Hasta artışı ciddiyeti gösteriyor
Koronavirüs salgınının artarak devam ettiğini, açıklanan hasta sayısındaki artışın da durumun ciddiyetini gösterdiğini ifade eden Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, MEB´in sanki okullar ve öğrencilerin salgından hiç etkilenmiyormuş gibi davrandığını savundu.
Tarih: 12.11.2020 15:00:49

Akın Bodur/İskenderun

 İskenderun´daki Sağlıklı Yaşam Parkında bugün düzenlenen basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen şube başkanı Ünsal,"Oysa bu sürenin tamamen bilimsel veriler, çocuğun üstün yararı, öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlığını gözeten şekilde sürdürülmesi gerekmektedir" dedi.

Yüz yüze eğitim kaygısı
Bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin de katılarak destek verdiği basın açıklamasında konuşan Ünsal, "Ücretsiz sağlık, ücretsiz eğitim; Sermayeye değil, eğitime bütçe; Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı arasında şunları söyledi: "Salgın etkisini artırarak devam etmektedir. Açıklanan yeni hasta sayılarında yaşanan artış durumun giderek ciddileştiğini göstermektedir. Bu konuda geçerli ve etkili önlemlerin alınması gerektiğini bir kez daha ifade etmek gerekmektedir. Salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı arttıkça yaşanan acı da artmaktadır. Son olarak Bismil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde görev yapan eğitim emekçisi Halil Temiz genç yaşta salgından dolayı yaşamını yitirdi. Arkadaşımızın yakınlarına ve sevenlerine sabırlar dileriz. Umarız daha fazla yurttaşımız yaşamını yitirmez. 2021 Yılı Bütçe Kanunu görüşmeleri TBMM´de başladı. Komisyon görüşmeleri başlayan bütçenin, genel olarak salgını ve gereksinimi olan sosyal kesimlerin ihtiyaçlarını gözetmeden hazırlandığı açıktır. Yaşanan bu olağanüstü koşullarda ihtiyacımız olanın ´katılımcı, demokratik, sosyal ve cinsiyet eşitliğini gözeten bir bütçe´ olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu konuda konfederasyonumuz KESK koordinesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin yetersizliğine ve maaşlarımızın enflasyon karşısında erimesine sessiz kalmayacağız. Uzaktan eğitim süreci parçalı da olsa devam ederken, salgının yoğunluğundan dolayı ailelerin yaşadığı kaygılar, yüz yüze eğitime devam konusunda kesintilere neden olmaktadır. Bu durum nedeniyle de bazı dersler yapılamamaktadır. MEB´in, öğrenci olmadığı için yapılamayan derslerden dolayı öğretmenlerin yaşadığı ek ders kayıplarıyla ilgili soruna artık bir çözüm üretmesi gerekmektedir. Okul öncesi öğretmenleri başta olmak üzere arkadaşlarımızın yaşadığı hak kayıplarına karşı gerekli girişimlerde bulunacağımızın bilinmesini isteriz. MEB´in tüm kademelerde 23 Kasım tarihinde seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime geçmeyi planladığına dair bilgilerin basında yer alması ile okulların açılmasına dair tartışma yeniden başladı. Kabine toplantısı sonrasında da bu konuda yeniden bir değerlendirme yapılacağı açıklandı. MEB´in okullarda yüz yüze eğitimin genişletilmesi çalışması ile salgının genel seyri arasında doğrudan bir ilişki olmamasının eksiklik olduğunu ifade etmek gerekiyor. Salgının seyrine göre, okulların açık veya kapalı olmasına dair kararın değişmesi gerekirken, MEB sanki okullar ve öğrenciler salgından hiç etkilenmiyor gibi davranmaya devam ediyor. Oysa bu sürecin tamamen bilimsel veriler, çocuğun üstün yararı, öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlığını gözeten şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. 24 Ağustos tarihinden bu yana genel merkezimize iletilen covid-19 tanısı konulan eğitim emekçilerinin bulunduğu kurum sayıları kaygılarımızı artırmaktadır. MEB´e çağrımız, covid-19 pozitif tanısı konulan eğitim emekçilerinin ve kurumlarının bilgilerini düzenli ve şeffaf olarak kamuoyu ile paylaşmasıdır."

KYK başvurusundaki ankete inceleme istemi
2020-2021 öğretim yılı için yapılan kredi ve burs başvuruları sırasında sorulan bazı soruların, öğrencileri kimi derneklere yönlendirme amacı taşıdığını savunan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal, "Bakanlıktan yapılan açıklamada soruların anket amaçlı olduğu ve sonuçları etkilemeyeceği ifade edilse de yapılan uygulamanın dolaylı bir yönlendirme olduğu açıktır. Kamu kurumlarının ve dolayısıyla da kamu yöneticilerinin toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede olması bir zorunluluktur. Bu anketi düzenleyenler ve uygulayanlar hakkında gerekli incelemenin başlatılması gerekir" diye konuştu.
MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü´nün, 2 Kasım 2020 tarihli bir yazı ile özel okulların 7. ve 11. sınıfları için destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarının açılabileceğini belirttiğini anlatan Ünsal, "Bu yazı ile özel okulların fiili olarak iki sınıfında daha yüz yüze eğitime başlanacağı açıktır. MEB özel okullara avantaj sağlamak adına karar almaya son vermeli, eğitimde eşitsizlik yaratacak adımlar atmamalıdır. Pandemi sürecinde eğitim alanında yaşanacak sorunları izlemek, ilgili birimlere bildirmek ve çözüm önerileri sunmak üzere oluşturacağımız Eğitim İzleme Kurullarını hayata geçirerek süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin, halkımızın sağlığına yönelik oluşacak her aksaklığı anında dillendiriyoruz, dillendirmeye devam edeceğiz" dedi ve 16 Kasım´da başlayacak bir haftalık ara tatilde öğrencilere iyi tatil dönemi diledi.

OHAL komisyonuna ´dosyaları inceleme´ çağrısı
Ünsal, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası KESK ve Eğitim Sen´in darbe karşıtı ve her koşulda demokrasi savunuculuğu bilindiği halde sendika üyelerinden görevlerine son verilenler olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu: "Görevine son verilen kamu emekçilerinin dosyaları OHal Komisyonunda görüşülmeye devam ediyor. Belirtilen tarih uzatılmasına ve uzatılan tarihinde bitmeye yaklaşmasına rağmen hala dosyalarına bakılmayan yüzlerce arkadaşımız var. Komisyonun çalışmalarını biran evvel tamamlamasını ve görevine son verilen arkadaşlarımızın daha fazla hak kaybı yaşanmaması adına komisyonlar ve mahkemelerce görevlerine iadelerini bekliyoruz."

 
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi