Gelişmişlik için eğitim şart
Ankara Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi´nde ´Yazboza dönen eğitim´ konlu söyleşi düzenlendi.
Tarih: 10.1.2018 10:27:39

Söyleşide, Eğit-Der´in kurucu genel başkanı ve eski milletvekili Mustafa Gazalcı ile gazetemizinde de köşe yazarlığı yapan eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı konuşmacı oldu. Söyleşinin açılışında Nâzım Hikmet Kültür Merkezi adına konuşan Eren Can Çam, “Ülkemizin bilim ve laiklik karşıtı piyasacı-gerici uygulamalarla çocuklarımızı, gençlerimizi karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı, öğretmen-öğrenci-veli buluşmalarımızı yaygınlaştırmak istiyoruz. Hayatın her alanında ve her yerelde bu yazboza dönen eğitimi değiştirmek için mücadeleyi örgütlemek zorundayız. Bu söyleşimiz de, bu mücadelenin bir parçasıdır" dedi. Gazalcı ise şunları söyledi: "Güzel ülkemizde, OHAL´de işinden atılan 100 binin üzerinde kamu çalışanı var ve bunlar arasında öğretmenler ve akademisyenlerin sayısı fazla. Bir de öğretmenlik diplomasını aldığı halde işsiz kalanları hesaba kattığımızda yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisi işsizliğe mahkum edilmiş durumda. İçerde olan gazeteci, belediye başkanı ve milletvekilleri düşünüldüğünde ülkemizin acı gerçeği, ayıbı içimizi kanatıyor."
Cumhuriyetin, savaşın yaralarını kısa sürede sarıp her alanda olduğu gibi eğitimde de ciddi gelişmeler kat ettiğini ifade eden Gazalcı, “1930´lu yıllarda lise mezunlarının yüzde 70´i üniversiteye girebiliyordu. Bugün 80 yıl sonra bu oran tersine dönmüştür ne yazık ki. Türkiye´de eğitim 1954´te Köy Enstitülerinin ve 1970´lerde Öğretmen Okullarının kapatılmasıyla büyük darbe aldığı yetmiyormuş gibi özellikle AKP döneminde müfredatta ve sınavlarda günübirlik yapılan değişikliklerle yazboz tahtasına dönüştürülmüştür. Böylece eğitimde tam bir sistemsizlik dayatılarak öğretmen-öğrenci ve velinin aklıyla alay edilmiştir. Bütün okullar imam hatiplere dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ancak şu bilinmelidir ki, bu ülkenin aydınlanmış küçümsenmeyecek bir kitlesi de vardır. Bu kitlenin ayrım yapmadan el ele vererek ülkenin geleceğine sahip çıkması için mücadeleden başka seçeneğimiz yok" dedi.
Yazar Müslüm Kabadayı da, “Eğitim, insanın kafa ve kol emeği bakımından eşit ve özgür bir toplumda gelişimini sağlamayı hedeflemelidir. Piyasacı, yani kapitalizmi yeniden üreten her eğitim dizgesi, insanın paranın saltanatına mahkum edilmesine hizmet etmekten başka bir işe yaramamıştır, yaraması da mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı. Parasız, eşit-özgür, bilimsel ve laik bir eğitimin ilk hedefinin insanı kültürel bakımdan geliştirmek olduğunu, bu sağlandığı zaman ekonomik ve sosyal bakımlardan gelişmenin bir anlamının olacağını belirten Kabadayı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlık tarihinin ilk işçi devletinin kurulduğu Sovyetler Birliği´nde, halklar hapishanesi olan Çarlık Rusya´sında yüzde 7´lerde olan okuma-yazma oranı, 20 yıl gibi kısa sürede yüzde 45´lere çıkarılmıştır. A. Makarenko´nun kimsesiz ve sokak çocuklarına yönelik başlattığı Gorki Topluluğu´nda kaydettiği büyük başarı başta olmak üzere, uzay çalışmalarında, sinema-tiyatro ve spor alanlarındaki toplumun geneline yaygınlaştırılan sosyalist eğitimle Sovyet halkı dünyanın gelişkin bir toplumu haline gelmiştir. Sovyetler Birliği´nden aldığı destekle 1930´lu yıllarda planlı kalkınmaya geçen Türkiye, eğitimde de önemli atılımlar yapmıştır. 1940´ta kurulan Köy Enstitülerinden yetişen 17 bin öğretmenin, köy çocuklarını aydınlatmak yanında bilim, sanat ve edebiyatta büyük başarılara imza atmaları çok önemlidir. Ne yazık ki Amerikan emperyalizminin güdümüne giren Türkiye, ilk iş olarak bu okulları kapatmış, bir bakıma ayağına kurşun sıkmıştır. Daha sonraki yıllarda gericileşen ve ticarileşen eğitimiyle de PİSA´da 50. sıraya düşmüştür. Önce İspanya´nın sömürgesi, daha sonra Batista diktatörlüğüyle ABD´nin bataklığına dönüşen Küba´da Fidel Castro´nun önderliğindeki bağımsızlıkçı ve devrimci hareketin 1959´da iktidarı almasıyla meydana gelen ileri atılımı eğitimden birkaç örnekle somutlamak gerekir. Devrim öncesi okur-yazarlık oranı yüzde10 iken, bugün yüzde 100´dür. 6 yaşındaki çocukların hepsi anaokuluna gitmektedir. Sağlıkta dünyanın en iyi eğitiminin ve parasız sağlık hizmetinin sunulduğu tek ülkedir. Bunu, toplumun tümünün ´fikirler savaşı´na katılmasını sağlayarak başaran Küba´nın eğitim sisteminden hem ülkemizin hem de tüm toplumların alması gereken insanlık dersleri vardır. Onun için, Türkiye´de herkesin parasız ve eşit biçimde eğitimden yararlanmasını, işsizliğin yasaklanıp herkesin istihdam edilmesini, böylece toplum olarak kalkınıp gelişmeyi istiyorsak, örgütlenerek mücadele etmemiz şarttır."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gelişmişlik için eğitim şart
"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, andımızın okullarda yeniden okutulması için açılan dava hakkında değerlendirmede bulundu.
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği tarafından gündeme getirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen; Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa illerini kapsayan “Mozaik Yolu Projesi” için Hatay´a gelen heyeti kabul etti.
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
Vatan Partisi (VP) Kırıkhan İlçe Başkanı Gönül Gökkan´ın babası Mehmet Gökkan, yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü ve yaşamını yitirdi.
OSB´de belge bilgilendirmesi
OSB´de belge bilgilendirmesi
İTSO ABİGEM Heyeti, OSB´de fabrika ziyaretleri yaparak ´tehlikeli mesleklerde alınması zorunlu mesleki yeterlilik belgesi ve belgelendirme´ süreci hakkında bilgi verdi.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Defne, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
İskenderun´da polisin düzenlediği 10 uyuşturucu operasyonunda 17 kişi gözaltına alındı, operasyonlarda 535 gram esrari, 62 kök kenevir bitkisi, 28 adet captagon uyuşturucu hap, 21 gram eroinin ele geçirildiği açıklandı.
"Hizmet karnemiz pekiyi"
"Hizmet karnemiz pekiyi"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye çalışmalarında karnelerinin ´pekiyi´ olduğunu söyledi.
Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyılıp, dışkılarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi