Günde 30 bin maske üretilecek
Salgına karşı kurumlararası eşgüdüm ve dayanışma örneği…
Tarih: 25.3.2020 11:18:12


Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kentin ihtiyacına yetecek kadar maske üretimi için gerekli koşulların sağlandığını belirtti. İskenderun Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ve koordinasyonunun yanı sıra İskenderun Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi ile ilgili bir çalışma yürütüldüğünü kaydeden Kaymakam Yönden, günlük 30 bin adet maske üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kaymakam İskender Yönden, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İlçe Jandarma Komutanı Ferit Gül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Volkan Yeter, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Tokgöz, İskenderun Teknik ve Endüstri Mesleki Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Yıldırım, Kızılay Şube Başkanı Recep Sivri´nin de katıldığı toplantıda koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik kent ölçeğinde yürütülen özel çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kaymakamlığın sorumluluğunda, belediye, Milli Eğitim, Halk Eğitim ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu işbirliği ve koordinasyonu ile dezenfektan ve tıbbi maske üretiminin sağlandığını aktaran Kaymakam Yönden, paketlenen dezenfektan ve tıbbi maskeleri kurumlara dağıttı. Özellikle sağlık alanında eksikliği hissedilen maske temini konusunda harekete geçtiklerini ifade eden Yönden, “İlk üretilen maskelerimizi sağlık çalışanlarına vereceğiz. Yarından sonra üretileceklerin on bin adedini de sınırda görev yapan Mehmetçiklerimize göndereceğiz” diye konuştu.

Küresel ölçekteki salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında; İskenderun Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ve koordinasyonu çerçevesinde 100 bin adet maske üretiminin sağlandığını ifade eden Kaymakam Yönden, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu´nun katkılarıyla da Payas Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi´nin ürettiği dezenfektan temin edildiğini, bu çalışmaların kentteki ‘birlik, beraberlik, işbirliği, ve dayanışma´yı gösterdiğini vurguladı.

Yönden, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Önümüzdeki hafta içerisinde plastik çatal kaşık üretmeye başlayacağız. Bu konuda kurumlar arası koordinasyon sağlandı. Bu arada İskenderun Organize Sanayi Bölgesi´nin katkılarıyla Payas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafında üretimi yapılan 500 kg dezenfekten satın alındı. Başta sağlıkçılarımız olmak üzere çeşitli kurumlara ve sınırda görev yapan birliklerimize dağıtımı yapılacak. Bizim halkımızdan tek talebimiz, evde kalmalarıdır.”
Kaynak:

Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske için e-devlet linki aktifleştirilerek yayına girdi
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu raporunda, ‘ölüm kavşağı´na “acilen bölgeye kaçış rampasının yapılması, uyarı ve yönlendirme tabelalarının arttırılması ve o noktalara yönelik trafik kontrollerin de sürekliliğinin sağlanması” istendi.
Maske başvurusu durduruldu
Maske başvurusu durduruldu
Maske hakkından yararlanmak için PTT İnternet sitesinden form doldurulması işlemi durduruldu.
Arsuz´da zabıta denetimi
Arsuz´da zabıta denetimi
İşyerlerine bilgilendirici afişler asılıyor, ekmek ve vb. gıda ürünlerinin ambalajlı satılması önlemleri denetleniyor
Avukatlardan ‘temsili tören´
Avukatlardan ‘temsili tören´
Hatay Baro Başkanı Av. Dönmez, koronavirüsün yarattığı küresel salgın koşullarında sistemlerin sorgulanmasından meslek mensuplarının uğradığı kayıplara dikkat çekti
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan Türkiye´ye dönüş için bugün saat 24.00´a kadar Riyad Büyükelçiliği ile Cidde Konsolosluğuna başvuru yapılabilecek
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Kriz koordinasyon kurulu öneren Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç´a göre de salgın riskiyle alınan önlemlerde kadınlar için destekler kısıtlanıyor, çok daha güvencesiz bir ortam oluşturuluyor
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz Belediyesi ekipleri, Kovit-19´a yönelik çalışmalar kapsamında dezenfekte çalışmaları yanı sıra sivrisinek ve karasinek mücadelesini de eş zamanlı devam ediyor.
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Saat 21.15´te merkez üssü Akdeniz olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Ali, Leyla ve Esmehan Yıldırım ile baba oğul Burhan ve Onur İsakoğlu´nun cenazeleri Çankaya Mezarlığı´nda defnedildi.
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı mevkiinde dün yaşanan ölümlü zincirleme trafik kazası sonrasında İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, bir taziye mesajı yayımladı.
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu (İKK), ‘freni patlayan kamyon cinayeti´ olarak adlandırdığı E 91 karayolunun Sarımazı—İskenderun bölümünde yaşanan kazaların önlenmesine yönelik çözüme destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.
Destek parası evlerde ödenecek
Destek parası evlerde ödenecek
Oluşan yoğunluk ve sosyal mesafe korunamayınca PTT´den ödemeye son verildi
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, pazarlarda sosyal mesafenin korunması ve akşam pazarı kalabalığının önlenmesi istendi.
Sahte dezenfektan operasyonu
Sahte dezenfektan operasyonu
İş yeri sahibi Suriye uyruklu S.H, gözaltına alındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi