´Gar katliamı´nda ölenler anıldı
Ankara Gar Meydanında 5 yıl önce 10 Ekim´de terör saldırısı sonucu yaşamını yitirenler yapılan açıklamalarla anıldı.
Tarih: 15.10.2020 09:43:11

İskenderun/SES

 Katliamda İskenderun´dan Fevzi Sert de yaşamını yitirmişti.
Ankara katliamını, ülkenin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olarak niteleyen İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, "Beş yıl geçmiş olmasına rağmen, kalbimizdeki acı ve yüreğimizdeki sancı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. 10 Ekim 2015 tarihinde, Türkiye´nin dört bir yanından sadece barış istemek için, kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemlerini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak için, ‘Savaşa inat, barış hemen şimdi´ demek için Ankara´daydık. Tek amacımız ülkemizin içine sürüklendiği baskı, şiddet ve kaos ortamına karşı emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlü bir ses vermekti. Ölüme karşı ısrarla yaşamı savunanlar, ‘Artık kimse ölmesin´ diye haykırırken, Ankara´ya kadar göz göre göre gelen IŞİD canileri tarafından patlatılan canlı bombalarla vahşi bir katliamın kurbanları oldular. Her birimiz kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik. 10 Ekim katliamı karanlığın işaretidir. 10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp, katillerin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenler de bellidir. Katiller tespit edilmiş ancak, katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken, kılını kıpırdatmayanlar hala görevlerinin başında. 2015´den bu yana yaşadığımız acı çok büyük ve tarifsizdir. Türkiye´nin en kanlı katliamlarından birisi olan 10 Ekim katliamının insani değerlerini yitirmemiş milyonlarca insanın yüreklerini yaktığını, içini acıttığını biliyoruz. Türkiye, uzun süreden beri yoğun bir şiddet ve baskı ikliminde yaşamaktadır. 10 Ekim katliamı, içinde bulunduğumuz baskı ve korku rejimine giden yolda en önemli ve trajik sembollerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin bu karanlıktan kurtulması, başta 10 Ekim olmak üzere o dönemde birbiri ardına yaşanan kitlesel katliamlarla yüzleşilmesi ile mümkündür. Bu yüzleşme, yitirdiğimiz arkadaşlarımıza ve ailelerine karşı en büyük sorumluluğumuzdur. 10 Ekim Ankara katliamında kaybettiğimiz yoldaşlarımızı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız" dedi.
HDP Hatay İl Eş Başkanları Kerem Nalbant ve Aysel Eşiyok ise ortak yaptıkları açıklamada şunlara yer verdi: "Beş yıl önce, DİSK, KESK, TTB VE TMMOB´nin çağrısıyla, Ankara´da yapılacak barış mitingini hedef alan, dünyanın en kanlı, en barbar terör örgütü IŞİD (DAİŞ) mensuplarının üzerlerindeki bombaları patlatması sonucunda 103 masum, yüreği barışla çarpan barış savunucusunu kaybettik. Aradan geçen koca bir 5 yıla rağmen, barıştan, demokrasiden ve kardeşlikten korkan bir iktidar gerçekliğiyle karşı karşıyayız. AKP ve MHP iktidar anlayışı 7 Haziran 2015 seçimlerinde parlamentoda ki çoğunluğu sağlayamayınca halk iradesine darbe yapıp, 7 Haziran seçimlerini iptal etti ve akabinde istikameti belli olmayan bir karanlık sürece doğru ülkeyi sürüklemiştir. Bir taraftan ülkenin farklı kentlerinde patlayan bombalar, diğer taraftaysa dışarda savaşı çözüm olarak topluma dayatan iktidar anlayışı deyim yerindeyse ülkeyi felakete doğru sürükledi. Diyarbakır, Suruç ve Gar katliamından bu yana bunca zaman geçmesine rağmen, gerçek suçlular hala yargı önüne çıkartılmadığı için, toplumun ezici çoğunluğunun adalete ve hukuk devletine olan güveni zedelenmiştir. Gar, Suruç ve Diyarbakır katliamında ölenleri tekrar anıyor ve bu topraklara, gerçek adalet, hukuk, demokrasi, barış ve kardeşlik gelinceye dek mücadelemizi her zamankinden daha güçlü ve kararlı bir şekilde yürüteceğimizi belirtmek isteriz."
Kaynak:

İskenderun kenetlendi
İskenderun kenetlendi
Payas´ta başlayan takip İskenderun kent merkezinde çatışmaya dönüştü. İskenderun´da faciadan dönüldü. Gün içerisinde ise İskenderun Kaymakamlığının koordinasyonunda zarar gören ev ve işyerlerinin hasarlarının giderilmesi çalışması başlatıldı, kent esnafı bayrak ayarak destek verdi.
En büyük bayramın 97. yılı
En büyük bayramın 97. yılı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanacak.
Karayılan´da orman yangını
Karayılan´da orman yangını
İskenderun´un Karayılan mahallesinde dün sabah, Akarca mahallesinde ise öğleden sonra orman yangını çıktı.
Ağaçlara mevsimlik budama
Ağaçlara mevsimlik budama
İskenderun Belediyesi, kentte ağaçların mevsimlik budama yapıldığını duyurdu.
"Önerge, ülke ormanları içindi"
"Önerge, ülke ormanları içindi"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, orman yangınlarının araştırılması ve yangınlara müdahale için yolların açılmasına ilişkin verdiği meclis araştırma önergesinin reddedilmesini eleştirdi ve Reddedilen önergelerinin gerekçesinin gayet açık.
Yangının hasar tespit çalışması
Yangının hasar tespit çalışması
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yörede yaşanan orman yangınında, yanan yerleşim yerlerinin hasar tespit çalışmaları ile ilgili toplantı düzenledi.
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu, Belen, Arsuz ve İskenderun´daki orman yangınlarında en az 350 hektar ormanlık alanın yandığını belirtti.
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinde çalışmalar devam ediyor.
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
Sonbaharla birlikte kapalı ortamlara geçişin grip ve grip benzeri hastalıklarda salgınlara yol açacağını, bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle konunun daha riskli bir hal alabileceğini ifade eden Hatay Tabip Odası, yetersiz aşının sağlıkta şiddete yol açacağını belirtti.
10 ilçede elektrik kesintisi
10 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Bölgede yaşanan orman yangınlarından dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son bir ayda üçüncü kez Hatay´a geldi.
EXPO bahçelerine üretim başladı
EXPO bahçelerine üretim başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Expo 2021 Hatay, gönüllüler eliyle üretim çalışmalarını başlattı.
Altındefne ödülleri açıklandı
Altındefne ödülleri açıklandı
Ansam Kültür Derneği tarafından, 16 – 22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen Antakya 8. Uluslararası Film Festivali´nin ‘Altındefne´ ödülleri Online düzenlenen törende açıklandı.
Konservatuvardan online sanat etkinliği
Konservatuvardan online sanat etkinliği
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı online müzik etkinliklerini 29 Ekim´de başlatıyor
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Güney Kore menşeli Hyosung İstanbul Tekstil firması tarafından Kore´de şehit ve gazi olan 3043 Türk askerlerinin anısına 3 bin 43 fidanı Çerkezköy´den Hatay´a gönderildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi