Esnaf sorunları görüşüldü
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Haziran ayı Meclis toplantısında esnaf sorunlarının ele alındığı bildirildi.
Tarih: 29.6.2019 09:32:11

İskenderun/SES

 İTSO´dan yapılan yazılı bilgilendirmeye göre Kamu Diplomasisi Yumuşak Göç ve Avrupa Birliği Uzmanı Dr. Emrah Aydemir, Kamu Diplomasisinin kazanımları, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika ile ilişkilerin yanı sıra ülke ve bölge ekonomisi ve yaşanan süreç ile ilgili sorunları ve çözümüne yönelik bir sunum gerçekleştirdi.
İTSO Haziran Ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında gerçekleştirildi. Basına kapalı toplantıda İTSO Meclis Üyesi M.Ali Bulut´un meslek komitesi olarak Katar ve Suudi Arabistan ile Irak´taki ticareti potansiyel ve beklentilere ilişkin dikkat çektiği bildirildi. Yazılı bilgilendirmede Bulut´un şu ifadesine yer verildi: “Meslek Komite Toplantımızda ülkemiz ekonomisi ile ilgili fikir alış verişinde bulunduk. Geçtiğimiz günlerde Katar´da düzenlenen bir dizi ziyaretlerde bulunduk. Irak Suudi Arabistan ve Katar´da önemli ticari potansiyeller var. Komşu ülkelerle önümüzdeki süreçte ticari faaliyetler yapılabilir. Özellikle Katar´da edindiğim izlenim de, Türkiye´de faaliyet gösteren iş dünyasına ve Türklere karşı sevgileri ve güvenleri var. Bizleri Ülkelerine yatırım yapmaya ve ticarete davet ediyorlar, koşullar da oldukça cazip, bu konu ile ilgili gerçekleştirilecek bir ticaret gezisinin bölgemiz iş dünyası için faydalı olacağına inanıyorum. Bu konuyu da Meclis üyesi arkadaşlarımla paylaşmak istedim.”

Yılmaz: Ekonomiye odaklanmalıyız
İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz´ın da Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, seçimlerin ve siyasetin geride kaldığını hatırlatarak ekonomiye odaklanılmasını istediği kaydedildi. ülkede yaşanan ekonomik darboğazdan iş adamlarının, esnafın, Kobilerin etkilendiğini vurguladığı, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların ithalat ve ihracatı olumsuz yönde etkilediğini ifade ettiği belirtilen İTSO bülteninde Yılmaz´ın şu değerlendirmesi paylaşıldı: “Ülke olarak artık ekonomiye odaklanmalıyız. Birlik beraberlik halinde el birliği ile hareket etmeliyiz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Meslek Komitelerimizin fikir alış verişi ve beyin fırtınası estirerek, hazırlayacakları projeleri bizler de en yetkili birimlere sunarak, projelerin hayata geçirilmesini sağlayabiliriz. Yaşanan olumsuzlukların bir an önce sona ermesini ve iş dünyası olarak geleceğe umutla bakmak istiyoruz. Dilek ve temennilerimiz bu yönde.”
Kaynak:

Büyükşehir´den topraksız tarıma doğru
Büyükşehir´den topraksız tarıma doğru
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Komisyonu arasındaki hibe programı kapsamında SİEUGreen projesi ile Hatay´da akuaponik sistem sera uygulaması başlatılacak.
İSTE´de ISEFE sempozyumu
İSTE´de ISEFE sempozyumu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 3. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu´na ev sahipliği yaptı.
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, içinde bulunulan ekonomik şartların düzelmesi için ciddi önlemlerin alınması ve yatırımcının desteklenmesi gerektiğini söyledi.
İsviçre´de yatırım avantajı anlatıldı
İsviçre´de yatırım avantajı anlatıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Binnur Yetik Proje ve Eğitim Danışmanlık Ltd.Şti. işbirliğiyle İsviçre´de yatırım avantajları, ülke tanıtımı ve devlet teşvikleri panelde anlatıldı.
ABD´deki OSB´yi anlattılar
ABD´deki OSB´yi anlattılar
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde MÜSİAD Hatay Şube Başkanlığının organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte üyelere Amerika Birleşik Devletlerinde kurulacak olan ilk Türk Organize Sanayi Sitesi ve finansman imkanları anlatıldı.
İTSO´dan ‘değişim´ talebi
İTSO´dan ‘değişim´ talebi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın Mayıs ayı olağan meclis toplantısında bölge ekonomisine değer katan projeler ele alındı, ekonomik sorunlar ve çözüm beklentilerine dikkat çekildi.
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme Nesrin Geyik/İskenderun AKİB Koordinata ilişkin genelgeyle düzenleme yapıldığını belirtti. Genelge´nin 4. maddesi´nde, ´Tüm gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ hükmü bulunuğunu ifade eden Ateş, şu açıklamayı yaptı: "Genelge kapsamında yükleme yapılan her kamyondan numune alınarak, tahlil için Mersin Gümrük Laboratuvarı´na gönderilmekte ve bu uygulama nedeniyle ihracatçılar iki günden dört güne kadar zaman kaybı yaşamakta ve hem analiz maliyeti hem araç bekleme maliyeti ile rekabet gücünü kaybetmekteydi. Sorunun çözümünü teminen ilgili makamlarla yaptığı görüşmelerde genelge´nin 4. maddesinin, ´Patlayıcı madde özelliği olan gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ şeklinde uygulanmasını sağladı. Bundan böyle patlayıcı madde özelliği olmayan gübreler analize gönderilmeden ihraç edilebilecek. Ülke olarak kalkınmamız için ihracatın ve ihracatçımızın önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız. Uygulama gübre ihracatçılarına hem zaman kaybı yaşatıyor, hem de ciddi maliyetlere neden olarak rekabet gücümüzü düşürüyordu, biz de gerekli makamlara başvurarak durumu açıkladık, çözüm önerimizle birlikte talep ettik, onlar da mağduriyetimizi haklı bularak uygulama yeni şekliyle revize edildi."
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetimi tarafından, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası´na gerçekleştirilen ziyarette bölge ekonomisi ve gelişmeler değerlendirildi.
Firmalara ´ihracat´ semineri
Firmalara ´ihracat´ semineri
Dörtyol´da ihracat yapılabilecek ülkeler ile ilgili doğru ve güvenilir bilgiye ulaşma ve yeni pazarlar konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla seminer düzenlendi.
Türk-Arap işadamları toplantısı
Türk-Arap işadamları toplantısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından düzenlenen 6. Türk-Arap İşadamları İstişare Toplantısı, Antakya´da düzenlendi.
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının çağrısıyla başlatılarak teşviklerle de güçlentirilen ‘istihdam seferberliğinden yararlanılması çağrısında bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi