"Fahiş fiyatların sorumluları değiliz"
Hatay Eczacı Odası: Eczanelerimiz bir ticarethane olmayıp , eczacılarımız da tacir değil sağlık çalışanıdır
Tarih: 8.4.2020 12:53:33

Hatay Eczacı Odası yönetimi, eczacıların tacir değil, sağlık çalışanı olduğunu belirtti ve eczacıların halk sağlığı için mücadeleye devam edeceğini ve fahiş fiyatların sorumluları olmadığını belirtti.

Hatay Eczacı Odası yönetimi, yazılı yaptığı basın açıklamasında kamuoyuna şöyle seslendi: Doktorlarımız, sağlık çalışanları ve tabi ki biz eczacılar can siperhane en ön safta Covid-19 a karşı mücadele etmekteyiz. Bu mücadelemizde halkımıza hizmet verebilmek için eczanelerimiz 7 gün 24 saat kesintisiz çalışmaktadır. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de maske, eldiven ve dezenfektan gibi koruyucu ürünlere talep oldukça artmış, bu ürünlerin fiyatları oldukça yükselmiş, fırsatçılar, stokçular ve karaborsacılar halk sağlığını suistimal eder hale gelmişlerdir. 6197 Nolu Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanuna bağlı yönetmeliğin 46 nolu maddesi gereği eczanelerimizi denetleyebilecek kimseler tanımlanmış iken, farklı kurumlar eczanelerimizi denetlememelidir. Sanki eczaneler fahiş fiyatın sorumlularıymış gibi halkımız üzerinde algı yaratılmaya çalışılması kabul edilemez. Eczanelerimiz Sağlık Bakanlığımızın 31.05.2019 tarihli 2019/10 sayılı genelgesi ile 1. basamak sağlık kuruluşu olduğu ilan edilmiştir. Eczanelerimiz bir ticarethane olmayıp , eczacılarımız da tacir değil sağlık çalışanıdır. Bilinmelidir ki eczacı camiamız ülkemizde 30 bine yakın Eczane sayısı ve 70 bine yakın çalışanı ile kamu yararına çalışıp, halk sağlığı için hizmet vermektedir. Münferit olaylarla büyük camiamız itibarsızlaştırılamaz. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu zor günlerde, tüm sorumluları bilinçli olmaya davet ediyoruz. Biz eczacılar olarak halk sağlığı için mücadeleye devam edeceğimizi ve fahiş fiyatıların sorumluları olmadığımızı kamuoyuna saygıyla beyan ederiz."
Kaynak:

Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Salgında bulaş oranı en yüksek seviyede
Gözlerde bahar alerjisi
Gözlerde bahar alerjisi
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Merih Gül, göz hastalıklarından alerjik konjiktivit için alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, sağlıkta şiddetin sona ermesi için ilgili ve yetkililerin bu konda çalışma yapmasını istedi.
HTO´dan Osmaniye açıklaması
HTO´dan Osmaniye açıklaması
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, Osmaniye Devlet Hastanesinde meslektaşları bir hekime karşı sözel ve psikolojik saldırı yapıldığını savundu ve bunu kınadığını açıkladı.
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
Koronavirüs, İskenderun ve Hatay´da yayılmasını sürdürüyor.
Ulusal Kanser Haftası
Ulusal Kanser Haftası
1-7 Nisan tarihleri arası Ulusal Kanser Haftası kapsamında farkındalık açıklamaları yapıldı.
Pazar günü sokak yasağı var
Pazar günü sokak yasağı var
Hatay´da günlük vaka sayısı 243
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
Koronavirüsle mücadele ve hastalığın yayılmasına karşı denetimler sürerken, ilde her 100 binde koronavirüslü sayısının 81,77 olduğu açıklandı.
Dünya Tüberküloz Günü
Dünya Tüberküloz Günü
Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına, günde 30 bin kişinin yakalandığına ve 4.500 kişinin de hayatını kaybettiğini belirten Dr. Çiğdem Zuhur, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü´nde hala verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
İskenderun Gelişim ve Palmiye Hastanesi Genel Koordinatörü H. Ozan Yaşar, “Uluslararası standartlarda hastaneler zinciri oluşturuyoruz” dedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
14-20 Mart, Pulmoner Rehabilitasyon Haftasında farkındalık çalışması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, "Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" yaklaşım ile yöre halkını hastalığa karşı farkındalığa çağırdı.
Defne´ye sağlık merkezi
Defne´ye sağlık merkezi
Hatay İl ve Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan, Defne Belediyesinin tadilat desteği verdiği Defne Sağlık merkezi düzenlenen törenle halkın hizmetine sunuldu.
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
Hatay Tabip Odası, Hatay Dişhekimleri Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası ile Hatay Psikologlar Derneği adına ortak açıklamada, “Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin” talebinde bulundu.
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hatay Milletvekili avukat Suzan Şahin, Covid-19 pandemisi sürecinde adliyelerde halk ile yakın temasta bulunarak görev yapan hakim, savcı ve avukatların aşı uygulanacak grup sıralamasında öncelikli olmasını istedi.
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay Valisi Doğan ve İskenderun Kaymakamı Yönden ilk ‘dinamik denetimlerini gerçekleştirdi. Arsuz Kaymakamı Sarı, sürecin startını ekip liderleri toplantısında verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi