Gelişmişlik için eğitim şart
Ankara Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi´nde ´Yazboza dönen eğitim´ konlu söyleşi düzenlendi.
Tarih: 10.1.2018 10:27:39

Söyleşide, Eğit-Der´in kurucu genel başkanı ve eski milletvekili Mustafa Gazalcı ile gazetemizinde de köşe yazarlığı yapan eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı konuşmacı oldu. Söyleşinin açılışında Nâzım Hikmet Kültür Merkezi adına konuşan Eren Can Çam, “Ülkemizin bilim ve laiklik karşıtı piyasacı-gerici uygulamalarla çocuklarımızı, gençlerimizi karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı, öğretmen-öğrenci-veli buluşmalarımızı yaygınlaştırmak istiyoruz. Hayatın her alanında ve her yerelde bu yazboza dönen eğitimi değiştirmek için mücadeleyi örgütlemek zorundayız. Bu söyleşimiz de, bu mücadelenin bir parçasıdır" dedi. Gazalcı ise şunları söyledi: "Güzel ülkemizde, OHAL´de işinden atılan 100 binin üzerinde kamu çalışanı var ve bunlar arasında öğretmenler ve akademisyenlerin sayısı fazla. Bir de öğretmenlik diplomasını aldığı halde işsiz kalanları hesaba kattığımızda yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisi işsizliğe mahkum edilmiş durumda. İçerde olan gazeteci, belediye başkanı ve milletvekilleri düşünüldüğünde ülkemizin acı gerçeği, ayıbı içimizi kanatıyor."
Cumhuriyetin, savaşın yaralarını kısa sürede sarıp her alanda olduğu gibi eğitimde de ciddi gelişmeler kat ettiğini ifade eden Gazalcı, “1930´lu yıllarda lise mezunlarının yüzde 70´i üniversiteye girebiliyordu. Bugün 80 yıl sonra bu oran tersine dönmüştür ne yazık ki. Türkiye´de eğitim 1954´te Köy Enstitülerinin ve 1970´lerde Öğretmen Okullarının kapatılmasıyla büyük darbe aldığı yetmiyormuş gibi özellikle AKP döneminde müfredatta ve sınavlarda günübirlik yapılan değişikliklerle yazboz tahtasına dönüştürülmüştür. Böylece eğitimde tam bir sistemsizlik dayatılarak öğretmen-öğrenci ve velinin aklıyla alay edilmiştir. Bütün okullar imam hatiplere dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ancak şu bilinmelidir ki, bu ülkenin aydınlanmış küçümsenmeyecek bir kitlesi de vardır. Bu kitlenin ayrım yapmadan el ele vererek ülkenin geleceğine sahip çıkması için mücadeleden başka seçeneğimiz yok" dedi.
Yazar Müslüm Kabadayı da, “Eğitim, insanın kafa ve kol emeği bakımından eşit ve özgür bir toplumda gelişimini sağlamayı hedeflemelidir. Piyasacı, yani kapitalizmi yeniden üreten her eğitim dizgesi, insanın paranın saltanatına mahkum edilmesine hizmet etmekten başka bir işe yaramamıştır, yaraması da mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı. Parasız, eşit-özgür, bilimsel ve laik bir eğitimin ilk hedefinin insanı kültürel bakımdan geliştirmek olduğunu, bu sağlandığı zaman ekonomik ve sosyal bakımlardan gelişmenin bir anlamının olacağını belirten Kabadayı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlık tarihinin ilk işçi devletinin kurulduğu Sovyetler Birliği´nde, halklar hapishanesi olan Çarlık Rusya´sında yüzde 7´lerde olan okuma-yazma oranı, 20 yıl gibi kısa sürede yüzde 45´lere çıkarılmıştır. A. Makarenko´nun kimsesiz ve sokak çocuklarına yönelik başlattığı Gorki Topluluğu´nda kaydettiği büyük başarı başta olmak üzere, uzay çalışmalarında, sinema-tiyatro ve spor alanlarındaki toplumun geneline yaygınlaştırılan sosyalist eğitimle Sovyet halkı dünyanın gelişkin bir toplumu haline gelmiştir. Sovyetler Birliği´nden aldığı destekle 1930´lu yıllarda planlı kalkınmaya geçen Türkiye, eğitimde de önemli atılımlar yapmıştır. 1940´ta kurulan Köy Enstitülerinden yetişen 17 bin öğretmenin, köy çocuklarını aydınlatmak yanında bilim, sanat ve edebiyatta büyük başarılara imza atmaları çok önemlidir. Ne yazık ki Amerikan emperyalizminin güdümüne giren Türkiye, ilk iş olarak bu okulları kapatmış, bir bakıma ayağına kurşun sıkmıştır. Daha sonraki yıllarda gericileşen ve ticarileşen eğitimiyle de PİSA´da 50. sıraya düşmüştür. Önce İspanya´nın sömürgesi, daha sonra Batista diktatörlüğüyle ABD´nin bataklığına dönüşen Küba´da Fidel Castro´nun önderliğindeki bağımsızlıkçı ve devrimci hareketin 1959´da iktidarı almasıyla meydana gelen ileri atılımı eğitimden birkaç örnekle somutlamak gerekir. Devrim öncesi okur-yazarlık oranı yüzde10 iken, bugün yüzde 100´dür. 6 yaşındaki çocukların hepsi anaokuluna gitmektedir. Sağlıkta dünyanın en iyi eğitiminin ve parasız sağlık hizmetinin sunulduğu tek ülkedir. Bunu, toplumun tümünün ´fikirler savaşı´na katılmasını sağlayarak başaran Küba´nın eğitim sisteminden hem ülkemizin hem de tüm toplumların alması gereken insanlık dersleri vardır. Onun için, Türkiye´de herkesin parasız ve eşit biçimde eğitimden yararlanmasını, işsizliğin yasaklanıp herkesin istihdam edilmesini, böylece toplum olarak kalkınıp gelişmeyi istiyorsak, örgütlenerek mücadele etmemiz şarttır."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gelişmişlik için eğitim şart
´Res El Sen-i´ gecesi bugün
´Res El Sen-i´ gecesi bugün
Arap Alevileri, Rumi takvime göre bu gece, ´gün doğumu´ anlamına da gelen yılbaşını kutlanacak.
Vali, konuklarını makamında ağırladı
Vali, konuklarını makamında ağırladı
Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Tanıtım Şirketi kurucu üyesi Uğur Çakıllı ve Antakya Orantes Lions Dernek Başkanı Çiğdem Zelluh ile LÖSEV Akdeniz Bölge Sorumlusu Merve Can ve beraberindeki heyeti ayrı ayrı makamında ağırladı.
Çalışan gazeteciler günü
Çalışan gazeteciler günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Antakya´da açılışla kutlanacak.
Ermeniler Noel´i kutladı
Ermeniler Noel´i kutladı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel´i, vaftiz olmasıyla kutlayan Ermeni asıllı yurttaşlar, Noel Bayramını ayinle kutladı. Kentteki ortodokslar ile Hz. İsa´nın vaftiz olmasını törenle kutladı.
Filarmoni orkestrasının ilk konseri
Filarmoni orkestrasının ilk konseri
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinden oluşan Klasik Müzik Orkestrası, Yeni Yıl Konseri verdi.
Kolağası, söyleşinin konuğu
Kolağası, söyleşinin konuğu
İskenderun´da faaliyet gösteren ve cumartesi günleri yazarlarla buluşma etkinliği düzenleyen Kitap Otağı, "İskenderun Nostaljisi" adlı kitabının yazarı M. Haşmet Kolağası´nı konuk etti.
´Tüberküloz, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık´
´Tüberküloz, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık´
Verem Haftası, bu yıl 07-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Genç şairden şiir söyleşisi
Genç şairden şiir söyleşisi
Samandağlı şair Müge Sakallı, edebiyat ve şiirin bir yaşam biçimi olduğunu, yazım ve düşünce alanının hayatı zenginleştirerek, farklılaştırdığını ifade etti.
Savaş ailesinin acısı
Savaş ailesinin acısı
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş´ın babası Fikret Pişkinsoy, yaşamını yitirdi.
Kültürler de içiçe yaşanıyor
Kültürler de içiçe yaşanıyor
Otomotiv yan sanayi olarak filtreciliğin İskenderun´da başlayıp gelişmesi ve lokomotif sektörlerin başında yeralmasının da tanığı, İskenderun Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Can Teymur, “Her inançtan kardeşimiz bize iştirak ediyor, bizimle bunları paylaşıyor, Noel´imizi kutluyorlar. Ben bu sevginin, bu birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu her ortamda her vesilede ifade ediyorum” dedi.
Gönüllü sağlık liderlerine ´farkındalık´ eğitimi
Gönüllü sağlık liderlerine ´farkındalık´ eğitimi
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, Gönüllü Genç Sağlık Liderleri projesine katılanlara eğitim verdi.
2018´in ilk bebeği 00.05´te doğdu
2018´in ilk bebeği 00.05´te doğdu
2018 yılının ilk bebeği Antakya´dan dünyayı selamladı. Antakya Hatay Devlet Hastanesi Kadın Doğum Ünitesinde, saat 00.05´te, üç yıllık evli olan Abdurrahman ve Emine Göçer çiftinin ikinci çocukları dünyaya gelen 3 kilo 500 gram ağırlığındaki bebeğe ´Mahir´ adı verildi.
Hataylı 120 müzisyenden barış şarkısı
Hataylı 120 müzisyenden barış şarkısı
Hatay´da belediye başkanları, stk´lar ve kanaat önderleri Aynı Toprağın Çocukları belgeseliyle dünyaya çağrıda bulundu. Hatay´da yaşayan 120 müzisyen de bu ortak temenniye enstrumanları ve vokalleri ile destek verdi.
´Sinerji hayatın her noktasında önemli ´
´Sinerji hayatın her noktasında önemli ´
İş ve Meslek Kadınları Dernek Başkanı Nilay Atayurt ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
Aşçılar ‘oruk ve ekşi aş´la yarıştı
Aşçılar ‘oruk ve ekşi aş´la yarıştı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi şehri seçilen Hatay´ın yemek çeşitliliği Hatay Büyükşehir Belediyesi HBB´nin düzenlediği etkinliklerle tanıtılıyor. Bu defa 36 tane yarışmacı ekip, Hatay´ın meşhur lezzetlerinden ekşi aşı ve oruk yapımında yarıştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi