EXPO´nun 3 tasarımı yeniden oylamada
Antakya Kisecik´ten sonra Arsuz Karaağaç´ta da inşaat çalışmaları başlatılan EXPO 2021 için logo anketi devam ediyor.
Tarih: 22.2.2020 08:57:42

2021 yılının Nisan ayında Hatay´da 2 merkezde kapılarını açacak EXPO için hazırlıklar devam ediyor. Organizasyonun logosu için geçen ay düzenlenen ankette en çok oyu alan 3 logo tasarımı ve vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda değerlendirmeye alınan 3 yeni logo tasarımı bir kez daha Hatay halkının beğenisine sunuluyor. 6 tasarım için https://ebelediye.hatay.bel.tr/Anket/AnketListesiMenusuz/ internet adresinde yer alan ankete katılarak oy verilebilecek.

AIPH Denetleme Kurulu Hatay´da

Hatay´a gelen Uluslararası Bahçe Bitkileri Birliği (AIPH) Denetleme Kurulu temsilcileriyle, EXPO 2021´de bugüne kadar gelen süreç, gerçekleştirilen çalışmalar ve uygulamaya konulmak üzere projelendirilen çalışmalar hakkında sunumlar yapılarak fikir alışverişinde bulunuldu.

Gerçekleştirilen toplantıya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Nihat Tazearslan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, EXPO Denetleme Kurulu temsilcileri Tteve Evans ve Sven Stımal, Prof. Dr. Nazan Savaş, Proje Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, daire başkanları, şube müdürleri, tüm proje ve inşaat yapım müteahhitleri katıldı.

Toplantıda Başkan Savaş ve AIPH Denetim Kurulu temsilcileri, EXPO 2021´de bugüne kadar gelen süreç, gerçekleştirilen çalışmalar ve uygulamaya konulmak üzere projelendirilen çalışmalar hakkında sunumlar yapılarak fikir alışverişinde bulundu

Medeniyetler Bahçesi temasıyla 2021 yılında düzenlenecek olan EXPO´nun, Hatay´ın markalaşmasına önemli katkılar sağlayacağını belirten Başkan Savaş, “Bugün burada Hatay EXPO´sunun son rötuşlarını yapmak üzere toplandık. Projemizi ve gelmiş olduğumuz aşamaları sizlerle paylaşacağız. 2017 yılı 21 Ocak´ta Düssseldorf´ta AIPH ailesinden müjdeli haberi aldık ve o zamandan itibaren çalışmalarımıza başladık. Projemiz tamamen 6 ay önce bitti. Ve ihaleye çıktık. İhaleye çıkarken hem 2019 hem de 2020 yılının ihale bedelinin yaklaşık %60´ını çözdük. Bir buçuk ay önce de Antakya ve Defne ilçesindeki inşaatımıza başladık. İskenderun ilçesindeki çalışmalarımız da 105 gün önce başladı. Arkadaşlarımızın izlenimi ve inşaat şirketinin de ifadesi ile Kasım ayında ikisini de bitirmeyi hedefliyoruz. Kasım ayından itibaren de bölgedeki bitki ekimine başlayacağız. İnşaat sürecinde de önemli çalışmalarımız devam edecek. Çiçekler dışındaki bitkileri yazdan itibaren ekmeye başlayacağız. EXPO 2021 için profesyonel bir şekilde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. EXPO çalışmalarımızı yerinde incelediğiniz zaman sizler de olumlu mesafeler kat ettiğimizi göreceksiniz” dedi.

Suriye´de yaşanan savaş ortamından dolayı olumsuz etkilendiklerini belirten Başkan Savaş, “Biz 8 yıldır savaşın gölgesinde hayata tutunmaya çalışan bir şehiriz. Bu projeyi Avrupa´nın birçok şehrinde yapmak belki de kolaydır fakat kanın ve gözyaşının dinmediği coğrafyada bu projeyi yapmak ve hayata geçirmek oldukça zor. Bugüne kadar bizlere vermiş olduğunuz desteklerden dolayı AIPH ailesine çok teşekkür ederim. Bu ailenin içinde olmaktan bizler de minnettarız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EXPO tasarımı yeniden oylamada
El yapımı 745 litre rakıya el konuldu
El yapımı 745 litre rakıya el konuldu
Defne´de jandarma timlerinin yaptığı bir operasyonda, evinde alkol ürettiği belirtilen iki kişi hakkında işlem yapıldı, 745 litre el yapımı rakı ile rakı yapım malzemelerine el konuldu.
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da polis, ve Defne´de de jandarmanın düzenlenen operasyonlarda uyuşturucu maddeler ele geçirildi. 4 kişi hakkında işlem yapılırken, 1 kişi tutuklandı.
11 adrese kaçakçılık operasyonu
11 adrese kaçakçılık operasyonu
Kırıkhan´da jandarma timlerinin 11 adrese eş zamanlı yaptığı operasyonda kaçak olduğu belirtilen malzemelere el konuldu, haklarında işlem yapılan kişilere de 20.814 lira idari para cezası verildi.
BM Genel Kurulu Başkanı Bozkır´dan Hatay´a ziyaret
BM Genel Kurulu Başkanı Bozkır´dan Hatay´a ziyaret
Bazı ziyaretlerde bulunmak ve görüşmeler yapmak üzere Hatay´a gelen Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır´ı ve beraberindeki heyet, vali Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
Baro´da Av. Açıkalın dönemi
Baro´da Av. Açıkalın dönemi
Hatay Barosunun pandemi gerekçesiyle ertelenen genel kurulunda Av. Hüseyin Cahit Açıkalın´ın başkanlığındaki liste kazandı.
BMMYK Türkiye Temsilcisinin vali ziyareti
BMMYK Türkiye Temsilcisinin vali ziyareti
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
285 polisle asayiş denetimi
285 polisle asayiş denetimi
Antakya´da, Antakya ve Defne Emniyet müdürlüğüne bağlı 285 polisin oluşturduğu 34 ekibin 2.788 yurttaşın GBT sorgusu, 654 araç ve 145 motosikletin kontrol ettiği asayiş denetiminde, 2 kişide tabanca bulunduğu, arananan bir kişinin de yakalandığı açıklandı.
Kaçak sigara operasyonu
Kaçak sigara operasyonu
Antakya´da jandarma timleri, bir ihbar üzerine kaçak sigara taşıdığı belirtilen bir araçta yaptığı aramada 226 paket kaçak sigara ele geçirdi.
Tosyalı: İskenderun´un il olmasını isterim
Tosyalı: İskenderun´un il olmasını isterim
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun´un il olmasının Hatay´a yarar getireceği görüşünde.
Kablo hırsızlığı aydınlatıldı
Kablo hırsızlığı aydınlatıldı
Arsuz İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin farklı tarihlerde yaşanan haberleşme ve enerji nakil kablo hırsızlığı ile ilgili gözaltına aldığı 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Adalet Bakanı Gül Hatay´da
Adalet Bakanı Gül Hatay´da
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, il başkanı kısa süre önce atanan ve kongreye tek aday olarak katılan partisi AKP´nin il kongresine katılmak üzere Hatay´a geldi.
Milletvekilleri ile ‘yatırım ve sorun´ gündemli toplantı
Milletvekilleri ile ‘yatırım ve sorun´ gündemli toplantı
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, İskenderun TOKİ Konutlarının su sorunları, Aslantaş Barajı ve Vakıf İşhanı ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.
Riskli binaların tespit çalışmaları başladı
Riskli binaların tespit çalışmaları başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, CHP´li 11 büyükşehir belediyesi bürokratlarıyla deprem tecrübelerini paylaşmak üzere biraraya geldi.
Belediye su altı kurtarma ekibi kurdu
Belediye su altı kurtarma ekibi kurdu
Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde Su Altı ve Su Üstü Arama Kurtarma Ekibi kuruldu.
Etkinlikler 15 gün yasaklandı
Etkinlikler 15 gün yasaklandı
Daha önce alınan yasaklama kararı uzatıldı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi