Güncele seslenen müzik grubu; Yeni Türkü
Çarşama günleri söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları biyografik müzik dinletisine devam ediyor.
Tarih: 29.3.2018 10:27:56

Akın Bodur/İskenderun

1971´de Zerrin Atakan ve Selim Atakan tarafından kurulan Yeni Türkü, eserleriyle tanıtıldı; parçaları gitar eşliğinde seslendirildi. İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor.
Etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, belirli bir sanatçı konsepti olmayacağını ifade eden Şereflişan, "O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" diye konuştu. Münir Fikret Kızılok´la başlayan ve Cem Karaca, Barış Manço, Zülfi Livaneli, Kayahan´la devam eden biyografik müzik dinletisi, önceki gün Yeni Türkü Grubu ile devam etti. yeni Türkü Grubunun eserlerini gitarıyla seslendiren Şereflişan´a, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Eren Kaysar ´Kahon´la, avukat Hatice Tavşan da ´Karakas´la eşlik etti. Şerelişan, müzik dinletisinde, Yeni Türkü´nün ´Yolculuk, Sonbayarda çizgiler (mamak Türküsü), Bana bir masal anlat, Maskeli Balo, Çember, Destinya, Yaprak yaprak, Sezenler olsum, Fırtına, Başka bir şey, Teli Telli türkülerinin en tanınmış eserleri arasında yer aldığını anımsattı.

13 albüm çıkardılar
İlk albümünü 1979 yılında ´Buğdayın Türküsü´ ile yapan Yeni Türkü Grubu, toplam 13 albüm çıkardı. Yeni Türkü´nün çıkardığı albümlerin ´Akdeniz Türküsü, Film müzikleri, Günebakan, Dünyanın kapıları, Yeşilmişik, Vira vira, Rumeli konseri, Aşk yeniden, Külhani şarkılar, Süper Baba, Her dem yeni, Yeni Türkü Yeni´ olduğunu anlatan Şereflişan, Yeni Türkü´yü modern çağların müziğini yapan grup olarak niteledi. Yeni Türkü, albümlerinde solo vokal, gitar, bağlama, vurmalı çalgılar gibi sazlara da yer verdi. Kuruluşundan itibaren her grup gibi, grup üyeleri arasında değişiklik olan Yeni Türkü´yü kuranların, 1968´de lise öğrencisi olarak eğitimini sürdürdüğünü belirtti. O dönemde ´Savaşma seviş´ sloganından etkilenen Yeni Türkü´nün, güncel olaylara ilişkin türküler yaptığını iuade eden Şereflişan, grubun, film müzikleriyle ödüller aldığını, birçok film ve dizide eserlerinin seslendirilidğini anımsattı.
Yeni Türkü´nün, müziğe farklı bir boyt kazandırmak için farklı müzik aletleri kullandığını anlatan Şereflişen, gruun "Yolculuk, Sonbaharda çizgiler (Mamak Türküsü), Çember, Teli Tell, Bana bir masal anlat baba, Yaprak yaprak, Destina, Sezenler olmuş, Olmasa mektubun, Vira vira, Fırtına, Karanfiller, Yedikule ve Deliler´ adlı eserlerini gitarıyla seslendirip, söyledi.

Ticari olmayan eserler yaptılar
Yeni Türkü´nün ticari olmayan türkülerinitoplumun farklı kesimlerine ulaştırmaya çalıştığını ve bunu amaçladığını ifade eden Şereflişan, grubun, Ege´nin iki yakasındaki insanlarını müzikle anlattığını belirtti.

Grup, Türk şiirinden beslendi
Yeni Türkü´nün, Türk şiirinden beslendiğini anlatan Şereflişan, ´Yeşilmişik´ adlı albümüyle yurt içi ve yurt dışında popüleritesi artan grubun, ´Yılın en iyi topluluğu´ ödülünü defalarca kazandığını söyledi. 1999´da yeni kadrosunu kuran Yeni Türkü, o dönemde müziği doruğa ulaştı ve dünyaya yayılmasına çalıştı. Yılda 50´nün üzerinde konser veren Yeni Türkü, dünya müziklerinden de etkilenerek, eserlerini yorumladı. Gruba 2005-2006 yıllarında yeni katılımlar da oldu. Yeni Türkü, albümlerinde konk müzisyenleri de ağırladı.
Yeni Türkü Grubu, halen Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu (klavye) Raci Pişmişoğlu (bas), Furkan Bilgi (kemençe), Erdinç Şenol (davul) ve Fatih Ahıskalı (ud) ile çalışmasını sürdürüyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Güncele seslenen müzik grubu Yeni Türkü
´Halk Günü´, sürüyor
´Halk Günü´, sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, makamında düzenlediği halk günü uygulamasını sürdürüyor.
Makamda ‘halk günü´
Makamda ‘halk günü´
İskenderun Belediyesi, makamda düzenlenen Halk Günlerini sürdürüyor.
Cemevine yeni yönetim
Cemevine yeni yönetim
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şubesi yaptığı genel kurulla yeni yoönetimini belirledi.
Muhtarlarla toplandı: Sorun, ´yol ve kaldırım´
Muhtarlarla toplandı: Sorun, ´yol ve kaldırım´
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, muhtarlarla toplantısını sürdürüyor.
Encümen, Başlak, Çağşar ve Yazar´dan oluştu
Encümen, Başlak, Çağşar ve Yazar´dan oluştu
İskenderun Belediyesi encümeni AKP, MHP ve CHP´li üyelerden oluştu.
Atav Ailesinin acı günü
Atav Ailesinin acı günü
Atav Gazetesinin sahibi Mustafa Atav´ ın eşi Ferda Atav (52), vefat etti. Ferda Atav, gözyaşlarıyla uğurlandı.
´Kentte temizlik sürüyor´
´Kentte temizlik sürüyor´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte temizlik uygulamalarına devam edildiğini belirtti.
MHP´li kadınlardan kaymakama ziyaret
MHP´li kadınlardan kaymakama ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İskenderun İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Fatma Kaya ve yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti. MHP İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt da, partili kadınların ziyaretine eşlik etti.
Adları kütüphanede yaşatılacak
Adları kütüphanede yaşatılacak
Aybüke ve Necmettin öğretmenlerin adı Dörtyol´a bağlı Kuzuculu Ortaokulu´nda açılan kütüphanede yaşatılacak.
Culha: Muhtarlar çözüm ortağımız
Culha: Muhtarlar çözüm ortağımız
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentte yaşanan sıkıntıların başında içme ve sulama suyunun geldiğini belirtti.
“Hedefimiz vatandaşın hizmetlere kolay erişimi”
“Hedefimiz vatandaşın hizmetlere kolay erişimi”
Daire müdürleri Kaymakam Soytürk başkanlığında toplandı
Dingil, Oda yönetimlerini ziyaret etti; “Yön haritasını birlikte yapacağız”
Dingil, Oda yönetimlerini ziyaret etti; “Yön haritasını birlikte yapacağız”
Seçimlerini tamamlayarak yönetimlerini yenileyen esnaf ve sanatkar odalarını ziyaret eden İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Şehrin yön haritasının oluşmasında özellikle sivil toplum kuruluşlarımızın fikirleri, düşünceleri bizim için çok önemlidir ”dedi.
AKP´li Çelik´ten kadınlara kongre daveti
AKP´li Çelik´ten kadınlara kongre daveti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik, Hataylı tüm kadınlara Pazar günü stadyumda gerçekleştirilecek il kongresine katılmaları davetinde bulundu.
Bahar şenlikleri başlıyor
Bahar şenlikleri başlıyor
Arsuz Belediyesi´nin evsahipliğinde 4. Bahar Şenlikleri yarın açılış töreniyle başlıyor.
Arsuz´da türbe ve trafodan hırsızlık
Arsuz´da türbe ve trafodan hırsızlık
Arsuz´a bağlı Nardüzü Mahallesi´nde geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanan ve bölgenin en büyük dağıtım trafolarından biri olarak bilinen trafonun kabloları kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kesilerek çalındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi