Gelişmişlik için eğitim şart
Ankara Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi´nde ´Yazboza dönen eğitim´ konlu söyleşi düzenlendi.
Tarih: 10.1.2018 10:27:39

Söyleşide, Eğit-Der´in kurucu genel başkanı ve eski milletvekili Mustafa Gazalcı ile gazetemizinde de köşe yazarlığı yapan eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı konuşmacı oldu. Söyleşinin açılışında Nâzım Hikmet Kültür Merkezi adına konuşan Eren Can Çam, “Ülkemizin bilim ve laiklik karşıtı piyasacı-gerici uygulamalarla çocuklarımızı, gençlerimizi karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı, öğretmen-öğrenci-veli buluşmalarımızı yaygınlaştırmak istiyoruz. Hayatın her alanında ve her yerelde bu yazboza dönen eğitimi değiştirmek için mücadeleyi örgütlemek zorundayız. Bu söyleşimiz de, bu mücadelenin bir parçasıdır" dedi. Gazalcı ise şunları söyledi: "Güzel ülkemizde, OHAL´de işinden atılan 100 binin üzerinde kamu çalışanı var ve bunlar arasında öğretmenler ve akademisyenlerin sayısı fazla. Bir de öğretmenlik diplomasını aldığı halde işsiz kalanları hesaba kattığımızda yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisi işsizliğe mahkum edilmiş durumda. İçerde olan gazeteci, belediye başkanı ve milletvekilleri düşünüldüğünde ülkemizin acı gerçeği, ayıbı içimizi kanatıyor."
Cumhuriyetin, savaşın yaralarını kısa sürede sarıp her alanda olduğu gibi eğitimde de ciddi gelişmeler kat ettiğini ifade eden Gazalcı, “1930´lu yıllarda lise mezunlarının yüzde 70´i üniversiteye girebiliyordu. Bugün 80 yıl sonra bu oran tersine dönmüştür ne yazık ki. Türkiye´de eğitim 1954´te Köy Enstitülerinin ve 1970´lerde Öğretmen Okullarının kapatılmasıyla büyük darbe aldığı yetmiyormuş gibi özellikle AKP döneminde müfredatta ve sınavlarda günübirlik yapılan değişikliklerle yazboz tahtasına dönüştürülmüştür. Böylece eğitimde tam bir sistemsizlik dayatılarak öğretmen-öğrenci ve velinin aklıyla alay edilmiştir. Bütün okullar imam hatiplere dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ancak şu bilinmelidir ki, bu ülkenin aydınlanmış küçümsenmeyecek bir kitlesi de vardır. Bu kitlenin ayrım yapmadan el ele vererek ülkenin geleceğine sahip çıkması için mücadeleden başka seçeneğimiz yok" dedi.
Yazar Müslüm Kabadayı da, “Eğitim, insanın kafa ve kol emeği bakımından eşit ve özgür bir toplumda gelişimini sağlamayı hedeflemelidir. Piyasacı, yani kapitalizmi yeniden üreten her eğitim dizgesi, insanın paranın saltanatına mahkum edilmesine hizmet etmekten başka bir işe yaramamıştır, yaraması da mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı. Parasız, eşit-özgür, bilimsel ve laik bir eğitimin ilk hedefinin insanı kültürel bakımdan geliştirmek olduğunu, bu sağlandığı zaman ekonomik ve sosyal bakımlardan gelişmenin bir anlamının olacağını belirten Kabadayı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlık tarihinin ilk işçi devletinin kurulduğu Sovyetler Birliği´nde, halklar hapishanesi olan Çarlık Rusya´sında yüzde 7´lerde olan okuma-yazma oranı, 20 yıl gibi kısa sürede yüzde 45´lere çıkarılmıştır. A. Makarenko´nun kimsesiz ve sokak çocuklarına yönelik başlattığı Gorki Topluluğu´nda kaydettiği büyük başarı başta olmak üzere, uzay çalışmalarında, sinema-tiyatro ve spor alanlarındaki toplumun geneline yaygınlaştırılan sosyalist eğitimle Sovyet halkı dünyanın gelişkin bir toplumu haline gelmiştir. Sovyetler Birliği´nden aldığı destekle 1930´lu yıllarda planlı kalkınmaya geçen Türkiye, eğitimde de önemli atılımlar yapmıştır. 1940´ta kurulan Köy Enstitülerinden yetişen 17 bin öğretmenin, köy çocuklarını aydınlatmak yanında bilim, sanat ve edebiyatta büyük başarılara imza atmaları çok önemlidir. Ne yazık ki Amerikan emperyalizminin güdümüne giren Türkiye, ilk iş olarak bu okulları kapatmış, bir bakıma ayağına kurşun sıkmıştır. Daha sonraki yıllarda gericileşen ve ticarileşen eğitimiyle de PİSA´da 50. sıraya düşmüştür. Önce İspanya´nın sömürgesi, daha sonra Batista diktatörlüğüyle ABD´nin bataklığına dönüşen Küba´da Fidel Castro´nun önderliğindeki bağımsızlıkçı ve devrimci hareketin 1959´da iktidarı almasıyla meydana gelen ileri atılımı eğitimden birkaç örnekle somutlamak gerekir. Devrim öncesi okur-yazarlık oranı yüzde10 iken, bugün yüzde 100´dür. 6 yaşındaki çocukların hepsi anaokuluna gitmektedir. Sağlıkta dünyanın en iyi eğitiminin ve parasız sağlık hizmetinin sunulduğu tek ülkedir. Bunu, toplumun tümünün ´fikirler savaşı´na katılmasını sağlayarak başaran Küba´nın eğitim sisteminden hem ülkemizin hem de tüm toplumların alması gereken insanlık dersleri vardır. Onun için, Türkiye´de herkesin parasız ve eşit biçimde eğitimden yararlanmasını, işsizliğin yasaklanıp herkesin istihdam edilmesini, böylece toplum olarak kalkınıp gelişmeyi istiyorsak, örgütlenerek mücadele etmemiz şarttır."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gelişmişlik için eğitim şart
Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Alışveriş merkezinde Down Sendromlu maske dağıtılacak, hayata bir de onların gözlerinden bakılacak
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu, Suriye´deki savaş nedeniyle ülkemize sığınanlardan, mizaha ilgi duyan çocuklara karikatür çizim eğitimi verdi.
Yaşlılara Saygı Haftası
Yaşlılara Saygı Haftası
18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında, Belen´de protokol, yaşlılarla biraraya geldi.
ADD´de Turhaner dönemi
ADD´de Turhaner dönemi
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi´nde olağanüstü kongrede Fuat Gezgin, başkanlığı Fahrettin Turhaner´e devretti. Tek listeyle gidilen seçimde Turhaner, katılanların tamamının oyunu alarak göreve getirildi.
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Türk Eğitim Derneğinin 90. yılı kapsamında eğitim temalı “Türkiye´nin Geçmişindeki Yarın Köy Enstitüleri” fotoğraf sergisi düzenlendi.
Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Bugün, Tıp Bayramı
Bugün, Tıp Bayramı
1827 yılında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire isimli ilk modern tıp okulunun açılış günü olan 14 Mart Tıp Bayramı bugün kutlanacak.
Kayahan, eserleriyle anıldı
Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Yarın, Tıp Bayramı
Yarın, Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı, Hatay´da törenle mutlanacak. Hatay Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamasının yarın saat 09.00´da İskenderun Atatürk Anıtı ve Antakya´daki Ulus Alanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlayacağını açıkladı.
8 Mart için Seher´i sahneledi
8 Mart için Seher´i sahneledi
KHK ile görevinden ihraç edilen sağlık çalışanı Hülya Cengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı Seher adlı tek kişilik kadın oyununu Arsuz Karağaç´ta, Üç Ağaç Kültür Derneği salonunda sahneledi.
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümün törenle kutlanacak, şair Mehmet Akif Ersoy´da anılacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi