Hasta mahkum için önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İskenderun´da 22 yaşındaki hasta mahpus İsmail Tanboğa´nın durumunu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 6.7.2021 18:55:10

Milletvekili Oruç, önergesinde, "İskenderun Cezaevi´nde bulunan 22 yaşındaki hasta mahpus İsmail Tanboğa, günden güne eriyerek, 35 kiloya düşmüştür. İsmail Tanboğa´nın, 16 yaşından beri bulunduğu hapishane koşullarında tam olarak hastalığı teşhis edilememiştir. Tanboğa, hapishanede arkadaşlarının yardımı ile hayatını sürdürebilmektedir. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Adli Tıp Kurulu´na sevk edilen Tanboğa´nın rapor sonucunun çıkması beklenmektedir. Yüksek ihtimal mide kanseri olduğunu düşünen İsmail Tanboğa´nın babası, oğlunun su dahil hiçbir şey yiyemediğini ancak mama ile beslenebildiğini iletmiştir. Avukat Mehtap Sert ise, Tanboğa´nın günden güne eridiğini, vitaminsizlikten dişlerinin döküldüğünü ve infaz erteleme ya da tahliye kararı talep ettiklerini söylemiştir. Mahpusların yerleşim yerlerinden uzak yerlerdeki hapishanelere sevk edilmesi, maddi koşullar ve hastalık gerekçesiyle dahi nakil taleplerinin çoğunlukla reddedilmesi mahpusların ve yakınlarının en çok mağduriyet yaşadıkları konulardan biridir. Tanboğa ailesi oğullarını Silopi´den İskenderun´a maddi yetersizlikler nedeni ile gelemedikleri için son iki yılda sadece bir defa görebilmişlerdir. Bu durum aynı zamanda ulusal ve uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde koruma altına alınan özel hayat ve aile hayatına saygı ilkesini ihlal etmektedir" ifadesine yer verdi.

TBMM başkanlığına verdiği ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesine şu sorulara yer verdi: "Ailesi ve avukatları tarafından İsmail Tanboğa´nın diyet ekmek talebi ve özel beslenme koşulu karşılanmadığı için hastalığının hızla ilerlemiş olduğu belirtilmektedir. Neden hasta mahpusun bu talepleri karşılanmamıştır? İsmail Tandoğan´ın hastalığının teşhisi ve bir an önce tedaviye başlayabilmesi adına tahliyesi/infaz ertelemesi için tarafınızca adım atılacak mıdır? İsmail Tandoğan´ın ailesinin uzakta olması nedeni ile görüşe gelmesi mümkün olmamaktadır, bu şartlarda mahpusun ailesini görebilme hakkı da ellerinden alınmaktadır. Bu uygulamaya son vermek üzere tarafınızca adım atılacak mıdır? AİHM´nin benzer başvurulara vermiş olduğu “demokratik toplumun gerekliliklerine uymayan bir tedbir olduğu” emsal kararları gereğince de bu uygulamaya son verilmelidir. Bu yükümlülük neden halen sağlanmamaktadır?"
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hasta mahkum için önerge
Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar´ın, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için geldiği İskenderun´daki çalışmasını İdlib´te okul ziyaretiyle sürdü.
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Cumhuriyet Halk Partisili (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla Hatay´da toplanacak.
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin, pandemi döneminde yatmayan sigorta primleri sorununu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için İskenderun´a geldi.
CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP Hatay İl Başkanlığı tarafından Antakya´da "İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi, yeni anayasa ve güçlendirilmiş parlementer sistem” konulu panel düzenlendi.
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, yapılan anketlerde ve Hatay halkının yaklaşımında partisinin geliştiğini gösterdiğini belirterek, yapılacak seçimde Hatay´dan 2 milletvekili çıkaracaklarını savundu.
Savaş: Hatay artık yoruldu
Savaş: Hatay artık yoruldu
Hatay´da 1 milyona yakın Suriyeli sığınmacının olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, 9 yıldır Hatay´a gönderilen ödenek ile sığınmacılara da hizmet verilmeye çalışıldığını, ancak bunun sürdürülebilir bir durum olmadığına dikkat çekti.
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, yaklaşık 3 ay önce TBMM´de sarf ettiği sözler üzerine kendisinden savunma istendiğini hatırlatarak, bu uygulamaya tepki olarak boş kağıt ile savunmasını göndereceğini bildirdi.
CHP´nin 98. yılı
CHP´nin 98. yılı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bugün (09 Eylül Perşembe) kuruluşunun 98. yılını kutlayacak.
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenlerin istemi, soru önergesiyle parlamentoya yansıdı.
TİP, İskenderun´da örgütlendi
TİP, İskenderun´da örgütlendi
Türkiye İşçe Partisi (TİP) İskenderun ilçe örgütü binası düzenlenen törenle açıldı.
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, temmuz ayında yürürlüğe giren ve aile hekimlerinin özlük haklarını kısıtladığını belirttiği Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği´ne ilişkin parlamentoya soru önergesi verdi.
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, hükumeti gönderme zamanının geldiğini ve iktidara çok yakın olduklarını ifade etti.
HDP´den CHP´li belediyeye eleştiri
HDP´den CHP´li belediyeye eleştiri
HDP Defne İlçe Eşbaşkanları Vail Çelik ve Sözen Nurel, Defne Belediyesi yönetimini eleştirdi ve kentin yaşadığı susuzluğa çözüm bulunmasını istedi.
Kaşıkçı´dan ´saha çalışması´
Kaşıkçı´dan ´saha çalışması´
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, seçim bölgesi Hatay´ın Altınözü ve Antakya ilçelerinde ziyaretlerde bulundu, partisi MHP´nin il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları ile birlikte saha çalışması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi