Gündüz: Deprem incelemesi gerekli
Ülkenin deprem bölgesi olduğunu ve her yerin fay hattı olduğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Doğu Anadol Fay hattının Hatay´a uzandığını da anımsattı.
Tarih: 7.2.2018 10:10:01

Akın Bodur/İskenderun

 İskenderun ve Hatay´ın birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını yineleyen Gündüz, İskenderun´da fay hattı ve odak noktasına ilişkin depreme yönelik bir inceleme ve çalışmanın yapılması gerektiğini söyledi. Yeni Türk Bina Yönetmeliğinin hazırlandığını belirten ve yönetmelin, parsellerin internet üzerinden deprem riskinin hazırlanma sistemini getireceğini de anlatan Gündüz, deprem riski hesaplamasına göre binaların yapılacağını, ancak günümüzde bu bilginin yüz yüze alınabildiğini anlattı.
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba Sohbetinde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Hatay´a da uzanan Doğu Anadolu Fay Hattının Van-Çanakkale arasına uzandığını ve en hareketli fay hattının olduğunu ifade etti. Hat üzerinde iki-üç yılda bir deprem olduğunu belirten Gündüz, "Her deprem zarar veriyor. Bu nedenle binalar inşa edilirken, fay hattına ne kadar uzaklıkta yapılırsa o kadar güvende olunur. Kuzey Anadolu Fay hattı, yıkıcı depremler yarattı, yaratıyor" dedi.

Gündüz: Mühendisler olarak bilgilendirmeden sorumluyuz
Yöre halkının deprem konusunda yeterinci bilgi sahibi olmadğını, oda olarak bu eksikliği gidermeye çalıştıklarını belirten Gündüz, "Evlerin yapımında göre alan mühendisler olarak, kayıplardan da, bilgilendirmeden de sorumluyuz" diye konuştu. Oda olarak İskenderun´da yaptıkları deprem anketinde, yörede yaşayanların ev alınken depreme dayanıklı olup olmadığını araştırdıklarına yönelik kimsenin bir işaretlemede bulunmadığını belirten Gündüz, konukların depreme dayanıklılığa göre değil, fiyatı ya da akrabalara yakınlığına göre alındığının ortaya çıktığını söyledi.

´Deprem, bilinmeyenler formülüdür´
Depremi, bilinmeyenler formülü olarak niteleyen İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, "Hesapları da, etkileri de öyledir. Deprem, yeryüzünün derinliklerinde yer alan bir odak, ve kayaların kırılmasıyla enerjinin yeryüzüne çıkması ve yarattığı etkisidir. Bunu formalize etmek kolay değildir. Onun için ülkemizde her 10 yılda bir yönetmelik değişiyor. depremlerin bir periodu vardır ve bu periodun uzun ya da kısa sürmesi de farklı davranmasını getirir. Mühendislerin deprem teorisinde, ´en önemli şeyin insan hayatı´ olmasıdır. 5.5 ve altındaki depremler, sarsıntı yapar, derece yükseldikçe, 6-7´ye çıktıkça, binada çatlaklar oluşurur ama bina planlandığı gibi yapılmışsa, projeye uygunsa, zararı da az olur. Güçlü kolon, zayıf kriş formülü, bize nefes olmayı, yaşam hakkını tanır. Binalarda kolon güçlü, kriş zayıf olmalı ki, kolon ayakta kalsın, enerji krişte boşalsın. Bu teorideki amaç, insanı yaşatmak, binalarda toptan göçmeyi önlemektir. Bu yapılırsa, depremde oluşacak boşluklarda yaşam alanı yaratılır" değerlendirmesini yaptı.

Projeler nasıl hazırlanmalı?
Yüzyıllar önce yapılan binaların ayakta kalmasının ardında, depreme ilişkin fay hatlarının bilinmesi değil, teknik bilgilere sahip olunmasının bulunduğunu anlatan Gündüz, "Yıkılan ve ayakta kalan yapılar, binalar bize bunu gösteriyor" dedi.
Bina projelerinin, zemin yapısı incelemesi sonrası değerlere göre hazırlandığını anlatan, çeliğin çökmeye karşı, betonun da basınca dayanıklı olduğunu, bu nedenle binalarda ikisinin birarada kullanılması daha iyi olacağını belirten Gündüz, şöyle konuştu: "Deprem değil, sonuçları afettir. Bu nedenle sonuçları azaltmak önemlidir. Bina sağlam olmalı. Binalar, yapılar ne kadar sağlam olursa, sallanma riski de azalır. Sallanma olsa da az sallanır. İnşaat yapımında zemin ve bina birlikte hesaplanır ama bina daha önemlidir. Ülke deprem bölgesi ve her yerin fay hattı. Her yere de yüksek bina yapılamaz, yapılmamalı da. her yere yüksek bina kararları çok yanlış. Şehirlerde bilimsel çalışmalar yapılıp, nereye kaç kat verilmesinin kararının belirlenmesi lazım. Bu da odalar ve üniversitelerin işbirliğinde olmalıdır. İskenderun´da da fay hattı ve odak noktasına ilişkin depreme yönelik bir inceleme ve çalışmanın yapılması lazım. Ama böyle bir çalışma yok. Depremin kendisini önleyemeyiz ama hasarları, alınacak önlemlerle önlenebilir, azaltılabilinir. Bilimden şaşmamalıyız. Japonlar bilime inanıyor ve bilimsel önlemler alıyor."
Gündüz, deprem analizi yapılmadan önce, binalara gelecek yüklerin tam olarak hesaplamanın (su deposu ve güneş enerjisi gibi) çok önemli olduğunu da belirtti.

Kont seçiminin iki nedeni fiyat ve akrabalara yakınlık
Anket sonuçlarını değerlendirmeye başladıklarını anlatan Gündüz, odanın İskenderun´da yaptığı ankette çıkar tespitler arasında olası bir depreme hazırlığın yüzde 90 oranında bulunmadığı, halkın yüzde 96´sında deprem çantasının olmadığı, yüzde 94´ünün Hatay bölgesindeki acil durum yollarını bilmediği, ev alırken ya da kiralarken yüzde 58´inin deprem araştırmasını yapmadığı, yüzde 60´ının olası bir depremde evinin yıkılabileceğini düşünmediği ve depreme dayanıklı olmasına hiç bakılmadığı, yüzde 47´sinin yaşadığı yerin kaçıncı derece deprem bölgesi olduğunu bilmediğini, yşüde 92´sinin de Hatay´ın depreme hazırlıklı olduğunu düşünmediği ve halkın yüzde 53´ünün deprem tatbikatına katılmadığına da yer verildi. Anket sonuçlarına göre, konut seçimi yapılırken, yüzde 35 oranında fiyatı, yüzde 13 akrabalarına yakınlın tercih nedenini oluştururken, depreme dayanıklı olması ise ´sıfır´ oranında yer aldı.
Kaynak:

102 kiriş tabla montajı yapıldı
102 kiriş tabla montajı yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından İskenderun´da transit geçiş ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan "İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi" çalışması sürüyor. kentte yapımı devam eden battı-çıktı projesinde, jet grout imalatının 89 bin metreye ulaştığı, proje alanında bulunan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen deplase edildiğini ve fore kazık çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Her gün bir mahallede temizlik
Her gün bir mahallede temizlik
İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bulvar, cadde ve sokakları temizlemeye, çevreye başıboş atılan atıkların temizlenmesine devam ettiğini belirtti. Belediye ekipleri, Piri reis Mahallesinde genel çevre temizliği ve enkaz temizleme çalışması yaptı.
Arıtma tesisi nihayet
Arıtma tesisi nihayet
Projelendirilerek bir önceki İskenderun Belediyesi yönetimi döneminde uygulamaya konulan birkaç yıl boyunca kentte zahmet veren içme suyu hatlarının yenilenmesi ve kente Aslantaş Barajı suyunun iletimi, arıtma tesisinin tamamlanmasıyla taçlanmış olacak.
Nargile operasyonu
Nargile operasyonu
İskenderun´da polisin iki adrese düzenlediği operasyonda, 4.920 kg. nargile tütünü, 3 adet nargile kıyma makinesi, 1 adet tütün karıştırma makinesi, 400 adet ambalaj poşeti, 1 adet ambalaj makinesi, 1 adet poşet kesme makinesi, 5 adet tartı, 112 kg. nargile imalatında kullanılan aroma, 40 kg. nargile imalatında kullanılan şerbet ele geçirildi. Olaylarla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.
Danışman iste, devlet desteklesin
Danışman iste, devlet desteklesin
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi programı UR-GE kapsamında bireysel danışmanlıktan kalite ve verimliliğe kadar pek çok alanda uluslararası işbirliği projelerinin desteklendiğini belirtildi. Destekler, bundan yararlanmanın gereklilikleri ile bilgilendirme toplantısı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda yapıldı.
Toprak dolgu kanalı tıkadı
Toprak dolgu kanalı tıkadı
İskenderun´a bağlı Orhangazi Mahallesi´nde toprak dolgu nedeniyle tıkanan yağmursuyu kanalı, ekipler tarafından açılarak su birikmesinin önlendiği belirtildi.
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altyapı Koordinasyon Merkezi AYKOME´nin aylık genel kurul toplantısında ilin altyapı konusunda eksiklikleri gündeme getirilerek çözüm maddeleri görüşüldü.
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, kurum olarak İskenderun´da sürdürülen konut projelerinin destek ve iletişiminle hız kazandığını belirtti.
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Akın, ´Asr-ı Saadet Sohbeti´nin konuğu oldu. Stres üzerine değerlendirmede bulunan Dr. Akın, "Yaratılmış olduğumuz toprakla irtibatımız kesilmiş vaziyette. Bu da insanı hasta yapan en önemli faktörlerden biri" dedi.
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
Proje kapsamında Cilt Bakım Hizmetleri, Saça Geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri, Bilgisayar destekli Muhasebe Eğitimi ve Matbaa ve Filtrecilik sektörü için serigrafi baskı eğitimleri verilecek.
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hayvanları Koruma Öğrenci Topluluğu ve UniUltrAslan Taraftar Grubu, İskenderun´daki Geçici Hayvan Barınağını ziyaret edip, hayvanlara mama bağışında bulundu.
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
İskenderun´da girişimci adaylarına yönelik iş planı bilgilendirme eğitimi yapıldı. KOBİ uzmanı Yusuf Ziya Gövce tarafından verilen ve İTSO´da yapılan eğitimde, sinevizyon aracılığı ile bilgiler girişimci adaylarına verildi.
En iyi okuyan, ödüllendirildi
En iyi okuyan, ödüllendirildi
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümü dün törenle kutlandı. Törende, şair Mehmet Akif Ersoy da anıldı.
´Kadına şiddete hayır´ konferansı
´Kadına şiddete hayır´ konferansı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulunda, Dünya Kadınlar Günü kapsamında, ´Kadına şiddete hayır´ konulu konferans düzenlendi.
TOKİ konutlarında ´yeni kampanya´
TOKİ konutlarında ´yeni kampanya´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, TOKİ´den ev sahibi olmak isteyenler için yeni bir kampanyanın başladığını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi