"Filistin, yeniden müslümanların gündeminde"
Arap Baharıyla birlikte Filistin davasının geri planlara itildiğini, unutulmaya başlandığını ifade eden SP GİP Üyesi Necmettin Çalışkan, İslam Birliği Araştırmaları Merkezi (İSBAM) tarafından Ankara´da düzenlenen İslam Birliği Kongresiyle birlikte, Filistin konusunun uzun bir aradan sonra yeniden Müslümanlarının gündemine girdiğini ifade etti.
Tarih: 21.9.2019 09:41:22

Antakya/SES

 Kongrede 26 ülkeden 39 tebliğ sunulduğunu 71 katılımcı ve yaklaşık 400 davetlinin bulunduğunu ifade eden Çalışkan, Türkiye´den ise hiçbir hükümet yetkilisinin katılmadığını belirterek, "Zannederim bu tercihte konunun önemsizliği değil; düzenleyenin kimliği etkili oldu. Şunu net olarak biliyoruz ki; bütün farklılıklara rağmen İslam dünyasının üzerinde samimiyetle anlaştığı tek konu Kudüs´tür. Filistin´de yaşanan tüm acı, İslam coğrafyasının tüm noktalarında hissedilir. Filistin davasında Sünni, Şii gibi mezhepçilik, ırkçılık hiçbir akım ayrımcılık yoktur. İslam birliği kongresinin bizim açımızdan özelde en sevindirici yönü; küresel çaplı böylesi bir organizasyonda Saadet´in bu kadar güçlü varlığının bir kez daha ortaya çıkması" değerlendirmesini yaptı. İsrail´in eskisi kadar güçlü olmadığının tüm katılımcılar tarafından teyit edildiğini belirten SP İK Üyesi Çalışkan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Kudüs, ABD desteğiyle İsrail tarafından başkent ilan edilmişti. İsrail´in yayılmacı politikası her geçen gün artıyordu. Suni gündemlerle insanlar oyalanıyor Müslümanlar birbirine kırdırılıyordu. Son yıllarda bölgemizde yaşanan özellikle Arap baharıyla başlayan sürecin esas itibarıyla Filistin davasını yok etmeye yönelik bir girişim olduğu maalesef büyük acılarla ortaya çıktı. İsrail tüm gücüne, şiddet kullanmasına rağmen hatta Arap ve acem işbirlikçileri yanına almasına rağmen, ona bağırıp-çağıran ama hep iş birliğini onunla yürütenlere rağmen hiç rahat değil. Zaten Suriye´de, Sudan´da, Mısır´da, Lübnan´da, Yemen´de yaşanan sancıların birinci nedeni İsrail´in bu sıkıntısı Suriye, Sudan, Mısır, Lübnan ve Yemen de yaşanan sancıların birinci nedeni de bu. Filistin davasını konuşurken bilmeli ki; başarı askeri olarak İsrail´e darbe vurmak değildir. Başarı bu hususta yapılacak evrensel mücadeleye uygun mezhep ve ırk sarmalından kurtulmuş bir cephe açarak birlik sağlamak, adaleti, bilimi, paylaşımı ve vicdanı geliştirmektir. Bunun için bu amaçla bir araya gelinmesi son derece önemli. Buradan yola çıkarak istişare ve iş birliği ile yeni yollar açmak gerekli. Tabi sorunların temelinde Filistin olsa da sorunlar bundan ibaret değil. Slogan şu olmalı; ´Afrika´da açlar doyana kadar, Filistin, kurtulana kadar´. İtiraf etmeliyiz ki; Müslüman topluluklar olarak bilimde, eğitimde, sanatta, kültürde, sanayide üretimde ve teknolojide geri kaldık. Bunların sonucu olarak üretmediğimiz için tüketmeye mahkûm olduk. Tüketici olduğumuz için de hep sömürüldük. Sömürülmeye devam ediyoruz. Üretim ve kalkınmaya öncelik verilerek yapılacak mücadele, daha anlamlı olacak ve somut katkılar sağlayacaktır. Filistin´in geleceği İslam dünyasına, İslam dünyasının geleceği ise Filistin´e bağlıdır. Filistin özgürleşmeden İslam dünyası özgürleşemez. İslam Birliği olmadığı sürece de Filistin bağımsız olamaz."
Kongrede “Filistin´in İslam Dünyasına Etkisi” başlıklı oturumu yöneten ve konuşma yapan Çalışkan, "Bütün farklılıklara rağmen İslam dünyasının üzerinde anlaştığı neredeyse tek konu Kudüs´tür. Filistin´de yaşanan tüm acı, İslam coğrafyasının tüm noktalarında hissedilir. Filistin davasında Sünni, Şii gibi mezhepçilik, ırkçılık hiçbir akım yoktur. Bu dava sadece Filistinlilerin davası değil. Bu dava tüm Müslümanların ve insanları birleştirecek yegâne davadır" dedi.
Kaynak:

HADO Protokolü imzalandı
HADO Protokolü imzalandı
Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımı ile ilgili protokol imzalandı.
Belediyeden ‘alternatif yol´
Belediyeden ‘alternatif yol´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kent genelinde trafik yükünü hafifletme adına alternatif yol çalışmaları planladıklarını belirtti.
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da 2020 turizm yaz sezonunda düzenlenen festivallere ek olarak Color Life festivalinin de düzenlenmesi ile ilgili görüşme yapıldı.
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyeyi ziyaret eden kentte faaliyet gösteren AKAD Başkanı Nihat Yenmiş ve yönetimini kabul etti, İskenderun MHP ile İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Bünyamin Saraçoğlu´nu ziyaret etti.
MMK´ya tesis onayı
MMK´ya tesis onayı
Dörtyol´da faaliyet gösteren MMK Metalurji San Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.´nin yapılmasını planladığı Kömür Tahliye ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na başvurusu kabul edildi.
Çöplükte kapasite arttırılacak
Çöplükte kapasite arttırılacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Antakya´da yapılması planlanan Hatay Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin kapasitesi arttırılacak.
Yağmur suyu mazgallarına revize
Yağmur suyu mazgallarına revize
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturmak için müdahalelerin sürdüğünü bildirdi.
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Barış Pınarı Harekatı başladı
Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Hatay il asayiş geniş katılımlı toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
İSTE´ye ´atama ziyareti´
İSTE´ye ´atama ziyareti´
Vali Doğan, rektör Dereli´yi kutladı
Kültürel miras sempozyumu
Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uyulanacak.
Saha, amatör kulüplere açılacak
Saha, amatör kulüplere açılacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yardımcıları ile birlikte belediyenin Sakarya Spor Tesislerindeki futbol sahasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi