EXPO´ya ikinci kez Covid-19 ertelemesi
Hatay´da büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan ve 6 ay sürmesi kararlaştırılan EXPO-21 koronavirüs (covid-19) gerekçesiyle 1 Nisan 2022 tarihine erteledi.
Tarih: 28.10.2021 16:09:27

Hatay´da büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan ve 6 ay sürmesi kararlaştırılan EXPO-21 koronavirüs (covid-19) gerekçesiyle ikinci kez ertelendi. Bu yıl 23 Nisan´da başlaması planlanan EXPO-21, koronavirüs salgını nedeniyle 10 Aralık´a ertelenmişti. İskenderun´da gazetecilerle kahvaltıda buluşan Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, EXPO yönetim kurulunun, covid 19 salgını nedeniyle EXPO´nun 1 Nisan 2022 tarihine ertelediğini açıkladı. Toplantıya Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven de katıldı.

Arsuz´un Madenli mahallesindeki Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Savaş, HBB´nin Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ve EXPO 2021çalışmaları hakkında bilgi verdi. EXPO ile Hatay´ın zengin florasını, tarihini, gastronomisini ve kültürel değerlerini ön plana çıkaracaklarını yineleyen Savaş, “320 dönümlük iki alanda yapacağımız EXPO ile şehrin turizm, ticaret ve tanınırlığına katkı sağlayacağız. Bu iki alan, uzun yıllar yaşayacak ve ülkemize hizmet edecek. EXPO alanları kalıcı olacak" değerlendirmesini yaptı.

Koronavirüs salgınının farklı varyasyonları ile dünyayı etkilediğini ve günümüzde salgında 4. evrenin yaşandığını ifade eden Savaş, şöyle konuştu: "Bu aşamada birçok Avrupa ülkesi karantina uyguluyor. Dubai, 7 milyar dolar harcamasına rağmen organizasyonu sönük bir şekilde açtı ve sönük devam ediyor. Katar ise erteledi. EXPO yönetimi ile birlikte yaptığımız değerlendirmede, 10 Aralık´ta başlaması planlanan EXPO´nun 1 Nisan 2022´ye alınması kararlaştırıldı. Dünya Sağlık Örgütü´ne göre, Covid-19 vakalarının en hızlı arttığı bölge yüzde 7 ile Avrupa. Rusya´da Covid-19´un neden olduğu günlük can kayıpları ilk defa bini buldu. Fransa, Türkiye´ye kırmızı liste uygularken, Almanya Türkiye´den dönenlere karantina uygulamasına devam ediyor. Türkiye´de günlük ortalama can kaybı sayısı ise 250 civarında, vaka sayısı 30 binlere ulaşmış durumda. Şartlar bu durumdayken yurt dışından gelecek olan ve EXPO alanlarında bahçelerini açacak katılımcılar büyük tedirginlik duyduklarını belirtti ve sağlık riski var. 10 Aralık´ta açılış yapılsaydı, kış koşulları nedeniyle Ocak, Şubat ve Mart aylarında EXPO alanlarında ziyaretçi oranı düşük olacaktı. Ülkedeki aşılama oranı ve hızı iyi gidiyor. Nisana kadar dördüncü evrenin hafifleyeceğini düşünüyorum. Baharda tıbbi, aromatik ve endemik bitkilerimizi daha rahat sergileyebileceğiz. Hem mevsimsel şartlardan hem de pandeminin seyrinden dolayı tarih değişikliğinin iyi olacağını düşünüyorum. Bu yüzden 1 Nisan tarihi EXPO için ilk planladığımız şekilde bir bahar müjdesi oldu. Açılışın bahar ayına denk gelmesini fırsata çevireceğiz.”

HADO seferine ´AB kararı´ engeli

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, büyükşehir belediyesinin HADO için de gerekli tüm izinlerin alındığını ancak, seferlerin Avrupa Birliğinin aldığı kararlar nedeniyle yapılamadığını söyledi. Uluslararası yolcu taşımacılığının Covid-19 tedbirleri kapsamında AB tarafından kısıtlandığını anlatan Savaş, "HBB olarak biz üstümüze düşen tüm sorumlulukları yerine getirdik. Ancak AB´nin aldığı bir karar var ve ona uymak durumundayız. Bu kararın değişmesiyle birlikte ilk seferimizi KKTC´ye yapacağız. HADO bizim 4-5 yıllık bir sevdamız. Ve bu sevdamızı yerine getirdiğimiz için çok mutuyum” deiye konuştu.

Fransa´nın Hatay´ı işgal döneminde yöreden 5 bin mozaik eserin götürüldüğünü ve bunların farklı ülkelerdeki müzelerde sergilendiğini savunan Savaş, bir soru üzerine bunların geri getirilmesi için belediye olarak bir çalışma yapmadıklarını, bunun Kültür ve Turizm bakanlığı ile hükümetin görevi olduğunu ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EXPO ikinci Covid ertelemesi
Okullara 1 günlük yağmur tatili
Okullara 1 günlük yağmur tatili
Hatay´da devam eden kuvvetli yağışlar dolayısıyla 19 Ocak Çarşamba günü Hatay genelinde eğitim-öğretime bir (1) gün süre ile ara verildi.
Hurdacılar denetlendi
Hurdacılar denetlendi
Hatay genelinde hurdacılara yönelik yapılan denetimlerde 125 işyeri denetlendi, 23 bin 715 lira idari para cezası uygulandı.
Masaj salonları denetlendi
Masaj salonları denetlendi
İskenderun ve Arsuz ilçelerindeki masaj salonlarında çalışma ve ikamet izni olmayan 22 yabancı uyruklu kadından 21´i Göç İdaresi´ne teslim edildi.
7 bin lavanta fidanı toprakla buluştu
7 bin lavanta fidanı toprakla buluştu
Yayladağı Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü´nün ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Yayladağı´nda lavanta dikimi gerçekleştirildi.
Arsuz-Samandağ sahil yolu 10 gün kapatıldı
Arsuz-Samandağ sahil yolu 10 gün kapatıldı
Arsuz-Samandağ sahil yolu, iyileştirme çalışmaları nedeniyle 20 Ocak tarihine kadar kapatıldığı bildirildi.
Başkan Savaş Ankara´da EXPO´21 Hatay´ı anlattı
Başkan Savaş Ankara´da EXPO´21 Hatay´ı anlattı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bazı temaslarda bulunmak üzere gittiği Ankara´da siyasi parti liderlerini, belediye başkanlarını, STK temsilcilerini ve gazetecileri ziyaret etti.
Salça üreticisine uygunsuz görüntü ile şantaj
Salça üreticisine uygunsuz görüntü ile şantaj
Silahlı yağma, şantaj ve tehdit olayı jandarmanın dedektifleri JASAT tarafından 3 ilde yapılan teknik takip sonucu çözüldü.
İçki operasyonu
İçki operasyonu
Jandarma ve polisin ayrı ayrı Erzin ile Antakya´da düzenlediği operasyonlarda el yapımı içkinin ele geçirildiği bildirildi.
IŞİD üyesi Reyhanlı´da yakalandı
IŞİD üyesi Reyhanlı´da yakalandı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Reyhanlı´da hakkında 1 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu belirtilen IŞİD üyesi B.A.´nin yakalandığı açıklandı.
Nehir kenarında 5 uzi silah
Nehir kenarında 5 uzi silah
Asi Nehri kenarındaki çuvalda 5 Uzi bulundu
Karaağaç´a 11.500 metrelik park
Karaağaç´a 11.500 metrelik park
HBB, Arsuz Karaağaç´ta Fahura olarak bilinen bölgede 11 bin 500 metrekarelik alanda park yapım çalışmalarına başladı.
Zabıtadan yılbaşı denetimi
Zabıtadan yılbaşı denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, yılbaşı öncesi denetimlerini sıklaştırdı.
Havalimanı seferleri 3 Ocak´ta başlıyor
Havalimanı seferleri 3 Ocak´ta başlıyor
HBB, Antakya ve Defne ilçe merkezi-Hatay Havalimanı arasında hizmet verecek otobüs seferlerine 3 Ocak itibariyle başlıyor.
Başkan Güven: Yangın engellenebilir bir afettir
Başkan Güven: Yangın engellenebilir bir afettir
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın katkılarıyla, "Hatay´da Yanan Ormanları Yeniden Yeşertme” kampanyası kapsamında Arsuz´da fidan dikimi gerçekleştirildi.
Şanverdi´den Reyhanlı´da elektriğe çözüm görüşmesi
Şanverdi´den Reyhanlı´da elektriğe çözüm görüşmesi
AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı´da yaşanan elektrik sorununun çözüme trafo ilavesiyle kavuşturulacağını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi