Filyos´un Tosyalı´ya verilmesi tartışması
‘İkinci Abdülhamit´in rüya projesi´ olarak duyurulan Filyos Vadi Projesi ile ilgili tartışma TBMM´ye taşındı.
Tarih: 11.12.2020 15:43:06

Konu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş´ın Meclis konuşmasıyla gündeme gelirken İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, Sanayi Bakanı Mustafa Varank´ın ´Filyos Vadi Projesi´nin yatırımcının ilgisini çekmediği yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Zonguldak eski valisi de olan Erkmen, "Sanırım bakana eksik ve yanıltıcı bilgi verilmiş. Çünkü geçmişten beri Filyos Bölgesine yatırım yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı çıkmış ve yatırım yapmak için müracaatlarını da yapmalarına rağmen kendilerine yer tahsisi yapılmadığı için bu yatırımlar yapılamamıştır" açıklamasını yaptı. Filyos Vadi Projesi tartışmasına katılan, Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketinin ticaret sicil kaydının bulunduğu İskenderun´daki ticaret ve sanayi odasın ise "Yeterince aydınlatıcı bilgiler içermeyen bu açıklamaları doğru bulmuyoruz" açıklamasını yaptı.

Eski validen değerlendirme

İlgi yok deyip Bakan oluruyla yeni kurulan alanın yönetiminin Tosyalı firmasına verilmesini eleştiren Erkmen, “Sorulması gereken soru niye kimsenin haberi olmadı? Tosyalı firması nereden duydu da yeni bir firma kurup tek talipli oldu. Sizin ilan etmediğiniz bir konuda talipli, istekli çıkmadı demek ne derece doğru bir harekettir?” dedi. Zonguldak´ta yayımlanan Halkın Sesi gazetesinin haberine göre, emekli vali de olan Yavuz Erkmen "Filyos Bölgesi ile ilgili, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın ´Filyos yatırımcının ilgisini çekmediği ve bu yüzden bakan onayı ile yönetimin Tosyalı firmasına verdiklerini açıklamasını basında maalesef üzülerek okudum. Sanırım bakana eksik ve yanıltıcı bilgi verilmiş. Çünkü geçmişten beri Filyos Bölgesine yatırım yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı çıkmış ve yatırım yapmak için müracaatlarını da yapmalarına rağmen kendilerine yer tahsisi yapılmadığı için bu yatırımlar yapılamamıştır. Bunlar o tarihte başlasaydı bugün çok daha farklı bir Filyos Bölgesi ile karşılaşmış olacaktık" açıklamasını yaptı. Vali olarak görev yaptığım dönemde Lukoil firmasının bölgede yatırım için EPDK´ya resmi müracaat yaptığına tanıklık ettiğini ifade eden vali Erkmen, "Temmuz 2006´da, Nurol–Torunlar ortak girişimi Liman ve Liman Arkası Entegre Projesi, Rus NLMK firmasının çelik sarma fabrikası, Karabük Demir-Çelik Fabrikasının yatırım istediği valilik kayıtlarına girmiş ve Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü´ne intikal ettirilmiştir. Dolayısıyla Filyos Bölgesine yatırımcının ilgisi olmadı söylemini yanıltıcı bilgiye dayalı bir söylem olarak görüyoruz. Geçmişten bu güne Filyos her zaman yatırımcının ilgisini çekmiştir. Üzüldüğümüz nokta ihaleye çıkılsaydı, belki çok farklı yerli ve yabancı yatırımcı girip, endüstri bölge yöneticiliğini yatırımcı açısından belki de daha az maliyetle gerçekleştirecek bir firmanın alma olasılığı varken, ´ilgi yok´ deyip bakan oluruyla yeni kurulan Tosyalı firmasına verilmesi, onun alt yapıyı gerçekleştirip tahsis edeceği bir sistem ne derece sağlıklı olabilir? Bölgemizde geçmişten beri büyük demir-çelik firmaları varken, onların yatırım istemleri, aynı zamanda rakipleri ve Varlık Fonu yöneticisi olan Tosyalı´nın firmasınca karşılanmadığında, Tosyalı firması ne kadar hakkaniyetli olursa da dedikodulara ve şaibelere yol açacağı aşikar değil midir? Sorulması gereken soru, niye kimsenin haberi olmadı da Tosyalı firması nereden duydu, yeni bir firma kurup tek talipli oldu? Sizin ilan etmediğiniz bir konuda talipli, istekli çıkmadı demek, ne derece doğru bir harekettir? Kamuoyu yapılan yatırımlara, her zaman destek olur, sorun şeffaf davranmama, insanlarda bazı kişilerin korunduğu ve özellikle seçildiği yönündeki algıdır" açıklamasını yaptı.

Bakan Varank´dan ‘sanayicimiz yedirtmeyiz´ açıklaması

Sanayici ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank da tartışmalar ve iddialar üzerine 3 Aralık´ta Twitter hesabından bir basın açıklaması yapmıştı. Sürece ilişkin bilgi veren Bakan Varank, “Herhangi bir kamu yatırımının olmadığı, tüm maliyeti yönetici şirketin üstlendiği bir yatırım modeli”ne işaret etti, bu modeli ‘ihalesiz tahsis´ gibi gösterilmesini sert bir dille eleştirdi. Eleştirilere yönelik ağır ifadeleriyle de dikkat çeken aynı açıklamada Bakan Varank, “Milletimiz çok iyi bilsin ki, Türkiye´nin cari açığını düşürecek yatırımların önünü açmak yerine, bunları boşmaya kalkanlara karşı hiçbir yatırımcımızı yetirmeyiz” dedi.

İTSO´dan destek açıklaması

Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketinin ticaret sicil kaydının bulunduğu İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, yazılı açıklama ile Tosyalı şirketler grubu yatırımlarına ve iddiaların ‘zararına´ dikkat çekti. Yazılı açıklamada "Yeterince aydınlatıcı bilgiler içermeyen bu açıklamaları doğru bulmuyoruz" denildi.

/resimler/2020-12/11/1644379360431.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Filyos Tosyalı verilmesi tartışması
Ekinciler´de toplu sözleşme
Ekinciler´de toplu sözleşme
Özçelik-İş Sendikası, İskenderun´da faaliyet gösteren Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Fabrikalarında çalışanlar için toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmanın sağlandığını ve sözleşmenin imzalandığını açıkladı.
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Savran, mecliste kabul edilen 2021 bütçesini eleştirdi.
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
Tüm Emekli Sen Samandağ Yürütme Kurulu, emekli maaşlarına yapılan zam oranına tepki gösterdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf Ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Hatay İl Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından orman köylülerine 5 bin adet ıhlamur fidanı dağıtıldı.
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
3 işçi konfederasyonunun ortak açıklamasını paylaşan Hak-İş Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Özçelik-İş sendikası İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör, “İnsan onuruna yakışır asgari ücret bekliyoruz” dedi.
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) meclisi, yılın son toplantısını koronavirüs önlemleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2021 yılında belediye bünyesinde uygulanacak asgari ücretin 3 bin 100 lira olacağını açıkladı.
En Dijital Bakkal´a sertifika
En Dijital Bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Altın kampanyalarına dikkat
Altın kampanyalarına dikkat
Antakya Kuyumcular Odası Başkanı Nebil Hurigil, altın kampanyalarına dikkat edilmesini istedi.
İşletmeler için ‘finansman´ projesi
İşletmeler için ‘finansman´ projesi
İTSO Meclisi ile Meslek Komite Üyeleri Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi ile ilgili bilgilendirildi
Atakaş´tan ‘rekor yükleme´
Atakaş´tan ‘rekor yükleme´
İskenderun Atakaş Limanında dünyanın en büyük kuru yük taşıma kapasiteli gemilerinden biri olan Hamingway isimli gemiye 202.000 ton ihracat yüklemesi ile rekor kırıldığı belirtildi.
“Yöre esnafı küstürülüyor”
“Yöre esnafı küstürülüyor”
İskenderun´da yeniden açılmak istenen ‘yöresel ürünler pazarına´ ilçe esnafı tepkili: Yöre esnafı küstürülemez
İsdemir´e birincilik ödülü
İsdemir´e birincilik ödülü
İsdemir, “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda, ‘Buhar Türbini Kondenserlerinde Deniz Suyu İle Tersten Yıkama Sisteminin Değiştirilmesi Projesi´ ile birincilik ödülünün sahibi oldu.
Genç girişimciler İskenderun´da toplandı
Genç girişimciler İskenderun´da toplandı
TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulu İl İcra Komitesi Ekim ayı toplantısını İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi