Genç mali müşavirlerden ‘yetersiz´ eleştirisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı´ paketine Hatay Genç Mali Müşavirler Derneğinden (HGMMD) yetersiz olduğu ve kapsamının genişletilmesi gerektiği eleştirisi geldi.
Tarih: 24.3.2020 11:16:26

İskenderun/SES


Açıklanan tedbirlerin, kapsamı bakımdan daha geniş tutulması gerektiğini savunan Hatay Genç Mali Müşavirler Derneği adına yapılan açıklamada verilecek ekonomik desteklerin uzun prosedürlerinin sadeleştirilmesi, kolaylaştırılması ve zaman kaybetmeden uygulamaya konulmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

HGMMD, 18 Mart tarihinde açıklanan Ekonomik Kalkanı paketiyle mağduriyetler giderilmeye çalışılsa da 21 maddelik paket içerisinde beklentileri karşılayan maddelerin olmasıyla birlikte eksikliklerin olduğuna dikkat çekildi.

Faaliyetine ara veren işletmelerde çalışan işçilerin tamamının işsizlik fonundan finanse edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Eksikliğini gördüğümüz bir diğer madde olan muhtasar ve KDV SGK primlerinin nisan mayıs haziran ödemelerinin 6 şar ay ertelenmesi konusunda başlangıç ayı nisan ayı değil mart ayı olmalıdır” denildi.
HGMMD ´nin yazılı açıklaması şöyle;
“ paylaşmak istediğimiz ve eksik olduğunu düşündüğümüz konuların başında gelen işyerleri kira olan işletmelerin kira ödemelerinde sıkıntıya düşeceğinden bu işletmelere kira desteği sağlayacak faizsiz ve ilk 6 ay ödemesiz kredi verilmesi sağlanmalıdır. Bu uygulama hem mülk sahibinin kira geliri kesilmemiş olacak aynı zamanda kiracı ve kiralayan arasındaki sosyal huzurun bozulmasına engel olacaktır.
Tüm bu veriler ışığında en önemlisi özellikle verilecek ekonomik desteklerin uzun prosedürlerinin sadeleştirilmesi, kolaylaştırılması ve zaman kaybetmeden uygulamaya konulması elzemdir. Necip milletimizin tarih boyu birçok sıkıntıyı birlik ve beraberlik içinde atlattığını biliyoruz, bu sıkıntıyı da sükûnetle panik yapmadan birlik beraberlik içerisinde atlatacağımıza inanıyor biran önce sağlıklı günlerimize dönmeyi temenni ediyoruz.”
Kaynak:

Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske için e-devlet linki aktifleştirilerek yayına girdi
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu raporunda, ‘ölüm kavşağı´na “acilen bölgeye kaçış rampasının yapılması, uyarı ve yönlendirme tabelalarının arttırılması ve o noktalara yönelik trafik kontrollerin de sürekliliğinin sağlanması” istendi.
Maske başvurusu durduruldu
Maske başvurusu durduruldu
Maske hakkından yararlanmak için PTT İnternet sitesinden form doldurulması işlemi durduruldu.
Arsuz´da zabıta denetimi
Arsuz´da zabıta denetimi
İşyerlerine bilgilendirici afişler asılıyor, ekmek ve vb. gıda ürünlerinin ambalajlı satılması önlemleri denetleniyor
Avukatlardan ‘temsili tören´
Avukatlardan ‘temsili tören´
Hatay Baro Başkanı Av. Dönmez, koronavirüsün yarattığı küresel salgın koşullarında sistemlerin sorgulanmasından meslek mensuplarının uğradığı kayıplara dikkat çekti
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan Türkiye´ye dönüş için bugün saat 24.00´a kadar Riyad Büyükelçiliği ile Cidde Konsolosluğuna başvuru yapılabilecek
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Kriz koordinasyon kurulu öneren Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç´a göre de salgın riskiyle alınan önlemlerde kadınlar için destekler kısıtlanıyor, çok daha güvencesiz bir ortam oluşturuluyor
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz Belediyesi ekipleri, Kovit-19´a yönelik çalışmalar kapsamında dezenfekte çalışmaları yanı sıra sivrisinek ve karasinek mücadelesini de eş zamanlı devam ediyor.
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Saat 21.15´te merkez üssü Akdeniz olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Ali, Leyla ve Esmehan Yıldırım ile baba oğul Burhan ve Onur İsakoğlu´nun cenazeleri Çankaya Mezarlığı´nda defnedildi.
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı mevkiinde dün yaşanan ölümlü zincirleme trafik kazası sonrasında İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, bir taziye mesajı yayımladı.
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu (İKK), ‘freni patlayan kamyon cinayeti´ olarak adlandırdığı E 91 karayolunun Sarımazı—İskenderun bölümünde yaşanan kazaların önlenmesine yönelik çözüme destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.
Destek parası evlerde ödenecek
Destek parası evlerde ödenecek
Oluşan yoğunluk ve sosyal mesafe korunamayınca PTT´den ödemeye son verildi
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, pazarlarda sosyal mesafenin korunması ve akşam pazarı kalabalığının önlenmesi istendi.
Sahte dezenfektan operasyonu
Sahte dezenfektan operasyonu
İş yeri sahibi Suriye uyruklu S.H, gözaltına alındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi