Güncele seslenen müzik grubu; Yeni Türkü
Çarşama günleri söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları biyografik müzik dinletisine devam ediyor.
Tarih: 29.3.2018 10:27:56

Akın Bodur/İskenderun

1971´de Zerrin Atakan ve Selim Atakan tarafından kurulan Yeni Türkü, eserleriyle tanıtıldı; parçaları gitar eşliğinde seslendirildi. İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor.
Etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, belirli bir sanatçı konsepti olmayacağını ifade eden Şereflişan, "O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" diye konuştu. Münir Fikret Kızılok´la başlayan ve Cem Karaca, Barış Manço, Zülfi Livaneli, Kayahan´la devam eden biyografik müzik dinletisi, önceki gün Yeni Türkü Grubu ile devam etti. yeni Türkü Grubunun eserlerini gitarıyla seslendiren Şereflişan´a, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Eren Kaysar ´Kahon´la, avukat Hatice Tavşan da ´Karakas´la eşlik etti. Şerelişan, müzik dinletisinde, Yeni Türkü´nün ´Yolculuk, Sonbayarda çizgiler (mamak Türküsü), Bana bir masal anlat, Maskeli Balo, Çember, Destinya, Yaprak yaprak, Sezenler olsum, Fırtına, Başka bir şey, Teli Telli türkülerinin en tanınmış eserleri arasında yer aldığını anımsattı.

13 albüm çıkardılar
İlk albümünü 1979 yılında ´Buğdayın Türküsü´ ile yapan Yeni Türkü Grubu, toplam 13 albüm çıkardı. Yeni Türkü´nün çıkardığı albümlerin ´Akdeniz Türküsü, Film müzikleri, Günebakan, Dünyanın kapıları, Yeşilmişik, Vira vira, Rumeli konseri, Aşk yeniden, Külhani şarkılar, Süper Baba, Her dem yeni, Yeni Türkü Yeni´ olduğunu anlatan Şereflişan, Yeni Türkü´yü modern çağların müziğini yapan grup olarak niteledi. Yeni Türkü, albümlerinde solo vokal, gitar, bağlama, vurmalı çalgılar gibi sazlara da yer verdi. Kuruluşundan itibaren her grup gibi, grup üyeleri arasında değişiklik olan Yeni Türkü´yü kuranların, 1968´de lise öğrencisi olarak eğitimini sürdürdüğünü belirtti. O dönemde ´Savaşma seviş´ sloganından etkilenen Yeni Türkü´nün, güncel olaylara ilişkin türküler yaptığını iuade eden Şereflişan, grubun, film müzikleriyle ödüller aldığını, birçok film ve dizide eserlerinin seslendirilidğini anımsattı.
Yeni Türkü´nün, müziğe farklı bir boyt kazandırmak için farklı müzik aletleri kullandığını anlatan Şereflişen, gruun "Yolculuk, Sonbaharda çizgiler (Mamak Türküsü), Çember, Teli Tell, Bana bir masal anlat baba, Yaprak yaprak, Destina, Sezenler olmuş, Olmasa mektubun, Vira vira, Fırtına, Karanfiller, Yedikule ve Deliler´ adlı eserlerini gitarıyla seslendirip, söyledi.

Ticari olmayan eserler yaptılar
Yeni Türkü´nün ticari olmayan türkülerinitoplumun farklı kesimlerine ulaştırmaya çalıştığını ve bunu amaçladığını ifade eden Şereflişan, grubun, Ege´nin iki yakasındaki insanlarını müzikle anlattığını belirtti.

Grup, Türk şiirinden beslendi
Yeni Türkü´nün, Türk şiirinden beslendiğini anlatan Şereflişan, ´Yeşilmişik´ adlı albümüyle yurt içi ve yurt dışında popüleritesi artan grubun, ´Yılın en iyi topluluğu´ ödülünü defalarca kazandığını söyledi. 1999´da yeni kadrosunu kuran Yeni Türkü, o dönemde müziği doruğa ulaştı ve dünyaya yayılmasına çalıştı. Yılda 50´nün üzerinde konser veren Yeni Türkü, dünya müziklerinden de etkilenerek, eserlerini yorumladı. Gruba 2005-2006 yıllarında yeni katılımlar da oldu. Yeni Türkü, albümlerinde konk müzisyenleri de ağırladı.
Yeni Türkü Grubu, halen Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu (klavye) Raci Pişmişoğlu (bas), Furkan Bilgi (kemençe), Erdinç Şenol (davul) ve Fatih Ahıskalı (ud) ile çalışmasını sürdürüyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Güncele seslenen müzik grubu Yeni Türkü
Arsuz´da 2 mahalleye muhtarlık binası
Arsuz´da 2 mahalleye muhtarlık binası
Arsuz Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Gökmeydan ve Çetillik Mahalleleri muhtarlık binalarının açılışı törenle gerçekleştirildi.
Arsuz´a yeni orman müdürü
Arsuz´a yeni orman müdürü
Arsuz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine atanan Serkan Yılmaz, görevine başladı.
Belediyeden semt pazarına mescit
Belediyeden semt pazarına mescit
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, mahallelerde halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İHD´den ´Mertcan raporu´
İHD´den ´Mertcan raporu´
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, kentte geçtiğimiz günlerde yaşanan ve Mehmet Y. adlı kişinin 6 yaşındaki oğlu Mertcan Y.´yi elektrik süpürgesinin borusuyla döverek ağır yaraladığı iddiası ve bu şiddet sonrası kaldırıldığı hastanedeki yaşamını yitirmesi olayına ilişkin rapor hazırladı.
Karayılan Parkında revizyon
Karayılan Parkında revizyon
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediye ekiplerinin ilçedeki parklarda yenileme, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve eşi Ayşenur Yönden, kentteki muhtarları yemekte ağırlamayı sürdürüyor.
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
Ödevini yapamadığı gerekçesiyle babası tarafından dövülen Mertcan Y., yoğun bakım ünitesinde 3 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Araç bağışı da kabul edildi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Emniyet görevlileri, belediye çalışanlarına yönelik "Sürücü yaya eğitimi" konulu seminer verdi.
Kadınlar, sorunlarını iletti
Kadınlar, sorunlarını iletti
İskenderun´da oturan kadınlar, mahallerindeki sorunları iletmek üzere kaymakam İskender Yönden´i ziyaret etti. Kaymakam Yönden, anneleri makamında ağırlandı.
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
Belen Kaymakamı Baskın´a kutlama
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
İskenderun Gençlik Merkezi tarafından başlatılan “Cevabı sende arıyorum” proje uygulanıyor.
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi