Griple mücadelede beslenme önemli
İskenderunlu diyetisyen Çağla Yücel, koronvirüs salgınının arttığı ve kış mevsiminin başlaması ile grip ve soğuk algınlıklarına karşı kişilerin kendilerini koruyabileceğini anımsattı.
Tarih: 18.11.2021 11:14:37

Diyetisyen Yücel, "Özellikle grip, nezle, soğuk algınlığının arttığı ve içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sağlığımızı korumak ve bağışıklık sistemimizi destekleyen besinlerin tüketimine özen göstermeliyiz" değerlendirmesini yaptı.

"Güçlü bağışıklık sistemi, sağlıklı bağırsak sistemi gerektirir"
Sağlıklı bir bağırsak yapısının güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturacağını anımsatan diyetisyen Çağla Yücel, gazetemize yaptığı açıklamada, sonbahar ve kış aylarında, grip ve soğuk algınlığına karşı beslenme yoluyla alınabilecek önlerler hakkında değerlendirmede bulundu. Diyetisyen Çağla Yücel, şu açıklamayı yaptı: "Sağlıklı bağırsak mukoza bütünlüğü ile zararlı mikroorganizmaların dokulara geçmesine engel olarak bağışıklık sisteminin devamlılığını sağlar. Bozulmuş bir bağırsak sistemi, bağışıklık sistemine olumsuz etki ederek hastalıklara karşı vücut direncini azaltır ve bir hastalık esnasında vücut hastalığa karşı kendini savunamaz. Bağırsak sağlığımızı desteklemede ve korumada en önemli rolü beslenme oynuyor."

"Yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendiriyor"
Diyetisyen yücel, insanların kendi imkanlarıyla tüketebileceği bazı besinler ve bunların bağırsak sistemi ile bağışıklık sistemine etkisini şöyle sıraladı:
Kefir: Kolay sindirilebilen ve bağırsağın temizlenmesinde etkin rol oynayan bir besin olup özellikle şu dönemde ne yazık ki sıklıkla kullandığımız antibiyotiklerin tedavisinden sonra bağırsağı temizleme ve onarmada etkisi büyüktür. İshal ve kabızlığın giderilmesinde, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin vücuda alımında önemlidir. Cilt sağlığı ve cildin parlaklığının artmasını sağlar, kolesterolü dengeler ve kalp krizi riskini düşürür.
Yoğurt: İçerisinde milyonlarca yararlı bakterileri barındıran ve bu yararlı bakteriler sayesinde bağırsak florasına olumlu katkıda bulunur, ishali önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
Boza: Kış ayının gelmesi ile boza tüketimi güzel bir tercih olabilir. Çünkü boza içerisinde bulunan protein ve karbonhidrat bileşeniyle hem günlük beslenmemize katkı sağlar hem de içerdiği laktik asit sayesinde bağırsak florasını güçlendirir. Rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkiye sahip olduğundan dolayı bozayı öksürük tedavisinde de tercih edebilirsiniz.
Posa: Ayrıca günlük beslenmemizde özellikle posanın da yer alması bağırsak fonksiyonuna ve bağışıklık sistemine olumlu etki sağlar. Posa dışkılama sıklığını artırarak bağırsakta oluşan toksik atıkların vücuttan uzaklaştırılmasında etkin rol oynar. Haftada 2 veya 3 kez kuru baklagil tüketimi hem posa hem de kaliteli bitkisel proteinin vücuda alınmasını sağlar

Meyve ve sebze tüketimi önemli
mümkün olabiliyorsa, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmesini öneren diyetisyen Çağla Yücel, "Meyveleri iyi yıkadığınızdan emin olduktan sonra kabuğu ile tüketimi posa alımının artmasına yardımcı olur. Ayrıca, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini tercih edilmeli ki bağırsak sağlığının korunması ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıda bunulsun" görüşünü kaydetti.

Çağla Yücel kimdir?
İskenderun´da dünyaya gelen Çağla Yücel (25), ilk, orta ve lise eğitimini kentte aldı ve üniversite eğitimi için kıbrıs´a gitti. KKTC´deki Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalında Lisans eğitimi alan diyetisyen Yücel, stajını Adana´aki Ç.Ü. Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Adana), Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Lefkoşa) ve kentet özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesinde tamamladı. Haziran 2019´da mezun olarak, diyetisyen olan Yücel, geçen yıl İtalya´nın Nopoli kentinde başladığı "Uygulamalı Beslenme ve Diyetetik Bilimi, Sporcularda Beslenme İhtiyaçları" alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Griple mücadelede beslenme önemli
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan ve hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Korona vakalarında ´artış var´
Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Koronavirüs vaka sayısı Hatay´da azalırken, ülke genelinde vaka artışı ve can kaybı sürüyor.
20 bin nüfusa hizmet verecek
20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
“Beslenme programları bireyseldir”
“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Koronada vaka oranı azalıyor
Koronada vaka oranı azalıyor
Korona vaka sayısı ülkede artışa devam ederken, önceki birkaç haftaya göre Hatay´da yarıya yakın oranda azalma oldu.
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
İskenderun´da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanları, ekonomik ve özlük hakları konusunda hükümeti uyardı ve bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor. Korona vaka sayısı arttıkça, canlar da yitiriliyor.
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Kentleşme salgını arttırıyor
Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Koronada yüzde 30 artış var
Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi´nin deprem izolatörlerinin, 5 şiddetinin üzerindeki depremde devreye girerek, afet anında sağlık hizmetlerinin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlayacağı belirtildi.
Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi