“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf Ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Tarih: 7.1.2021 12:12:00

Fahri Serdar Özal, hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları bazı işletmelerin gelirlerini tamamen ortadan kaldırdığını, ‘göstermelik´ olarak tanımladığı ve her esnafın alamadığı kira yardımı dışında hiçbir desteğin yapılmadığını belirtti. Özal, Türkiye´de Covid-19 sürecinin başladığı Mart 2020 tarihinden bugüne esnafın çoğunluğunun faaliyetlerini durdurulduğunu ya da kısıtlandığına dikkat çekti. Bu zor günlerde esnafa acilen destek olunması gerektiğini vurgulayan Fahri Serdar Özal, “Bu durum, normalleşme döneminde bile finansal güçlükleri aşamayan işletmelerde yeni sıkıntılar doğurdu” dedi.

“Krediyle destek olunmaz”

2021 yılının da kayıp yıl olmaması için önlemlerin acilen alınması gerektiğini de sözlerine ekleyen Özal, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye´de Covid-19 sürecinin başladığı Mart 2020 tarihinden bugüne esnafın çoğunluğunun faaliyetlerini durdurulduğunu ya da kısıtlandığını Türkiye´de Covid-19 sürecinin başladığı Mart 2020 tarihinden bugüne esnafın çoğunluğunun faaliyetleri durduruldu ya da kısıtlandı. Hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları bazı işletmelerin gelirlerini tamamen ortadan kaldırdı. Bu durum, normalleşme döneminde bile finansal güçlükleri aşamayan işletmelerde yeni sıkıntılar doğurdu.”

Kapanan firma sayısı açılandan fazla

“Ülkemizde 3 bin esnaf odasına kayıtlı 1 milyon 906 bin esnaf ve 2 milyon 58 bin adet işyeri bulunuyor. Bir taraftan kapanmalar yaşanırken diğer taraftan iş yerini devretmeye çalışan ya da bunu düşünen sayısı her gün artıyor. Bu şekilde birkaç ay devam ederse esnafın yarısından fazlası buna dayanamayacaktır. Bazı iş kollarının kaybolmak durumunda olduğu, bazı mesleklerin yok olmaya başladığı günümüzde halen eski alışkanlıkları devam ettirmek de bir başka sıkıntı kaynağı. Ayrıca yatırım ortamının de yeni müteşebbisler için uygun olmadığı görülüyor. Kapanan firma sayısı açılan firma sayısından fazla.
Yaşanan belirsizlik, karamsarlık ortamında insanlar giymeyi, gezmeyi, yemeği unuttu. Bu da piyasaya olumsuzluk olarak yansıyor. Bu yüzden pandemi sonrasında bazı mal ve hizmetlere olan talep ciddi azaldı. Bu yüzden ikinci dalga ile kapatılan iş yeri sayısının artmaya devam ediyor ve bunda hane halkının gelirinin azalması da etkilidir. 4-5 milyon olarak seyreden işsizler ordusunun 8 milyona çıkması ve artan enflasyon gelecek beklentilerini de olumsuz etkiliyor.”

Önce ‘erteleme´ istedi

Özal, şunları kaydetti: “İkinci dalga ve sonrasında alınan kapatma kararlarının, ilk dönemdeki kapatmalara göre esnafı daha çok mağdur etmiştir. Esnaf, biriktirdiklerini, kötü gün için ayırdığı parayı salgının ilk döneminde harcadı. 1 milyona yakın esnaf, Esnaf Destek Paketi ile düşük faizli kredi imkânından yararlanarak işçisinin parasını, dükkânının kirasını ödemeye çalıştı. Bu açıdan 2020 yılı kayıp yıl olmuştur. Şimdi bu kredilerin vadesi geldi ama satış olmadığı için ödemede çok zorlanıyorlar. Bunların ödemesinde erteleme gerekiyor. Aslında esnafımızın elinde olta var ancak misine koptu. Esnafımıza misine vererek balık tutmasını desteklemeli ve 2021 yılının kayıp yıl olmamasını sağlamalıyız.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Esnafın hayatı sığmıyor
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Savran, mecliste kabul edilen 2021 bütçesini eleştirdi.
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
Tüm Emekli Sen Samandağ Yürütme Kurulu, emekli maaşlarına yapılan zam oranına tepki gösterdi.
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Hatay İl Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından orman köylülerine 5 bin adet ıhlamur fidanı dağıtıldı.
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
3 işçi konfederasyonunun ortak açıklamasını paylaşan Hak-İş Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Özçelik-İş sendikası İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör, “İnsan onuruna yakışır asgari ücret bekliyoruz” dedi.
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) meclisi, yılın son toplantısını koronavirüs önlemleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2021 yılında belediye bünyesinde uygulanacak asgari ücretin 3 bin 100 lira olacağını açıkladı.
En Dijital Bakkal´a sertifika
En Dijital Bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Altın kampanyalarına dikkat
Altın kampanyalarına dikkat
Antakya Kuyumcular Odası Başkanı Nebil Hurigil, altın kampanyalarına dikkat edilmesini istedi.
İşletmeler için ‘finansman´ projesi
İşletmeler için ‘finansman´ projesi
İTSO Meclisi ile Meslek Komite Üyeleri Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi ile ilgili bilgilendirildi
Atakaş´tan ‘rekor yükleme´
Atakaş´tan ‘rekor yükleme´
İskenderun Atakaş Limanında dünyanın en büyük kuru yük taşıma kapasiteli gemilerinden biri olan Hamingway isimli gemiye 202.000 ton ihracat yüklemesi ile rekor kırıldığı belirtildi.
Filyos´un Tosyalı´ya verilmesi tartışması
Filyos´un Tosyalı´ya verilmesi tartışması
‘İkinci Abdülhamit´in rüya projesi´ olarak duyurulan Filyos Vadi Projesi ile ilgili tartışma TBMM´ye taşındı.
“Yöre esnafı küstürülüyor”
“Yöre esnafı küstürülüyor”
İskenderun´da yeniden açılmak istenen ‘yöresel ürünler pazarına´ ilçe esnafı tepkili: Yöre esnafı küstürülemez
İsdemir´e birincilik ödülü
İsdemir´e birincilik ödülü
İsdemir, “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda, ‘Buhar Türbini Kondenserlerinde Deniz Suyu İle Tersten Yıkama Sisteminin Değiştirilmesi Projesi´ ile birincilik ödülünün sahibi oldu.
Genç girişimciler İskenderun´da toplandı
Genç girişimciler İskenderun´da toplandı
TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Ekim ayı toplantısını İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi.
Güzelmansur: Pazar kaybetme lüksümüz yok
Güzelmansur: Pazar kaybetme lüksümüz yok
Suudi Arabistan ambargosuyla ilgili gelişmeleri değerlendiren CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hiçbir pazarı kaybetme lüksümüz yok” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi