‘Erken seçim´ niyeti sorgulanıyor
OHAL´in 7. kez TBMM´de uzatıldığı gün Recep Tayyip Erdoğan´ın, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin 24 Haziran 2018´de yapılacağını açıklaması, ittifak ve muhalefet partilerinin teşkilatları açısından ‘sorun yok´ yorumlarına karşın AKP´nin, Bahçeli´nin 26 Ağustos önerisine karşı 24 Haziran´da seçim kararı almasının ardındaki niyetler sorgulanıyor.
Tarih: 20.4.2018 11:38:40

Sadet Berkyürek/İskenderun

AKP İl Teşkilatı, değerlendirme toplantıları ve rutin ziyaretlerini gerçekleştirirken bugün yapılacak genişletilmiş toplantının ardından ilçelerde seçim hareketliliğinin yarından itibaren başlaması bekleniyor. AKP Milletvekili Orhan Karasayar, seçimin Türkiye´nin yeniden dirilişine vesile olması dileğinde bulunurken, Milletvekili Mevlüt Dudu, Baskın seçimle geleni baskın oylarla evlerine yollayacağız” yorumunu yaptı. MHP´li Hatay Milletvekili Ahrazoğlu ise partisinin genel merkez hazırlıklarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu, başvuru salonunun hazırlandığını bildirdi. Eski bakanlardan CHPli Nihat Matkap´a göre ise seçim tarihinin ne süre ne de tarih açısından sorunlu bir yönü bulunmuyor.

Karasayar´dan ‘yeniden diriliş´ mesajı
AKP Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, seçim takvimine ilişkin karar üzerine bir mesaj yayımladı. 24 Haziran seçiminin Türkiye´nin yeniden dirilişine vesile olmasını dileyen Karasayar´ın mesajı şöyle: “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın yapmış olduğu istişareler neticesinde mutabakata varılan 24 Haziran seçimleri, güçlenen Türkiye için yeniden bir dirilişe ve şahlanışa vesile olmasını niyaz ediyorum. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun.”

Dudu´dan ‘baskın seçim´ yorumu
24 Haziran seçimine ilişkin değerlendirmesini sosyal medya hesapları üzerinden yapan CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, “Baskın seçimle geleni baskın oylarla evlerine yollayacağız” yorumunu yaptı. Dudu´nun değerlendirmeyi şöyle: “Ülkeyi koyu bir karanlığa götüren, yaşattıkları ekonomik darboğazda şeker fabrikalarından sahillere kadar tüm ortak değerlerimizi birer birer satan, buğdayda, ette, tarımda bizi yabancı ellere muhtaç eden, ulusal duyguları kendi hırsları için kullanan, kendi kişisel ikballeri için bir milyonun üzerindeki çocuğun üniversite hayallerini öteleyip sınav tarihlerini bile değiştiren arsız bir ittifak ile karşı karşıyayız. Baskın seçime giderek ellerindeki tüm gücü seferber edip muhalefeti hazırlıksız yakalamak, akıllarınca kimi partileri yarış dışı bırakmak istiyorlar. Üzerlerine sinen korku öyle güçlü ki zamk gibi yapıştıkları koltuklarını bırakmamak için akla hayale gelmeyen yollara başvuruyorlar. Siyasi ahlakla bağdaşmayan yöntemler icat ediyorlar! Cumhuriyet´i kuran partiyiz, yaşatacak olan da biziz. Onlar arsızsa biz cesaretle birbirimize kenetleneceğiz. Çalışacağız, yılmayacağız, mücadele edeceğiz, sabaha kadar sandıkların başında olacağız, kapı kapı dolaşacağız. Demokrasi için birleşe birleşe büyüyeceğiz. Birlikteliğimiz umudumuz olacak.”

MHP başvuru salonunu hazırlıyor
MHP´nin Hatay Milletvekili, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda seçime hazır oldukları mesajını partinin hazırlıkları bilgisiyle yorumladı. Ahrazoğlu, “Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, 24 Haziran 2018 Pazar Günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri için Milletvekilliği aday adayı müracaatlarının yapılacağı kabul salonu hazırlık çalışmalarını bizzat başlatmıştır” bilgisini paylaştı.

Maktap: 66 gün kısa bir süre değil
Eski bakanlardan Nihat Matkap ise, erken seçim kararının CHP açısından sürpriz ve sorun boyutu olmadığını belirtti. Matkap´a göre 66 gün seçim süreci açısından kısa sir zaman dilimi değil. Matkap, şu değerlendirmeyi yaptı: “CHP açısından sürpriz de sorun da yok.. Sayın Kılıçdaroğlu 6 ay önce 24 Ekim 2017 de erken seçim çağrısı yapmıştı. 66 gün kısa bir süre değil.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: mevlüt dudu orhan karasayar
"Plansız bir gidişat var"
"Plansız bir gidişat var"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, dün İskenderun´da düzenlediği basınla sohbet konusunda, ülkenin plansız yönetildiğini, günübirlik kararlar alındığını ifade ederek, "Ne planlı bir ekonomi bir ekonomi var ne de tarım ve milli eğitimde plan var. Hiçbirinde yok. Planlı yönetilmediği gibi düzenli bir denetim de yok" dedi.
VP İskenderun´da başkan Bedir
VP İskenderun´da başkan Bedir
Vatan Partisi (VP) İskenderun ilçe örgütü, ilçe kongresini yaptı.
İskenderun CHP kongre tarihi belirledi
İskenderun CHP kongre tarihi belirledi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, olağan genel kuru tarihini 15 Aralık Pazar günü olarak belirledi. Kongrede mahalleleri temsilen 400 seçilmiş delege ile yönetimde bulunan 17 doğal delege olarak toplam 417 delegenin oy hakkı bulunuyor.
CHP´de hazırlıklar kongreye
CHP´de hazırlıklar kongreye
İlçe kongre delege seçim sonuçları kesinleşen Cumhuriyet Halk Partisi´nde hazırlıklar ilçe kongrelerine yönelik başladı.
MHP´den ´Amanos Tüneli´ne destek
MHP´den ´Amanos Tüneli´ne destek
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, partisi MHP´nin milletvekillerinin Amanos Tüneli projesine destek verdiğini ifade etti.
"´Cambaza bak cambaza´ oynanıyor"
"´Cambaza bak cambaza´ oynanıyor"
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, partisinin bir milletvekilinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gittiği yönündeki haber, yorum ve tartışmalarla, açlık, yoksulluk, işsizlik ve ekonomik krizin gizlenmek istendiğini savundu.
Başkandan Bahçeli´ye ziyaret
Başkandan Bahçeli´ye ziyaret
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, gittiği Gaziantep´te bazı ziyaretlerde bulundu ve ziyaret ettiği kişiler arasında partisi AKP´nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de oldu.
"Seçime üç buçuk yıl var"
"Seçime üç buçuk yıl var"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AKP MKYK Üyesi ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan, iktidarın güçlü bir şekilde yol alınca birilerinin ´nasıl çelme takarım, nasıl zayıf düşürürüm, nasıl maşalık ettiğim hizmetkârlık ettiğin düşüncelere veya art niyetlere daha fazla hizmet ederim?´ diyenlerin de boş durmadığını ve yürüyüşlerini durdurmaya çalıştığını ifade etti.
Ankara görüşmeleri verimli geçti
Ankara görüşmeleri verimli geçti
Belediye ile ilgili bazı projeler üzerine görüşme yapmak üzere Ankara´ya giden ve başkentte bazı ziyaretlerde de bulunan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yapılması planlanan proje ve çalışmalar ile ilgili verimli görüşmeler yaptıklarını belirtti.
"Çare bulamıyorsanız, bu işi bırakın"
"Çare bulamıyorsanız, bu işi bırakın"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ülkenin bazı büyük kentlerinde yaşanan siyanürlü intihar olaylarını, TBMM genel kurulunda dile getirdi ve intiharlara çare bulmanın hükümetin görevi olduğunu ifade etti.
Erzin CHP adayını ´temayülle belirledi´
Erzin CHP adayını ´temayülle belirledi´
Erzin CHP İlçe başkan adayını belirlemek amacıyla kayıtlı üyeler tarafından yapılan temayül yoklaması yapıldı.
"Sandık geleneğinin sürdürülmesini bekliyoruz"
"Sandık geleneğinin sürdürülmesini bekliyoruz"
Arsuz CHP, 38 mahallenin 21´inde delege tespiti tamamlandı.
"Korku bacayı sardı"
"Korku bacayı sardı"
Partisinin yaptığı kurultayı değerlendiren Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Necmettin Çalışkan, bazı tarihi günlerin olduğunu ve bunlar hayatın dönüm noktalarını oluşturduğunu ifade etti.
"Ülkeye istibdat dönemi yaşatıyorsunuz"
"Ülkeye istibdat dönemi yaşatıyorsunuz"
Hatay Milletvekili ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Mengüllüoğlu, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada, ülkenin ekonomik ve güncel durumu hakkında değerlendirme yaptı ve "Gezi´yi mumla arayacaksınız!" dedi.
Toplu intiharlara soru önergesi
Toplu intiharlara soru önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, İstanbul ve Antalya´da ekonomik nedenler ve borç nedeniyle yaşandığı belirtilen toplu intiharları önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi