Hassa´ya ‘millet bahçesi´ tartışması
Arsuz´da yeşil alanın ibadete açılmasına imar mevzuatı ve şehircilik ilkelerine aykırılık oluşturduğu gerekçesiyle Mimarlar Odası Hatay Şubesi´nin itirazını reddeden HBB Meclisi, Hassa Belediyesi´ne Millet Bahçesi için devredilen alanın ise özel mülkiyete açılmasını oy çokluğuyla kabul etti.
Tarih: 19.7.2021 06:33:14

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Hassa Balediyesi´ne TOKİ´nin devrettiği alanla ilgili savcıları göreve çağırdı. Alan özel mülkiyete açılırken Milli Emlak´tan görüş alınmadığına işaret eden Başkan Savaş, AKP İl Başkanının konuya açıklık getirmesini istedi.

HBB Başkanı Lütfü Savaş, gündeme ilişkin yaptığı yazılı değerlendirmede Hassa´da Millet Bahçesi arazisi ile ilgili tartışmayı da yorumladı. Söz konusu alanın önce TEKEL´e ait olduğunu sonra Hazine´ye ve ardından TOKİ´ye devredildiğini söyleyen Savaş, “TOKİ burayı Millet Bahçesi olsun diye Hassa Belediyesine devretmiş. Şimdi ise bu alan Millet Bahçesi geriye çekilerek özel mülkiyetin kullanımına açılmış. Ancak Milli Emlak´tan görüş alınmadan Meclis´e sunulmuş. Bu bir suçtur. Savcıları göreve çağırıyorum. Biz 1/100000´lik planı yaparken 65 kurumdan görüş alıyoruz. HBB Meclis´in Temmuz toplantısında ben izinliyken oy çokluğuyla kabul edilmiş. Bizim arkadaşlarımız komisyonda bu maddeye muhalefet şerhi koymuş” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisinin aynı oturumunda 24.05.2021 tarihli toplantısında 111 sayılı kararla İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen; İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının; Hatay İli, Arsuz İlçesi Kabev Mahallesi 961 nolu parselde bulunan Park Alanı ile Alakop Mahallesi 90 ada 1 nolu parselin kuzeyinde bulunan İbadet Alanının yeniden düzenlenmesine yönelik Büyükşehir Belediye Meclisinin 11.02.2021 tarih ve 47 sayılı kararı ile onaylanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğine askı süresi içerisinde Mimar Odası itirazda bulunmuş, komisyon raporuyla itiraz reddedilmişti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hassa millet bahçesi tartışması
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Dernekler Federasyonu tarafından bu yıl onuncusu gerçekleşecek İstanbul´da Hatay Günleri, 4-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Miting Alanı´nda yapılacak.
Savaş´tan Suriye iddiaları
Savaş´tan Suriye iddiaları
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Suriye´nin Türkiye sınırında dünyadaki tüm terörist grupların üyelerinin yaşadığını belirterek, “Ve bu gruplar kim onlara menfaat sağlarsa onların lehine silah kullanıyor” dedi.
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
HBB İtfaiye Daire Başkanlığı Koruma ve Önleme Şube Müdürlüğü personeli, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) tarafından verilen Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik eğitimine katıldı.
Orman ve yaban hayatı geliştirme sahasına krom ocağı
Orman ve yaban hayatı geliştirme sahasına krom ocağı
Hatay´a bağlı Arsuz ilçesi Avcılarsuyu mahallesi yakınlarında, ormanlık alanda AYZ Madencilik tarafından yapılması planlanan RN:200806332 nolu krom ocağı projesi ile ilgili ÇED süreci bugün itibarı ile başladı.
Habib-i Neccar´da orman yangını
Habib-i Neccar´da orman yangını
Antakya´daki Habib-i Neccar Dağında orman yangını çıktı.
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şırnak´ın Silopi ilçesinde 2019 yılında şehit olan Jandarma Uzmam Çavuş Mehmet Uçar´ın ablaları Selma Aslan ve Zemzem Kayalı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
Valiye BM ziyareti
Valiye BM ziyareti
Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Martin Griffiths ile beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
HBB´nin zabıta sayısı 117
HBB´nin zabıta sayısı 117
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler, Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 195. yıl dönümü ve Zabıta Haftası kapsamında HBB Başkanı Lütfü Savaş´ı ziyaret etti.
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarma timlerinin Belen ve Yayladağı´nda yaptığı uyuşturucu operasyonlarında, esrar ele geçirildi, olayla ilgili 4 kişi hakkında işlem yapıldı.
Dinamitle avcılığa ceza: 10.911 TL
Dinamitle avcılığa ceza: 10.911 TL
Ceza, Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanlığı timleri tarafından yazıldı.
Sınırda ´silah ve sikke operasyonu´
Sınırda ´silah ve sikke operasyonu´
Operasyonda, 7 adet 9 mm. çapında tabanca ve 11 adet tabanca şarjörü ie 48 adet Helenistik dönemine ait olduğu değerlendirilen sikkenin ele geçirildi
“Önemli olan engelleri aşmak”
“Önemli olan engelleri aşmak”
Arsuz Belediyesi, ‘Engelliler Kaynaşma ve Dayanışma Kahvaltısı´ düzenlendi.
Belen´de orman yangını
Belen´de orman yangını
Belen´e bağlı Soğukoluk yaylasında ormanlık alanda yangın çıktı.
Hatay´da ekmek 1 lira 75 kuruş oldu
Hatay´da ekmek 1 lira 75 kuruş oldu
Ekmek fiyatlarına 25 kuruşluk zam
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi