Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Tarih: 3.7.2018 10:31:06

Akın Bodur

 MHP Hatay İl başkanı Murat Adal ile 24 Haziran seçimlerinde Hatay´dan MHP adayı olarak milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ve yurtdışı oylarıın bölgeye ilave edilmesi üzerine milletvekili seçilemeyen MHP adayı İbrahim Gül, dün Ankara´ya gitti. MHP adayı Gül, YSK´ya bugün itirazda bulunacaklarını belirtti. MHP´li Adal, Kaşıkçı ve Gül, konuyu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye de ayrıntılarıyla ileteceklerini belirtti. Hatay İl Seçim Kurulu ise seçim sonuçlarına göre bugün mazbatalarını milletvekillerine verecek. Hatay´daki seçim sonuçlarına göre AKP 5, CHP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkardı.
Ankara´ya gitmeden önce MHP İskenderun ilçe teşkilatı önünde düzenlenen toplantıda konuşan MHP´liler, gelişmeler hakkında yörede yaşayanlara bilgi verdi.

Kaşıkçı: Sadece lokal sandıklar açıldı
MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy´un da katıldığı toplantıda konuşan Hatay´ın yeni milletvekili Kaşıkçı, "Hataylı hemşerilerimizin helal oylarıyla iki milletvekili çıkardığımızı dağ taş öğrendi. Gece saat 03.00´a kadar da Hatay adliyesindeydik. Aradaki farkın çok büyük olduğunu yurt dışından gelen oyların da bu farkı kapatmayacağını bildiğimiz için bunu açıkladık. Ertesi gün yurtdışından oylar geldi. Ak Partiye 14 bin 500 oy, MHP´ye de 2 bin 200 oy geldi ve işin şekli değişmeye başladı. Hepimizin aklında şu soru işareti var;. Türkiye´de 50 milyon oyu 5 saatte sayan irade, yurtdışındaki 1 milyon 500 bin oyu üç-dört gün nasıl sayamadı? Sadece bizde değil, Ak Parti seçmeninde de bu kaygı var. Her gittiğimiz yerde ‘Ben Ak Partiye oy verdim ama sizin hakkınızdı´ diyen Ak Parti seçmeni var. Bu süreçte mağdur olan MHP ve onun milletvekili adayları ile teşkilatı oldu. Bunu herkes biliyor" dedi. Hatay´ın 15 ilçesindeki tüm sandıklara itiraz ettiklerini anımsatan Kaşıkçı, şunları söyledi: "Çünkü oy farkı çok küçük. Sandıklar açılsın sayım tekrar yapılsın. Biz inanıyoruz ki MHP´nin oyları artacaktır. Bu iddiamızı da tüm ilçelerde adliyelere taşıdık. Bir türlü sandıkların hepsini açtırtamadık. Sadece lokal sandıklar açıldı. Siz belki yarın gidip mazbatanızı alacaksınız ama o milletin size verdiği mazbata olmayacak, üzerinde şaibe var. İtirazımızı en yüksek merci olan YSK´ya yapacağız. Gelin bize destek verin sandıkların hepsi açılsın, sizin oyunuz artar bizim bir olan vekilliğimiz de düşerse helali hoş olsun. Aylardır cumhur ittifakı için çalıştık. Her gittiğimiz yerde önce Erdoğan´a sonra MHP´ye oy istedik. Erdoğan´ın cumhurbaşkanı olmasında hepimizin katkısı var ama üzülerek söylüyorum, 45 günlük seçim sürecinde hiçbir milletvekili adayı cumhur ittifakının ‘c´sini ağzına almadı. 45 gün bir kere Devlet Bahçeli´nin ismini zikretmediler. Bunların hepsini biliyoruz. Şimdi seçim bitti, Cumhur İttifakı yeniden gündeme geldi. Ak Partili seçmenle hiçbir problemimiz yok, onlarla gönül birlikteliği yaptık. Belediye seçimlerine dokuz ay 10 gün var. Bizler çalışmaya başladık, konunun muhatapları ne demek istediğimi anlar. Bugün bize yardımcı olmayanlara yerel seçimlerde de biz yüz yüze bakacağız. Biz, Ak Partili seçmenle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Samimiyseniz YSK´daki itirazımızda yanımızda durun destek verin, herkes de görsün."

Gül: Milletvekilliğini onların elinden söküp alacağız
Yurtdışı oylarının Hatay´a eklenmesiyle milletvekilliğini AKP adayı Sabahat Özgürsoy Çelik´e kaptıran MHP adayı İbrahim Gül de Hatay´da iki milletvekilinin hakları olduğunu ve bunu alacaklarını söyledi. Gül, "Açtırabildiğimiz sandık sayısı Hatay´daki sandık sayısının yüzde 2´si. Yüzde 2 sandıkla 50 oyumuzu geri aldık. Gerisini açmaya cesaret edemiyorlar. Biliyorlar ki biz fark atacağız onlara. İl başkanımız seçim gecesi sabah 04.30´a kadar adliye önündeydi. Ne olduysa o 04.30´dan sonra adliyeye gidip hakkımızı gasp edenler tarafından yapıldı. Oraya kimler gitti, kimlere baskı uyguladılar? Onlar açıklanırsa kimin harama el uzattığı ortaya çıkacaktır. Ertesi gün il Seçim kurulundan Hatay´daki seçim sonuçlarını istedim. Bana verdikleri sonuç elimde; 8 bin 100 farkla milletvekilliği MHP´nin idi ama bir saat sonra 8 bin 100´ün kapandığını ve kendilerinin 100-150 önde olduklarını beyan etmeye başladılar. Seçim sürecinde hepimiz fedakarlık yaptık. Cumhur İttifakının altına genel başkanımız imza attı, o bizim namusumuzdur, dedik. Cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan´a sahip çıktık, onun adına herkesten oy istedik. Ak Partinin seçmeninden şikayetçi değiliz, bu durumdan onlarda rahatsız. Sandıklar açılınca kaybedeceklerini bildikleri için, yaptıkları hilelerin gün ışığına çıkacağını bildikleri için sandıkları açtırmaya cesaret edecek yüreğe sahip değiller. Allah korkunuz varsa hakkımızı verin. Kimse heyecanını yitirmesin, hakkımızı alacağız. Hatay´ın hakkı olan bir milletvekilini daha onların elinden söküp alacağız. Ankara´ya tek gidip çift geleceğiz” dedi. MHP adayı Gül, partililerinin sosyal medyada kırıcı ifadeler yazmamalarını da istedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Gül Lütfi Kaşıkcı
"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
2019 yılı bütçe görüşmelerine TBMM Plan Bütçe Komisyonunda devam edildi.
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
AKP´den İskenderun Belediye başkanlığı aday adaylığı için başvuru sayısı şimdilik 12 kişi. Başvurular 16 Kasım´da sona erecek.
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Suzan Şahin, TBMM Başkanı Yıldırım´ı göreve davet etti
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi (VP), 31 Mart 2019´ta yapılacak seçimlere yönelik Hatay´da seçim çalışmasını başlattı.
“Projelerle geleceğiz”
“Projelerle geleceğiz”
Milletvekili Özel´den İskenderun ve Büyükşehir için iddialı çıkış
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimler için çıkışı 5 Kasım pazartesi günü başlatacak AKP´de İskenderun belediye başkanlığı için aday adaylık yoklamaları da başladı.
"Gençler desteklenmeli"
"Gençler desteklenmeli"
CHP İskenderun gençlik kollarının ziyareti
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Kabul edilseydi TBMM Hatay´ın sorunlarını araştıracaktı
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Lütfü Savaş, hangi partiden olduğuna bakmaksızın herkese eşit bir şekilde hizmet ulaştırdıklarını belirterek, “Ankara´dan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere ilişkin CHP´de aday adaylık başvuruları cuma günü tamamlandı.
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
İskenderun Belediye Başkanlığna talip olan CHP´li avukat Nalan Akkülah, kenti halkla birlikte idare etmeyi amaçladığını söyledi.
Siyaset ısınıyor
Siyaset ısınıyor
AKP Hatay´da büyükşehir Belediyesine yoğunlaşacak. Mevcut başkanlar ise anketle soruluyor
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP Arsuz Gençlik Kolları, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ziyaret etti.
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Hatay´daki kesintiler meclis gündeminde
CHP´de takvim sürüyor
CHP´de takvim sürüyor
Arsuz´da 10, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi