"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Alman Konrad Adenauer Vakfı (KAS) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle TGC temsilcilerine yönelik İstanbul´da düzenlenen seminerde, dünya genelinde gazete satışlarının yüzde 5 artarken, ülkemizde ise yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi.
Tarih: 16.12.2017 09:07:18

 

Digital gazetecilikteki gelişmelerle ilgili bilgi veren Cumhuriyet Gazetesi yazarı Kara, “2016 yılında dünyada gazete satışları yüzde 5 oranında arttı. Son 5 yıldaki satış artışı yüzde 21. Her gün 2.7 milyar insan gazete okuyor. Dijital yayıncılık dediğimizde web sayfaları akla geliyor. Elektronik gazeteler pek akla gelmiyordu. Oysa Almanya´da günlük e-gazete satışı 1.1 milyona ulaştı. Türkiye´de ise durum daha farklı. Gazete ve dergilerin yıllık tirajı yüzde 20 azaldı. Ülkemizde 2016 yılında yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 1 milyar 705 milyon 225 bin olup, bunun yüzde 94,1´ini gazeteler oluşturdu. Reklamcılar Derneği´ne göre 2017 yılının ilk 6 ayında, toplam reklam yatırımlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.88 arttı" dedi. Web tasarımın esnek tasarıma doğru evrildiğini de ifade eden Kara, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tek bir web sayfası yapıyorsunuz. O sayfaya hangi cihazla bağlanırsanız bağlanın, sayfanın mizampajı ve fontları, bağlandığınız cihaza göre otomatik olarak değişiyor. Dünyada cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarda toplam 2 bin ekran boyutu olduğu belirtiliyor. Türkiye´de büyük gazeteler henüz bu yeni tasarım sistemine geçmediler. Normal bilgisayarlar ve cep telefonları için olmak üzere iki tasarım yapılıyor. Peki tabletler ne olacak? Büyük cep telefonları ne olacak? Küçük gazetelerden bu tekniği uygulayanlar var. Çünkü Wordpress bu konuda hazır şablonlar sunuyor. Dünyadaki başarılı örneklerin başında Bostonglobe ve Guardian geliyor. Chatbot, yani “Sohbet robotları” şirketler tarafından giderek daha yoğun kullanılmaya başlandı. Sadece Facebook bünyesinde binlerce chatbot olduğu söyleniyor. Chatbot´lar bir günde iki milyon mesaj yazıyorlar."
TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten´in moderatörlüğünü yaptığı oturumda konuşan Dünya Spor Yazarları Birliği (AIPS) 1. Başkan Yardımcısı Yılmaer ise, sporun dünyanın en önemli ekonomilerinden biri haline geldiğini, 90 dakikalık bir maçın etrafında dönen paranın 12 milyon lirayı bulduğuna dikkat çekti. Yılmaer, “Bu nedenle spor habercilerinin sporu, ekonomiyi, hukuku, sağlık konuları da iyi bilmesi lazım. Bu ülkede siyasetten sonra herkesin uzman olduğunu zannettiği bir dal spor haberciliği. Milyonlar izliyor. Sporda menajerler gazetecileri kullanabilir. Yanlış haberlere sürüklemek isteyebilir. Gazetecilerin bu nedenle çok dikkatli olmaları gerekiyor" dedi.

´Muhabir, etik kurallara uymalı´
Habertürk TV Haber Müdürü Yılmaz de, yerel medyada görev yapan muhabirlerin dikkat etmesi gereken noktaları anlattı ve şönerileri arasında şunları sıraladı: “Muhabir haber yaparken etik kurallara uymalı ve kurgu haberden uzak durmalı. Görünümüne özen göstermeli. Televizyon haberinde görüntü en az haberin kendisi kadar önemlidir. TV muhabiri dış tepkilere karşı hazırlıklı olmalı ve olasılıkları önceden hesaplamalı. Canlı yayına iyi hazırlanmalı, ezber yerine belli hatırlatıcı kelimeleri not alarak, yayınını sakin anlaşılır bir dille yapmalı. Dikkat çekici hareket ve mimiklerden kaçınmalı. TV haberciliğinde hız önemlidir. Haber ve görüntü en kısa sürede merkeze ulaştırılmalı. Muhabir özellikle toplumsal olaylarda baskı altında sakin kalabilmeyi başarmalı. keskin yargı ifadelerine yer vermemeli ve o yönde soru sormamalı. kurgu haber yapmamalı.”
Seminerde TGC Temsilcileri de yerel medya ve sorunlarını görüştü. TGC Başkanı Olcayto ve TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük´ün yaptığı oturumda, TGC temsilcileri yerel medyanın güncel sorunları konusunda değerlendirmede bulundu. Küçük de, hukuksal sorunlarla ilgili olarak bilgi verdi. Küçük, bir haberin hukuka uygunluk kriterinde ´güncel, gençek, kamu yarar ile öz ve biçim arasanda denge´nin önemli olduğunu anımsattı. Gazetecilerin son dönemde temel hak ve özgürlükler açısından sıkıntı yaşadığını, OHAL kararnameleriyle czalar verilidğini anlatan ve gazetecilerin hukuku takip etmesini, haklarını kullanması için bilmesini isteyen ve gazetecinin hukukun verdiği yetkiyi haber olarak kullandığını anlatan Küçük, bu dönemde hukukun güvenilirliği ve belirginliğinin de olmadığını ifade etti.
Seminere katılan TGC Temsilcileri şöyle: Akın Bodur İskenderun Temsilcisi, Ali Kenan Sertalp Bursa Temsilcisi, Atilla Öksüz Zonguldak Temsilcisi, Cemil Ciğerim Samsun Temsilcisi, Cumhur Kılıççıoğlu Siirt Temsilcisi, Emrullah Özbey Muş Temsilcisi, Faik Bakoğlu Rize Temsilcisi, Faruk Balıkçı Diyarbakır Temsilcisi, H. Hüseyin Aykan Bolu Temsilcisi, Hikmet Aksoy Trabzon Temsilcisi, Mithat Kalaycıoğlu Hatay Temsilcisi, Mustafa Kemal Bektaş Ereğli Temsilcisi, Muzaffer Yüksel Kaya Osmaniye Temsilcisi, Nadir Güzbey Afyon Temsilcisi, Önder Balıkçı Balıkesir Temsilcisi, Salih Suat Deniz Aydın Temsilcisi, Süheyla Gözdereliler Yalova Temsilcisi, Taylan Erten Ankara Temsilcisi ve Zeki Özel Ordu Temsilcisi.
Kaynak:

Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi. Uygulamada
Avukatlardan adalet nöbeti
Avukatlardan adalet nöbeti
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatların adalet aradığı bir ülkede yargı sisteminin tehlikede olduğu belirtti.
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi