Erzin OSB´de yol yapımı başladı
Erzin Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) iç yollarının yapımı için ilk beton törenle döküldü.
Tarih: 8.11.2018 15:07:50

İskenderun/SES

Erzin OSB´deki törene Hatay Valisi Erdal Ata, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Erzin Kaymakamı Ahmet Demirci, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Erzin TSO Başkanı Muhteşem Vural, sanayici ve işinsanları da katıldı.

Adana ile sınır sorunu yaşandı
Temel atma töreninde konuşan vali Ata, “Ülkemizin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün İŞ-KUR´a kayıtlı milyonlarca insan var. Bize bir şekilde ulaşarak iş isteyen birçok vatandaşımız var. Bu sorunu çözmek her şeyden önce devletin en önemli görevlerinin başında geliyor. Hatay´da göreve başladıktan sonra Erzin´le ilgili konular bize intikal ettirildiğinde burayla ilgili sorunların çözümü için elimizden gelen çabayı gösterdik. Burasının daha önce 75. Yıl OSB olarak kurulma çalışmaları başlatılmış ve ilk adımı 2008 yılında atılmıştır. 2009 yılında da tüzel kişilik kazanmıştır. 1.750.000 metrekare alan belirlenmiş, 2016 yılı sonuna kadar 1.750.000 metrekare alandan 500.000 metrekaresi İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekler ile kamulaştırılmıştır. Bu tempoyla devam etseydi en az 15 yıl daha kamulaştırma için bekleyecekti. Kocaeli´nde görev yaptığım süre içerisinde birçok organize sanayi bölgesi kurduk ve devletten bir kuruş bile destek almadan tamamını sanayicilerimizin katkılarıyla yaptık. Oradaki tecrübelere dayanarak imar planını ve altyapı projelerini hazırlattık. Sanayicilerimize ön tahsisini yaptık, onlardan belirli bir bedel alarak 8 yıllık dönemde 500.000 metrekarelik yer kamulaştırılmışken biz bir yılda kalan 1.250.000 metrekarelik yerin kamulaştırmasını yaptık ve tapusunu aldık. Aslında şuanda çok daha ileride olmamız gerekirdi ama maalesef Adana ile yaşadığımız bir sınır sorunu dolayısıyla 1,5 yıllık bir gecikme yaşadık. Gönül arzu ederdi ki bu tarihte biz burada temel atma töreninde değil onun yerine bazı fabrikaların açılışını yapalım isterdik. İnşallah bundan sonraki süreçte bu gecikme telafi edilir. Ne yazık ki Adana ilimizle yaşanan sınır problemi dolayısıyla 1.750.000 metrekarelik alan, 1.450.000 metrekareye düştü. Fakat genişleme alanı ile birlikte toplamda onaylanan 3.750.000 metrekarelik alanı yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizle buluşturma imkanını da hem ilçemize hem de ilimize kazandırmış olacağız. İnanıyorum ki burası bittiğinde en az 15 bin kişiye istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak” diye konuştu.
Erzin Belediye Başkanı Şimşek ise “Erzin, uzun yıllardır bu OSB´nin hayata geçmesini bekliyordu. Valimiz bu iş için elini değil gövdesini taşın altına koydu. Bugün temelini attığımız OSB, ilçemizin iş imkanlarını çok yukarılara çekecek. Erzin´de ve sanayicilerimize düşen artık burayı işlemek” dedi. Kaymakam Demirci de şunları söyledi: “Erzin konumu itibariyle çok şanslı bir ilçe. Demiryolu, deniz ve havayolu ulaşımı açısından kavşak noktasında. Aynı zamanda narenciye üretiminin merkezi. Bu OSB´nin kurulabilmesi için valimiz Erdal Ata´nın rehberliğinde çok kısa sürede çok önemli bir mesafe kat ettik. Erzin OSB´nin arazisi konusunda Adana ile yaşanan sınır probleminin çözümünde de valimiz büyük gayretler ortaya koydu. Bu açıdan Erzin adına kendisine teşekkürlerimizi sunuyorum. OSB´nin faaliyete geçmesi ile birlikte Erzinistihdam konusunda da önemli bir yere gelecek."
Hatay Valiliği ve Erzin Belediyesinden yapılan açıklamalara göre, Erzin OSB´nin temeli dua eşliğinde kurdele kesimi ile yapıldı ve Erzin OSB´de hizmet verecek yolların temeline ilk beton döküldü.
Kaynak:

"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
21 Mart Nevruz Bayramı, dün İskenderun´da yakılan Nevruz ateşiyle kutlandı.
Meydanda ´baraj´ polemiği
Meydanda ´baraj´ polemiği
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 24 Şubat´ta Antakya´da yaptığı mitingte, "Hatay´a 6 baraj ve 3 gölet yaptık. 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz" yönündeki açıklaması, seçim meydanlarında CHP ve AKP genel başkanlarının polemiğine yol açtı.
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Antakya´da ortaokul öğrencileri, doğada canlı yaşamını gözlemek üzere Hatay Dağ Ceylanları gözlem istasyonuna gitti.
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
Aralarında İskenderun, Erzin, Antakya ve samandağ çevre koruma derneklerinin de bulunduğu Doğu Akdeniz Çevre dernekleri Platformu (DAÇE), Doğu Akdeniz Bölgesinin, planlanan kirli teknolojilerin merkezi haline getirilmek istendiğini belirtti.
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında kentte faaliyet gösteren özel Beyaz Melek Bakım Merkezi´ni ziyaret etti.
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
İskenderun´un Denizciler mahallesindeki Gübretaş Ortaokulu öğrencileri, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliği düzenledi.
Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi