En tehlikeli virüs açlık
Dünya Çiftçiler Gününde açıklama yapan Türkiye Çevre Platformu, koronavirüs mücadelesi verilirken, tarımın ve çiftçilerin ne kadar önemli bir yeri olduğunun tüm dünyada açıkça ortaya çıktığını ifade etti.
Tarih: 12.5.2020 10:24:49

İki buçuk aylık dönemde virüsten ölenlerin sayısının 273 bin kişiye yaklaşmasına rağmen dünyada 2,5 ayda açlıktan ölen çocuk sayısının 616 bin 500; yetişkin sayısıyla birlikte 1 milyon 258 bin kişi olduğu dikkate alınırsa en tehlikeli virüsün açlık olduğunu belirten Türkiye Çevre Platformu adına açıklama yapan Oktay Demirkan, şu değerlendirmeye yer verdi: "Yakın gelecekte açlık, gıda ve su savaşları kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacaktır. Bunların önüne geçebilmek için çiftçimize ve tarımımıza gereken önemi ve desteği vermemiz gerekmektedir. Türkiye de 2009 yılında TÜİK verilerine göre 38.912.000 hektar tarım arazisi mevcut iken 2019 yılında 37.712.000 hektar tarım arazisine gerilemiştir. Yani on yıl içerisinde 1.200.000 hektar tarım arazisi yok olmuştur. Bu ülkemiz için çok büyük bir kayıptır. Bu gerilemenin başlıca nedeni tarımın desteklenmemesi ve tarım alanlarının imara açılmasıdır. Tarım bakanlığının hazine arazilerinin 9.000.000 metrekare = 900 hektarının tarıma açılacağını açıklaması yerinde ama yetersiz bir girişimdir. Yılda 120.000 hektar tarım arazisi kaybedilirken 900 hektar tarım arazisi ilave etmek devede kulak kalmaktadır. 2002 yılında tarım alanlarımızın 26.579.000 hektarı ekilirken, 2019 yılında 23.094.000 hektarı ekilebilmiştir. Bu da demektir ki yılda 83.000 hektar tarım arazisi ekilmemekte, çiftçimiz tarlasını ekmekten ve tarımdan yavaş yavaş uzaklaşmakta ve ülkemiz kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olmaktan giderek çıkmaktadır. Tarım alanlarımızın 37.000.000 hektar olmasına rağmen 2019 yılında 23.094.000 hektarının ekilmesi, diğer bir deyişle yaklaşık 14.600.000 hektar tarım arazisinin tarım dışı kalması asıl sorunumuzdur ve bu büyük bir tehlikededir. ´Köylü milletin efendisidir´ ilkesinden uzaklaşılmış üreten köylü ve çiftçimiz yeterince desteklenmemiştir."
Demirkan, gazetemize gönderdiği açıklamayı şöyle sürdürdü: "Tarım alanlarının yok olmasının önüne geçilmesi; ekilmeyen tarım alanlarının ekilmesinin sağlanması; doğal tarımın yaygınlaştırılması, vahşi sulama yerine damlama sulamaya geçilmesi; çiftçiler için mazottaki KDV‘nin sıfırlanmasını; tarım ürünlerinde ithalat yerine yerli üretime destek verilmesi; yerel tohumların desteklenmesi ve yaygınlaştırılması; atalık tohumların serbestçe satılmasının önünün açılması, hatta devlet tarafından çiftçiye dağıtılması; üretimde kültürel ve biyolojik önlemlerin özendirilerek gereksiz ve fazla kimyasal kullanımının engellenmesi için, çözüm üretilmelidir."

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: tehlikeli virüs açlık
Gurbetçileri görüştüler
Gurbetçileri görüştüler
Suudi Arabistan´daki gurbetçiler, Hatay Milletvekilleri Şanverdi, Topal, Yayman ile Güzelmansur´un takibinde
17 Hataylı idamla yargılanıyor
17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
İsrail protesto edildi
İsrail protesto edildi
Müslümanların ilk kıblesi olarak kabul edilen Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail, İskenderun´da protesto edildi.
Yardım gemisi Aden´de
Yardım gemisi Aden´de
Türkiye´nin İskenderun üzerinden Yemen´e gönderdiği yardım gemisi Blue Fury, yükünü Aden Limanı´nda boşaltmaya başladı.
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Hatay´da yaşayan mültecilere ‘Türk Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi´ TAMEB kapsamında liman lojistiği eğitimi verilecek.
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD´nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley, Altınözü´ün Boynuyoğun mahallesindeki Geçici Barınma Merkezi´de kalan Suriyeli sığınmacıları ziyaret edip, yaşam koşulları hakkında bilgi aldı.
Mülteci kampları sınırın ötesine
Mülteci kampları sınırın ötesine
Almanya´da federal hükümeti oluşturan Hristiyan Demokrat Parti´nin (CDU) Dış İlişkiler Bürosu Şefi Herrn Bertil, yaptığı çalışmaların hem Alman dış politikasını, hem de Avrupa Birliği´nin dış ilişkilerini etkilediğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi