Güncele seslenen müzik grubu; Yeni Türkü
Çarşama günleri söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları biyografik müzik dinletisine devam ediyor.
Tarih: 29.3.2018 10:27:56

Akın Bodur/İskenderun

1971´de Zerrin Atakan ve Selim Atakan tarafından kurulan Yeni Türkü, eserleriyle tanıtıldı; parçaları gitar eşliğinde seslendirildi. İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor.
Etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, belirli bir sanatçı konsepti olmayacağını ifade eden Şereflişan, "O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" diye konuştu. Münir Fikret Kızılok´la başlayan ve Cem Karaca, Barış Manço, Zülfi Livaneli, Kayahan´la devam eden biyografik müzik dinletisi, önceki gün Yeni Türkü Grubu ile devam etti. yeni Türkü Grubunun eserlerini gitarıyla seslendiren Şereflişan´a, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Eren Kaysar ´Kahon´la, avukat Hatice Tavşan da ´Karakas´la eşlik etti. Şerelişan, müzik dinletisinde, Yeni Türkü´nün ´Yolculuk, Sonbayarda çizgiler (mamak Türküsü), Bana bir masal anlat, Maskeli Balo, Çember, Destinya, Yaprak yaprak, Sezenler olsum, Fırtına, Başka bir şey, Teli Telli türkülerinin en tanınmış eserleri arasında yer aldığını anımsattı.

13 albüm çıkardılar
İlk albümünü 1979 yılında ´Buğdayın Türküsü´ ile yapan Yeni Türkü Grubu, toplam 13 albüm çıkardı. Yeni Türkü´nün çıkardığı albümlerin ´Akdeniz Türküsü, Film müzikleri, Günebakan, Dünyanın kapıları, Yeşilmişik, Vira vira, Rumeli konseri, Aşk yeniden, Külhani şarkılar, Süper Baba, Her dem yeni, Yeni Türkü Yeni´ olduğunu anlatan Şereflişan, Yeni Türkü´yü modern çağların müziğini yapan grup olarak niteledi. Yeni Türkü, albümlerinde solo vokal, gitar, bağlama, vurmalı çalgılar gibi sazlara da yer verdi. Kuruluşundan itibaren her grup gibi, grup üyeleri arasında değişiklik olan Yeni Türkü´yü kuranların, 1968´de lise öğrencisi olarak eğitimini sürdürdüğünü belirtti. O dönemde ´Savaşma seviş´ sloganından etkilenen Yeni Türkü´nün, güncel olaylara ilişkin türküler yaptığını iuade eden Şereflişan, grubun, film müzikleriyle ödüller aldığını, birçok film ve dizide eserlerinin seslendirilidğini anımsattı.
Yeni Türkü´nün, müziğe farklı bir boyt kazandırmak için farklı müzik aletleri kullandığını anlatan Şereflişen, gruun "Yolculuk, Sonbaharda çizgiler (Mamak Türküsü), Çember, Teli Tell, Bana bir masal anlat baba, Yaprak yaprak, Destina, Sezenler olmuş, Olmasa mektubun, Vira vira, Fırtına, Karanfiller, Yedikule ve Deliler´ adlı eserlerini gitarıyla seslendirip, söyledi.

Ticari olmayan eserler yaptılar
Yeni Türkü´nün ticari olmayan türkülerinitoplumun farklı kesimlerine ulaştırmaya çalıştığını ve bunu amaçladığını ifade eden Şereflişan, grubun, Ege´nin iki yakasındaki insanlarını müzikle anlattığını belirtti.

Grup, Türk şiirinden beslendi
Yeni Türkü´nün, Türk şiirinden beslendiğini anlatan Şereflişan, ´Yeşilmişik´ adlı albümüyle yurt içi ve yurt dışında popüleritesi artan grubun, ´Yılın en iyi topluluğu´ ödülünü defalarca kazandığını söyledi. 1999´da yeni kadrosunu kuran Yeni Türkü, o dönemde müziği doruğa ulaştı ve dünyaya yayılmasına çalıştı. Yılda 50´nün üzerinde konser veren Yeni Türkü, dünya müziklerinden de etkilenerek, eserlerini yorumladı. Gruba 2005-2006 yıllarında yeni katılımlar da oldu. Yeni Türkü, albümlerinde konk müzisyenleri de ağırladı.
Yeni Türkü Grubu, halen Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu (klavye) Raci Pişmişoğlu (bas), Furkan Bilgi (kemençe), Erdinç Şenol (davul) ve Fatih Ahıskalı (ud) ile çalışmasını sürdürüyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Güncele seslenen müzik grubu Yeni Türkü
Tosyalı: Hem dinliyor hem inceliyorum
Tosyalı: Hem dinliyor hem inceliyorum
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı bir yandan belediyenin çalışmalarını sürdürürken bir yandan da talep ve sorunlar için halk ve esnafla görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.
Müdür Güney´ten iade-i ziyaret
Müdür Güney´ten iade-i ziyaret
İskenderun İlçe Müdürlüğü görevine atanması dolayısıyla kutlama ziyaretlerini kabul eden Nevzat Güneş iade-i ziyaretlerini gerçekleştirmeye başladı.
Sahile otel iznine iptal
Sahile otel iznine iptal
Hatay 1. İdare Mahkemesi, imar planları ve yapı ruhsatını iptal etti
Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor
Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor
11 bin yurttaşın iki ilçeye bağlı süren yaşamına ilişkin yanıtı Tapu Müdürlüğü verdi
Kurban kesim ücreti 500 lira
Kurban kesim ücreti 500 lira
Küçükbaş için 50 lira, büyükbaş için 500 lira kurban kesim ücreti belirleyen Kurban Kesim Komisyonu, kendi işyerlerinde, çiftliklerde kesim yapmak isteyenlerin İlçe Müftülüğüne yazılı başvuru yapmasını istedi.
‘Battı-Çıktı´ya geçit verin
‘Battı-Çıktı´ya geçit verin
Pac meydanında yaşanan tıkanmaya yurttaşlar çözüm önerdi
81. yıldönümü ‘geleceğe güvenle´ kutlandı
81. yıldönümü ‘geleceğe güvenle´ kutlandı
Kurtuluş savaşı sonrası 20 yılı aşkın süredir anavatan hasretiyle yanıp tutuşan Hatay´a 5 Temmuz 1938´de İskenderun´dan Türk Askerinin girişinin 81. yıldönümü törenle kutlandı.
Mazmancı: Her noktada varız
Mazmancı: Her noktada varız
Arsuz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Koray Mazmancı, tatil sezonuyla birlikte nüfusu katlanan, istek ve şikayetlerin arttığı kentin her noktasında takviye edilen ekiplerle çalışma yürütüldüğünü bildirdi.
Oğullarının tabutunda gözyaşı
Oğullarının tabutunda gözyaşı
Şanlıurfa´da koşu testi sonrasında rahatsızlanarak şehit olan Suçıkağı köyü sakinlerinden Piyade Uzman Onbaşı Mehmet Dursun, son yolculuğuna uğurlandı.
Arsuz CHP´den ´istismar´ tepkisi
Arsuz CHP´den ´istismar´ tepkisi
"Dokunulmaz olmak çocukların hakkıdır"
"Madenli Balıkçı Barınağı, bakanlıktan alındı"
"Madenli Balıkçı Barınağı, bakanlıktan alındı"
Başka Savaş, Savaş, “Valimiz, sekiz yıl önce açılışının gerçekleştirildiği ama pek aktif olmayan Madenli Balıkçı Barınağı´nın Tarım Bakanlığından aldığını söyledi ve seferler buradan daha kolay olur" dedi.
İskenderun Belediyesinde atamalar sürüyor
İskenderun Belediyesinde atamalar sürüyor
31 Mart seçimlerde göreve getirilen İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, belediyede birlikte çalışacağı kadrosunu oluşturmayı sürdürüyor.
Prof. Dr. Gültekin: Mimar Sinan´ın eserleri ´imzalı´
Prof. Dr. Gültekin: Mimar Sinan´ın eserleri ´imzalı´
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, Mimar Sinan´ı anma etkinlikleri kapsamında konferanslar düzenledi.
“Hedefimiz modern ve gelişmiş bir kent”
“Hedefimiz modern ve gelişmiş bir kent”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, özlenen modern ve gelişmiş bir İskenderun´u tüm hemşerilerinin destekleri ile gerçekleştirme kararlılığında olacaklarını belirtti.
“Belen´in tarihi mirası korunacak”
“Belen´in tarihi mirası korunacak”
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül: Tarihi güzelliklerimizi tekrar Belen´e kazandıracağız
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi