Gelişmişlik için eğitim şart
Ankara Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi´nde ´Yazboza dönen eğitim´ konlu söyleşi düzenlendi.
Tarih: 10.1.2018 10:27:39

Söyleşide, Eğit-Der´in kurucu genel başkanı ve eski milletvekili Mustafa Gazalcı ile gazetemizinde de köşe yazarlığı yapan eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı konuşmacı oldu. Söyleşinin açılışında Nâzım Hikmet Kültür Merkezi adına konuşan Eren Can Çam, “Ülkemizin bilim ve laiklik karşıtı piyasacı-gerici uygulamalarla çocuklarımızı, gençlerimizi karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı, öğretmen-öğrenci-veli buluşmalarımızı yaygınlaştırmak istiyoruz. Hayatın her alanında ve her yerelde bu yazboza dönen eğitimi değiştirmek için mücadeleyi örgütlemek zorundayız. Bu söyleşimiz de, bu mücadelenin bir parçasıdır" dedi. Gazalcı ise şunları söyledi: "Güzel ülkemizde, OHAL´de işinden atılan 100 binin üzerinde kamu çalışanı var ve bunlar arasında öğretmenler ve akademisyenlerin sayısı fazla. Bir de öğretmenlik diplomasını aldığı halde işsiz kalanları hesaba kattığımızda yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisi işsizliğe mahkum edilmiş durumda. İçerde olan gazeteci, belediye başkanı ve milletvekilleri düşünüldüğünde ülkemizin acı gerçeği, ayıbı içimizi kanatıyor."
Cumhuriyetin, savaşın yaralarını kısa sürede sarıp her alanda olduğu gibi eğitimde de ciddi gelişmeler kat ettiğini ifade eden Gazalcı, “1930´lu yıllarda lise mezunlarının yüzde 70´i üniversiteye girebiliyordu. Bugün 80 yıl sonra bu oran tersine dönmüştür ne yazık ki. Türkiye´de eğitim 1954´te Köy Enstitülerinin ve 1970´lerde Öğretmen Okullarının kapatılmasıyla büyük darbe aldığı yetmiyormuş gibi özellikle AKP döneminde müfredatta ve sınavlarda günübirlik yapılan değişikliklerle yazboz tahtasına dönüştürülmüştür. Böylece eğitimde tam bir sistemsizlik dayatılarak öğretmen-öğrenci ve velinin aklıyla alay edilmiştir. Bütün okullar imam hatiplere dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ancak şu bilinmelidir ki, bu ülkenin aydınlanmış küçümsenmeyecek bir kitlesi de vardır. Bu kitlenin ayrım yapmadan el ele vererek ülkenin geleceğine sahip çıkması için mücadeleden başka seçeneğimiz yok" dedi.
Yazar Müslüm Kabadayı da, “Eğitim, insanın kafa ve kol emeği bakımından eşit ve özgür bir toplumda gelişimini sağlamayı hedeflemelidir. Piyasacı, yani kapitalizmi yeniden üreten her eğitim dizgesi, insanın paranın saltanatına mahkum edilmesine hizmet etmekten başka bir işe yaramamıştır, yaraması da mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı. Parasız, eşit-özgür, bilimsel ve laik bir eğitimin ilk hedefinin insanı kültürel bakımdan geliştirmek olduğunu, bu sağlandığı zaman ekonomik ve sosyal bakımlardan gelişmenin bir anlamının olacağını belirten Kabadayı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlık tarihinin ilk işçi devletinin kurulduğu Sovyetler Birliği´nde, halklar hapishanesi olan Çarlık Rusya´sında yüzde 7´lerde olan okuma-yazma oranı, 20 yıl gibi kısa sürede yüzde 45´lere çıkarılmıştır. A. Makarenko´nun kimsesiz ve sokak çocuklarına yönelik başlattığı Gorki Topluluğu´nda kaydettiği büyük başarı başta olmak üzere, uzay çalışmalarında, sinema-tiyatro ve spor alanlarındaki toplumun geneline yaygınlaştırılan sosyalist eğitimle Sovyet halkı dünyanın gelişkin bir toplumu haline gelmiştir. Sovyetler Birliği´nden aldığı destekle 1930´lu yıllarda planlı kalkınmaya geçen Türkiye, eğitimde de önemli atılımlar yapmıştır. 1940´ta kurulan Köy Enstitülerinden yetişen 17 bin öğretmenin, köy çocuklarını aydınlatmak yanında bilim, sanat ve edebiyatta büyük başarılara imza atmaları çok önemlidir. Ne yazık ki Amerikan emperyalizminin güdümüne giren Türkiye, ilk iş olarak bu okulları kapatmış, bir bakıma ayağına kurşun sıkmıştır. Daha sonraki yıllarda gericileşen ve ticarileşen eğitimiyle de PİSA´da 50. sıraya düşmüştür. Önce İspanya´nın sömürgesi, daha sonra Batista diktatörlüğüyle ABD´nin bataklığına dönüşen Küba´da Fidel Castro´nun önderliğindeki bağımsızlıkçı ve devrimci hareketin 1959´da iktidarı almasıyla meydana gelen ileri atılımı eğitimden birkaç örnekle somutlamak gerekir. Devrim öncesi okur-yazarlık oranı yüzde10 iken, bugün yüzde 100´dür. 6 yaşındaki çocukların hepsi anaokuluna gitmektedir. Sağlıkta dünyanın en iyi eğitiminin ve parasız sağlık hizmetinin sunulduğu tek ülkedir. Bunu, toplumun tümünün ´fikirler savaşı´na katılmasını sağlayarak başaran Küba´nın eğitim sisteminden hem ülkemizin hem de tüm toplumların alması gereken insanlık dersleri vardır. Onun için, Türkiye´de herkesin parasız ve eşit biçimde eğitimden yararlanmasını, işsizliğin yasaklanıp herkesin istihdam edilmesini, böylece toplum olarak kalkınıp gelişmeyi istiyorsak, örgütlenerek mücadele etmemiz şarttır."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gelişmişlik için eğitim şart
Yerli malı kutlaması
Yerli malı kutlaması
Terziler bir bir kapandı, artık giyim sokaklardaki terzilerde değil, konfeksiyondan alınıyor. Eskiden kentlerde imal edilen gazoz ve pamuklu şeker üretimi de kalmadı. Çeşitli tür şeker ve kağıt helvalar ise ambalaja girip, fabrikasyon yöntemiyle üretilmeye başladı. Marketlere gittiğinde birçok ürünün yerli olmadığını görüyorsunuz; buna da küreselleşme deniliyor... Böyle bir ortamda ülkemizde Yerli Malı Haftası kutlanıyor, tıpkı çeyrek asırı aşan süreç öncesi okullarda kutlandığı gibi...
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
TMMOB´dan dayanışma yemeği
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Hükümet tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planı hakkında değerlendirmede bulundu.
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Hatay´a gelen heyet, vali Doğan´ı makamında ziyaret etti
Bahriyeliler ´and içti´
Bahriyeliler ´and içti´
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayında, 2018/3B tertip döneminde temel askerlik eğitimini alan erler, düzenlenen törenle and içti.
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Antakya Belediyesi, geçen hafta bölgede yaşanan sağanak yağmur nedeniyle oluşan heyelandan etkilenen ailelere yardım yapıldığını duyurdu.
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
EHDAV Başkanı Ali Yeral, İran´da düzenlenen "Uluslararası Ehl-i Beyt Sevenleri" adlı konferansa katıldı. Yeral, 10-11 Aralık tarihlerinde düzenlenen konferansa Ali Ekber Velayeti´nin resmi davetiyle katıldığını belirtti.
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Amaç, su ürünlerin tanıtmak
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretleri sürüyor. Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin ve yönetimi, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Ahmet Ataman, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral ve beraberindeki heyet ile işinsanı Fatih Tosyalı, vali Doğan´ı zyaret etti.
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Yeni dünya düzeninde ´şekillenmeye katkıda bulunan´ ülke olacağımızı belirtti
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Tayfur Sökmen olması teklif edildi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Samandağ Belediyesi ve KOSGEB İl Müdürlüğü işbirliği ile 2018 yılının son Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başladı. Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda başlayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 30 girişimci adayın katılımıyla 10-13 Aralık tarihleri olmak üzere dört gün sürecek.
Mülteci öğrencilere hediye
Mülteci öğrencilere hediye
Hatay´ın Almanya´daki kardeş şehirlerinden biri olan Aalen Belediyesi ve bağlı bulunduğu Baden-Württemberg Eyaleti yetkililerinin katkıları ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde açılan geçici eğitim merkezlerinin öğrencilerine çeşitli hediyeler verildi.
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesinin düzenlediği “Şuur Dersleri” etkinliğinde konuşan Antakya Müftüsü Necati Şafak, Kur´an-ı Kerim´den verdiği örneklerle “Allah´ı zikretmek” konusunda konuştu.
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Çuhadaroğlu, tavsiyesini Sağlık Bakanlığına iletti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi