Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Tarih: 3.7.2018 10:31:06

Akın Bodur

 MHP Hatay İl başkanı Murat Adal ile 24 Haziran seçimlerinde Hatay´dan MHP adayı olarak milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ve yurtdışı oylarıın bölgeye ilave edilmesi üzerine milletvekili seçilemeyen MHP adayı İbrahim Gül, dün Ankara´ya gitti. MHP adayı Gül, YSK´ya bugün itirazda bulunacaklarını belirtti. MHP´li Adal, Kaşıkçı ve Gül, konuyu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye de ayrıntılarıyla ileteceklerini belirtti. Hatay İl Seçim Kurulu ise seçim sonuçlarına göre bugün mazbatalarını milletvekillerine verecek. Hatay´daki seçim sonuçlarına göre AKP 5, CHP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkardı.
Ankara´ya gitmeden önce MHP İskenderun ilçe teşkilatı önünde düzenlenen toplantıda konuşan MHP´liler, gelişmeler hakkında yörede yaşayanlara bilgi verdi.

Kaşıkçı: Sadece lokal sandıklar açıldı
MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy´un da katıldığı toplantıda konuşan Hatay´ın yeni milletvekili Kaşıkçı, "Hataylı hemşerilerimizin helal oylarıyla iki milletvekili çıkardığımızı dağ taş öğrendi. Gece saat 03.00´a kadar da Hatay adliyesindeydik. Aradaki farkın çok büyük olduğunu yurt dışından gelen oyların da bu farkı kapatmayacağını bildiğimiz için bunu açıkladık. Ertesi gün yurtdışından oylar geldi. Ak Partiye 14 bin 500 oy, MHP´ye de 2 bin 200 oy geldi ve işin şekli değişmeye başladı. Hepimizin aklında şu soru işareti var;. Türkiye´de 50 milyon oyu 5 saatte sayan irade, yurtdışındaki 1 milyon 500 bin oyu üç-dört gün nasıl sayamadı? Sadece bizde değil, Ak Parti seçmeninde de bu kaygı var. Her gittiğimiz yerde ‘Ben Ak Partiye oy verdim ama sizin hakkınızdı´ diyen Ak Parti seçmeni var. Bu süreçte mağdur olan MHP ve onun milletvekili adayları ile teşkilatı oldu. Bunu herkes biliyor" dedi. Hatay´ın 15 ilçesindeki tüm sandıklara itiraz ettiklerini anımsatan Kaşıkçı, şunları söyledi: "Çünkü oy farkı çok küçük. Sandıklar açılsın sayım tekrar yapılsın. Biz inanıyoruz ki MHP´nin oyları artacaktır. Bu iddiamızı da tüm ilçelerde adliyelere taşıdık. Bir türlü sandıkların hepsini açtırtamadık. Sadece lokal sandıklar açıldı. Siz belki yarın gidip mazbatanızı alacaksınız ama o milletin size verdiği mazbata olmayacak, üzerinde şaibe var. İtirazımızı en yüksek merci olan YSK´ya yapacağız. Gelin bize destek verin sandıkların hepsi açılsın, sizin oyunuz artar bizim bir olan vekilliğimiz de düşerse helali hoş olsun. Aylardır cumhur ittifakı için çalıştık. Her gittiğimiz yerde önce Erdoğan´a sonra MHP´ye oy istedik. Erdoğan´ın cumhurbaşkanı olmasında hepimizin katkısı var ama üzülerek söylüyorum, 45 günlük seçim sürecinde hiçbir milletvekili adayı cumhur ittifakının ‘c´sini ağzına almadı. 45 gün bir kere Devlet Bahçeli´nin ismini zikretmediler. Bunların hepsini biliyoruz. Şimdi seçim bitti, Cumhur İttifakı yeniden gündeme geldi. Ak Partili seçmenle hiçbir problemimiz yok, onlarla gönül birlikteliği yaptık. Belediye seçimlerine dokuz ay 10 gün var. Bizler çalışmaya başladık, konunun muhatapları ne demek istediğimi anlar. Bugün bize yardımcı olmayanlara yerel seçimlerde de biz yüz yüze bakacağız. Biz, Ak Partili seçmenle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Samimiyseniz YSK´daki itirazımızda yanımızda durun destek verin, herkes de görsün."

Gül: Milletvekilliğini onların elinden söküp alacağız
Yurtdışı oylarının Hatay´a eklenmesiyle milletvekilliğini AKP adayı Sabahat Özgürsoy Çelik´e kaptıran MHP adayı İbrahim Gül de Hatay´da iki milletvekilinin hakları olduğunu ve bunu alacaklarını söyledi. Gül, "Açtırabildiğimiz sandık sayısı Hatay´daki sandık sayısının yüzde 2´si. Yüzde 2 sandıkla 50 oyumuzu geri aldık. Gerisini açmaya cesaret edemiyorlar. Biliyorlar ki biz fark atacağız onlara. İl başkanımız seçim gecesi sabah 04.30´a kadar adliye önündeydi. Ne olduysa o 04.30´dan sonra adliyeye gidip hakkımızı gasp edenler tarafından yapıldı. Oraya kimler gitti, kimlere baskı uyguladılar? Onlar açıklanırsa kimin harama el uzattığı ortaya çıkacaktır. Ertesi gün il Seçim kurulundan Hatay´daki seçim sonuçlarını istedim. Bana verdikleri sonuç elimde; 8 bin 100 farkla milletvekilliği MHP´nin idi ama bir saat sonra 8 bin 100´ün kapandığını ve kendilerinin 100-150 önde olduklarını beyan etmeye başladılar. Seçim sürecinde hepimiz fedakarlık yaptık. Cumhur İttifakının altına genel başkanımız imza attı, o bizim namusumuzdur, dedik. Cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan´a sahip çıktık, onun adına herkesten oy istedik. Ak Partinin seçmeninden şikayetçi değiliz, bu durumdan onlarda rahatsız. Sandıklar açılınca kaybedeceklerini bildikleri için, yaptıkları hilelerin gün ışığına çıkacağını bildikleri için sandıkları açtırmaya cesaret edecek yüreğe sahip değiller. Allah korkunuz varsa hakkımızı verin. Kimse heyecanını yitirmesin, hakkımızı alacağız. Hatay´ın hakkı olan bir milletvekilini daha onların elinden söküp alacağız. Ankara´ya tek gidip çift geleceğiz” dedi. MHP adayı Gül, partililerinin sosyal medyada kırıcı ifadeler yazmamalarını da istedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Gül Lütfi Kaşıkcı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi