Gurbetçileri görüştüler
Suudi Arabistan´daki gurbetçiler, Hatay Milletvekilleri Şanverdi, Topal, Yayman ile Güzelmansur´un takibinde
Tarih: 11.6.2020 07:00:04

AKP Hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman ve CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nu ziyaret ederek koronavirüs nedeniyle dönemeyen gurbetçilerin sıkıntılarını iletti. Milletvekili Güzelmansur da rahatsızlanan iki gurbetçinin ambulans uçakla dönüşü ile bir gurbetçinin cenazesinin taşınmasıyla ilgili temasların sonuç verdiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmeyi paylaşan Hatay milletvekili Hüseyin Şanverdi, şu açıklamayı yaptı: “Koronavirüs nedeniyle yurtdışında mahsur kalan vatandaşlarımızın ülkemize dönmeleri için Dışişleri Bakanlığımız ile irtibat halinde olduk ve binlerce hemşehrimizin memlekete kavuşmalarına vesile olduk. Bizlere ulaşan her vatandaşımızı tek tek dinleyip sıkıntılarını gidermeye çalıştık. Bugün de başta Suudi Arabistan´da olmak üzere yurtdışında olup ülkeye dönmek isteyen vatandaşlarımızın durumlarını görüşmek, gurbetçilerimizin sıkıntılarını iletmek üzere AK Parti, MHP ve CHP Hatay Milletvekilleri adına AK Parti Milletvekili Hüseyin YAYMAN ve CHP Hatay Milletvekili Serkan TOPAL ile birlikte Dışişleri Bakanımızı ziyaret ettik. Sayın Bakanımız, yurtdışındaki vatandaşlarımızın getirilmesi için süreci resmen başlattılar. İlk etapta birkaç gün içerisinde Suudi Arabistan´a uçak gönderilerek oradaki vatandaşlarımızın Hatay´a dönmeleri sağlanacak. İlerleyen günlerde ise diğer ülkelerdeki vatandaşlarımızın ülkeye dönmeleri için süreç işletilmeye devam edecek.”

Güzelmansur: Ambulans uçakla dönecekler

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da iki hastanın Suudi Arabistan´dan dönüşünün gün içinde beklendiğini duyurdu. Güzelmansur, Suudi Arabistan´da hastalanan Zeynel Nehir ve Mithat Sürmeli´nin ambulans uçakla yurda dönüşünün sağlanacağını kaydetti.
Suudi Arabistan´da vefat eden Umut Arpacı´nın da cenazesin 2-3 gün içinde getirileceğini kaydeden Güzelmarsur, TBMM Dışişleri Komisyonu ve TBMM Yurtdışı Türkler Akraba Topluluklar Alt Komisyonu´nun bir üyesi olarak Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Büyükelçilik ile görüşmeleri sürdürdüğünü ifade etti. Güzelmansur, şu açıklamayı yaptı: “Sağlık Bakanlığına ve Dışişleri Bakanlığımıza ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Suudi Arabistan´dan yurda dönmek için bekleyen hemşehrilerimin çok büyük olasılıkla haftaya tahliye uçuşları gerçekleştirilecektir. Bunun için gereken tüm çalışmaları yapıyorum. Hemşerilerimin ekonomik olarak dayanacak gücü kalmamıştır. Sağlık açısından endişeleri bulunmaktadır. Yaşanan sıkıntıların geçmesi ve bu zor günlerin sona ermesi için mücadele veriyorum. Hemşerilerimin ülkemize dönmesi için elimden gelen herşeyi yapmaya devam edeceğim.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gurbetçileri görüştüler
En tehlikeli virüs açlık
En tehlikeli virüs açlık
Dünya Çiftçiler Gününde açıklama yapan Türkiye Çevre Platformu, koronavirüs mücadelesi verilirken, tarımın ve çiftçilerin ne kadar önemli bir yeri olduğunun tüm dünyada açıkça ortaya çıktığını ifade etti.
17 Hataylı idamla yargılanıyor
17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
İsrail protesto edildi
İsrail protesto edildi
Müslümanların ilk kıblesi olarak kabul edilen Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail, İskenderun´da protesto edildi.
Yardım gemisi Aden´de
Yardım gemisi Aden´de
Türkiye´nin İskenderun üzerinden Yemen´e gönderdiği yardım gemisi Blue Fury, yükünü Aden Limanı´nda boşaltmaya başladı.
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Hatay´da yaşayan mültecilere ‘Türk Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi´ TAMEB kapsamında liman lojistiği eğitimi verilecek.
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD´nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley, Altınözü´ün Boynuyoğun mahallesindeki Geçici Barınma Merkezi´de kalan Suriyeli sığınmacıları ziyaret edip, yaşam koşulları hakkında bilgi aldı.
Mülteci kampları sınırın ötesine
Mülteci kampları sınırın ötesine
Almanya´da federal hükümeti oluşturan Hristiyan Demokrat Parti´nin (CDU) Dış İlişkiler Bürosu Şefi Herrn Bertil, yaptığı çalışmaların hem Alman dış politikasını, hem de Avrupa Birliği´nin dış ilişkilerini etkilediğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi