Güzelmansur: Birlikte güçlüyüz
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hataylı seçmen, cumhurbaşkanlığı adaylığında Erdoğan´a verdiği 441 bin oyla birinci yaparken, AKP´ye de 335 bin oy verdi.
Tarih: 27.6.2018 11:40:53

Akın Bodur

 Enrdoğan, Hataylı seçmenden aldığı oyla yüzde 48.5 oranında destek alırken, AKP ise 335 bin oy ve yüzde 36,1 oranıyla birinci parti oldu.
Hatay´da Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları şöyle oldu:
R.T. Erdoğan: 441.079 oy % 48.5
M. İnce: 388.608 oy % 42.8
M. Akşener: 51.225 oy % 5.64
S. Demirtaş: 21.000 oy % 2,3
T. Karamollaoğlu: 5.452 oy % 0,6
Milletvekilliği seçimi ise şu şekilde:
AKP: 335.631 oy % 36,1
CHP: 285.508 oy % 30,7
MHP: 134.982 oy % 14,5
HDP: 101.909 oy % 11
İYİ Parti: 60.946 oy % 6,5
Saadet Partisi: 8.488 oy % 0,9

Güzelmansur: Bizler, sizlerin sesi olacağız
24 Haziran seçimlerinde CHP´nin ilk sıra adayı olarak Hatay Milletvekili seçilen Mehmet Güzelmansur, halka teşekkür etti. Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekilliği erken genel seçimleri sonrasında kesin olmayan sonuçlara göre CHP´den Hatay Milletvekili seçilen Güzelmansur, Hatay halkına seçimlere gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti. CHP Hatay adayı olarak seçim çalışmalarını tamamlayarak, kesin olmayan sonuçlara göre milletvekili seçilen Mehmet Güzelmansur, “Halkımızın daha mutlu olması, daha özgür bir Türkiye´de yaşaması için çıktığımız bu yolda yanımızda olan, bize destek olan, bizi sahiplenen başta halkımız olmak üzere tüm partililerimize ve gecesini gündüzüne katıp yanımızda olup bizi biz yapan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bilinmesini isterim ki çıktığımız bu yolda bizler, sizlerin sesi olacağız. Var gücümüzle sorunlarınızın çözümü için çalışacağız. Hatay´ı yaşayabilir bir kardeşlik diyarı, ülkemizi hak, hukuk ve adalet çizgisinde özgür bir ülke yapmak için elinden geleni yapan bir vekil olacağım. Sen, ben yok biz varız. Birlikte güçlüyüz. Sağ olun, var olun" açıklamasını yaptı.

Dingil: Demokrasi tarihine altın harflerle yazıldı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil de 24 Haziran seçimlerinin Türk demokrasi tarihine altın harflerle yazıldığını belirtti. Seçimde sandıklara giderek kararını irade, erdem ve cesaretten yana kullananlara teşekkür eden Dingil, iç ve dış mihrakların oyunlarına rağmen, partisinin seçimlerden zaferle ayrıldığını ifade etti.Dingil şunları belirtti: "Cumhurbaşkanımız ve genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan´a verdikleri oylarla istikrardan, istikbalden ve istiklalden yana tavır koymuştur. Tüm hemşerilerimize verdikleri destek nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Türkiye, bu yeni sistemle birlikte yeni bir kalkınma hamlesi başlatacaktır. Bu anlamda ülkemizin çok daha güzel yarınlara ulaşması için birlik beraberlik içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımıza güç vermeliyiz. Tek ses, tek yürek olmalıyız. Vakit Türkiye, Vakit Hatay, Vakit İskenderun vaktidir. Dünya lideri Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hep beraber Türkiye´yi 2023 ve 2071 hedeflerine ulaştırmak için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da durmadan çalışacağız. 4 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekilliği seçimlerinde sandık başına giderek vatandaşlık görevini yerine getiren, seçim süreci boyunca çalışmalarımızda bizleri güler yüzlü ve hoşgörüyle karşılayan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ı ve ‘Cumhur İttifakı´nı´ destekleyerek, partimize destek ve teveccühlerini esirgemeyen tüm halkımız başta olmak üzere, teşkilat mensuplarımıza, sandık kurullarımızda görevli üyelerimiz ve müşahitlerimize, muhtarlarımıza, esnaflarımıza, stk´lara çalışanlarımıza ve tüm gönüldaşlarımıza, şükranlarımı sunuyor, daha güzel bir Türkiye için birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun ilelebet devam etmesini diliyorum."

´Seçimle, milletin iradesi ortaya çıktı´
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, 24 Haziran seçimlerine ilişkin açıklama yaptı. Milletin iradesinin seçim sonuçlarının belirlenmesiyle ortaya çıktığını ifade eden Şahin, "Seçimlerin huzur ve sükûnet ortamı içinde gerçekleşmesi ve asayişi bozacak önemli bir toplumsal olayın yaşanmamış olması, milletimizin demokrasi kültürünü içine sindirdiğinin işareti olarak bizleri son derece mutlu etmiştir. Ortaya çıkan meclis aritmetiği, Cumhurbaşkanının ve oluşturulacak yeni hükümetin omuzlarına son derece önemli görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Yeni bir hükümet etme sistemine geçilmiş olması, birçok belirsizliği ve toplumumuzun aşina olmadığı bir yapıyı da beraberinde getirecektir. Bütün milletimizin, daha hızlı karar alınabilen, daha istikrarlı bir idari anlayış sunacağına inanılan yeni sistemle ilgili büyük beklenti içerisindedir. Bu süreçte öncelikli olarak toplumsal ayrışmalara mahal verilmemesi, toplumun hiçbir kesiminin ötekileştirilmeden, yandaş-yandaş olmayan gibi ayrımcılığa gidilmeden, Türk milletinin bir bütün olarak görülmesi ve kucaklanması en büyük beklentimizdir. Ülkemizin önünde bulunan ekonomik, sosyal ve siyasal sorunların bütüncül bir biçimde ele alınarak, sorunların ötelenmeden derhal çözümüne gidilmesi gerekmektedir. Bu dönemde alınacak kararların toplumsal mutabakatla, milli ve manevi hassasiyetlerimiz göz önünde bulundurularak, milletimizin geneli ile müzakere edilerek hazırlanması gerekmektedir. Yeni oluşturulacak bakanlık ve bağlı kurum ve kuruluşlarında çalıştırılacak kamu personelinin kazanılmış özlük, mali ve sosyal haklarının korunması, kamuda yeni adaletsizlik ve ayrımcılığa mahal verecek hukuk dışı uygulamalardan kaçınılması konusunda azami özenin gösterilmesi gerekmektedir. Ayrımcılığın önlendiği, kariyer, ehliyet ve liyakat ilkelerinin esas alındığı, iş güvencesine dayanan, adil ve hakkaniyetli bir kamu personel rejimi bütün kamu personelinin en büyük özlemi ve arzusudur. Kamu çalışma ilkelerine uymayan, esnek, düzensiz ve güvencesiz bir çalışma ortamı yaratan sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasına son verilerek, tüm sözleşmeli ve geçici personel, istisnasız olarak kadroya geçirilmeli ve bundan sonra kamuda kadrolu istihdam dışında personel alımı yapılmamalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Çüter: Reyhanlı, ülkesinin bekasına sahip çıktı
Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Çüter de seçime ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Serhat ve gazi şehrimizin kahraman insanları, tarihi 24 Haziran seçimlerinde, ülkesinin ve milletinin bekasına sahip çıkmıştır. Reyhanlılı hemşerilerim, ülkemiz, Hatay ve özellikle ilçemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı her zaman uyanık olmuş gaflete, delalete kapılmamış ve fitne-fesada hiçbir zaman fırsat vermemiştir. 11 Mayıs´ta, 15 Temmuz hain kalkışma da, Zeytin Dalı Operasyonlarında şehitler vermemize rağmen hemşerilerim vakur bir duruş sergileyerek tüm Türkiye´ye örnek olmuştur. Aynı örneği 24 Haziran seçimlerinde de sergileyerek, ülkemizi dünya ülkesi yapan, bütün dünyada ki mazlumların yanında olup destek olan dünya liderimize sahip çıkmış, ülkesinin bölünmez bütünlüğü için dik duruş sergilemiştir."
Kaynak:

HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi