´Güvenin içi boş olmamalı´
İskenderun Teknik Üniversitesi Yapı Öğrenci Topluluğu tarafından "İSTE-MİZ´18: Mühendislik ve İnovasyon Zirvesi” düzenlendi.
Tarih: 8.3.2018 10:09:38

 

 İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu´nda yapılan ve Sütçü İmam Üniversitesi Yapı Topluluğu, Dicle Üniversitesi Mühendisliğe Hazırlık Kulübü, Kilis Yedi Aralık Üniversitesi öğrencilerinin konuk olduğu etkinliğe konuşmacı olarak, inşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli, İMO İskenderun Temsilciliği Başkanı Selahattin Gündüz, Prof. Dr. Uğur Ersoy, mühendisler Yoshinori Morıwaki ve Cem Kafadar, Türkiye Çimento Müstahsiller CEO´su İsmail Bulut ve yazar Orhan Gürbüz katıldı.
Prof. Dr. Ersoy, “İnşaat mühendisliği endüstri devriminden sonra ortaya çıkmış ve değer kazanmış bir alan. Önceleri şehirleşme çok olmadığı için böyle bir mühendisliğe ihtiyaç duyulmamıştı. Peki mühendislik bilgisine sahip olmadan hala ayakta duran mimari eserler nasıl ortaya çıktı? Mimar Sinan gibi bir dâhinin eserlerinin inşaat bilgisine sahip olunmadan yapılması ile ilgili tek ortak kanaat, mühendislik sezgilerine sahip olduğudur. Dünyada bu güne kadar üç devrim gerçekleşmiştir. Bunlar; Rönesans, Sanayi Devrimi ve Bilişim Devrimidir. Bu üç devrim mühendisliklerin de devrimi olmuştur. İlk mühendislik okulu Fransa´da yol ve köprü inşaatı için açılmıştır. Ancak bundan önce Mühendishane-i Berri Hümayun, Osmanlı da kurulmuştu. Ve amacı yol köprü yapımı değil denizcilik eğitimi vermekti. Ancak zamanla isim değiştirerek varlığını korumaya çalışan mühendishane kalıcı olmayı başaramamış. Ülkemizde mühendisliğin ve bilginin yeterince gelişememesinin nedeni, kendimize uyarlamadan kaynağından olduğu gibi alıp kullanmaya çalışmaktır" dedi. Japon mühendis Morıwaki de, Japonya ve Türkiye´yi depremler konusunda karşılaştırdığı konuşmasında şunları söyledi: "Türkiye´nin depremlerde en çok can kaybı yaşayan üçüncü ülke. Bu sıralamada daha çok deprem olmasına rağmen Japonya yedinci sırada. Ülkeler arasında yapısal ve depreme karşı alınan önlemler konusunda büyük farlılıklar var. Depreme yönelik birinci sırada sismik izolatör sistemine dayalı binalar yapılması önemlidir. Basitçe ifade edilirse, binalar yıkılırken, objelerin üzerine düşen tavan ağırlığı veya içerideki mobilyalar bu nesnelere çarparken yanlarında bir yer, boşluk bırakırlar. Bu boşluk ´hayat üçgeni´ dediğimiz alandır. Nesne ne kadar büyük ve ne kadar dayanıklı olursa daha az ezilecektir. Nesneler ne kadar az ezilirse boşluk ve bu boşluğu kullanan kişinin yaralanmama olasılığı o kadar artar. Evlerimizde her zaman kolayca ulaşabileceğimiz içerisinde su, düdük, kısa saplı kazma bulunan bir deprem çantası hazır bekletilmeli."
Mühendis Kafadar ise "Kendinize güvenmek çok önemlidir. Ancak bu güvenin içi boş olmamalı yapabileceğiniz işlerde sorumluluk alınmalı. Kendinizi iyi tanımalısınız ki hangi işi yapıp yapamayacağınızı bilerek hareket edebilin. Başarılı olabilmenin bir diğer sırrı zaman yönetimidir. Zamanı en iyi şekilde yönetmek, bir zaman çizelgesi hazırlayarak saati saatine planlamayla mümkün olabilir. Hayata tek bir hedef seçerek başlarsanız seçtiğiniz hedefte de başarılı olamazsınız. Her zaman birden fazla seçeneğiniz olmalı. Bu sizin bakış açınızı zenginleştirir. Her şey sizin elinizde. Bir şeyi gerçekten isterseniz olur. Geleceğe hazırlıklı olun, çünkü öyle günler göreceğiz ki yapay zekâ hayatın her alanına girecek. Bu günlere hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.
İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Murat Örnek etkinliğin açılışında konuşurken, kapanış değerlendirmesi yapan rektör Dereli de, İSTE´nin kendi markalarını oluşturan bir üniversite olduğunu, Teknoversite, İnovasyon Fabrikası, Sanayi 4.0 vb. gibi pek çok markanın tesciline sahip bulunduğunu inovasyon ve teknolojiye adanan üniversitede her konuda özgünlüğü tavsiye ettiklerini belirtti. Dereli, "Herkes gibi değil, kendi gibi olan CV´ler kazanır. Doğal olun. En büyük fikirler ve işbirlikleri arkadaşlarla muhabbet ederken ortaya çıkar” dedi. Etkinlikte bilgi yarışması da yapıldı.
Kaynak:

6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi