Güncele seslenen müzik grubu; Yeni Türkü
Çarşama günleri söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları biyografik müzik dinletisine devam ediyor.
Tarih: 29.3.2018 10:27:56

Akın Bodur/İskenderun

1971´de Zerrin Atakan ve Selim Atakan tarafından kurulan Yeni Türkü, eserleriyle tanıtıldı; parçaları gitar eşliğinde seslendirildi. İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor.
Etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, belirli bir sanatçı konsepti olmayacağını ifade eden Şereflişan, "O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" diye konuştu. Münir Fikret Kızılok´la başlayan ve Cem Karaca, Barış Manço, Zülfi Livaneli, Kayahan´la devam eden biyografik müzik dinletisi, önceki gün Yeni Türkü Grubu ile devam etti. yeni Türkü Grubunun eserlerini gitarıyla seslendiren Şereflişan´a, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Eren Kaysar ´Kahon´la, avukat Hatice Tavşan da ´Karakas´la eşlik etti. Şerelişan, müzik dinletisinde, Yeni Türkü´nün ´Yolculuk, Sonbayarda çizgiler (mamak Türküsü), Bana bir masal anlat, Maskeli Balo, Çember, Destinya, Yaprak yaprak, Sezenler olsum, Fırtına, Başka bir şey, Teli Telli türkülerinin en tanınmış eserleri arasında yer aldığını anımsattı.

13 albüm çıkardılar
İlk albümünü 1979 yılında ´Buğdayın Türküsü´ ile yapan Yeni Türkü Grubu, toplam 13 albüm çıkardı. Yeni Türkü´nün çıkardığı albümlerin ´Akdeniz Türküsü, Film müzikleri, Günebakan, Dünyanın kapıları, Yeşilmişik, Vira vira, Rumeli konseri, Aşk yeniden, Külhani şarkılar, Süper Baba, Her dem yeni, Yeni Türkü Yeni´ olduğunu anlatan Şereflişan, Yeni Türkü´yü modern çağların müziğini yapan grup olarak niteledi. Yeni Türkü, albümlerinde solo vokal, gitar, bağlama, vurmalı çalgılar gibi sazlara da yer verdi. Kuruluşundan itibaren her grup gibi, grup üyeleri arasında değişiklik olan Yeni Türkü´yü kuranların, 1968´de lise öğrencisi olarak eğitimini sürdürdüğünü belirtti. O dönemde ´Savaşma seviş´ sloganından etkilenen Yeni Türkü´nün, güncel olaylara ilişkin türküler yaptığını iuade eden Şereflişan, grubun, film müzikleriyle ödüller aldığını, birçok film ve dizide eserlerinin seslendirilidğini anımsattı.
Yeni Türkü´nün, müziğe farklı bir boyt kazandırmak için farklı müzik aletleri kullandığını anlatan Şereflişen, gruun "Yolculuk, Sonbaharda çizgiler (Mamak Türküsü), Çember, Teli Tell, Bana bir masal anlat baba, Yaprak yaprak, Destina, Sezenler olmuş, Olmasa mektubun, Vira vira, Fırtına, Karanfiller, Yedikule ve Deliler´ adlı eserlerini gitarıyla seslendirip, söyledi.

Ticari olmayan eserler yaptılar
Yeni Türkü´nün ticari olmayan türkülerinitoplumun farklı kesimlerine ulaştırmaya çalıştığını ve bunu amaçladığını ifade eden Şereflişan, grubun, Ege´nin iki yakasındaki insanlarını müzikle anlattığını belirtti.

Grup, Türk şiirinden beslendi
Yeni Türkü´nün, Türk şiirinden beslendiğini anlatan Şereflişan, ´Yeşilmişik´ adlı albümüyle yurt içi ve yurt dışında popüleritesi artan grubun, ´Yılın en iyi topluluğu´ ödülünü defalarca kazandığını söyledi. 1999´da yeni kadrosunu kuran Yeni Türkü, o dönemde müziği doruğa ulaştı ve dünyaya yayılmasına çalıştı. Yılda 50´nün üzerinde konser veren Yeni Türkü, dünya müziklerinden de etkilenerek, eserlerini yorumladı. Gruba 2005-2006 yıllarında yeni katılımlar da oldu. Yeni Türkü, albümlerinde konk müzisyenleri de ağırladı.
Yeni Türkü Grubu, halen Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu (klavye) Raci Pişmişoğlu (bas), Furkan Bilgi (kemençe), Erdinç Şenol (davul) ve Fatih Ahıskalı (ud) ile çalışmasını sürdürüyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Güncele seslenen müzik grubu Yeni Türkü
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi