Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Tarih: 3.7.2018 10:31:06

Akın Bodur

 MHP Hatay İl başkanı Murat Adal ile 24 Haziran seçimlerinde Hatay´dan MHP adayı olarak milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ve yurtdışı oylarıın bölgeye ilave edilmesi üzerine milletvekili seçilemeyen MHP adayı İbrahim Gül, dün Ankara´ya gitti. MHP adayı Gül, YSK´ya bugün itirazda bulunacaklarını belirtti. MHP´li Adal, Kaşıkçı ve Gül, konuyu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye de ayrıntılarıyla ileteceklerini belirtti. Hatay İl Seçim Kurulu ise seçim sonuçlarına göre bugün mazbatalarını milletvekillerine verecek. Hatay´daki seçim sonuçlarına göre AKP 5, CHP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkardı.
Ankara´ya gitmeden önce MHP İskenderun ilçe teşkilatı önünde düzenlenen toplantıda konuşan MHP´liler, gelişmeler hakkında yörede yaşayanlara bilgi verdi.

Kaşıkçı: Sadece lokal sandıklar açıldı
MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy´un da katıldığı toplantıda konuşan Hatay´ın yeni milletvekili Kaşıkçı, "Hataylı hemşerilerimizin helal oylarıyla iki milletvekili çıkardığımızı dağ taş öğrendi. Gece saat 03.00´a kadar da Hatay adliyesindeydik. Aradaki farkın çok büyük olduğunu yurt dışından gelen oyların da bu farkı kapatmayacağını bildiğimiz için bunu açıkladık. Ertesi gün yurtdışından oylar geldi. Ak Partiye 14 bin 500 oy, MHP´ye de 2 bin 200 oy geldi ve işin şekli değişmeye başladı. Hepimizin aklında şu soru işareti var;. Türkiye´de 50 milyon oyu 5 saatte sayan irade, yurtdışındaki 1 milyon 500 bin oyu üç-dört gün nasıl sayamadı? Sadece bizde değil, Ak Parti seçmeninde de bu kaygı var. Her gittiğimiz yerde ‘Ben Ak Partiye oy verdim ama sizin hakkınızdı´ diyen Ak Parti seçmeni var. Bu süreçte mağdur olan MHP ve onun milletvekili adayları ile teşkilatı oldu. Bunu herkes biliyor" dedi. Hatay´ın 15 ilçesindeki tüm sandıklara itiraz ettiklerini anımsatan Kaşıkçı, şunları söyledi: "Çünkü oy farkı çok küçük. Sandıklar açılsın sayım tekrar yapılsın. Biz inanıyoruz ki MHP´nin oyları artacaktır. Bu iddiamızı da tüm ilçelerde adliyelere taşıdık. Bir türlü sandıkların hepsini açtırtamadık. Sadece lokal sandıklar açıldı. Siz belki yarın gidip mazbatanızı alacaksınız ama o milletin size verdiği mazbata olmayacak, üzerinde şaibe var. İtirazımızı en yüksek merci olan YSK´ya yapacağız. Gelin bize destek verin sandıkların hepsi açılsın, sizin oyunuz artar bizim bir olan vekilliğimiz de düşerse helali hoş olsun. Aylardır cumhur ittifakı için çalıştık. Her gittiğimiz yerde önce Erdoğan´a sonra MHP´ye oy istedik. Erdoğan´ın cumhurbaşkanı olmasında hepimizin katkısı var ama üzülerek söylüyorum, 45 günlük seçim sürecinde hiçbir milletvekili adayı cumhur ittifakının ‘c´sini ağzına almadı. 45 gün bir kere Devlet Bahçeli´nin ismini zikretmediler. Bunların hepsini biliyoruz. Şimdi seçim bitti, Cumhur İttifakı yeniden gündeme geldi. Ak Partili seçmenle hiçbir problemimiz yok, onlarla gönül birlikteliği yaptık. Belediye seçimlerine dokuz ay 10 gün var. Bizler çalışmaya başladık, konunun muhatapları ne demek istediğimi anlar. Bugün bize yardımcı olmayanlara yerel seçimlerde de biz yüz yüze bakacağız. Biz, Ak Partili seçmenle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Samimiyseniz YSK´daki itirazımızda yanımızda durun destek verin, herkes de görsün."

Gül: Milletvekilliğini onların elinden söküp alacağız
Yurtdışı oylarının Hatay´a eklenmesiyle milletvekilliğini AKP adayı Sabahat Özgürsoy Çelik´e kaptıran MHP adayı İbrahim Gül de Hatay´da iki milletvekilinin hakları olduğunu ve bunu alacaklarını söyledi. Gül, "Açtırabildiğimiz sandık sayısı Hatay´daki sandık sayısının yüzde 2´si. Yüzde 2 sandıkla 50 oyumuzu geri aldık. Gerisini açmaya cesaret edemiyorlar. Biliyorlar ki biz fark atacağız onlara. İl başkanımız seçim gecesi sabah 04.30´a kadar adliye önündeydi. Ne olduysa o 04.30´dan sonra adliyeye gidip hakkımızı gasp edenler tarafından yapıldı. Oraya kimler gitti, kimlere baskı uyguladılar? Onlar açıklanırsa kimin harama el uzattığı ortaya çıkacaktır. Ertesi gün il Seçim kurulundan Hatay´daki seçim sonuçlarını istedim. Bana verdikleri sonuç elimde; 8 bin 100 farkla milletvekilliği MHP´nin idi ama bir saat sonra 8 bin 100´ün kapandığını ve kendilerinin 100-150 önde olduklarını beyan etmeye başladılar. Seçim sürecinde hepimiz fedakarlık yaptık. Cumhur İttifakının altına genel başkanımız imza attı, o bizim namusumuzdur, dedik. Cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan´a sahip çıktık, onun adına herkesten oy istedik. Ak Partinin seçmeninden şikayetçi değiliz, bu durumdan onlarda rahatsız. Sandıklar açılınca kaybedeceklerini bildikleri için, yaptıkları hilelerin gün ışığına çıkacağını bildikleri için sandıkları açtırmaya cesaret edecek yüreğe sahip değiller. Allah korkunuz varsa hakkımızı verin. Kimse heyecanını yitirmesin, hakkımızı alacağız. Hatay´ın hakkı olan bir milletvekilini daha onların elinden söküp alacağız. Ankara´ya tek gidip çift geleceğiz” dedi. MHP adayı Gül, partililerinin sosyal medyada kırıcı ifadeler yazmamalarını da istedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Gül Lütfi Kaşıkcı
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Belenli kime oy verdi?
Belenli kime oy verdi?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekililği seçiminde Belenlilerin kullandığı oy belirlendi. Belen´de mahallelere göre oy dağılımı belli oldu.
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimine katılan siyasi partilerin Arsuz´da aldığı oyların mahalle ve sandıklara göre dağılımı belli oldu.
MHP, YSK´ya gidiyor
MHP, YSK´ya gidiyor
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi