HADO izin bekliyor
Hatay Deniz Otobüsü HADO´yla ilgili Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin hazırlıkları tamamladığını, başvuru dosyasının ilgili genel müdürlüğün masasında izin verilmesi için bekliyor…
Tarih: 18.7.2021 23:46:04

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, HADO işletmesi için hazırlıkları tamamladıklarını belirtti. “Gerekli izin başvurusu ilgili genel müdürlüğün masasında duruyor” diyen Başkan Savaş, AKP Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel´e çağrıda bulundu. Savaş, Çalışma izni versinler 20-25 günde gemiyi kaldırırız. HADO işletmesi için 9 milyon para harcadık. Sayın Abdulkadir Özel lütfen bu konuyla ilgilensin. Bunu yapsın ben de kendisine teşekkür edeceğim” dedi.

HBB´den yapılan yazılı bilgilendirmede kent meydanı, EXPO projesi, katı atık depolama alanı, araç kiralama konularıyla ilgili Başkan Savaş´ın değerlendirmelerine yer verildi.

Başkan Savaş, il genelinde yaşanan su kesintilerinin çoğunun sabotaj kaynaklı olduğunu kaydetti. Savaş, “Bizi sabote ediyorlar. Kablo ve boruları kesiyorlar. Sıkı sık elektrik kesiliyor. 1 saatlik elektrik kesintisinde 8 saat su bekleniyor” paylaşımında bulundu.

Altyapı yatırımlarındaki eksikliklerde Suriyeli nüfusun büyük etkisi olduğuna işaret eden Savaş, şunları kaydetti: “Şehrimizde 600 bine yakın Suriyeli var. Bizden fazla su tüketiyorlar. Yatırımlarımız için 10 yıldır hükümetten 1 lira destek gelmedi. 1 milyon 660 bin Hataylının istihkakı ile 600 bin Suriyeliye bakıyoruz. Reyhanlı´ya 80 bin kişilik arıtma tesis yaptık ama şu anda 230 bin kişi var. Altyapıyı ya Avrupa Birliği ya da Japonya kredisi ile yapıyoruz.”

"İmzamın arkasındayım"

Antakya´da Vakıf İşhanı alanının altında tarama sonucu yapıların göründüğünü söyleyen Savaş, şu bilgileri paylaştı: “Proje için attığımız imzanın arkasındayız. Oranın meydan olmasını herkesten daha çok istiyorum. Artık bir yapı yapacağımız yeri jeoradarla taratıyoruz. Yer altındaki eserler de bizim için çok önemli. Buranın altına otopark ve duş alanları yapmak istedik. Biri 4 metre genişliğinde ve 14 metre uzunluğunda yapı çıktı. Bunun Anıtlar Kurulu, Müze ve KUDEB birimimiz tarafından araştırılması gerekir. Eğer alt tarafa istediklerimizi yapamayacaksak 27 milyon lirayı vermeyi gözden geçiririm. Çünkü Hatay halkının hakkını korumak zorundayım.”

AKP´ye ´hizmetleri engelliyor´ suçlaması

İktidar partisi temsilcilerinin bu konuda sadece Vakıflar´dan yana tavır sergilediğini belirten Savaş, “Vakıflar zamanında bu alanfa bir yeri 7 bin 142 liraya almış. Şimdi ise 26 bin istiyor. İktidar temsilcileri sanki biz bu ülkenin belediyesi değilmişiz gibi sürekli Vakıflar´dan yana tavır sergiliyor. Eğer inşaat yapamayacaksan neden 4 kat fazla para vereyim” dedi. Savaş, İktidar partisinin Hatay´daki temsilcilerinin HBB´nin hizmetlerini engellemekle meşgul olduğunu söyledi.

“Kapı kapı para toplar yine de EXPO´yu bitiririm”

EXPO için 395 milyon liralık borçlanma talebinde bulunduklarını hatırlatan Savaş, şu değerlendirmeyi yaptı: “EXPO´yu 2019, 2020 ve 2021 olmak üzere üç kısımda yapacağımızı söyledik. Yüzde 10, 50 ve 40 şeklinde tamamlayacağımız anlattık. Yapamayız diye ilk iki kısma onay verdiler. Yapacağımızı görünce özellikle Ankara´da engellemeye başladılar. 395 milyon liralık borç isteğinin 200 milyonluk kısmını onayladılar. Gerekirse bu proje ve halkımızın çıkarı için kapı kapı para toplar yine bitiririm. Ama bunu da herkese anlatırım. Biz bunu şehrimizin geleceği için yaptık ama onlar hizmeti durdurmak istediler. Bu keyfiyet niye?”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HADO izin bekliyor
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Dernekler Federasyonu tarafından bu yıl onuncusu gerçekleşecek İstanbul´da Hatay Günleri, 4-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Miting Alanı´nda yapılacak.
Savaş´tan Suriye iddiaları
Savaş´tan Suriye iddiaları
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Suriye´nin Türkiye sınırında dünyadaki tüm terörist grupların üyelerinin yaşadığını belirterek, “Ve bu gruplar kim onlara menfaat sağlarsa onların lehine silah kullanıyor” dedi.
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
HBB İtfaiye Daire Başkanlığı Koruma ve Önleme Şube Müdürlüğü personeli, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) tarafından verilen Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik eğitimine katıldı.
Orman ve yaban hayatı geliştirme sahasına krom ocağı
Orman ve yaban hayatı geliştirme sahasına krom ocağı
Hatay´a bağlı Arsuz ilçesi Avcılarsuyu mahallesi yakınlarında, ormanlık alanda AYZ Madencilik tarafından yapılması planlanan RN:200806332 nolu krom ocağı projesi ile ilgili ÇED süreci bugün itibarı ile başladı.
Habib-i Neccar´da orman yangını
Habib-i Neccar´da orman yangını
Antakya´daki Habib-i Neccar Dağında orman yangını çıktı.
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şırnak´ın Silopi ilçesinde 2019 yılında şehit olan Jandarma Uzmam Çavuş Mehmet Uçar´ın ablaları Selma Aslan ve Zemzem Kayalı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
Valiye BM ziyareti
Valiye BM ziyareti
Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Martin Griffiths ile beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
HBB´nin zabıta sayısı 117
HBB´nin zabıta sayısı 117
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler, Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 195. yıl dönümü ve Zabıta Haftası kapsamında HBB Başkanı Lütfü Savaş´ı ziyaret etti.
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarma timlerinin Belen ve Yayladağı´nda yaptığı uyuşturucu operasyonlarında, esrar ele geçirildi, olayla ilgili 4 kişi hakkında işlem yapıldı.
Dinamitle avcılığa ceza: 10.911 TL
Dinamitle avcılığa ceza: 10.911 TL
Ceza, Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanlığı timleri tarafından yazıldı.
Sınırda ´silah ve sikke operasyonu´
Sınırda ´silah ve sikke operasyonu´
Operasyonda, 7 adet 9 mm. çapında tabanca ve 11 adet tabanca şarjörü ie 48 adet Helenistik dönemine ait olduğu değerlendirilen sikkenin ele geçirildi
“Önemli olan engelleri aşmak”
“Önemli olan engelleri aşmak”
Arsuz Belediyesi, ‘Engelliler Kaynaşma ve Dayanışma Kahvaltısı´ düzenlendi.
Belen´de orman yangını
Belen´de orman yangını
Belen´e bağlı Soğukoluk yaylasında ormanlık alanda yangın çıktı.
Hatay´da ekmek 1 lira 75 kuruş oldu
Hatay´da ekmek 1 lira 75 kuruş oldu
Ekmek fiyatlarına 25 kuruşluk zam
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi