Gölge Kaya´dan yeni single
Gezgin ve müzisyen Gölge Kaya kadınlar için söyledi, klibi Arsuz´da çekildi
Tarih: 17.9.2020 09:14:26

Sadet Berkyürek/Arsuz

Bir balıkçı iken otostop yaparak Antalya´dan çıktığı Türkiye turunda, gönüllülerin desteğiyle köy okullarını boyayan, öğrencilere kırtasiye ve giyecek yardımında bulunan "Gölge" lakaplı müzisyen Hüseyin Polat, kadınlara ve dezavantajlı kesimlere dikkat çektiği yeni singılının çekimlerini Arsuz´da tamamladı. Gölge Kaya, yeni tekli çalışmasını 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle mücadele Gününde yayınlamayı planladıklarını belirtti.

/resimler/2020-9/17/0820271846538.jpgGezgin grubu iken dernekleşerek; atölyeler, kamplar, birbirini besleyen projelerle gündeme yörelerdeki ekip çalışmaları ve yöreye katkılarıyla bilinen, çalışmalarını Yol-Sev-Der çatısı altında yürüten Gölge Kaya, kadın cinayetlerinden çocuk istismarlarına, ‘ölmek istemiyorum´ diye haykıran Emine Bulut´a, Mersin´de öldürülen Özgecan´a… Türkiye´de sessiz kalınmaması gereken kesimlere ve olaylara ses olmayı amaçladığı yeni çalışmasının çekimlerini gerçekleştirdiği Arsuz´da gazetemizin sorularını yanıtladı. Gölge Kaya, Yüzdeyüz Müzik etiketiyle yayınlanacak yeni tekli çalışması ile ilgili şunları belirtti: “Bu çalışma ile ikinci singil albümümü çıkartmış olacağım. Gezerken görmüş olduğum şeyler ve basından okuduğum şeylerken etkilenerek yaptım. Şarkıda kadın cinayetlerini, çocuk istismarlarına, savaşlarda çocukların durumlarına değindim. Yakın zamanda Yunanistan´a iltica ederken batan bir gemiden Türkiye sahiline vuran Aylan bebeği konu aldım. Boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut´un ‘ölmek istemiyorum´ haykırışından etkilendim. Genç bir kızımız, Mersin´de vahşice öldürülen Özgecan kardeşimizden bahsettim. Türkiye´de bu konulara sessiz kalınmaması için onlar adına ses olmaya çalıştım.”

Müziği Arsuz doğasıyla buluştu

Doğal özellikleri, elverişli iklim şartları ve insanının sevecen, sıcak yapısı ile Arsuz´un bir çekim oluşturduğunu da sözlerine ekleyen Gölge Kaya, çalışmasında özgün müzik ile rock´ın harmanlandığını, kullanılan enstrümanların da adeta paslaştığını ifade etti. Çalışmasının yayımının ardından tüm müzik platformlarından da dinlebileceğini de sözlerine ekleyen Gölge Kaya, gezi ve müzik serüvenine ilişkin şunları söyledi: “Türkiye´yi gezerken 81 ilde tanıştığım insanlarla bir platform oluşturduk, sonra dernekleşme sürecine girdik. Yollarda Sevgi Dağıtanlar Derneği adını verdik. Ben de daha önce otostop çekerek gezdiğim için benim arkadaşlarım da benim gibi otostop çekerek gezen insanlar. Biz yollara çıkıyoruz, doğaya gidiyoruz, köy okullarına gidiyoruz. Çocuklara, özellikle eğitime destek veriyoruz özellikle, doğaya yönelik faaliyetler yapıyoruz. Yine dilsiz canlıların, patili dostlarımızın yanında oluyoruz. Sokak hayvanlarının özellikle…”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gölge Kaya yeni single
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi