Güzelmansur´dan parlamentoda basın toplantısı
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Samandağ´da yaşanan susuzluk, katı atık bertaraf tesisi ve Hatay salça üreticisinin sorunlarıyla ilgili TBMM´de basın toplantısı düzenledi.
Tarih: 28.7.2021 15:40:02

İskenderun/SES

 Hatay´ın, ülkenin en fazla vergi ödeyen 7.i ili olmasına rağmen ´en az kamu yatırımı yapılan, en az kamu hizmeti alan ve iktidarın aldığı kararlardan da olumsuz yönde en çok etkilenen illerden biri´ olduğunu ifade eden milletvekili Güzelmansur, Samandağ´da yaşanan susuzluk sorunuyla ilgili HBB´nin gerekli kamulaştırmaları yapıp DSİ´ye bildirmesine rağmen DSİ´nin ihaleye çıkmadığını anlatarak, şöyle dedi: "Hatay´ın en büyük ilçelerinden biri olan Samandağ´da çok ciddi derecede su sıkıntısı yaşanıyor. Samandağlı hemşerilerimin susuzluk çekmelerinin nedeni de Devlet Su İşleri´nin üzerine düşeni yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Samandağ´a içme suyu temin edilebilmesi için HATSU 6 depo ve terfi merkezi yerlerinin kamulaştırmasını tamamladı. Nisan ayı başında Devlet Su İşleri´ne gönderdi. Devlet Su İşleri´nin bu noktada yapması gereken Karaçay Barajı isale hattını ikmal ihalesiyle tamamlamasıdır. Ancak her ne hikmetse Devlet Su İşleri üç ay geçmesine rağmen bu ihaleye çıkmadı, Samandağ´ı susuzluğa mahkûm etti. Buradan Devlet Su İşleri yetkililerine soruyorum: evrakları, her şeyi hazır olan ihaleye çıkmak için ne bekliyorsunuz? Bu ihaleyi bir an önce tamamlayın, Samandağlıları susuzluktan kurtarın. Hatay Büyükşehir Belediyesi katı atık bertaraf tesisi süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürüncemede bırakıldı. Burayla ilgili mahkeme kararına ağmen bakanlık ´ÇED olumlu kararı´ vermiyor. Olumsuz bir karar da vermiyor. Sanki süreç özellikle sürüncemede bırakılıyor. Sonra da bu sahaya durmadan ceza kesiliyor. Oysaki burada çöp sahası dolmuş halde. Bitişikte uygun yer olmasına rağmen buna neden uzun süredir olumlu karar verilmiyor? Burada yetkililerin yaptığı iş, milletin yararına değildir. Halkın yararına olmasına rağmen, siyasi saiklerle, böyle süreci uzatmak, üstüne sürekli para cezası kesmek, devlet adamlığına da yakışmaz, millet sevgisi-hizmet adamlığı iddialarına da ters düşer. Dolayısıyla bu konuyla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na sesleniyorum: Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin katı atık bertaraf tesisi ile ilgili kararı süründürmekten vazgeçin. Bir an önce olumlu kararı verin.”
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın, Türk Gıda Kodeksi Salça ve Benzeri Ürünler Tebliği´nde yaptığı değişiklik nedeniyle Hatay salça üreticilerinin üretim yapamaz duruma geldiğini belirten milletvekili Güzelmansur, tebliğde yapılan değişiklikle üreticinin Hatay salçası üretmesi imkânsız hale getirildiğini, değişiklikle, Hatay biber salçasının üretiminin tehlikeye girdiğini kaydetti. Güzelmansur, "Çünkü salçanın içindeki tuz ve koruyucu oranını değiştiren bu tebliğ, endüstriyel salça düşünülerek yapılmıştır. Geleneksel salça üretiminde de, endüstriyel salça standartlarına uyulması beklenilmektedir. Bu tuhaf standart nedeniyle Hatay salça üreticileri bu yıl üretim yapamayacaklar, üretici perişan. Üretim olmayınca biber tarlada kaldı. Bu çok çok büyük bir yanlışlıktır. Tarım ve Orman Bakanlığı´na sesleniyorum: Bu yanlıştan bir an önce dönün. Tebliğde yaptığınız değişiklikten yöresel ürünü muaf tutun. Aksi halde meşhur Hatay salçası diye bir salça kalmayacak" diye konuştu.
Kaynak:

Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar´ın, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için geldiği İskenderun´daki çalışmasını İdlib´te okul ziyaretiyle sürdü.
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Cumhuriyet Halk Partisili (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla Hatay´da toplanacak.
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin, pandemi döneminde yatmayan sigorta primleri sorununu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için İskenderun´a geldi.
CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP Hatay İl Başkanlığı tarafından Antakya´da "İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi, yeni anayasa ve güçlendirilmiş parlementer sistem” konulu panel düzenlendi.
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, yapılan anketlerde ve Hatay halkının yaklaşımında partisinin geliştiğini gösterdiğini belirterek, yapılacak seçimde Hatay´dan 2 milletvekili çıkaracaklarını savundu.
Savaş: Hatay artık yoruldu
Savaş: Hatay artık yoruldu
Hatay´da 1 milyona yakın Suriyeli sığınmacının olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, 9 yıldır Hatay´a gönderilen ödenek ile sığınmacılara da hizmet verilmeye çalışıldığını, ancak bunun sürdürülebilir bir durum olmadığına dikkat çekti.
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, yaklaşık 3 ay önce TBMM´de sarf ettiği sözler üzerine kendisinden savunma istendiğini hatırlatarak, bu uygulamaya tepki olarak boş kağıt ile savunmasını göndereceğini bildirdi.
CHP´nin 98. yılı
CHP´nin 98. yılı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bugün (09 Eylül Perşembe) kuruluşunun 98. yılını kutlayacak.
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenlerin istemi, soru önergesiyle parlamentoya yansıdı.
TİP, İskenderun´da örgütlendi
TİP, İskenderun´da örgütlendi
Türkiye İşçe Partisi (TİP) İskenderun ilçe örgütü binası düzenlenen törenle açıldı.
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, temmuz ayında yürürlüğe giren ve aile hekimlerinin özlük haklarını kısıtladığını belirttiği Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği´ne ilişkin parlamentoya soru önergesi verdi.
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, hükumeti gönderme zamanının geldiğini ve iktidara çok yakın olduklarını ifade etti.
HDP´den CHP´li belediyeye eleştiri
HDP´den CHP´li belediyeye eleştiri
HDP Defne İlçe Eşbaşkanları Vail Çelik ve Sözen Nurel, Defne Belediyesi yönetimini eleştirdi ve kentin yaşadığı susuzluğa çözüm bulunmasını istedi.
Kaşıkçı´dan ´saha çalışması´
Kaşıkçı´dan ´saha çalışması´
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, seçim bölgesi Hatay´ın Altınözü ve Antakya ilçelerinde ziyaretlerde bulundu, partisi MHP´nin il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları ile birlikte saha çalışması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi