gençliğimizi bunu görerek çocukluktan itibaren daha iyi yetiştirirsek gelecekte bir vizyon sahibi olurlar. Üniversite çağındaki gençlerimize baktığımızda, Avrupa´daki gençlerin yüzde 70´i ne yapacağını biliyor gelecekle ilgili gayet mutlu bir şekilde ilerliyor. Biz de baktığımızda gençlerin yüzde 70´i ne yapacağını bilmiyor. Bu konu hepimizin en çok meşgul olması gereken konudur. Hatay olarak istihdam sıralamasında 4. sıradayız. Türkiye´de nüfusa baktığınızda İstanbul ve Urfa´dan sonra en fazla misafir barındıran şehir Hatay. Kendi nüfusumuza göre oranladığımızda da Kilis´ten sonra en fazla misafir barındıran şehir Hatay. Biz şu anda 5. teşvik bölgesinden bile daha az gelire sahip olmamıza rağmen, hala 4. teşvik bölgesindeyiz. Bundan dolayı da birçok fabrika 5. teşvik bölgesine doğru kaymaktadır. Bunun için Ankara´dan Hatay´ı teşvik bölgesi yönünden tekrardan değerlendirilmesini bekliyoruz."

Atakaş´a ´fahri doktora´
Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, etkinlikte, MKÜ tarafından iş insanı Recep Atakaş´a fahri doktora da verildi. MKÜ Rektörü Hasan Kaya tarafından Recep Atakaş´a Fahri Doktora Beratı verildi ve cübbesi giydirildi. Törende konuşan Atakaş Şirketler Grubu YK Başkanı Recep Atakaş, Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından kendisine tevdi edilen Fahri Doktora unvanından dolayı çok heyecanlı, çok mutlu ve çok gururlu olduğunu ifade etti; İş ve eğitim hayatında kazandığı tecrübeleri anlattı. Fahri doktora akademik bir unvan olmayıp, bilimsel, toplumsal, ekonomik ya da sanatsal alanlarda veya ülkenin tanıtımında sağladığı başarılarla toplumda seçkin bir yer edinmiş, hizmetleriyle ülke ve topluma değerli katkılarda bulunmuş kişilere, üniversitelerin akademik kurulları tarafından değerlendirilmesi sonucunda kişilere layık görüldüğü bir unvan.
HİKAF´ın açılış kurdelesini kesen vali Ata ve beraberindeki protokol üyeleri, MKÜ Merkezi Yemekhanesinde hazırlanan işveren stantlarını da gezdi, yapılan başvurular hakkında sorumlulardan bilgi aldı.
Kaynak:

Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi