Erzin OSB´de yol yapımı başladı
Erzin Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) iç yollarının yapımı için ilk beton törenle döküldü.
Tarih: 8.11.2018 15:07:50

İskenderun/SES

Erzin OSB´deki törene Hatay Valisi Erdal Ata, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Erzin Kaymakamı Ahmet Demirci, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Erzin TSO Başkanı Muhteşem Vural, sanayici ve işinsanları da katıldı.

Adana ile sınır sorunu yaşandı
Temel atma töreninde konuşan vali Ata, “Ülkemizin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün İŞ-KUR´a kayıtlı milyonlarca insan var. Bize bir şekilde ulaşarak iş isteyen birçok vatandaşımız var. Bu sorunu çözmek her şeyden önce devletin en önemli görevlerinin başında geliyor. Hatay´da göreve başladıktan sonra Erzin´le ilgili konular bize intikal ettirildiğinde burayla ilgili sorunların çözümü için elimizden gelen çabayı gösterdik. Burasının daha önce 75. Yıl OSB olarak kurulma çalışmaları başlatılmış ve ilk adımı 2008 yılında atılmıştır. 2009 yılında da tüzel kişilik kazanmıştır. 1.750.000 metrekare alan belirlenmiş, 2016 yılı sonuna kadar 1.750.000 metrekare alandan 500.000 metrekaresi İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekler ile kamulaştırılmıştır. Bu tempoyla devam etseydi en az 15 yıl daha kamulaştırma için bekleyecekti. Kocaeli´nde görev yaptığım süre içerisinde birçok organize sanayi bölgesi kurduk ve devletten bir kuruş bile destek almadan tamamını sanayicilerimizin katkılarıyla yaptık. Oradaki tecrübelere dayanarak imar planını ve altyapı projelerini hazırlattık. Sanayicilerimize ön tahsisini yaptık, onlardan belirli bir bedel alarak 8 yıllık dönemde 500.000 metrekarelik yer kamulaştırılmışken biz bir yılda kalan 1.250.000 metrekarelik yerin kamulaştırmasını yaptık ve tapusunu aldık. Aslında şuanda çok daha ileride olmamız gerekirdi ama maalesef Adana ile yaşadığımız bir sınır sorunu dolayısıyla 1,5 yıllık bir gecikme yaşadık. Gönül arzu ederdi ki bu tarihte biz burada temel atma töreninde değil onun yerine bazı fabrikaların açılışını yapalım isterdik. İnşallah bundan sonraki süreçte bu gecikme telafi edilir. Ne yazık ki Adana ilimizle yaşanan sınır problemi dolayısıyla 1.750.000 metrekarelik alan, 1.450.000 metrekareye düştü. Fakat genişleme alanı ile birlikte toplamda onaylanan 3.750.000 metrekarelik alanı yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizle buluşturma imkanını da hem ilçemize hem de ilimize kazandırmış olacağız. İnanıyorum ki burası bittiğinde en az 15 bin kişiye istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak” diye konuştu.
Erzin Belediye Başkanı Şimşek ise “Erzin, uzun yıllardır bu OSB´nin hayata geçmesini bekliyordu. Valimiz bu iş için elini değil gövdesini taşın altına koydu. Bugün temelini attığımız OSB, ilçemizin iş imkanlarını çok yukarılara çekecek. Erzin´de ve sanayicilerimize düşen artık burayı işlemek” dedi. Kaymakam Demirci de şunları söyledi: “Erzin konumu itibariyle çok şanslı bir ilçe. Demiryolu, deniz ve havayolu ulaşımı açısından kavşak noktasında. Aynı zamanda narenciye üretiminin merkezi. Bu OSB´nin kurulabilmesi için valimiz Erdal Ata´nın rehberliğinde çok kısa sürede çok önemli bir mesafe kat ettik. Erzin OSB´nin arazisi konusunda Adana ile yaşanan sınır probleminin çözümünde de valimiz büyük gayretler ortaya koydu. Bu açıdan Erzin adına kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum. OSB´nin faaliyete geçmesi ile birlikte Erzinistihdam konusunda da önemli bir yere gelecek."
Hatay Valiliği ve Erzin Belediyesinden yapılan açıklamalara göre, Erzin OSB´nin temeli dua eşliğinde kurdele kesimi ile yapıldı ve Erzin OSB´de hizmet verecek yolların temeline ilk beton döküldü.
Kaynak:

Zil, karne için çalacak
Zil, karne için çalacak
İskenderun´da 56.530 öğrenci ve 3.451 öğretmen tatile çıkıyor
´Cinayetlerde çarpık değerler de etkili´
´Cinayetlerde çarpık değerler de etkili´
Üniversiteli Buket´in öldürülmesine kadınlar tepki gösterdi
“Şiir ve müzik dili olan diller yaşıyor”
“Şiir ve müzik dili olan diller yaşıyor”
Eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı, dillerin kültürlerin de taşıyıcı olduğunu belirterek, şiir ve müzik dili olan dillerin yaşamayı sürdürdüğünü söyledi.
Sosyal medyadan yapılan daveti kabul etti
Sosyal medyadan yapılan daveti kabul etti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, sosyal medya üzerinden kendisini öğrencisi olduğu Altınözü Anadolu İmam Hatip Lisesi´ne davet eden İsmail Aslan adlı öğrencinin davetini kabul etti ve okulu ziyarete gitti.
"Suriye koordinasyon toplantısı"
"Suriye koordinasyon toplantısı"
Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında, Antakya´da Suriye Koordinasyon Toplantısı yapıldı.
Afrin Barajında ´su tahliyesi´
Afrin Barajında ´su tahliyesi´
Hatay ve bölgeyi etkileyen şiddetle yağış, Tahtaköprü Barajı sonrası Afrin 18 Mart Barajında da yükselen su seviyesinin düşürülmesi amacıyla kontrollü bir şekilde su tahliyesine başlandı.
Hassa´ya Atıksu Arıtma Tesisi
Hassa´ya Atıksu Arıtma Tesisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde yapılan sekiz Atıksu Arıtma Tesisi´nin üzerine bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.
Özel okulda ´robot gösterisi´
Özel okulda ´robot gösterisi´
İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından, ´sosyal sorumluk projesi´ kapsamında TEK Okullarında "RobİSTE´den dinle" adlı bir etkinlik düzenlendi.
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi