"Gaz emisyonlarının azaltılması gerekiyor"
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 21 Şubat´tan beri yürütülen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından fonlanan “Hatay İli Karbon Ayak İzi Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı” projenin kapanış toplantısı Antakya´da yapıldı.
Tarih: 13.11.2019 10:53:17

Antakya/SES

 Projenin Müze Otel´de yapılan kapanış toplantısına Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, UNDP Başkan Yardımcısı Sukrob Khojimatov, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Emrah Baydemir, HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun da katıldı. Toplantıda, termik santral sayısı attırılmak istenilen ve ağır sanayi tesisleri çoğalan Hatay´ın iklim değişikliği eylem planına hazır olduğu savunuldu.
Toplantıda konuşan UNDP Türkiye İletişim Müdürü Faik Uyanık, “Hatay, Türkiye´nin iklim krizinde yüksek risk payına sahip yerlerinden biri. Artık iklim değişikliği demiyoruz, bu şimdi bir kriz” değerlendirmesini yaptı. HBB Başkanı Savaş ise, hızla gelişen teknolojinin iklim değişikliklerinde büyük bir paya sahip olduğunu belirtti ve belediyesi olarak çevre sağlığının korunmasına önem verdiklerini ifade ederek, Hatay´da 9 arıtma tesisini yaptıklarını, çöp depolama sorununun çözümüne yönelik adımlar attıklarını ve toplanan çöplerden 15 bin haneye yetecek elektriği ürettiklerini ifade etti. HBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Dolğun da şunları söyledi: “Proje çalışmalarında iki çalıştay yapıldı, çalıştaylarda mevcut durum değerlendirilmiş, sektörel bazda azaltım eylemleri çalışılmış ve bu noktada Hatay ilinde uygulanabilir, herkesçe kabul edilebilir azaltım stratejilerinin seçilmesinde paydaşların görüşleri alınarak, projenin bir sonraki adımı olan sera gazı azaltım eylemleri ve stratejilerinin belirlenmesi sağlanmıştır. Kapanışını bugün yapmakta olduğumuz, Hatay İli Sera Gazı Emisyon Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı projemizle, Paris Anlaşmasına taraf olan ülkemizin, bu konuda yapacağı çalışmalara Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, önemli bir katkı sağlamış olacağız."
Nüfus artışının çevre sağlığının bozulmasında ve iklim değişikliği üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip olduğunu anımsatan UNDP Başkan Yardımcısı Khojimatov, "Nüfus hareketleri ile çevresel kaygılar ve iklim değişikliği giderek daha fazla bağlantılı" dedi ve Hatay´ın UNDP´nin ortak belediyelerinden biri olduğunu, artan nüfusun, UNDP´yi Hatay´daki projelere daha fazla yatırım yapmaya zorladığını söyledi. İller Bankası (İLBANK) Genel Müdür Yardımcısı Baydemir de, “İklim değişikliği son yıllarda tüm dünyada dile getirilen bir kavram. Dünya bu kavramı dile getirmeye başladı. Ülke olarak artık bu konuya önem veriyoruz. İller Bankası olarak iklim değişikliği ile ilgili çalışmaların hem teknik anlamda hem de finansal olarak desteklenmesi için bizlerde son yıllarda giderek artan bir önem vermekteyiz. İklim değişikliği planını Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa hazırladık. Bu hususta İller Bankası olarak planlama çalışmalarına destek vermekten mutluluk duyduk" diye konuştu. Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dökmeci ise, yerel ölçekte gerçekleştirilen iklim değişikliği planlama çalışmalarının meyvelerinin ulusal ölçekte de alınacağını ifade etti ve gelecek kuşaklara borçlu hissettiklerini belirtti. HBB´den yapılan açıklamaya göre,. toplantıda konuşan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, UNDP Afet Risk Yönetimi ve İklim Dayanıklılığı Danışmanı Erdem Ergin, Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş, düzenlenen panelde konuştu. HBB açıklamasında şunlara yer verildi: "3 ve 31 Temmuz 2019 tarihlerinde proje kapsamında paydaşların katılımıyla yapılan çalıştaylarda mevcut durumu değerlendirilerek sektörel azaltım eylemleri çalışılmıştı. Hatay ilinde uygulanabilir ve herkesçe kabul edilebilir azaltım stratejilerinin seçilmesinde paydaşların görüşleri alınarak projenin bir sonraki adımı olan sera gazı azaltım eylemleri ve stratejilerinin belirlenmesi sağlanmıştı. Belediyenin hazırladığı bir rapora göre, planın gerçekleşmesi için gaz emisyonlarının inşaat faaliyetlerinden yüzde 13, atıklardan yüzde 5, tarımdan yüzde 4 ve ulaşımdan yüzde 2 oranında azaltılması gerekiyor. Raporda, Hatay´ın toplam sera gazı emisyonlarının 2017´de 17,6 milyon tonun üzerinde oldu. Rapora göre, kişi başına düşen karbon ayak izi rakamlarının Hatay ilçelerindeki nüfus artışı ile doğrudan bir ilişkisi var."
Kaynak:

"Belediye bir kamu kurumudur"
"Belediye bir kamu kurumudur"
Dörtyol´da ihalesiz alımlara soru önergesi
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
İskenderun´da söyleşi düzenleyip, kitabını imzalayan Hataylı şair Dolunay Aker, şiirde duygular olduğunu ama şiirin sadece duyguyla yazılmadığını belirterek, "Duyguların düşücelerle harmanlanmasıyla şiirler yazılır.
Amanos´da terör operasyonu
Amanos´da terör operasyonu
Üç asker el yapımı patlayıcıdan yaralandı
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
Hatay İstihdam Fuarı
Heyetlerin vali ziyareti
Heyetlerin vali ziyareti
Dernekler Denetçisi Mehmet Altınöz ve Mustafa Timuroğlu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişleri Sadi Arslan, Latif Akça ve Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
Belediye-Müftülük iş birilği
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Gerekçe, ´işyerinde´ izinsiz eğitim verme
Olta balıkçılığı yarışması
Olta balıkçılığı yarışması
İskenderun´da geleneksel hale getirilen 10. Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması bu yıl da yapılacak.
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Erzin´de ilkokul 4. sınıfa öğrencisi Giray Yavuz, okulda öğrendiği gitarla parkta müzik yaparak kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı.
Samandağ´da imar planına önerge
Samandağ´da imar planına önerge
Revizyon Nazım ve Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planı
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadının seçme hakkının 85. yılı
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
İskenderun Belediye Meclisinde kabul edilen yüzde 100 hissesi belediyeye ait olan İSKENT İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.´nin sermaye yapısının güçlendirilebilmesi için belediye bünyesinde bulunan sosyal tesisler, spor kompleksleri, otoparklar vb. gibi tüm gayrimenkullerin etkin işletilebilmesi amacıyla şirketin ana sermeyesine ayni sermaye kapsamında eklenebilmesi ve bununla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere belediye başkanı Mehmet Fatih Tosyalı´ya yetki verilmesi yargıya taşınıyor.
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarını (HATMEK) tamamlayan kursiyerler, kursta yaptıkları çalışmaları sergiledi.
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün olağanüstü yaptığı toplantıda, mahkeme kararıyla iptal edilen İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresi İmar Planının Nazım İmar Planı doğrultusunda yeniden düzenlenerek yaklaşık 3.250 hektar alanda, 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifini oy birliği ile kabul etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi