Halka kapatılan alanda simülasyon çalışması
Afet ve Acil Durum Simulasyon Tırının, Hatay´ın 3 ilçesinde farkındalık çalışması yapacağı belirtildi. Farkındalık çalışması İskenderun, Antakya ve Kırıkhan´da yapılacak.
Tarih: 7.1.2021 16:03:23

Hatay valiliğinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "06-21 Ocak 2021 tarihleri arasında Antakya, Kırıkhan ve İskenderun İlçelerinde, toplumda farkındalık oluşturmak, afetleri korkuyla beklenen bir felaketten, başa çıkılabilir bir olguya dönüştürmek ve yapabilirlik/yeterlilik bilincinin toplumun tüm kesimlerine yerleştirilmesini sağlamak amacıyla, ‘Afet ve Acil Durumu Simulasyon Tırı´, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli tarafından ´maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyularak halka yönelik afet farkındalık, deprem eğitimi ve simülasyon uygulaması yapılacak."

Alan, hıfzıssıhha kurulu kararına aykırı olarak halka kapatıldı

İskenderun´daki farkındalık çalışmasının, 18-22 Ocak tarihleri arasında İskenderun Atatürk Anıtı Alanında yapılacağı açıklandı. İskenderun Atatürk Anıtı, 1 Aralık 2020 tarihli İskenderun İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile kontrollü giriş yapılan alan olarak belirlenirken, kurul kararına aykırı olarak bir ayı geçkin süredir halka kapalı tutuluyor. Alan çevresi ve sahilde görev yapan polisler, ´bize verilen talimat bu şekilde. Bunası yasak´ ifadesiyle alana veya sahile giden yurttaşları bölgeden uzaklaştırıyor. Afet ve Acil Durum Simulasyon tırının etkinliğininin de halen halka kapalı tutulan bu landa yapılacağı açıklandı.

Hıfzıssıhha kurulu hangi kararı aldı?

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden başkanlığında toplanan hıfzıssıhha kurulu, 01 Aralık 2020 gün ve 2020/110 sayılı kararında, 6 maddelik karar almıştı. Bu kararlar arasında "Kanatlı Caddesi (Havuzlu Çarşı), cadde boyunca oluşabilecek kalabalıklara izin verilmemesine ve gerekli önlemlerin alınarak denetimlerinin yapılmasına; Tayfur Sökmen Bulvarı ve Atatürk Bulvarının giriş çıkışlarının denetlenerek, sosyal mesafe ve maske kurallarına uymayanlara cezai işlem uygulanmasına; Sahil, park ve gezinti yerlerinin etrafına şerit çekilerek giriş çıkışların denetlenmesine... oy birliği ile karar verildi" ifadesine yer verilmişti. Karar sonrası Kanatlı Caddesinin havuzlu Çarşı bölümü, Atatürk Anıtı ve sahilin bazı bölgelerine giriş yapanlara HES kodu sorulaması uygulaması başlatılmışı, bir süre sonra bu uygulama kaldırılmıştı. İskenderun´daki sahil şeridi ve sahildeki yeşil alan ve parkların tamamı yaklaşık iki haftadır polis uygulamasıyla halka kapatıldı. İskenderun Hıfzıssıhha Kurulunun aynı kararında, ´kapatıldı´ diye açıklanan Perşembe pazarı ise kapatılmadan çalışmaya devam ediyor. İskenderun´da hıfzıssıhha kurulu kararları değiştirilmeden bazı kararlar uygulanırken, birçok karar ise farklı uygulanıyor. Krul ise buna karşı kararı uygulanan şekliyle değiştirmeye ya da yanlış uygulanmasının önlenmesine yönelik hiçbir çalışma yapmıyor.
Öte yandan Afet ve Acil Durum Simulasyon Tırının çalışmasının Antakya-Defne´yi kapsayan çalışmasının 6-12 Ocak 2021tarihlerinde Vali Ürgen Alanında saat 10.00-16.00 arasında, Kırıkhan´daki çalışmasının ise 13-15 Ocak tarihlerinde eski kütüphane karşısındaki Şehit Bahadır Yalçın Sokakta yapılacağı kaydedildi.
Kaynak:

“Projelerin takipçisiyiz”
“Projelerin takipçisiyiz”
Şekere ve Aşkarbeyli kavşak düzenleme projesi hakkında bilgi alan bakan Karaismailoğlu: Bu projeleri planlı ve yoğun bir çalışma içerisinde gerçekleştirip tamamlama hedefindeyiz.
Hastalara hijyen seti
Hastalara hijyen seti
İskenderun Belediyesi yaşlı, hasta ve engellilere evde sağlık hizmetlerini sürdürüyor.
14 adrese operasyon
14 adrese operasyon
İskenderun Emriyet Müdürlüğü ekiplerinin 14 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonunda 4 kişiyi gözaltına alındı.
‘Cadde yasağı´ ertelendi
‘Cadde yasağı´ ertelendi
İskenderun´da ´her gün bir caddenin kapatılması´ ile pazarlarda HES kodu uygulaması ertelendi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
Her gün 1 caddede ‘araç yasağı´
Her gün 1 caddede ‘araç yasağı´
İskenderun´da 15 gün süreyle her gün bir cadde araç trafiğine kapatılacak, Havuzlu Çarşı ile Doktorlar Caddesine (Kanatlı Caddesi) girişler HES kodu ile yapılabilecek.
Bedelsiz verilen arsanın değeri, ´milyon dolar´
Bedelsiz verilen arsanın değeri, ´milyon dolar´
İskenderun Teknik Üniversitesi yönetiminin, 7 yıl önce, eğitimde kullanılmak üzere şartlı bağışla verilen Karayılan mevkiindeki 23.615 metrekarelik arsa ve üzerindeki tesisi belediyeye bedelsiz verilmesi tartışmaları devam ediyor.
Çöloğlu´ndan ‘alış-veriş yerelden olsun´ daveti
Çöloğlu´ndan ‘alış-veriş yerelden olsun´ daveti
2020 yılını koronavirüs salgınının kayıplarının gölgesinde geride bırakırken kepenkleri ‘yarı açık´ durumdaki esnafa yönelik kampanya ve çağrılar yapılıyor; ‘Yöre esnafını destekle, mahalle bakkalına sahip çık, alışverişini yöre esnafına bölüştürerek yap´...
Uğur Şahin´e İskenderun daveti
Uğur Şahin´e İskenderun daveti
Belediye Başkanı Tosyalı adı Kurtuluş Mahallesi´nde 71 sokağa verilecek Prof. Dr. Uğur Şahin´i İskenderun´a davet etti. İsim değişikliğinin Ocak ayı meclis toplantısında görüşülerek karara bağlanması bekleniyor.
Evde tedaviye gıda desteği
Evde tedaviye gıda desteği
Kovid-19 testi pozitif olan ve evinde tedavi görenlere İskenderun Belediyesi´nin sosyal yardım desteği devam ediyor.
Engellilere akülü araç desteği
Engellilere akülü araç desteği
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, ihtiyaç sahibi 20 engelliye akülü tekerlekli sandalyelerini teslim etti.
Tosyalı çalışmaları inceledi
Tosyalı çalışmaları inceledi
Hafta sonunda uygulanan sokağa çıkma yasağında da mesaisini sürdüren İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, sıcak asfalt çalışmaları inceledi.
Adliye kavşağı düzenlemesi tamamlandı
Adliye kavşağı düzenlemesi tamamlandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ekipleri Adliye Kavşağında 14 bin 600 bitki kullanılarak başlattığı düzenlemeyi tamamladı.
Telekomun 1 ton kablosunu çalmışlar
Telekomun 1 ton kablosunu çalmışlar
İskenderun´da polis, şüphe üzerine durdurduğu bir kamyonette bir tona yakın telekoma ait kablonun çalındığı ve olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
Araçtan atılan poşetten captagon çıktı
Araçtan atılan poşetten captagon çıktı
İskenderun Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı ekiplerin dur ikazına uymayan araçtan atılan poşetten 950 adet captagon hapı ele geçirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi