Hassa´ya öğretmenevi binası
Hassa´da hizmet verecek olan Hassa Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunun açılışı, törenle yapıldı.
Tarih: 21.9.2021 19:41:54

İskenderun/SES

4 katlı öğretmenevinin, 43 otel odası, 100 kişilik restaurant ve 3 bin kişilik yemek kapasitesi bulunuyor.
Hassa´nın Derviş Paşa mahallesinde yapımı tamamlanan Hassa Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunun açılış törenine Açılış törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Hatay İl Milli Eğitim Müdürvekili Mesut Çerko, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Hassa Kaymakamı Ahmet Korkmaz, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal da katıldı.
Açılış töreninde konuşan Hassa Öğretmenevi Müdürü Battal Arık, Hassa Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu yeni hizmet binasının açılışının yapıldığını belirtti. Arık, "Binanın inşası Hassa Öğretmenevi bütçesiyle başlamış olup Milli Eğitim Bakanlığı ile Hatay Valiliğinin mali katkısı ve Hassa Belediyesinin bahçe düzenlemesi çalışmalarıyla bitirilmiştir. Binanın mimari tasarımı tamamen öğretmenevinin ihtiyaçları ve hizmet alanlarına göre tasarlandı" dedi. Hassa Belediye Başkanı Karataş ise, "Bu öğretmenevi sadece Hassa´ya değil, herkese hizmet edecek" derken, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman da, "Hassa için bir yıl gibi bir sürede 5 yıldızlı otel konforundaki öğretmenevi tamamlandı. Hassa için çok önemli olan bir ihtiyacı sağlamış bulunmaktayız. Hassa, Hatay´ın en stratejik ilçelerinden biri. Hassa´da hükümetin yatırımları devam ediyor. Hassa artık Hassa Tüneli´nin sözünü değil, kendisini görmek istiyor. Artık bu iş çok uzadı. Bununla ilgili netice almak istiyoruz. Devlet hastanenin inşası devam ediyor. Validen de sözünü alacağız, Hassa´ya bir hükümet konağı yapılmasını da istiyoruz. Hassa Tünelimizin projesi tamamlandı, sadece Cumhurbaşkanımızın bir kararnameyle, imza atması gerekmekte. İfade etmek isterim ki mesele vatan meselesi, bayrak meselesi, Türkiye meselesi. hepimizin sahip çıkması lazım. Hassa´nın, Hatay´ın, Türkiye´nin meselesi de ne siyasetçilerin, ne valilerin, ne de Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın omuzunda değil, hepimizin omuzunda. Hepimizin elini taşın altına koyması lazım" diye konuştu.
Hatay Valisi Doğan da şöyle konuştu: "Buranın hikayesini bilmeyenler için kısaca anlatmak isterim; buradaki arkadaşlarımız Zeytindalı Harekatı için bir çalışma yaptılar, bölgedeki birlikler ve bizimle birlikte hareket eden unsurlar için bir yemek ihalesi yapılmıştı, bunu Hassa Öğretmenevi üstlendi ve başarılı bir şekilde de bunu gerçekleştirdi. Karşılığında da belli bir miktar gelir sağladı. Bu kazanılan gelir normal şartlarda Milli Eğitim Bakanlığının havuzuna toplanıyor ve ihtiyaç dahilinde Türkiye´deki öğretmenevlerine harcanıyor. Ancak milletvekilleriye yaptığımız istişarede bu gelirin Hassa´da hizmete dönüştürülmesi kararlaştırıldı ve bir öğretmenevi yapılmasına karar verildi. Böylelikle Hassa´ya çok güzel, ferah ve kaliteli bir öğretmenevi kazandırıldı. Hassa için hükümet konağı ile ilgili çalışma devam ediyor. Yapılacağı yeri belirledik. Projesi çizilecek ve en kısa süre içerisinde yapımına başlayacağız. Hastanenin inşası devam etmekte ve yüzde 60 seviyesine gelmiş durumda. En kısa süre içerisinde de tamamlanacak. Tünel sadece Hassa´ya değil, sadece Hatay´a değil, Gaziantep´e, Kilis´e, Maraş´a değil, tünel Türkiye´nin tamamına hizmet edecek çok önemli bir yatırım. Söz konusu tünel, hem ekonomik değeri olan, hem bölgeye, ülkeye ciddi katkısı olacak bir yatırım. İnşallah bu yıl içerisinde tünelin temelini atmayı Rabbim bizlere nasip eder."
Hassa Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunun açılış kurdelesini, vali Doğan ve törene katılan protokol birlikte kesti ve daha sonra binayı gezdi.
Kaynak:

TMMOB´un 67. yılını kutladılar
TMMOB´un 67. yılını kutladılar
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu, Mühendislik ve Mimarlık Haftası´nı düzenlenen etkinlikle kutladı, meslekte kıdemli üyelere plaket verildi.
Prof. Sayek yeniden Arsuz Kent Konseyi başkanı
Prof. Sayek yeniden Arsuz Kent Konseyi başkanı
Arsuz Kent Konseyi´nin 6. genel kurulunda başkanlığına Prof.Dr. İskender Sayek, üçüncü kez ‘tek aday ve oybirliğiyle´ seçildi.
Aşılanın çağrısı
Aşılanın çağrısı
Koronavirüs salgını artarak sürerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zamanı geldiği hatta üzerinden haftalar geçtiği halde 3. doz aşısını yaptırmayan 5 milyon kişinin olduğunu belirtti ve "Bu grupta olanlanlardan hastanelerde yatanlar var" açıklamasını yaptı.
TİP, CHP´li belediyeleri eleştirdi
TİP, CHP´li belediyeleri eleştirdi
Defne Türkiye İşçi Partisi (TİP) ilçe örgütü yaptığı basın toplantısıyla CHP´li Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesini eleştirdi.
Validen Tabiat Parkı incelemesi
Validen Tabiat Parkı incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Erzin Şahin Tepesi Tabiat Parkında dün incelemede bulundu.
Verginin 30´da 1´i yatırıma
Verginin 30´da 1´i yatırıma
Hatay´ın iki milletvekili, parlamentoda ayrı ayrı yaptığı gündem dışı konuşmada, yörenin ekonomik sorunlarını dile getirdi.
Serinyol´a ´çocuk koruma binası´
Serinyol´a ´çocuk koruma binası´
Mutlu Hayatlar İyilik ve Yardımlaşma Derneği tarafından Antakya´da yaptırılacak Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi Hizmet Binasının yapım protokolü imzalandı.
TMO İskenderun Başmüdürlük oldu
TMO İskenderun Başmüdürlük oldu
Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) İskenderun Müdürlüğü, Hatay Bölge Baş Müdürlüğü oldu.
Okulda ´antika sergisi´
Okulda ´antika sergisi´
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´nin, Erasmus Günleri kapsamında düzenlediği “Geçmişten günümüze, yaşayan antikalar" adlı sergisi açıldı.
"Narenciye sektörü tehdit altında"
"Narenciye sektörü tehdit altında"
Dörtyol´da faaliyet gösteren Amanos Çevre Derneği Başkanı Sabri Özkan ve dernek sekreteri Hasan Hüseyin Aksoy, Kuzuculu´da açılmak istenen Alçı, Grafit, Mermer Ocağı ve ÇED raporları üzerine bilgi verdi ve ocağa karşı verdikleri savaşımı anlattı.
EXPO´nun mozaiğine ´rekor başvurusu´
EXPO´nun mozaiğine ´rekor başvurusu´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 2021 Hatay´da sergilenecek ´ortak varoluş´ mozaiğinin yapıldığı atölyedeki çalışmaları inceledi.
Hatay´dan hentbol takımına ´yabancı transferi´
Hatay´dan hentbol takımına ´yabancı transferi´
Hentbol Erkekler Süper Ligi´nde mücadele eden Hatayspor, yabancı oyuncu transfer etti.
Jandarma komutanının kaymakamlık ziyareti
Jandarma komutanının kaymakamlık ziyareti
Bazı inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere İskenderun´a gelen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve beraberindeki askeri heyet, İskenderun´da Kaymakam İskender Yönden´i ziyaret ettti.
Arsuz Kent Konseyi seçime gidiyor
Arsuz Kent Konseyi seçime gidiyor
2014´te ilk toplantısından itibaren başkanlığını Prof.Dr. İskender Sayek´in yürüttüğü Arsuz Kent Konseyi´nin olağan genel kurulu, 23 Ekim Cumartesi günü Arsuz Belediyesi Nikah Salonunda yapılacak.
Muhtarlar Günü kutlandı
Muhtarlar Günü kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü, dün törenle kutlandı. İstanbul´da 19 Ekim 1829 tarihinde yapılan nüfus sayımı ve bu doğrultuda neşredilen Hatt-ı Hümayun´un muhtarlık kurumunun tesisine giden yolu açması üzerine, bu tarihten hareketle dönemin Başbakanlığı´nın 19.10.2015 tarih ve 11 sayılı genelgesi ile her yıl 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi