"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Alman Konrad Adenauer Vakfı (KAS) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle TGC temsilcilerine yönelik İstanbul´da düzenlenen seminerde, dünya genelinde gazete satışlarının yüzde 5 artarken, ülkemizde ise yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi.
Tarih: 16.12.2017 09:07:18

 

Digital gazetecilikteki gelişmelerle ilgili bilgi veren Cumhuriyet Gazetesi yazarı Kara, “2016 yılında dünyada gazete satışları yüzde 5 oranında arttı. Son 5 yıldaki satış artışı yüzde 21. Her gün 2.7 milyar insan gazete okuyor. Dijital yayıncılık dediğimizde web sayfaları akla geliyor. Elektronik gazeteler pek akla gelmiyordu. Oysa Almanya´da günlük e-gazete satışı 1.1 milyona ulaştı. Türkiye´de ise durum daha farklı. Gazete ve dergilerin yıllık tirajı yüzde 20 azaldı. Ülkemizde 2016 yılında yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 1 milyar 705 milyon 225 bin olup, bunun yüzde 94,1´ini gazeteler oluşturdu. Reklamcılar Derneği´ne göre 2017 yılının ilk 6 ayında, toplam reklam yatırımlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.88 arttı" dedi. Web tasarımın esnek tasarıma doğru evrildiğini de ifade eden Kara, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tek bir web sayfası yapıyorsunuz. O sayfaya hangi cihazla bağlanırsanız bağlanın, sayfanın mizampajı ve fontları, bağlandığınız cihaza göre otomatik olarak değişiyor. Dünyada cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarda toplam 2 bin ekran boyutu olduğu belirtiliyor. Türkiye´de büyük gazeteler henüz bu yeni tasarım sistemine geçmediler. Normal bilgisayarlar ve cep telefonları için olmak üzere iki tasarım yapılıyor. Peki tabletler ne olacak? Büyük cep telefonları ne olacak? Küçük gazetelerden bu tekniği uygulayanlar var. Çünkü Wordpress bu konuda hazır şablonlar sunuyor. Dünyadaki başarılı örneklerin başında Bostonglobe ve Guardian geliyor. Chatbot, yani “Sohbet robotları” şirketler tarafından giderek daha yoğun kullanılmaya başlandı. Sadece Facebook bünyesinde binlerce chatbot olduğu söyleniyor. Chatbot´lar bir günde iki milyon mesaj yazıyorlar."
TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten´in moderatörlüğünü yaptığı oturumda konuşan Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) 1. Başkan Yardımcısı Yılmaer ise, sporun dünyanın en önemli ekonomilerinden biri haline geldiğini, 90 dakikalık bir maçın etrafında dönen paranın 12 milyon lirayı bulduğuna dikkat çekti. Yılmaer, “Bu nedenle spor habercilerinin sporu, ekonomiyi, hukuku, sağlık konuları da iyi bilmesi lazım. Bu ülkede siyasetten sonra herkesin uzman olduğunu zannettiği bir dal spor haberciliği. Milyonlar izliyor. Sporda menajerler gazetecileri kullanabilir. Yanlış haberlere sürüklemek isteyebilir. Gazetecilerin bu nedenle çok dikkatli olmaları gerekiyor" dedi.

´Muhabir, etik kurallara uymalı´
Habertürk TV Haber Müdürü Yılmaz de, yerel medyada görev yapan muhabirlerin dikkat etmesi gereken noktaları anlattı ve şönerileri arasında şunları sıraladı: “Muhabir haber yaparken etik kurallara uymalı ve kurgu haberden uzak durmalı. Görünümüne özen göstermeli. Televizyon haberinde görüntü en az haberin kendisi kadar önemlidir. TV muhabiri dış tepkilere karşı hazırlıklı olmalı ve olasılıkları önceden hesaplamalı. Canlı yayına iyi hazırlanmalı, ezber yerine belli hatırlatıcı kelimeleri not alarak, yayınını sakin anlaşılır bir dille yapmalı. Dikkat çekici hareket ve mimiklerden kaçınmalı. TV haberciliğinde hız önemlidir. Haber ve görüntü en kısa sürede merkeze ulaştırılmalı. Muhabir özellikle toplumsal olaylarda baskı altında sakin kalabilmeyi başarmalı. keskin yargı ifadelerine yer vermemeli ve o yönde soru sormamalı. kurgu haber yapmamalı.”
Seminerde TGC Temsilcileri de yerel medya ve sorunlarını görüştü. TGC Başkanı Olcayto ve TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük´ün yaptığı oturumda, TGC temsilcileri yerel medyanın güncel sorunları konusunda değerlendirmede bulundu. Küçük de, hukuksal sorunlarla ilgili olarak bilgi verdi. Küçük, bir haberin hukuka uygunluk kriterinde ´güncel, gençek, kamu yarar ile öz ve biçim arasanda denge´nin önemli olduğunu anımsattı. Gazetecilerin son dönemde temel hak ve özgürlükler açısından sıkıntı yaşadığını, OHAL kararnameleriyle czalar verilidğini anlatan ve gazetecilerin hukuku takip etmesini, haklarını kullanması için bilmesini isteyen ve gazetecinin hukukun verdiği yetkiyi haber olarak kullandığını anlatan Küçük, bu dönemde hukukun güvenilirliği ve belirginliğinin de olmadığını ifade etti.
Seminere katılan TGC Temsilcileri şöyle: Akın Bodur İskenderun Temsilcisi, Ali Kenan Sertalp Bursa Temsilcisi, Atilla Öksüz Zonguldak Temsilcisi, Cemil Ciğerim Samsun Temsilcisi, Cumhur Kılıççıoğlu Siirt Temsilcisi, Emrullah Özbey Muş Temsilcisi, Faik Bakoğlu Rize Temsilcisi, Faruk Balıkçı Diyarbakır Temsilcisi, H. Hüseyin Aykan Bolu Temsilcisi, Hikmet Aksoy Trabzon Temsilcisi, Mithat Kalaycıoğlu Hatay Temsilcisi, Mustafa Kemal Bektaş Ereğli Temsilcisi, Muzaffer Yüksel Kaya Osmaniye Temsilcisi, Nadir Güzbey Afyon Temsilcisi, Önder Balıkçı Balıkesir Temsilcisi, Salih Suat Deniz Aydın Temsilcisi, Süheyla Gözdereliler Yalova Temsilcisi, Taylan Erten Ankara Temsilcisi ve Zeki Özel Ordu Temsilcisi.
Kaynak:

Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
Heyetler Hatay´a destek ziyaretini sürdürüyor
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi